Gece Modu

Bu yazı, Business Insider Deutschland isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bilim insanları, prehistorik bir sığır türü olan yaban öküzünü geri getirmeye oldukça yakın.

Yaban öküzleri, 1627'de Polonya'daki Jaktorow Ormanı'nda türünün son üyesi de ölene kadar, binlerce yıl Avrupa'da yaygın bir şekilde yaşadılar. Yaklaşık 2,2 m uzunluğunda ve 1000 kg ağırlığındaydılar.

2009'dan beri Avrupalı bilim insanları, hala antik yaban öküzü DNA'larını taşıyor olan sığırları çiftleştiriyorlar. İki farklı proje bu yaban öküzlerinin bir versiyonunu seçerek çiftleştirme yoluyla hayata döndürmeye çalışıyor.

Bunlardan biri yaban öküzü DNA'sı taşıyan 300 danayı geri-çiftleştime (back-breeding) adı verilen bir süreçle seçerek çiftleştiren Taurus Operasyonu. Araştırma ekibi, belirgin yaban öküzü özelliklerini taşıyan yavruları seçiyorlar ve her yeni nesilde buzağılar daha fazla orijinal yaban öküzü görünümüne, davranış biçimine ve genetik özelliklerine sahip oluyorlar.

null

Bilim insanlarının bu amaçla yararlandığı, yaban öküzüne en çok yakın olan bir kaç sığır türü var, bunlar İtalya'dan Maremmana ve Balkanlardan Podolica ve Busha cinslerini de içeriyor.

Bu projede yer alan Prof. Donato Matassino, "Bu cinsler en yüksek oranda yaban öküzü genetik materyalini içeren sığır cinsleri. Buna rağmen %100 olarak yaban öküzüne benzeyen bir hayvan yaratabileceğimizi düşünmüyorum, ama çok yaklaşmamız mümkün." diyor.

Diğer bir program olan The Taurus Project de aynı şekilde çapraz-çiftleşme yöntemiyle bu türü yeniden oluşturmaya çalışıyor.

Bu tür proglamların hepsi, Avrupa'nın kaybolmuş yabani canlı türlerini tekrar hayata döndürmeyi hedefleyen, hem çevre için hem de turizm için oldukça yararlı olacağı düşünülen Rewilding Europe (Avrupa'yı tekrar yabanileştirmek) projesinin bir parçası.

Rewilding Europe'un kurucusu olan Wouter Helmer, "Yaban öküzleri, yüz binlerce yıldır Avrupa'nın doğal yaşam alanının simgesi olmuş türlerden bir tanesi." diyor.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/02/2020 04:55:40 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7137

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanların sahip olduğu hiçbir duygu, içinde bulundukları sosyal şartlardan bağımsız değildir.”
Zhang Jie
Geri Bildirim Gönder