Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

MUTLULUK, HÜZÜN ve MUZ KABUĞU

MUTLULUĞUN EVRİMİ

MUTLULUK, HÜZÜN ve MUZ KABUĞU
8 dakika
197
Blog Yazısı

Hayvanlar aleminin bir ferdi olarak bazen evde huzur içinde uyuyan kediyi veya parkta arkadaşlarıyla oynayan köpeği görünce imreniyorum. Diyebilirsiniz ki hepsi o kadar şanslı değil, bazıları da sokakta telef oluyor. Haklısınız evrim herkes için bir anda gerçekleşmiyor. Ancak sosyalleşme, uyum ve medenileşme evrimi gayet hızlandırıyor. Beynin gelişimi de canlının yaşam kalitesini tayin ediyor.

Bundan binlerce yıl evvel sudan çıkan atalarımızın sahip olduğu sürüngen beyni halen bünyemizde, beyincik yapısı içinde taşınıyor. Bu şekilde omurilik soğanı, beyin sapı, sinir lifleri sayesinde nabız, tansiyon gibi temel vücut hareketleri sağlanıyor. Ardından bir memeli olarak gelişirken duyu organlarının yöneticisi limbik sistem, amigdala, hipokampus, hipotalamus gibi nörokimyasallarla duygusal dalgalanmalarımıza yol açıyor. Limbik sistemden salgılanan hormonlar beynin gelişimi için çok önemlidir. Çünkü hormonlar, nöronların bağlanması sırasında sinapslar arasında yağlanma etkisi yapar. Bu şekilde nöronlar daha kolay biçimde birbirleriyle kaynaşır ve korteks tabakayı meydana getirirler. Artık insanın entelektüel zekasının kaynağı olarak bilinen korteks tabaka muhakemeyi ele almıştır. Kısaca motor kazanında kaynayan ateş, limbik sistemken; motor gücünü devinime çevirense korteks tabakadır.

Tüm Reklamları Kapat

Tüm bu parçalar direk olarak yaşamımızı etkiliyor. Beyincik içgüdülerimizin sesidir. Örneğin iş sürüngen beynine kaldığında, bir adam bir kadını gördüğünde sorgusuz sualsiz üreme dürtüsüyle ona saldırır. Halbuki adı bile tuhaf olan limbik sistem olaya romantizm katar. Adam kadını görür, işitir, koklar, dokunur ve aşık olur. Yani duyularını kullanarak duygusallaşır. Bu hislerini kadına dökmek isterken işin içine bir de korteks tabaka girer. Artık mantık konuşmaya başlamıştır. Sen bu kadından hoşlanıyorsun da bakalım o senden hoşlanıyor mu? Olaya bilinçli bir şekilde yaklaşmak gerek. Ya kadın seni refüze ederse rezil olursun. Sen kendini aşağılatacak adam mısın? Bu iç ses, egonun uğuldadığı, korteks tabakadır.

Mensubu bulunduğumuz memeli sınıfı, sıcakkanlı varlıklar. Haliyle sürüngenler gibi soğukkanlı olamıyoruz. Onlar hazır olduklarında yumurtalarından doğaya çıkıyorlar. Halbuki memelilerin çoğu annelerinin karnından hazır olmadan doğuyorlar. Bu sebeple ebeveynlerinin bakımına muhtaçlar. Bu şefkat ve merhamet bağı ile yavrular büyüyor. Bitkiler ne olacağını önemsemeden polenlerini etrafa saçarlar, balıklar döllenmiş yumurtalarını bırakıp, yollarına devam ederler.

Tüm Reklamları Kapat

Yumurtadan yeni çıkan kertenkele yavrusu, yılanlara yem olmamak için yalnız başına hızla hareket etme mecburiyetindedir. Dahası yeterince hızlı değilse avcılara yem olmasın diye ebeveynleri, onları kardeşlerine besin niyetine ikram ederler. Gerçi yumurtlayan hayvanlara da fazla haksızlık etmeyelim. Kuşların yavrularını beslediklerini görüyoruz. Üstelik doğadaki bazı memeliler de çok çabuk gelişmek zorundadır. Atlar doğumdan yarım saat sonra ayaklanır, iki saat içinde de koşar hale gelir. Atların gebelik süresi 11 aydır. İnsanında hazır halde doğması için gebelik süresinin daha uzun olması gerekirdi. Böyle bir durumda gelişen bebek de annesinin rahminden çıkamazdı.

İşin aslı, büyük beyinli canlıların doğumu zordur. Bu sebeple yüzlerce küçük beyinli yavru dünyaya getiren canlıların aksine kısıtlı sayıda yavru yapan ebeveyn için o kıymetlidir. Bu yüzden ister istemez onunla bir bağ kurar. Onu korur, kollar. Bu aile yapısının mesuliyeti zamanla toplumsal bir mensubiyete dönüşür ve güven içinde olmanın memnuniyetini yaratır. Gerçi tuhaf biçimde en çok zararı da emniyet için birlikte yaşadığımız yakın çevremizden görürüz.

Yaşadığımız tecrübelerden ders alırız. Aslında hayatı öğrenmemizi sağlayan beynimizdeki nöronlardır. Yaşananlar ile yaşananların düşüncesi insanın kafasında bir döngü yaratır. Bu döngülerde tıpkı dairesel devinim yapan atomların molekülleri oluşturması gibi nöronlar arasında bağ kurar. Kısaca nöronlar tekrar eden döngülerle öğrenmeye programlanmışlardır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Hayvanlar hatalarını düşünmez. Muzunu başkasına kaptıran bir maymun, kendini aptallıkla suçlamaz. Hemen başka bir muz için koşturmaya başlar. Ancak insan sorgular. Üstelik bunu hayalinde tekrar tekrar canlandırır. Hatasından ders almayı beynine öğretirken, yan etki olarak kaptırdığı muzun hüznünü yaşar. Üstelik elem içinde yeniden ağaca tırmanmanın zorluğunu hesaplarken, yine ağacın meyvesine sahip çıkamamanın kaygısını taşır.

Üzüntü, mutluluk, huzur ve keyif birbirleriyle alakalı görünseler de aslında oldukça farklılar. Misal her akşam bir taş çorba, az aş ile karnınızı doğurabileceğinizin güvencesini taşıyorsanız huzurlusunuzdur. Ancak balık rakı yapmanın zevkine varırsanız, mutlu olursunuz ve artık onu ararsınız. Daha fenası alışmak, eğer bu menüye alışırsanız zamanla size ilk baştaki kadar keyif vermediğini fark edersiniz. Bu durumda uyuşturucu bağımlıları gibi lüksün derecesini arttırmayı isterseniz. En kötüsü de sizi mutlu etmesi için çabaladığınız konfor uğruna huzurunuzun kaçacak olmasıdır.

Limbik sistemin nöronlar için kayganlaştırıcı hormonlar salgıladığından bahsetmiştik. Bu noktada bizi mutlu eden salgıları ele alalım. Ancak her şeyin dozunda fayda sağlayacağını, kantarın topuzunu kaçırınca, bozulabileceği uyarısıyla konumuza devam edelim. Dopamin, enerjiyi yönlendirir, başarı için motive eder, başarı sonrası hazzı yaşatır. Müsabaka öncesi antrenman yapan bir sporcunun başarı düşüncesi ona kendini iyi hissettirir. Çünkü beyin dopamin salgılamıştır. Bir yarışma kadar olmasa da cep telefonunda oynanan basit bir oyunda bile başarılı sağlamak insanı memnun etmeye yetebilir. Hatta kokain koltuğunuzun üzerindeyken, size dağın zirvesindeymişçesine mutluluk verebilir. Haliyle yapay hazların (seks, porno, alkol, lezzet) peşinde koşarken, hayatın gerçeklerinden uzaklaşılarak, kısırdöngüye girilebilir ve bağımlı hale gelinebilir.

Dopamin eksilmesi de krize yol açabilir. Muza alıştırılan maymuna, ıspanak verildiğinde çıldıracaktır. Çaba ve ödül, denge içinde olmalı. Eskiden sevdiğiniz bir kokuya rasgeldiğinizde hatıralarınız canlanır ve mutlu olursunuz. Ancak bunun yan etkisi de olabilir. Misal ilk aşk teklifi öncesi cesaret olsun diye yakılan sigara, kendiyle alakası olmasa da başarı sağlandığı takdirde alışkanlığa dönüşecek ve sürekli ateşlenecektir. Bu çikolata reklamlarında bolca kullanılan bir taktiktir. Kısaca iyi hissetme peşinde koşarken, zararlı alışkanlıklar edinilebilir.

Acıya karşı coşkulu olmayı sağlayan başka bir salgı da endorfin. Ne var ki endorfin, insanın kalbi kırıldığında, kemik kırılmasındaki gibi salgılanmaz. Yani sosyal acı konusunda etki yoktur. Günümüzde fiziksel etkenlerden çok sosyal yaşam için enerjimizi harcarken endorfin salgılamak güçleşiyor. Ancak spor yapmak endorfin salgılamanın en etkili yoludur. Yoruldukça insana ağrıyı hissettirmemek için devreye girecek olan endorfin kişiye kendini iyi ve güçlü gösterecektir. Endorfin, morfin gibi acıyı görmezden gelinmesini sağlar. Ölüm esnasında ıstıraptan uzaklaştırır. Zor durumdaki yaralının hayatını devam etmesi için yedek güç vazifesi görür. Ancak unutulmamalı ki kırık bacakla yürümeye zorlanmak, sakat kalmaya yol açabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Atalarımız maymunlar sürekli temkinli olmak zorundaydılar. Bu sebeple kendilerine dokunulmasından hoşlanmazlardı. Ancak sevdiklerine bir ayrıcalık tanıdılar ve birbirlerinin bitlerini ayıklar hale geldiler. Zamanla sosyal ilişkiler inşa ettiler ve klanlarını kurdular. Böylelikle sosyalliklerini taşıdıkları sosyalist gruplarında kendilerini güvende hissettiler. Bu güvende hissetmeyi sağlayansa oksitosin hormonu oldu. Bir taraftar grubunun tribünlerde halay çekerek eğlenmesi oksitosine yol açar. Oksitosin için tensel haz diyebiliriz çünkü en çok dokunmayla salgılanır. Kedi okşanırken kendini güvende hisseder ve gardını indirmenin huzuruyla mırlar. Seven kişi mırlamasa da aldığı keyif, kedinin hissettiği kadardır.

Sosyal bağların konforu neticesinde ortaya çıkan oksitosin, aidiyet hissini güçlendirdi. Tek başına ava çıkan bir kaplan, ganimetini başkalarına kaptırmamak için sürüsüyle paylaşmayı öğrendi. Üstelik sürü halinde daha saldırgan oldukları gibi daha ürkütücü olup, düşmanlarını kendilerinden uzak tutabiliyorlardı.

Ne var ki sürü davranışı, bireysel çıkarları koruyabileceği gibi daha tehlikeli de olabiliyor. Misal bir ceylan sürüsü, içlerinden biri pusuya yatmış aslanı görüyor ve hepsi birden kaçmaya başlıyor. Gözlerimle görmeden inanmam demek sürüdeki bir ceylan için hayli riskli olacaktır. Bu sebeple hepsi birden kaçar. Ancak şuursuzca kaçarken uçurumdan yuvarlananların peşine takılmakta başka bir vahamete yol açar.

İki ucu keskin bir bıçakla toplum ve birey ayrılmış olsa da kanama devam ediyor. Dünyada yaklaşık 8 milyara yakın insan buluyor. Ama her biri kendini özel görüyor. Üstelik başarısızlıklarının sebebi olarak toplumu aşağılıyor, başkalarını suçluyor.

Tüm Reklamları Kapat

Bu noktada gelelim, üstünlük hissinin verdiği memnuniyet ile salgılanan serotonine. Her daim sosyal verilerin hesabını tutarız. Kendini beğenmişleri, beğenmesek de kendimizi beğeniriz. Bu basit bir sebebe dayanıyor, herkes kendine değer verilmesini ve saygı görmeği ister. Memeli türler, boğun eğme ve sürünün lideri olma ikilemiyle içsel bir mücadele yaşarken, dışarıda kavga edeceklerinin gücünü de hesaplar. Alfa maymunun liderliği gibi ortama hâkim olmak veya ikincil pozisyonda yetinmek insan psikolojisini de tayin eder. Başkalarının üzerinde etki kurarak, hegemonya sağlama mutluluğun bir yoludur. Neticede yüksek statü güven ve refah demektir. Her ne kadar makamı, mevkiyi önemsemem diyen biri olunsa da kendinden daha üstün birinin takdirini kazanmak insanın göğsünü kabartır.

Serotonin, önemli hissetmeyi uyandırır. Özgüven, gurur, kendine saygı aşırıya kaçıldığı vakit kibir ve ego olarak açığa çıkar. Uyarılan bu duyguların toplum nezdinde karşılık görmesi, sosyal sınıf farkını belirler. Artık kendini başkalarıyla kıyaslamak suretiyle birey mutluluğu veya hüznü yaşayabilir. Rahatsızlık hissi veren hormon da kortizoldur. Gerçi sıkıntılı ruh halini sağlayan kortizol da insanı tedbirli olmaya sevk eder. Misal çayırda otlanan bir zebra çevredeki aslanın kokusunu alınca rahatsız olması ve lezzetli yemeğinden feragat etmesi, hayatta kalmasını sağlar.

Her şey Allah’tan diyoruz. Ancak inançlı bir insanın davranışları sonucunda salgıladığı hormonlara bir bakalım. İnancını ve ondan ötürü kendini önemli hissettiğinden dopamin salgılar. Doğruluğuna inandığı görüşleri, saygı görme arzusuyla başkalarına tebliğ ederken de serotoninin etkisine girer. Cemaate girip sosyalleşmeye başladıysa içini kaplayan güven dalgasının sebebi de oksitosindir. Kafasında sürekli yer eden hastalıklı ölüm acısının ilacı da endorfindir. O halde inançlı bir insan için geriye bir tek mutlu olmak kalıyor.

Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
5
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Bu blog yazısıyla ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 02/04/2023 14:58:03 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12220

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Abd
Film
Risk
Epistemik
Vegan
Basınç
Mucize
Çin
Korku
Doğa Yasaları
Göz
Antibiyotik
Çiçek
Müfredat
Sürüngen
Robot
Bilgisayar
Hücreler
Mikrop
Maske
Ergen
Makine
Uzaylı
Halk Sağlığı
Kimyasal Bağ
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Size Özel
Güncel
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
j. yolda. MUTLULUK, HÜZÜN ve MUZ KABUĞU. (11 Ağustos 2022). Alındığı Tarih: 2 Nisan 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12220
yolda, j. (2022, August 11). MUTLULUK, HÜZÜN ve MUZ KABUĞU. Evrim Ağacı. Retrieved April 02, 2023. from https://evrimagaci.org/s/12220
j. yolda. “MUTLULUK, HÜZÜN ve MUZ KABUĞU.” Edited by . Evrim Ağacı, 11 Aug. 2022, https://evrimagaci.org/s/12220.
yolda, jeday. “MUTLULUK, HÜZÜN ve MUZ KABUĞU.” Edited by . Evrim Ağacı, August 11, 2022. https://evrimagaci.org/s/12220.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'ndaki reklamları, bütçenize uygun bir şekilde, kendi seçtiğiniz bir süre boyunca kapatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, kaç ay boyunca kapatmak istediğinizi aşağıdaki kutuya girip tek seferlik ödemenizi tamamlamak:

10₺/ay
x
ay
= 30
3 Aylık Reklamsız Deneyimi Başlat
Evrim Ağacı'nda ücretsiz üyelik oluşturan ve sitemizi üye girişi yaparak kullanan kullanıcılarımızdaki reklamların %50 daha az olduğunu, Kreosus/Patreon/YouTube destekçilerimizinse sitemizi tamamen reklamsız kullanabildiğini biliyor muydunuz? Size uygun seçeneği aşağıdan seçebilirsiniz:
Evrim Ağacı Destekçilerine Katıl
Zaten Kreosus/Patreon/Youtube Destekçisiyim
Reklamsız Deneyim
Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Moderatöre Bildir

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya size sunulan (oylama gibi) diğer araçlar ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Kural İhlali Seç
Öncül Ekle
Sonuç Ekle
Mantık Hatası Seç
Kural İhlali Seç
Soru Sor
Aşağıdaki "Soru" kutusunu sadece soru sormak için kullanınız. Bu kutuya soru formatında olmayan hiçbir cümle girmeyiniz. Sorunuzla ilgili ek bilgiler vermek isterseniz, "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Soru kısmının soru cümlesi haricindeki kullanımları sorunuzun silinmesine ve UP kaybetmenize neden olabilir.
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.