Seri Katillerin Evrimsel Psikolojisi: Erkek Seri Katiller "Avlamaya", Kadın Seri Katiller "Toplamaya" Eğilimli!

Seri Katillerin Evrimsel Psikolojisi: Erkek Seri Katiller "Avlamaya", Kadın Seri Katiller "Toplamaya" Eğilimli!
Yazar Penn State Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
3 dakika
6,948 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Araştırmacılar; erkek seri katillerin genellikle kendilerine yabancı olan kurbanları "avlama" eğiliminde olduklarını buldular. Kadın seri katiller ise kurbanlarını "toplamaya" eğilimliler, çevrelerindeki tanıyabilecekleri insanları genellikle maddi kazanç için hedef alıyorlar.

Penn State Harrisburg'de psikoloji doçenti olan Marissa Harrison, bulguların cinayet soruşturmalarını aydınlatmaya yardımcı olabileceğini söylüyor. Şöyle diyor:

Bir cinayet bilinen bir şüpheli olmadan işlendiyse, bazen failin neye benzeyebileceğine dair bir profil oluşturmak için suçun ayrıntılarını kullanabilmek mümkün. Erkek ve kadın katiller birbirinden farklı, hatta tamamen zıt şekilde hareket edebilir. Bu da soruşturmanın doğru yolda ilerlemesini sağlayabilir.

Harrison; seri katiller halkın ilgisini önemli ölçüde çekse de, işlenen bu suçlarla ilgili çok az araştırma yapıldığını söylüyor. Nedeni ise seri katillerin nispeten az sayıda olması. Ancak Harrison, bir çalışma sırasında erkek ve kadınların seri öldürme şekilleri arasında ciddi farklılıklar tespit ediyor ve bunu araştırmaya başlıyor.

İnsanların, tarihin yaklaşık %95'lik bir oranında avcı-toplayıcı olarak yaşadıklarını ve bu eski rollerin, bu farklılıkları açıklamaya yardımcı olabileceğini söylüyor. Harrison şöyle diyor:

Reklamı Kapat

Tarihsel olarak, erkekler hayvanları avlıyor, kadınlar da yakında bulunan tahıl ve bitki gibi yiyecek kaynaklarını topluyordu. Evrimsel bir psikolog olarak, bu eski rollerden kalan bir şeyin erkek ve kadın seri katillerin kurbanlarını nasıl seçtiğini etkileyip etkilemediğini merak ettim.
Kadın seri katiller
Kadın seri katiller

Araştırmada, veri toplamak için kitle iletişim yöntemi kullanıldı. Seri cinayetlerle ilgili veriler için Associated Press, Reuters, TV ağları ve ulusal ve yerel gazeteler gibi saygın, güvenilir haber kaynaklarını tarandı. ABD'den 55 kadın ve 55 erkek seri katille ilgili veri kullanıldı.

Sonuç olarak, erkek seri katillerin, yabancıları öldürme olasılığının neredeyse altı kat; kadın seri katillerin ise tanıdıklarını hedef alma olasılığının iki kat daha muhtemel olduğu bulundu. Ek olarak, erkek seri katillerin %65.4'ü kurbanlarını takip eder, iz sürerken; kadın seri katillerde bu oran %3.6! Harrison şöyle diyor:

Çalışmamızda, suçları sırasında takip benzeri davranışlarda bulunan iki kadın seri katil vardı. İlginç olan şu ki, raporlar bu suçlara erkeklerin de karıştığını gösterdi.

Araştırmaya medya kaynaklarından bilgi toplandığı için, medya tarafından seri katillere verilen takma adlarda da bir fark olduğunu keşfedildi. Harrison şöyle devam ediyor:

Kadınlara genelde cinsiyetlerini belli edecek takma adlar verildiğini gördük: Jolly Jane (İng: Neşeli Jane) ya da Tiger Woman (İng: Kaplan Kadın) gibi. Erkeklere ise; Kansas City Slasher (İng: Kansas Şehri İşkencecisi) gibi, işledikleri suçların vahşiliğini belirten, daha sert isimler veriliyor.
Erkek seri katiller
Erkek seri katiller

Elde edilen sonuçların, soruşturmalara katkı sağlamasının yanı sıra; suçlular için önleme ve tedavi programları oluşturulmasına da yardımcı olabileceğini umduğunu belirtiyor. Şunun altını çizmeyi de ihmal etmiyor: Evrimsel psikoloji, erkek ve kadın seri katiller arasındaki farkları açıklamaya yardımcı olabilir, evet; ancak bu, bir kişinin katil olmak için doğacağı anlamına gelmiyor. Şöyle diyor:

Evrim, belirli şeyleri yapmak veya belirli bir şekilde hareket etmek için önceden programlanmış olduğunuz anlamına gelmez. Bu sadece, evrimsel geçmişimize dayalı davranışlar hakkında tahminler yapmanın mümkün olabileceği anlamına geliyor. Araştırmamızı göz önünde bulundurarak; bu suç içerikli davranışların, atalarımızın zamanından kalan cinsiyete özgü davranışları veya görevleri anımsattığını düşünüyorum. Belki de bunu evrimsel bir mercekle daha iyi anlayabiliriz.
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 28
 • Merak Uyandırıcı! 19
 • İnanılmaz 13
 • Muhteşem! 9
 • Bilim Budur! 8
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 6
 • Umut Verici! 6
 • Üzücü! 1
 • Korkutucu! 1
 • Güldürdü 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: ScienceDaily | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 16/05/2021 03:38:28 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8666

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Nöron
Aşılar
Sahtebilim
Enerji
Oksijen
İnsan
Biliş
Evrimleşme
Bağışıklık Sistemi
Tehdit
Küresel Isınma
Tümör
Bilinç
Pandemi
Cinsellik Araştırmaları
Kuyruk
Mit
Kan
Genetik
Yeni Koronavirüs
Halk Sağlığı
Bilimkurgu
Astrofotoğrafçılık
Afrika
Işık Hızı
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın