Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Neden Kadın Bilim İnsanı Sayısı Erkeklere Göre Daha Az?

Kadın mucit ve bilim insanı sayısının erkeklere oranla daha az, peki neden?

Neden Kadın Bilim İnsanı Sayısı Erkeklere Göre Daha Az?
Kadın Bilim İnsanları
8 dakika
916
Blog Yazısı

Tarihten bugüne dünya üzerinde sürekli var olan cinsiyetçilik kadınların yaşamına hep bir gölge bıraktı. Kadınlar eğitim alamaz, fikir belirtemez, topluma karışamazlardı. Bu tür basit şeylerin bile yapılmasına müsaade edilmeyen kadınların bilim alanında uğraş göstermeleri, ismini tanıtmaları epeyce zordu. Erkek egemenliğinin, yani ataerkilliğin kısıtlamalarına rağmen yine de bir çok şeyi başarabilmiş kadın bilim insanları vardır. Ki bilim dünyasına kattıkları şeyler kesinlikle basit şeyler değil. Eğer kadınlar böyle hor görülmeseydi, kim bilir belki yüzlerce belki de binlerce kadın bilim insanı olup keşifleriyle dünyamızı daha erkenden geliştirebileceklerdi.

Hadi bir bakalım kadınların karşısındaki engeller nelerdi ve bunlara rağmen neler yaptılar:

Tüm Reklamları Kapat

1.Cinsiyetçilik

Barizdir ki kadınların önündeki en büyük engel buydu: Cinsiyetçilik. Kadın düşmanlarına göre kadınlar, erkeklere göre daha az zeki, alt sınıf, fikri önemsiz ve isim koyacak bile değeri olmayan canlılardı. Öncelikle şuna değinmek istiyorum ''Erkek beyini, kadın beyninden daha büyüktür. Erkekler daha zekidir.'' algısı tamamen yanlıştır. Çünkü beynin büyüklüğü ile zeka arasında doğrusal bir ilişki yoktur. Bir insanın kısa boylu oluşu, cüce oluşu, kadın oluşu onun daha az zeki olduğu anlamına gelmiyor. Ayrıca, bir canlının daha zeki olmasını sağlayan şey beynin büyüklüğü değil, beynin kütlesinin canlının toplam kütlesine oranıdır. Şöyle bir durum var ki: Beynin kütlesinin canlının toplam kütlesine göre büyük olursa beynin daha büyük kısmının hafıza, düşünce, iletişim gibi entelektüel çaba gerektiren işlere odaklanmasını sağlar. Bu da canlının daha zeki olmasına sebep olur.[1]

Marie Curie: Bilim İçin Ölen Kadın
Marie Curie  7 Kasım 1867 – 4 Temmuz 1934
Marie Curie
7 Kasım 1867 – 4 Temmuz 1934

Radyum ve Polonyum elementlerini keşfedip, Uranyum ile çalışarak Radyoaktiviteyi bulmuştur. İlk kez Nobel ödülü kazanan kadın olduğu gibi hayatı boyunca toplam 2 Nobel ödülü kazanmıştır. X-ışınını, teşhisler ve kansere karşı tedavi için ilk kez kullandı. Bu cesur ve zeki kadının bilime kattıkları paha biçilemez. Bir de karşılaştığı engellere bir bakalım.

Tüm Reklamları Kapat

Curie biri fizik, biri kimya alanında iki kez Nobel ödülü kazandı.

Marie orta okulda çok yetenekli bir öğrenciydi, bunu devam ettirmek istiyordu ancak kızların koleje gitmesi yasaktı. Bu yüzden kız kardeşi Bronislawa ile beraber ''Yüzen'' yada ''Uçan'' diye anılan yasadışı olan gizli bir üniversiteye gitmeye başladılar. İki kız kardeş aralarında bir anlaşma yaptı: Önce Bronislawa okuyacak Marie çalışacaktı, Bronislawa mezun olunca da Marie okuyacak ve kız kardeşi çalışacaktı. Hem geçinmenin hem okumanın tek yolu buydu. Böylece Marie 4 yıl boyunca öğretmenlik yapmış oldu. Üniversite okumak bir erkeğe göre daha da zordu kadınlar için.

