Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

“Rentaneko” ve Yalnızlık Üzerine

“Rentaneko” ve Yalnızlık Üzerine Rent-a-cat
Rent-a-cat film posteri
3 dakika
12
 • Blog Yazısı
Blog Yazısı
Tüm Reklamları Kapat

İnsanlar olarak ilk nefesimizi aldığımız andan itibaren, çeşitli sebeplerle “başkaları”na bağlıyızdır. Bu bebeklik ve çocukluğu kapsayan dönemimizde fiziksel ihtiyaçlarımızın karşılanmasından toplum düzenine ayak uydurmak için geçtiğimiz sosyalizasyon sürecine kadar çok çeşitli konuları kapsar. Daha sonra kişiliğimiz şekillenir, arkadaşlar edinir, bir hayat ediniriz. Yaşamın ileri bölümlerinde insanlara daha da farklı sebeplerle ihtiyaç duyarız. Yalnızlığa ilişkin içerisinde çeşitli deneyimlerin bulunduğu bir film olma özelliğini taşıyan “Rentaneko” (2012) filmi, yalnızlık duygusu ve boşluk duygusunu mizahi bir dille konu almasıyla güzel bir örnek olmuştur. Japon asıllı Naoko Ogigami yönetmenliğinde çekilen filmin isminin İngilizce karşılığı “Rant a Cat”tir. İsminden de anlaşıldığı üzere başrolde bulunan Sayoko, gerçekten de yalnız insanlara kedi kiralamaktadır. İşini sembolik bir ücret karşılığında yaparken de insanların hikayelerini dinlemeyi göz ardı etmez ve izleyici olarak bu hayatlara Sayoko ile birlikte şahitlik ederiz.

Yaşamın ilk yıllarından beri bir bireyin en önemli ihtiyacı “diğerleri”dir. Bir bebeğin bakım vereniyle yeterince fiziksel temas sağlaması, tıpkı bir “açlık” gibi karşılanması gereken temel ihtiyaçlarındandır. Bir yönüyle bu ihtiyaç “diğeri”ne açlık olarak düşünülebilir. İnsanın bu özelliği farklı bir bakış açısıyla, bir zaaf, zayıflık olarak nitelendirilebilir. Ancak diğer bir bakış açısıyla ile de bireyi güçlendirebilecek ve yaratıcılığını artırabilecek fırsat da sağlanmış olabilir. Yalnızlık edebiyattan psikolojiye birçok alan tarafından çokça araştırılan ve merak edilen, üzerine yazılıp çizilen bir konu haline gelmiştir. Bu konunun sıkça konuşulduğu bir bilim alanı olan evrimsel psikoloji, insanın yalnızlığı üzerine, ilk insanlardan beri gelen birlik olmanın çevre tehditlerinden korunmayı sağlamasıyla birlikte bu durum birey için olumsuz etkileri olabileceği şeklinde açıklamıştır. Biyolojik açıklamalar bu durumu “uyaran ihtiyacı” olarak da belirtmektedir. Beynimizin beslenmesi ve kendini geliştirebilmesi çevrenin/diğerlerinin varlığıyla mümkün olmaktadır. Bu hipotezi test etmek amacıyla Orfield Laboratuvarları tarafından Guinness Rekorlar kitabına da girmeyi başaran “dünyanın en sessiz odası” inşa edilmiştir. Bu odada belirli bir süreyi aşacak şekilde bulunmak zarar verici olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

“Diğeri”nin varlığı, her canlı için bir önceliktir. Bu anlamda bakıldığında “yalnızlık”, “diğerinin bulunmayışı” veya “diğerinin bulunduğunun hissedilmeyişi” olumsuz olarak düşünülür. Zaman zaman insanların kendisi ile baş başa kalması da bir ihtiyaçtır ancak bunun devamlılığı insanlarda bazı semptomlar ortaya çıkmasına sebep olabilir ve bu durum sadece insanlar için geçerli değildir. Canlılar varlığını devam ettirebilmek için başka canlının varlığına ihtiyaç duyar. Dünyanın tüm döngüsü bu şekilde ilerler. Sayoko, tıpkı film boyunca hikayelerine şahit olduğumuz diğer insanlar gibi, büyükannesini kaybetmiş, kendisini yalnız olarak nitelendiren bir karakterdir. Büyükannesini kaybettikten sonraki hayatı yalnız olan insanlara kedi kiralamakla devam eder. Sayoko, bireylerin kontrolü dışındaki yalnızlıklarını bir kedi ile yaşayarak geçirebilecekleri düşüncesini savunur. Bu gerçekten de düşündüğü gibidir. Bir canlıya bakım vermek yalnızlık duygusunu hafifletir ancak hayattaki eksikliğini duyduğumuz her kişi/duygu/nesne için bunu söylemek mümkün olmayacaktır. Filmde gördüğümüz üzere, kimisi bir sevgilinin varlığının bulunmayışı ile yalnızlık hissetmekte, kimisi ailesi ile yakınlığının bulunmayışı ile. Bir kediden tüm bunlara bir arada iyi gelebilen paket bir ilaç niyetiyle bakmak gerçekçi olmayacaktır. Nitekim filmin sonuna doğru Sayoko bunu fark eder ve “Bazı boşluklar ne yapsak dolmayabilir.” repliğiyle bunu nitelendirir.

Rentaneko filmi, içinde bizden çok şey barındıran ve günlük hayatta çok fazla karşılaştığımız yalnızlık anlarımızı 1.5 saate sığdırarak önümüze sunmuş, mizahi anlatıma sahip bir film niteliği taşımaktadır. Yalnızlık kimimizin köşe bucak kaçtığı, kimimizin sığındığı bir sığınak olma özelliği taşısa da bizden bir parça ve eninde sonunda saf kendimizi bulduğumuz bir alan olarak kalmaya devam edecektir. Yalnızlık gibi duygularımızı ifade etmede edebiyat, sinema ve diğer sanat dalları çıkış noktamız olarak varlığını sürdürecektir.

Tüm Reklamları Kapat

“Yalnızlık paylaşılmaz,

Paylaşılırsa yalnızlık olmaz.” Özdemir Asaf

Okundu Olarak İşaretle
3
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Raporla
Mantık Hatası Bildir
Yukarı Zıpla
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/02/2024 22:05:56 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/16745

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Dışkı
Astrofotoğrafçılık
Konuşma
Bebek
Köpekgil
Diş
Gerçek
Sars-Cov-2
Şüphecilik
Antik
Mühendislik
Elektrokimya
Rna
Dişler
Nanoteknoloji
Kanıt
Botanik
Kütleçekimi
Entomoloji
Bilim Felsefesi
Hastalık Yayılımı
Kurbağa
Küresel Isınma
Balık Çeşitliliği
Yangın
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close