Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Bilim İnsanları, Sıcakkanlı ve Soğukkanlı Dinozorları Araştırıyor!

Bilim İnsanları, Sıcakkanlı ve Soğukkanlı Dinozorları Araştırıyor! CNN
3 dakika
110
Tüm Reklamları Kapat

Dinozorlar, memeliler gibi sıcakkanlı mıydı yoksa sürüngenler gibi soğukkanlı mıydı? Bu soru, paleontolojinin en eski sorularından birisidir. Bu sorunun cevabını bulmak, tarih öncesi canlıların yaşamlarını ve davranışlarını anlamamızı sağlar.

Son otuz yıldaki araştırmalar, tüm dinozorların vücut ısılarını düzenlemek için güneşlenen hantal kertenkeleler olduğu yönündeki yaygın fikre meydan okuyor. Bazı dinozorlar, tıpkı günümüzdeki kuşlarda olduğu gibi, tüylere sahipti ve kendi vücut ısılarını üretebiliyorlardı.

Yine de dinozorların metabolizmalarının nasıl olduğuna dair kesin kanıtlar bulmak kolay değildir. Dinozorlara ait yumurta kabukları ve kemiklerden elde edilen ipuçları, bazı dinozorların sıcakkanlı, bazılarının ise soğukkanlı olduğunu gösterdi.

Tüm Reklamları Kapat

Current Biology dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma, üç ana dinozor grubunun sıcaklıktaki değişikliklere farklı şekilde tepki verdiğini, vücut ısısını düzenleme yeteneğinin yaklaşık ise 180 milyon yıl önce erken Jura Dönemi'nde evrimleştiğini öne sürüyor.

1.000 dinozor türüne ait fosiller ve paleoiklim bilgileri temel alınarak yapılan çalışma, yaklaşık 235 milyon yıl önce başlayan ve 66 milyon yıl önce bir asteroidin Dünya'ya çarpmasıyla sona eren dinozor çağı boyunca, dinozorların Dünya üzerindeki farklı ortamlara yayılışını inceledi.

Çalışmaya göre T. rex'in de dahil olduğu etobur teropodlar ve Triceratops ve Stegosaurus'un da ünlü üyeleri arasında olduğu otobur ornithischianlar Erken Jura Dönemi'nde daha soğuk iklimlerin olduğu ortamlara yayıldılar. Bu, vücut ısısı üretme yeteneğini olarak bilinen endoterminin evrimine sebep olmuş olabilir.

Teropodlar ve ornithischianlar, kendi evrimsel tarihleri boyunca çok çeşitli termal ortamlarda yaşadılar ortamlarına oldukça uyumluydular. Son fosil keşifleri, farklı dinozor türlerinin, yıl boyunca Kuzey Kutbu'nda bile yaşadığını gösterdi. Londra Üniversitesi Koleji Yer Bilimleri Bölümü'nde araştırmacı olan çalışmanın baş yazarı Dr. Alfio Alessandro Chiarenza, şöyle söylüyor:

Tüm Reklamları Kapat

Sıcakkanlı hayvanlar genellikle daha aktiftir, soğukkanlı hayvanlar genellikle yuva yapmazlar.

Buna karşılık, yüksek, bitki yiyen sauropodlar gezegenin daha sıcak ve daha düşük enlemlerinde yer alan bölgelerinde kaldılar bunun tek nedeni belirli habitatlarda daha zengin yeşilliklerin bulunması değildi. Araştırmacılar, Brontosaurus ve Diplodocus'u da içeren Sauropodların kurak, savana benzeri ortamlarda evrimleştiğini ve “uzun süreli iklim tutuculuğu” uyguladıklarını söylüyor. Chiarenza şöyle açıklıyor:

Ekolojileri düşündüklerimiz ile uyuşuyor. Onlar şimdiye kadar yaşamış en büyük karasal hayvanlardı. Sıcakkanlı olsalardı muhtemelen aşırı ısınırlardı.

Chiarenza, bu hayvanların sıcakkanlı olması durumunda tüketmeleri gereken bitki miktarının sürdürülemez olacağını da ekliyor:

Sürüler halinde yaşıyorlardı ve her birinin 10 Afrika filine eşdeğer olduğunu biliyoruz. Eğer sıcakkanlı olsalardı bitki yaşamını yok ederlerdi. Biz yaşıyorsak soğukkanlı olmaları daha mantıklı.

Ancak Chicago'daki Field Doğa Tarihi Müzesi'nde doktora sonrası araştırmacı olan Jasmina Wiemann, bu çalışmadan elde edilen bulguların dinozor fosillerinde bulunan oksijen alımının moleküler izlerini inceleyen kendi araştırmasıyla çeliştiğini söylüyor. 2022 yılında yaptığı çalışma, ornithischianların daha çok soğukkanlı, sauropodların ise sıcakkanlı olduğunu öne sürüyordu. Wiemann şöyle anlatıyor:

Çalışmada inanılmaz derecede hızlı büyüme oranlarına ve buna bağlı olarak hızlı metabolizmalara sahip sauropodlar gibi bazı hayvanları soğukkanlı olarak bulunurken, çok yavaş büyüme oranlarına sahip ceratopsianlar gibi hayvanlar endoterm olarak bulundu. Bu tutarsızlıkların ele alınması gerekecek.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Chiarenza, iki üniversite tarafından geliştirilen modellerin de en eski dinozorların daha sürüngen ve soğukkanlı olduğunu öne sürdüğünü söyledi. Ancak 180 milyon yıl önce Jenkyns Olayı olarak bilinen volkanik faaliyetlerden kaynaklanan bir küresel ısınma dönemi, vücut ısısını içten üretme yeteneğinin evrimi için tetikleyici olmuş olabilir.

Bu dönemde, birçok yeni dinozor grubu ortaya çıktı. Endotermi belki de bu çevresel krizin sonucunda teropodların ve ornithischianların daha soğuk ortamlarda evrimleşmiş, bu da daha aktif olmalarını, uzun süreli aktiviteyi sürdürmelerini, daha hızlı gelişerek daha çok yavru üretmelerini sağlamış olabilir. Chiarenza şöyle yorumluyor:

Modellere dayalı tüm araştırmalarda olduğu gibi, bu çalışmada da mevcut bilgilere dayanan tahminler yapılmıştır. Yeni fosiller veya iklimsel bilgiler bu tabloyu değiştirebilir. Tabii ki Kuzey Kutbu'nda bir sauropod ortaya çıkarsa bu her şeyi değiştirir.

New Mexico Doğa Tarihi ve Bilim Müzesi’nden çalışmada yer almayan paleontolog Anthony Fiorillo, çalışmayı “ilgi çekici” ve “bazılarımızın daha önce düşündüğü geniş şeyleri ölçmeye yönelik ilk gerçek girişim” olarak nitelendirdi. Fiorillo, sözlerini şöyle bitiriyor:

Modelleri, dinozorların biyocoğrafik anlayışımıza ve ilgili fizyolojilerine bir sağlamlık katıyor. Çalışma, bilebileceğimizi düşündüğümüz şeyleri daha fazla test etmemiz için bir platform sağlıyor.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 16/06/2024 05:07:46 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/17766

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Sosyal Mesafelendirme
İstatistik
Böcek
Kütleçekimi
Hastalık Kontrolü
Koaservat
Albert Einstein
Kimya
Yüksek
Yapay
Genel Halk
Kan
Dalga Boyu
Eşcinsellik
Santigrat Derece
Nörobiyoloji
Fil
Gözlem
İngiltere
Beslenme Bilimi
Bitkiler
Hindistan
Şeker
Nanoteknoloji
Obezite
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
U. Derin. Bilim İnsanları, Sıcakkanlı ve Soğukkanlı Dinozorları Araştırıyor!. (31 Mayıs 2024). Alındığı Tarih: 16 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/17766
Derin, U. (2024, May 31). Bilim İnsanları, Sıcakkanlı ve Soğukkanlı Dinozorları Araştırıyor!. Evrim Ağacı. Retrieved June 16, 2024. from https://evrimagaci.org/s/17766
U. Derin. “Bilim İnsanları, Sıcakkanlı ve Soğukkanlı Dinozorları Araştırıyor!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, 31 May. 2024, https://evrimagaci.org/s/17766.
Derin, Ufuk. “Bilim İnsanları, Sıcakkanlı ve Soğukkanlı Dinozorları Araştırıyor!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, May 31, 2024. https://evrimagaci.org/s/17766.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close