Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Seri Katillerin Evrimsel Psikolojisi: Erkek Seri Katiller "Avlamaya", Kadın Seri Katiller "Toplamaya" Eğilimli!

Seri Katillerin Evrimsel Psikolojisi: Erkek Seri Katiller "Avlamaya", Kadın Seri Katiller "Toplamaya" Eğilimli!
3 dakika
12,947
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 3 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Özet
Tüm Reklamları Kapat

Araştırmacılar; erkek seri katillerin genellikle kendilerine yabancı olan kurbanları "avlama" eğiliminde olduklarını buldular. Kadın seri katiller ise kurbanlarını "toplamaya" eğilimliler, çevrelerindeki tanıyabilecekleri insanları genellikle maddi kazanç için hedef alıyorlar.

Penn State Harrisburg'de psikoloji doçenti olan Marissa Harrison, bulguların cinayet soruşturmalarını aydınlatmaya yardımcı olabileceğini söylüyor. Şöyle diyor:

Tüm Reklamları Kapat

Bir cinayet bilinen bir şüpheli olmadan işlendiyse, bazen failin neye benzeyebileceğine dair bir profil oluşturmak için suçun ayrıntılarını kullanabilmek mümkün. Erkek ve kadın katiller birbirinden farklı, hatta tamamen zıt şekilde hareket edebilir. Bu da soruşturmanın doğru yolda ilerlemesini sağlayabilir.

Harrison; seri katiller halkın ilgisini önemli ölçüde çekse de, işlenen bu suçlarla ilgili çok az araştırma yapıldığını söylüyor. Nedeni ise seri katillerin nispeten az sayıda olması. Ancak Harrison, bir çalışma sırasında erkek ve kadınların seri öldürme şekilleri arasında ciddi farklılıklar tespit ediyor ve bunu araştırmaya başlıyor.

İnsanların, tarihin yaklaşık %95'lik bir oranında avcı-toplayıcı olarak yaşadıklarını ve bu eski rollerin, bu farklılıkları açıklamaya yardımcı olabileceğini söylüyor. Harrison şöyle diyor:

Tüm Reklamları Kapat

Tarihsel olarak, erkekler hayvanları avlıyor, kadınlar da yakında bulunan tahıl ve bitki gibi yiyecek kaynaklarını topluyordu. Evrimsel bir psikolog olarak, bu eski rollerden kalan bir şeyin erkek ve kadın seri katillerin kurbanlarını nasıl seçtiğini etkileyip etkilemediğini merak ettim.
Kadın seri katiller
Kadın seri katiller

Araştırmada, veri toplamak için kitle iletişim yöntemi kullanıldı. Seri cinayetlerle ilgili veriler için Associated Press, Reuters, TV ağları ve ulusal ve yerel gazeteler gibi saygın, güvenilir haber kaynaklarını tarandı. ABD'den 55 kadın ve 55 erkek seri katille ilgili veri kullanıldı.

Sonuç olarak, erkek seri katillerin, yabancıları öldürme olasılığının neredeyse altı kat; kadın seri katillerin ise tanıdıklarını hedef alma olasılığının iki kat daha muhtemel olduğu bulundu. Ek olarak, erkek seri katillerin %65.4'ü kurbanlarını takip eder, iz sürerken; kadın seri katillerde bu oran %3.6! Harrison şöyle diyor:

Çalışmamızda, suçları sırasında takip benzeri davranışlarda bulunan iki kadın seri katil vardı. İlginç olan şu ki, raporlar bu suçlara erkeklerin de karıştığını gösterdi.

Araştırmaya medya kaynaklarından bilgi toplandığı için, medya tarafından seri katillere verilen takma adlarda da bir fark olduğunu keşfedildi. Harrison şöyle devam ediyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Kadınlara genelde cinsiyetlerini belli edecek takma adlar verildiğini gördük: Jolly Jane (İng: Neşeli Jane) ya da Tiger Woman (İng: Kaplan Kadın) gibi. Erkeklere ise; Kansas City Slasher (İng: Kansas Şehri İşkencecisi) gibi, işledikleri suçların vahşiliğini belirten, daha sert isimler veriliyor.
Erkek seri katiller
Erkek seri katiller

Elde edilen sonuçların, soruşturmalara katkı sağlamasının yanı sıra; suçlular için önleme ve tedavi programları oluşturulmasına da yardımcı olabileceğini umduğunu belirtiyor. Şunun altını çizmeyi de ihmal etmiyor: Evrimsel psikoloji, erkek ve kadın seri katiller arasındaki farkları açıklamaya yardımcı olabilir, evet; ancak bu, bir kişinin katil olmak için doğacağı anlamına gelmiyor. Şöyle diyor:

Evrim, belirli şeyleri yapmak veya belirli bir şekilde hareket etmek için önceden programlanmış olduğunuz anlamına gelmez. Bu sadece, evrimsel geçmişimize dayalı davranışlar hakkında tahminler yapmanın mümkün olabileceği anlamına geliyor. Araştırmamızı göz önünde bulundurarak; bu suç içerikli davranışların, atalarımızın zamanından kalan cinsiyete özgü davranışları veya görevleri anımsattığını düşünüyorum. Belki de bunu evrimsel bir mercekle daha iyi anlayabiliriz.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
69
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 52
 • Merak Uyandırıcı! 33
 • İnanılmaz 22
 • Muhteşem! 14
 • Bilim Budur! 11
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 10
 • Korkutucu! 9
 • Umut Verici! 7
 • Üzücü! 4
 • Grrr... *@$# 3
 • Güldürdü 1
 • İğrenç! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: ScienceDaily | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/09/2023 08:53:20 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8666

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Uygulama
Böcek
Coronavirus
Hava
Evrim Kuramı
Kimyasal
Gezegen
Tıp
Maske
Hominid
Mavi
Nükleik Asit
Arkeoloji
Astrobiyoloji
Diş
Adaptasyon
Isı
Kanser Tedavisi
Kuyruksuz Maymun
Mucize
Stres
Meteor
Saç
Kafatası
Canlılık
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Evinizde Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (CERN) İnşa Edin!
Evinizde Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (CERN) İnşa Edin!
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
BEST OF EVRİM AĞACI SHORTS 2022 🎉
BEST OF EVRİM AĞACI SHORTS 2022 🎉
Şeker İnsanı Hiperaktif Yapar mı?
Şeker İnsanı Hiperaktif Yapar mı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
P. State, et al. Seri Katillerin Evrimsel Psikolojisi: Erkek Seri Katiller "Avlamaya", Kadın Seri Katiller "Toplamaya" Eğilimli!. (10 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 26 Eylül 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8666
State, P., Bozkurt, K., Bakırcı, Ç. M. (2020, May 10). Seri Katillerin Evrimsel Psikolojisi: Erkek Seri Katiller "Avlamaya", Kadın Seri Katiller "Toplamaya" Eğilimli!. Evrim Ağacı. Retrieved September 26, 2023. from https://evrimagaci.org/s/8666
P. State, et al. “Seri Katillerin Evrimsel Psikolojisi: Erkek Seri Katiller "Avlamaya", Kadın Seri Katiller "Toplamaya" Eğilimli!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Kübra Bozkurt, Evrim Ağacı, 10 May. 2020, https://evrimagaci.org/s/8666.
State, Penn. Bozkurt, Kübra. Bakırcı, Çağrı Mert. “Seri Katillerin Evrimsel Psikolojisi: Erkek Seri Katiller "Avlamaya", Kadın Seri Katiller "Toplamaya" Eğilimli!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Kübra Bozkurt. Evrim Ağacı, May 10, 2020. https://evrimagaci.org/s/8666.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close