Carl Sagan (1980 ve 2013)

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Fotoğrafta Carl Sagan'ın 1980 yılı yapımı orijinal Cosmos'undan, ABD'nin New Mexico eyaletindeki Çok Büyük Dizi (Very Large Array) teleskopları önünde bir karesi ile, aynı noktada 2013 yılında Daniel Owens tarafından çekilen anlamlı bir kare yan yana gözüküyor. Carl Sagan'ı genellikle bilime ve topluma ışık tutan sözleri, bilimi halka anlatma konusundaki müthiş azmi ve başarısı ve benzeri toplumsal yanlarıyla tanıyoruz. Fakat Sagan, yeni Cosmos serisinde Neil deGrasse Tyson'ın da belirttiği gibi, bilime müthiş katkılar sunmuş bir isimdi. Bunlardan sadece birkaçına bakacak olursak:

1) Carl Sagan'ın çalışmalarından önce Mars'taki yüzey renklerinin değişimlerinin eskiden yaşamış ve yok olmuş bitki örtüsünden kaynaklandığı düşünülüyordu. Sagan, bunun nedeninin farklı yönlerde esen yüzey rüzgarları olduğunu gösterdi ve sonrasında yapılan uzay görevleri, Sagan'ın öngörülerini doğruladı.

2) Sagan, Satürn'ün uydusu olan Titan ile Jüpiter'in uydusu Europa'da yaşam barınabileceğini öngören birkaç isimden birisiydi. Bu iki uydu, günümüzde halen Güneş Sistemi içerisinde Dünya'dan sonra yaşam barınması (ve hatta şu anda bile bulunuyor olması) muhtemel 2 gök cismidir.

3) Carl Sagan'ın çalışmalarından önce Venüs'ün bir zamanlar Dünya'daki gibi, hatta Dünya'dan daha tropik bir iklime sahip olduğu düşünülüyordu. Sagan, çalışmaları sonucunda Venüs'ün tam tersine sıcak ve kuru olduğunu, bu nedenle yaşam barındıramayacağını gösterdi. Venüs'ün bulutlarınun radyo dalgası saçılımlarını inceleyen Sagan, yüzey sıcaklığının 480 derece civarında olması gerektiğini gösterdi. Daha sonra kendisinin de bizzat görev aldığı NASA'nın Mariner uzay görevleri sonucunda öngörüleri aynen doğrulandı. Ayrıca Sagan, Venüs'te bir zamanlar su bulunabileceğini; ancak bu suyun sera gazı etkisiyle buharlaştığını gösteren ilk kişi oldu. Dahası, aynı gezegensel süreçlerin Dünya'da da şu anda görüldüğünü, dolayısıyla tehdit altında olduğumuzu vurgulayan ilk kişi oldu. 

4) Carl Sagan, ABD'nin Dünya dışı yaşam arama programı olan SETI'nin öncü bilim insanlarından birisiydi. SETI bugüne kadar uzay dışı yaşama dair hiçbir ize rastlamadı; ancak çabaları devam ediyor.

5) Carl Sagan, ömrü boyunca UFO fanatikleriyle mücadele ederek, bilimin sahtebilim tarafından bulandırılmasının önüne geçmeye çalıştı. Sayısız "UFO" iddiasını bilimsel verilerle çürüttü ve bu sayede, halk arasında dolanan yalan haberlerin ortadan kaldırılmasına katkı sağladı.

6) Günümüzde de en önde gelen bilim cemiyetlerinden biri olan Gezegensel Cemiyet'in (Planetary Society) kurucusudur. Cemiyet, sayısız genç bilim insanının önünü ve ufkunu açmayı hedeflemektedir.

Ne yazık ki 1996 yılında, 62 yaşındayken miyelodisplazi hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti. 3 defa kemik iliği transferi yapılmasına rağmen iyileştirilemedi ve sonunda, şiddetli bir şekilde zatürreye yakalanarak hayatını kaybetti.

Kendisini derin bir saygıyla anıyoruz.

Meşhur "Soluk Mavi Nokta"yı altyazılı izlemek için buraya tıklayınız.

Dublajlı izlemek için buraya tıklayınız.

67P Kuyrukluyıldızı ile Los Angeles'ın Kıyaslaması

Fokların Penguenlere Tecavüz Ettiği Tespit Edildi!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim