Evrim Ağacı

Bilinen En Büyük Penguen Türü, 40 Milyon Yıl Önce Yaşıyordu!

Bilinen En Büyük Penguen Türü, 40 Milyon Yıl Önce Yaşıyordu!
Tavsiye Makale

Bu yazı, New Scientist isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

İmparator penguenleri unutun, devasa penguenlere merhaba deyin! Yakın zamanda ortaya çıkarılan fosiller gösteriyor ki, Antarktika bir zamanlar keşfedilmiş en büyük penguen türüne ev sahipliği yapıyordu. Bu tür iki metre uzunluğunda ve 115 kg ağırlığında gayet devasa idi. 

Palaeeudyptes klekowskii 37 - 40 milyon yıl önce yaşadı. Arjantin'deki La Plata Müzesi'nden Carolina Acosta Hospitaleche "Bu, penguenlerin altın çağıydı, Antarktik kıyısı boyunca 10-14 penguen türü bir arada yaşıyordu" dedi. 

Kendisi Antarktika yarımadası açıklarındaki Seymour Adası'nda fosil kalıntılarını inceliyor. Bu bölge 40 milyon yıl önce, bugünün Günay Amerikasında güney uçtaki adalarda, Tierra del Fuego'da olduğu gibi daha sıcak bir iklime sahipti. 

Bölge binlerce penguen kemiği saklıyor. 2014 başlarında Acosta Hospitaleche bütüne en yakın P. klekowskii iskeletini raporlamıştı, ancak iskelet geneli kanatlar ve ayaklara ait olmak üzere sadece bir düzine kemiğe sahipti. 

Şu anda Acosta Hospitaleche iki daha büyük kemiği daha açığa çıkardı. Kemiklerden biri bir kanadın parçası, diğeri ise ayak ve bileğin birleşmesinden oluşan tarsometatarsustu. Tarsometatarsusun ölçüsü 9.1 cm olarak kaydedildi. Penguen iskeletlerindeki ilgili ölçülere bakarak, Acosta Hospitaleche, P. klekowskii'nin gaga ucundan ayak ucuna olan mesafesinin 2.01 cm olduğu hükmüne vardı. 

Penguenlerin duruşundan kaynaklı bir sebeple yüksekliği, asıl uzunluğundan daha az oluyor. Ancak bilinen herhangi bir penguenden açık ara büyük olduğu kesin. 

İmparator penguenler 46 kilograma kadar ağırlıkta ve boylarını 0.2 metre geçecek şekilde 1.36 metre uzunlukta olabilir. Soyu tükenmiş bir başka penguen türü ise 1.5 metre uzunlukta kaydedilmiştir. 

Greenwich Connecticut'ta Bruce Müzesi'nden Dan Ksepka "P. klekowskii'nin tarsometatarsus kemiği hayatımda gördüğüm en büyük kemikti. Bu kesinlikle büyük bir penguen" dedi. Bunun yanında boyu hakkında kesin tahminde bulunulamadığını çünkü dev penguenlerin iskeletlerinin yaşamakta olan penguenlere göre "çok farklı oranlanmış" olabileceği konusunda uyarıda bulundu. 

Daha büyük penguenler daha derine dalabilir ve su altında küçük penguenlere göre daha uzun süre kalabilirler. Acosta Hospitaleche "P. klekowski gibi bir dev, dipte 40 dakika kadar kalabilir, bu da ona balık avlamak için daha çok zaman verir" dedi.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 07/06/2020 03:44:35 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2559

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Beslenme Davranışları
Seçilim
Şempanzeler
Sahtebilim
İnsanın Evrimi
Yeni Koronavirüs
Bilim İnsanları
Yörünge
Botanik
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Hasta
Sürüngen
Ara Geçiş Türleri
Ses Kaydı
Coronavirus
Etoloji
Biyoloji
Üreme
Diyet
Bağışıklık
Teori
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Kedigiller
Robot
Beslenme Bilimi
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimi anlatmamanın ahlaksızlık olduğunu düşünüyorum. Eğer ki aşıksanız, bunu bütün Dünya bilsin istersiniz.”
Carl Sagan
Geri Bildirim Gönder