Üniversiteden sonra Krakow Üniversitesi'nde saygın bir hocalık işi bulma umuduyla Polonya'ya geri döndü ancak, cinsiyetçilik engeli ile yine karşılaştı ve kadın olduğu için işe alınmadı. 1903 yılında Marie Curie, eşi Pierre Currie ve Becquerel kolektif çalışmaların ürünü olan 'radyasyon fenomeni' nedeniyle Nobel Fizik Ödülü'nü kazandılar. Adaylık için önce Pierre ve Becquerel'in isimleri açıklandı. Pierre'nin İsveç Kraliyet Bilim Akademisi'ne şikayet dilekçesi vermesi üzerine Marie'nin de ismi eklendi. Böylece Nobel kazanan ilk kadın oldu. Kadınlara ödül vermekten bile çekiniyorlardı.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Marie, bilim için ölen bir kadındı. Sürekli radyasyon altında çalıştığı için bir süre sonra lösemi olup, hayatını kaybetti. Onun yolundan giden kızı Irene Joliot Curie'de bir bilim insanıydı ve o da sürekli fazla radyasyona maruz kalıp lösemi yüzünden hayatını kaybetti.

2.Toplum Baskısı

Florence Nightingale: Lambalı Kadın

Modern hemşireliğin kurucusu. Liyakat nişanını alan ilk kadın. Dairesel Grafik / Gül Diyagramı'nı geliştiren kişi. Bir hemşire, matematik dehası, reformcu ve istatikçi .

Florence Nightingale  12 Mayıs 1820 – 13 Ağustos 1910
Florence Nightingale
12 Mayıs 1820 – 13 Ağustos 1910

1802 yılında doğan Florence, kendisi gibi zengin bir adam ile evlenerek hem bir eş hem bir anne olmak üzereydi. Ancak bu toplumun ona biçtiği rolde oynamak onun tarzı değildi. Babası kadınların bir eş ve anneden fazlası olduğunu düşünüp eğitim almaları gerektiğini düşünürken, annesi aksini düşünüyor kızlarının evlenip çocuk sahibi olmasını istiyordu. 1837 yılında ruhani bir çöküş sonrasında kendisini insanların hizmetine adamaya karar verdi. Hemşire olmaya karar vermişti ama ailesi bu durumdan hiç hoşlanmamıştı. Çünkü o dönem hemşireliğe sadece alt sınıfların, hizmetçilerin, dulların işi gözüyle bakılıyordu. Ailesi bu konuda eğitim görmesini engelledi. Hevesinin geçeceğini umuyorlardı. Ama Florence kararlı ve inatçıydı. Uzun süre flört ettiği biriyle evlenmekten hemşirelik uğruna vazgeçti, çünkü evliliğin onu yolundan alıkoyacağını düşünüyordu. Kendisini durmadan hastaneleri ziyaret ederek geliştirirken, ailesi sonunda pes ederek 1850'de Almanya'da hemşirelik eğitimi almasın izin verdiler.

Yıllar sonra Kırım savaşı patlak verdiğinde bir askeri sekreter Florence'i görevlendirdi ve Florence kendisiyle beraber 34 kişilik bir ekip kurarak bir İngiliz üssü olan Selimiye Kışlasına geldiler. Burada Nightingale'in görevi hasta, yaralı İngiliz askerlerini tedavi etmekti. Görevini yaptığı gibi gece çöktüğünde elindeki lambası ile diğer hastaneleri ziyaret eder ve Türk askerlerini de tedavi eder yada en azından halini hatırını sorardı. Böylece insanlar onu 'Lambalı Kadın' olarak anmaya başladı.

3.Irkçılık

Kadınlara karşı fazlasıyla cinsiyetçilik varken bir yandan da siyahi olan kadınlara inanılmaz bir baskı vardı. Çünkü onlar hem kadındı hem de siyahiydi. Toplumun sevmediği tüm özellikleri taşıyorlardı, hayatları inanılmaz zorluklar ile doluydu.

Tüm Reklamları Kapat

Kadın Bilgisayarlar

Katherine Johnson  26 Ağustos 1918 - 24 Şubat 2020
Katherine Johnson
26 Ağustos 1918 - 24 Şubat 2020

Katherine Johnson 1937'de Üniversiteyi bitirdiğinde iş olanakları konusunda çok şanssızdı. Çünkü kendisi hem bir kadın hem de bir Afro-Amerika'lıydı. Bu iki özellik onun kariyer yapmasını imkansızlaştırıyordu. İnsan haklarının, siyahilere seslerini duyurma hakkı ve kadınlara oy kullanma hakkını daha vermediği zamanlardı. Johnson gibi kadınlar sadece ırkçılık görmüyor, iş yerlerinde farklı bir muameleye maruz kalıyordu. Virginia eyaleti siyahilere karşı en katı olan yerlerden biriydi ve Amerikan uzay araştırmalarının yapıldığı Langley Research Center (LaRC) Virginia eyaletinde yer almaktaydı. LaRC kadın ve siyahlar konusunda eyalet yasalarına uymuyor; ileri görüşlülüğün yalnız izin verilen ve desteklenen değil, aynı zamanda kesinlikle çok da önemli bulunduğu bir kurum olarak eyalette bir mantık adası olarak duruyordu. 1930'lu yıllarda laboratuvardaki bir kaç yüz erkek mühendis araştırma ve hesaplamalar için yeterli gelmemeye başlamıştı bu yüzden NASA hesaplamaları yapmak ve data ayıklamak için kadınları işe almaya başladı. Bunlar 'Kadın Bilgisayarlar' olarak anılıyordu. Bu adımla bir yandan kadınlarda organizasyonun parçası haline gelip iyi işler edinirken, diğer yandan laboratuvar da bu durumdan fayda sağlıyordu. Mühendisler, kadınların derin hesaplamaları daha hızlı yaptıklarını kabul etmişlerdi.

İkinci Dünya Savaş'ında erkekler savaşa gidince, laboratuvara siyahi kadınlar akım etmeye başladı. Bunda Başkan Roosevelt'in büyük bir payı vardı. Ayrımcılık yasaları gereğince, yeni işe alınan siyahi kadınları, meslektaşları beyaz kadınlardan ayrı bir yerde çalışıyorlardı.

Modern bilgisayarlardan önce matematiksel hesapları yapmaları için insanlar işe alınır ve o insanlar 'Bilgisayar' diye anılırdı. 19'uncu yüzyılın sonunda Charles Pickering bu iş için kadınları çalıştırmaya başladı ve bu kadınlar ''Pickering'in Haremi'' olarak anılmaya başladı. Bu söz bariz bir şekilde kadınlara karşı olan bakış açısını gösteriyordu. Aynı zamanda bu kadınlar, erkeklerin maaşlarının sadece yarısını alabiliyorlardı.

4.Kadın Sağlığı

Kadın sağlığı, pek çok benzersiz açıdan erkeklerinkinden farklıdır. Kadın sağlığı sadece biyolojilerinden değil; aynı zamanda yoksulluk, istihdam ve aile sorumlulukları gibi koşullardan da etkilendiğinden cinsiyet sağlığın önemli bir sosyal belirleyicisi olmaya devam etmektedir. Kadınlar, sağlık hizmetleri de dahil olmak üzere yaşam ihtiyaçlarına olan erişimlerini kısıtlayan sosyal ve ekonomik güç gibi birçok açıdan uzun süredir dezavantajlı durumda ve gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi dezavantaj düzeyi ne kadar yüksekse sağlık üzerindeki olumsuz etkisi o kadar büyük olmaktadır. Kadın üreme ve cinsel sağlığı, erkek sağlığına göre belirgin bir farklılık göstermektedir. Gelişmiş ülkelerde bile hamilelik ve doğum, kadınlar için önemli riskler taşımakta ve bu durum, gelişmekte olan ile gelişmiş ülkeler arasında büyük uçurumlar olmakla birlikte, yılda çeyrek milyondan fazla ölüme neden olmaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

Pek çok kadın bilim insanı da kadınsal sorunlar yüzünden hayatlarını kaybetmişlerdir.

Rosalind Franklin: Bilimin Karanlık Lady'si

Rosalind Franklin 25 Temmuz 1920 - 16 Nisan 1958
Rosalind Franklin
25 Temmuz 1920 - 16 Nisan 1958

Kömürün yapısı üzerine yaptığı araştırmalarda, fiziksel kimya alanında doktora derecesi aldı. Kanser tedavisi görse bile çalışmalarını durdurmadı ve çocuk felci ile tütün mozaik virüsüne yönelik öncü araştırmalarını sürdürüyordu. Rosalind X-ışınını maddelerin fiziksel yapısını analiz etmek için kullanıyordu. X-ışını maddeye vurduğunda ışın ya dağılıyor ya da kırılarak yayılıyordu. DNA'nın moleküler yapısı bilim insanları için yıllarca bir muamma olarak kaldı. Rosalind bunu, DNA liflerini nemlendirerek buldu; bu şekilde resimler daha çok netti. Sonrasında asistanıyla beraber DNA'nın çift sarmal yapısını kanıtlayan 'Foto 51'i' çekti.

Erkek arkadaşları onun saldırgan ve sorun çıkaran biri oluşu yüzünden ''Karanlık Lady'' diye lakap takıyorlardı. Bu onun gerçek kişiliğimi yoksa erkek egemenliğine karşı takındığı tavır mıdır, bilemeyiz. Rosalind genç yaşta çok yararlı şeyler yapmış olsa da, 37 yaşındayken yumurtalık kanseri yüzünden vefat etti.

Marry Anning 48 yaşında göğüs kanserinden, Rosalind Franklin 37 yaşında yumurtalık kanserinden, Ada Lovelace 36 yaşında rahim kanserinden, Sofya Kovalevskay 41 yaşında zatürre'den hayatını kaybetti. Bu bilim insanları erken bir yaşta ölmemiş olsaydı belki de bilime daha fazla şeyler katacaklardı, elbette bunu tam olarak bilemeyiz. Lakin kadınlar vücutları ve de sağlıkları konusunda daha bilinçli olsalardı, ömürleri daha da uzayabilirdi. Yada kadın cinayetleri bu kadar yaygın olmasaydı(eski çağlardan beri), yada kadınların okumasına, prestijli bir meslek sahibi olmasına, fikir belirtmelerine, topluma kaırşmalarına engel olunmasaydı eminim ki kadın bilim insanı sayısı daha da fazla olurdu.

Sofia Kovalevskaya, Emilie Du Chatelet, Caroline Herschel ve cinsiyetçiliğe ile erkek egemenliğine rağmen asla durmayıp bilime katkı sağlayan binlerce kadına teşekkür ediyoruz.

Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
6
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Bu blog yazısıyla ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 5
 • Muhteşem! 3
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Umut Verici! 2
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ Howstuffworks, et al. Top 10 Myths About The Brain. Alındığı Tarih: 7 Ağustos 2022. Alındığı Yer: Howstuffworks | Arşiv Bağlantısı
 • Aydın Doğan Vakfı, et al. (2021). Tarihi Değiştiren Kadınlar. Yayınevi: Tempo.
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/03/2023 15:04:35 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12211

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Akış
İçerikler
Sosyal
Gündem
Fare
Deniz
Yapay Zeka
Eşeyli Üreme
Skeptisizm
Metal
Homo Sapiens
Kimya Tarihi
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Charles Darwin
Hafıza
Koruma
Böcek
Köpek
Kan Hastalıkları
Uyku
Toplumsal Cinsiyet
Hominid
Karanlık Enerji
Dışkı
Elementler
Şeker
Coğrafya
Aşılar
Kurt
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Ergen. Neden Kadın Bilim İnsanı Sayısı Erkeklere Göre Daha Az?. (13 Ağustos 2022). Alındığı Tarih: 28 Mart 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12211
Ergen, S. (2022, August 13). Neden Kadın Bilim İnsanı Sayısı Erkeklere Göre Daha Az?. Evrim Ağacı. Retrieved March 28, 2023. from https://evrimagaci.org/s/12211
S. Ergen. “Neden Kadın Bilim İnsanı Sayısı Erkeklere Göre Daha Az?.” Edited by . Evrim Ağacı, 13 Aug. 2022, https://evrimagaci.org/s/12211.
Ergen, Sena. “Neden Kadın Bilim İnsanı Sayısı Erkeklere Göre Daha Az?.” Edited by . Evrim Ağacı, August 13, 2022. https://evrimagaci.org/s/12211.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'ndaki reklamları, bütçenize uygun bir şekilde, kendi seçtiğiniz bir süre boyunca kapatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, kaç ay boyunca kapatmak istediğinizi aşağıdaki kutuya girip tek seferlik ödemenizi tamamlamak:

10₺/ay
x
ay
= 30
3 Aylık Reklamsız Deneyimi Başlat
Evrim Ağacı'nda ücretsiz üyelik oluşturan ve sitemizi üye girişi yaparak kullanan kullanıcılarımızdaki reklamların %50 daha az olduğunu, Kreosus/Patreon/YouTube destekçilerimizinse sitemizi tamamen reklamsız kullanabildiğini biliyor muydunuz? Size uygun seçeneği aşağıdan seçebilirsiniz:
Evrim Ağacı Destekçilerine Katıl
Zaten Kreosus/Patreon/Youtube Destekçisiyim
Reklamsız Deneyim
Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Moderatöre Bildir

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya size sunulan (oylama gibi) diğer araçlar ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Kural İhlali Seç
Öncül Ekle
Sonuç Ekle
Mantık Hatası Seç
Kural İhlali Seç
Soru Sor
Aşağıdaki "Soru" kutusunu sadece soru sormak için kullanınız. Bu kutuya soru formatında olmayan hiçbir cümle girmeyiniz. Sorunuzla ilgili ek bilgiler vermek isterseniz, "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Soru kısmının soru cümlesi haricindeki kullanımları sorunuzun silinmesine ve UP kaybetmenize neden olabilir.
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.