Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Kısaca cevaplamak gerekirse, hayır. Fakat şimdilik hayır! Self/Less gibi kurgu filmlere konu olan ve yüzyıllardır felsefeyi meşgul eden bu soruya bilimin yakında bir çözümü olacak. Amerika’da ve Avrupa’da İngilizce ismiyle “shedding”, Türkçe çevirisiyle “dökme” adı verilen yöntemi mümkün kılacak araştırmalar yapılıyor.

Fakat araştırmalar onlarca yıl alacak; zira beyin dediğimiz ve 1,4 kg kütleye sahip organımız, 86 milyar nörona ve bu nöronlar arasında Samanyolu galaksisindeki toplam yıldız sayısının 1000 katına denk bağlantıya sahip. Beyinbilim alanında attığımız birkaç adım, nöronlar arasındaki bağlantıları saptayarak basit bir anıyı kaydedebilmemize olanak veriyor. Birçok bilim insanı, bağlantı saptama yöntemlerini kullanarak “connectome” adı verilen tam bir anı haritası çıkarabileceğimize inanmakta. Yanı sıra “optogenetik” adı verilen bir yöntem ile alglerden alınan özel bir tip biyolojik öğeyi ışığa duyarlı proteinlerle donatıp belli nöron bağlarının arasına yerleştirmemiz sonucu anı “üretebiliyoruz”. Birey, her ışık gördüğünde belli bir anıyı “hatırlayabiliyor”.

Bütün bunlar “Theseus’un gemisi” adı verilen Antik Yunan felsefi dilemmasına kapı açan bir tartışmayı da beraberinde getirmekte. Optogenetik ve connectome yöntemleriyle bilincimizi gerçekten bir başka bedene ya da bir bilgisayara aktardığımızı düşünelim. Aktarıldığımız öğe “biz” mi olur ya da bizden bir parça mı?

 

Kaynak: YouTube

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/07/2019 16:43:04 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4504

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder