Bilim İnsanları, Tutucuların Neden ''Tutucu'' Olduğunu Anlamaya Başladı...

Bilim İnsanları, Tutucuların Neden ''Tutucu'' Olduğunu Anlamaya Başladı... Gallup
Yazar Chris Mooney
5 dakika
5,056 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

10 yıl önce liberaller ile tutucular (konservatifler) arasındaki psikolojik farklardan söz etmek bir tabuydu. Şu anda ise bahsetmemek mümkün değil. Behavioral and Brain Sciences (Davranış ve Beyin Bilimleri) dergisinin Eylül 2014 sayısını alıp okumadıysanız, hata etmişsiniz demektir. Eğer ki politikayla ilgileniyorsanız, dergi içerisinde sıradışı bir manşet göreceksiniz.

Behavioral and Brain Sciences dergisi eşsiz bir pratik uygulamaktadır: "Açık Meslektaş Yorumu" denen bir sistem. Büyük öneme sahip bir makale yayımlandığında, çok sayıda bilim insanı bunun üzerine yorum yapar ve orijinal yazar da bu eleştirilerin her birine yanıt verir. Bu yaklaşımın birçok faydası var. Bir tanesi de, bilim insanlarının tartışmalı veya provokatif bilimsel fikirlere nasıl yaklaştığını görmemizi sağlaması. Derginin Eylül 2014 sayısında bu süreç şu sonucu beraberinde getirdi:

Çok sayıda siyaset bilimci ve politika psikoloğu şu anda liberaller ve tutucuların devlet politikaları konusunda ortak bir karara varamayışının kişilik, psikoloji ve hatta fizyoloji ile genetik gibi özellikler bakımından farklı yapıda olmaları olduğunu konusunda hemfikirler.

Bu büyük bir olaydır. Politikayla ilgili bildiğimiz her şeye meydan okumaktadır. İnançlarımızı sadece yetişme biçimimizden, arkadaşlarımızdan ve ailemizden, şahsi ekonomik ilgilerimizden aldığımıza yönelik fikri alt üst etmektedir. Ayrıca şunu da göstermektedir: politika bizi gerçekten de değiştirmektedir!

Reklamı Kapat

Bu bulgu Nebraska Üniversitesinden John Hibbling ve arkadaşları tarafından yayımlandı. İddiaları, politik tutucuların "olumsuzluk ön yargısı" olduğu yönündeydi. Yani tutucular, psikolojik olarak, çevrelerinde bulunan olumsuz (tehdit edici, iğrenç) uyaranlara odaklanmaya daha yatkın olduklarını iddia ettiler. Bu süreç içerisinde Hibbing ve arkadaşları çok sayıda delilden faydalandı. Bunlar arasında politik partizanlara gösterdikleri farklı görüntülere verilen tepkileri göz takip sistemiyle kaydetmek suretiyle yaptıkları kendi deneylerinin sonuçları da vardı. Ne buldular? Tutucular tehditkar ve tiksinç uyarılara (örneğin bir insan suratına yaklaşan büyük bir örümcek fotoğrafına, kanlı bir surat görüp şaşkınlık içerisinde kalmış bir insan fotoğrafına, sineklerin üşüştüğü açık bir yaraya) çok daha hızlı bir şekilde tepki veriyorlar.

Bir diğer deyişle tutucu ideolojisi ve bu ideolojinin özellikle güçlü ordu, sert polis, göçmenliğe karşıtlık, silahlara özgürlük gibi gündem maddeleri, kendilerinde bulunan tehdit-temelli biyoloji ile tam bir uyum içerisindedir. Araştırmacılar bir adım öteye giderek bunun evrimsel bir zorunluluk olduğunu da ileri sürüyorlar. Şöyle yazıyorlar:

Bir olasılık, Pleistosen dönemde (2.5 milyon ila 12.000 yıl öncesi arasında) bu tür bir davranışın, sizi ölmekten alıkoymak bakımından çok faydalı oluşudur.

Hibbing ve arkadaşları bu son makalelerinde çok şaşırtıcı iddialarda bulunuyorlar; ancak asıl ilginç olan şey, bundan sonra olanlardır. 26 farklı akademisyen ve bilim insanı makaleye yönelik eleştirilerini açık açık ilan etme ve tepkilerini gösterme imkanı buldular. Hibbing ve arkadaşlarının tartışmaya verdikleri son cevapta da belirttikleri gibi, bunlardan 22-23 tanesi makalede ileri sürülen "tutucu önyargısı" fikrini ve araştırmanın yöntemini onaylamaktadır. Bu kişiler sadece onayladıklarını belirtmekle kalmamışlardır, aynı zamanda makaleden yola çıkarak devam niteliğindeki araştırmaların nasıl yapılabileceği ile ilgili tavsiye ve önerilerini aktarmışlardır. Eleştiri yönelten araştırmacılardan sadece 3 tanesi araştırma sonucunu tamamen reddetmektedir.

Eğer düşünecek olursanız, bu oldukça sıra dışıdır. Sonuçta, yorum yapanlardan bir tanesi New York Üniversitesi sosyal psikologu John Jost'tur. O ve arkadaşları 2003 yılında ideolojiler hakkında var olan psikolojik araştırmaları sentezleyen bir makale yayımladıklarında, bol miktarda politik öfkeyi de üzerlerine çekmişlerdi. O araştırmalarında tutucuların "emin olmaya muhtaç olan" ve "belirsizliğe toleransı bulunmayan" kişiler olduğunu ileri sürmüşlerdi. Şu anda, aradan 10 sene geçtikten sonra Dr. Jost, Hibbing ve arkadaşlarının makalesine şu yorumu yapıyor:

Şu anda Dünya'nın dört bir yanındaki laboratuvarlarda, birçok farklı metodolojik teknik kullanılarak, solcuların ve sağcıların bilişsel ve motivasyonel stillerinin birbirinden oldukça farklı olduğu kaçınılmaz sonucuna varan çok sayıda araştırma bulunmaktadır. Bu araştırma da, düzen, yapı, kapalılık, eminlik, tutarlılık, basitlik, tanınırlık gibi konularda abartılı epistemik endişelerle birlikte tehlike, tehdide hassaslık ve ölüm endişesi (anksiyetesi) gibi varoluşsal endişeler ile tutuculuğun pozitif ilişki içerisinde olduğunu, diğer araştırmalarla uyumlu bir şekilde doğrulamaktadır.

2003 yılında Jost ve ekibi bunları söyledikleri için tutuculardan bol miktarda nefret postaları ve ABD Cumhuriyetçileri tarafından araştırma fonlarının kesileceğine yönelik tehditler almışlardı. Ancak bugün, öyle veya böyle zafere ulaştıkları görülmektedir. Yeni bir araştırma sahası açmayı başardılar. 

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Tüm bunlar söylenmişken, ideoloji bilimiyle ilgili daha araştırılacak çok fazla şey olduğunu da belirtmekte fayda var. Hibbing makalesine yorum yapan bilim insanlarının çoğu önemli olan ancak paradigma değiştirici olamayacak olan noktalar üzerinde duruyorlar. Örneğin tutucuların nasıl daha yüksek olumsuzluk önyargısı olabileceği ve buna karşılık neden nevrotik kişilikleri olmadığı gibi... Aslında araştırma, liberallerin daha nevrotik davranışlar sergileyebileceğini ileri sürmektedir. Gerçekten de, tutucularda genel olarak mutluluk ve hayattan tatmin olma oranları liberallere göre daha yüksektir. Ancak Hibbing ve arkadaşları burada bir çelişki görmüyorlar. Tam tersine, Virginia Üniversitesi'nden Matt Motyl ve Güney Kaliforniya Üniversitesi'nden Ravi Iyer'dan alıntı yaparak şunu söylüyorlar:

Tutucuların yaptığı gibi, çevrede var olan olumsuz özelliklerin başarıyla takibi ve kontrol altında tutulması, tam da kolaylıkla yapılabilecek bir iş olabilir. Başarıya ulaşmak çok daha kolaylıkla tatmin edici olabilir ve yaşamdan tat almayı sağlayabilir. Liberallerin yaptığı gibi sürekli yeni deneyimler peşinde koşmaya kıyasla, tutucuların davranışları sonucu daha fazla tatmin olmaları normaldir.

Araştırmayla ilgili tüm soru işaretleri elbette önemlidir. Çünkü hala politikada ve medyada, güçlü deliller sunarak karşımızdakinin fikirlerini değiştirebileceğimiz varsayımıyla hareket etmekteyiz. Ancak eğer ki politik rakiplerimiz basit bir şekilde, dünyayı farklı algılıyorlarsa, fikirlerini değiştirebileceğimiz düşüncesi çatlaklar verecektir. Bu yeni bilgiler silsilesinden, politika içerisinde daha doğru davranma yöntemlerini keşfetmemiz mümkün olabilir. Böylece bilim sayesinde daha az çıkmazla ve sorunla karşılaşabiliriz.

Görsel: ABD'deki liberallerin sembolü eşek, tutucuların sembolü fildir. Tutucular tarafından yapılan bu görselde, liberallerin daha düşük zekaya sahip olduğu ima edilmektedir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Mother Jones | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 08/12/2021 12:13:20 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2715

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Size Özel
İçerikler
Instagram
Zooloji
Madde
Alan
Önlem
Tutarlılık
Gıda
Manyetik Alan
Mantar
Samanyolu Galaksisi
Işık Hızı
Egzersiz
Bebek Doğumu
Skeptisizm
Mistik
Elektromanyetizma
Toprak
Böcek
İklim
Hızlı
Böcek Bilimi
Nadir
Genetik
Amerika
Deri
Sosyal
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et