Bu Yılanın Zehri, Tüm Deliklerinizden Kanayarak Ölmenize Neden Oluyor!

Bu Yılanın Zehri, Tüm Deliklerinizden Kanayarak Ölmenize Neden Oluyor!
Yazar Bec Crew
4 dakika
59,017 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Bilirsiniz, bir yılanın zehrini vücudunuza bırakması berbattır. Peki ya bir yılanın hem vücudunuza zehrini bırakabildiğini, hem de bu zehrin var olan bütün deliklerinizden kanamanıza neden olduğunu söyleseydik? Kulağa hoş geliyor mu?

"Boomslang" olarak da bilinen Dispholidus typus türü zehirli ağaç yılanları, Sahra Altı Afrikası'na özgü bir tür. Küt suratlı ve oldukça sevimli. Kısmen orantısız büyüklükte gözleri ve erkeklerinde parlak, açık yeşil, dişilerinde ise kahverengi deri bulunuyor.

Bu yılan, ömrünün çoğunu ağaçların üzerinde geçiriyor ve buralarda kertenkeleleri, kurbağaları, bukalemunları, fareleri ve kuşları avlıyor. Son derece utangaç ve hiç saldırgan olmayan bir tür. Eğer yutamayacağı büyüklükte bir şeyle karşılaşırsa, oradan o kadar hızlı uzaklaşıyor ki, genellikle yutamayacağı o hayvanın, yılanın orada olduğundan haberi bile olmuyor. Ayrıca bu tür, yılanlar dünyasının "kedisi" denebilir, çünkü genellikle kuşların korunaklı yuvalarının etrafında dolanıyor ve kış uykusuna yatması gerektiği zaman bu kuşların yuvalarının içine kıvrılıveriyor.

Sızlanmayı bırakın kuşlar, sizlerin kanatları var ve göç ederek rahatça sıcak bölgelere gidebilirsiniz!

Reklamı Kapat

Bu saldırgan olmayan eğilimlerinin bir yana, bu yılanlardan biri tarafından ısırılmak inanılmaz ama inanılmaz şanssız olduğunuz anlamına geliyor. "Arka dişli yılanlar" olarak bilinen bir gruba ait olan bu hayvanların zehri taşıyan dişleri ağızlarının oldukça gerisinde, çok sayıda dişinin arkasında yer alıyor. Bu da, eğer ki birini ısırmak istiyorlarsa, ağızlarını gerçekten çok geniş bir şekilde, yaklaşık 170 derece açmaları gerektiği anlamına geliyor. Böylece ağızlarını avlarının eti etrafına sarabiliyorlar ve zehirli dişlerini saplayabiliyorlar. Bu saldırılar insanlara o kadar nadir gerçekleşiyor ki, bugüne kadar tüm Dünya'da en fazla 10 adet ölümlü boomslang saldırısı kaydedildi.

Anatomik olarak insanları ısırmaya o kadar elverişsizler ki, boomslanglerin 1950'lere kadar tehlikeli hayvanlar olmadığı varsayılıyordu. Paul Donovan tarafından Reptiles Magazine dergisi için yazılan muhteşem bir makalede, Chicago'da bulunan Lincoln Hayvanat Bahçesi'ndeki meşhur sürüngen bilimci Karl P. Schmidt'in 26 Eylül 1957 yılında nasıl bir boomslang tarafından ısırıldığı ve öldüğü anlatılıyor. Bu, kayıtlara geçen ilk vakadır ve tahmin edilebileceği gibi Schmidt'in iş arkadaşlarını şoke etmiştir. Schmidt, tüm ömrünü hayvanat bahçesinde koruma altında geçirmiş genç bir boomslang yılanının bulunduğu keseyi açarken başparmağından tek bir diş saplanması sonucu ısırıldı ve bunu hiç ummuyordu.

Sadece bilim camiasının bu yılanı tehlikesiz sanması bir yana (çünkü çok nadiren Colubridae ailesinden arka dişli yılanlar insanlara tehdit unsuru oluşturur), yılanın zehrinin etkisini göstermesi de birkaç saat almaktadır. Schmidt, ortaya çıkan her bir semptomu not etmiştir. Isırılmasından yaklaşık 24 saat sonra evinde solunum yetmezliği ve aşırı beyin kanaması nedeniyle ölü olarak bulunmuştur. 3 Ekim 1957 tarihinde Sarasota Journal gazetesindeki bir yazı, Schmidt'in nasıl öldüğünü anlatmaktadır:

Chicago Tribune gazetesi, Schmidt'in günlüğünde, sokulduktan sonra bir metro trenine binmesiyle başlayan ve ertesi sabah sonlanan 15 saatlik bir süre zarfının yer aldığını bildirmektedir. Ekip arkadaşları, Schmidt'in kendisinin iyileştiğini ve işe dönmeye hazırlandığını söylediğini aktardılar. Günlüğe son girdi 26 Eylül'de kahvaltı yaptıktan sonra girilmiş. Ekip arkadaşları başka bir girdi olmadığını, çünkü Schmidt'in iyileştiğini düşündüğünü ve hayvanat bahçesini arayarak ertesi gün işe döneceğini bildirdiğini belirtiyorlar. Doktora gitmeyen Schmidt, sabaha karşı 2 civarında komaya girdi.

Kendisi de ünlü bir yılan uzmanı olan Donovan, Schmidt'in ölümünün sürüngen bilimi camiasını nasıl etkilediğini şöyle anlatıyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Schmidt'in ölümü bizlerin boomslang yılanlarına bakışını değiştirdi. Sonradan yapılan analizler, her ne kadar ön dişli yılanlar kadar olmasa da, bu yılanın da zehrinin toksik olduğunu gösterdi. Günümüzde boomslang, Afrika'nın en zehirli yılanlarından biri olarak kabul edilmektedir.

Her ne kadar zehir baş ağrısı, mide bulantısı ve uyku hali gibi bazı etkiler yaratsa da, asıl etkisi pıhtılaşma önleyici yapısında gizli. Zehri bir tür hemotoksin; yani kırmızı kan hücrelerini öldürüyor, kan pıhtısını azaltıyor ve organlar ile dokuların bozulmasına neden oluyor. Kurbanlar aşırı kas ve beyin kanamasına maruz kalıyorlar ve bu sebeple kan, vücutlarında bulabildiği her bir delikten sızmaya başlıyor. Bu delikler arasında damağımızdaki delikler, burun delikleri ve hatta derimizdeki ufacık kesikler bile yer alıyor. Kan ayrıca kurbanın dışkısına, idrarına, tükürüğüne de karışıyor ve bu sebeple ölene kadar kusuyorlar. Donovan, Reptiles Magazine dergisine şöyle anlatıyor:

Ölümün nedeni gelişen iç kanamaya bağlanıyor. Çok yavaş ve süründüren bir süreç. Zehrin insanı öldürmesi 3 ila 5 gün arasında sürebiliyor. Garip bir şekilde tüm ısırma vakalarında sarı bir rengin görüldüğü söyleniyor. Bu, gözlerin içinin kanamasından kaynaklanıyor olabilir.

Zehrin oldukça yavaş etki ediyor olması, bireyin panzehir alarak kurtulabilmesi anlamına geliyor. Ancak yılanlardan anlamayan ve zehirlendiğinin farkında olmayanları da ciddi bir risk altına sokuyor. Sokmanın ardından gelen ilk birkaç saatlik rahat dönemde, ısırılan kişinin endişelenecek herhangi bir şey olmadığını sanması çok muhtemel.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 18
 • Korkutucu! 11
 • Tebrikler! 7
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/05/2021 15:19:17 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2595

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Evren
Diş Sorunları
Organ
Uluslararası Uzay İstasyonu
Albert Einstein
Türkiye
Carl Sagan
Yaşam
Tardigrad
Şüphecilik
Biliş
Hastalık Kataloğu
Safsata
Karanlık Enerji
Öğrenme
Şempanze
Obstetrik
Mars
Sivrisinek
Cinsellik
Mikrobiyoloji
Allah
Gazetecilik
Hareket
İklim Değişikliği
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku