Bilinen En Büyük Penguen Türü, 40 Milyon Yıl Önce Yaşıyordu!

Bilinen En Büyük Penguen Türü, 40 Milyon Yıl Önce Yaşıyordu!
Yazar Jeff Hecht Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
1 dakika
9,631 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

İmparator penguenleri unutun, devasa penguenlere merhaba deyin! Yakın zamanda ortaya çıkarılan fosiller gösteriyor ki, Antarktika bir zamanlar keşfedilmiş en büyük penguen türüne ev sahipliği yapıyordu. Bu tür iki metre uzunluğunda ve 115 kg ağırlığında gayet devasa idi. 

Palaeeudyptes klekowskii 37 - 40 milyon yıl önce yaşadı. Arjantin'deki La Plata Müzesi'nden Carolina Acosta Hospitaleche "Bu, penguenlerin altın çağıydı, Antarktik kıyısı boyunca 10-14 penguen türü bir arada yaşıyordu" dedi. 

Kendisi Antarktika yarımadası açıklarındaki Seymour Adası'nda fosil kalıntılarını inceliyor. Bu bölge 40 milyon yıl önce, bugünün Günay Amerikasında güney uçtaki adalarda, Tierra del Fuego'da olduğu gibi daha sıcak bir iklime sahipti. 

Bölge binlerce penguen kemiği saklıyor. 2014 başlarında Acosta Hospitaleche bütüne en yakın P. klekowskii iskeletini raporlamıştı, ancak iskelet geneli kanatlar ve ayaklara ait olmak üzere sadece bir düzine kemiğe sahipti. 

Reklamı Kapat

Şu anda Acosta Hospitaleche iki daha büyük kemiği daha açığa çıkardı. Kemiklerden biri bir kanadın parçası, diğeri ise ayak ve bileğin birleşmesinden oluşan tarsometatarsustu. Tarsometatarsusun ölçüsü 9.1 cm olarak kaydedildi. Penguen iskeletlerindeki ilgili ölçülere bakarak, Acosta Hospitaleche, P. klekowskii'nin gaga ucundan ayak ucuna olan mesafesinin 2.01 cm olduğu hükmüne vardı. 

Penguenlerin duruşundan kaynaklı bir sebeple yüksekliği, asıl uzunluğundan daha az oluyor. Ancak bilinen herhangi bir penguenden açık ara büyük olduğu kesin. 

İmparator penguenler 46 kilograma kadar ağırlıkta ve boylarını 0.2 metre geçecek şekilde 1.36 metre uzunlukta olabilir. Soyu tükenmiş bir başka penguen türü ise 1.5 metre uzunlukta kaydedilmiştir. 

Greenwich Connecticut'ta Bruce Müzesi'nden Dan Ksepka "P. klekowskii'nin tarsometatarsus kemiği hayatımda gördüğüm en büyük kemikti. Bu kesinlikle büyük bir penguen" dedi. Bunun yanında boyu hakkında kesin tahminde bulunulamadığını çünkü dev penguenlerin iskeletlerinin yaşamakta olan penguenlere göre "çok farklı oranlanmış" olabileceği konusunda uyarıda bulundu. 

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Daha büyük penguenler daha derine dalabilir ve su altında küçük penguenlere göre daha uzun süre kalabilirler. Acosta Hospitaleche "P. klekowski gibi bir dev, dipte 40 dakika kadar kalabilir, bu da ona balık avlamak için daha çok zaman verir" dedi.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 2
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Tebrikler! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: New Scientist | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/05/2021 04:20:28 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2559

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Uluslararası Uzay İstasyonu
Acı
Balina
Yapay Seçilim
Oksijen
Astrofotoğrafçılık
Kuyruksuz Maymun
Sars-Cov-2
Boyut
Mikoloji
Kanat
Karar
Diş Sorunları
Meteor
Hastalık Kataloğu
Böcek
Gazetecilik
Gıda
Kuyrukluyıldız
Türkiye
Biyocoğrafya
Yaşam
Sürüngen
Filogenetik
Fotosentez
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın