Bu Reklamı Kapat

Beynin Kodunu "Kırmak": Beynimiz, Çevremizde Olan Bitene Nasıl Anlam Veriyor?

Beynin Kodunu "Kırmak": Beynimiz, Çevremizde Olan Bitene Nasıl Anlam Veriyor?
Bu Reklamı Kapat
5 dakika
2,333 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

Beyin, vücudumuzdaki en karmaşık organdır - sürekli olarak çevreden gelen veriyi emer, yorumlar ve hareketimize, düşüncelerimize, davranışlarımıza ve duygularımıza rehberlik eder. İnsanlar etrafımızı saran çevre hakkında temel bir ortak algıya sahip olsalar da (yani mesela "buz soğuktur", "ateş sıcaktır", "bıçaklar keskindir" gibi) - her birimiz, çevreden bize gelen ve işlediğimiz bilgilerin benzersiz bir yorumunu geliştiririz. Örneğin, iki kişi aynı yemeği tattıktan, aynı sesi duyduktan veya ortak bir sosyal etkileşimden ayrıldıktan sonra çok farklı tepkiler verebilir, çok farklı şeyler hissedebilir.

Boston Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü'nde yardımcı doçent olan Jerry Chen, beynin sinirsel kodunu araştırıyor. Duyusal işleme, karar verme, öğrenme ve hafıza gibi bilişsel işlevleri kontrol eden genetik ve elektriksel etkiler arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamayı hedefliyor. Şöyle diyor:[1]

Sinir kodunu kırmak için en azından iki şeyi bilmeniz gerekiyor. İlk olarak, denek farklı bilişsel görevleri yerine getirirken beyindeki nöronların aktivitesini ölçebilmeniz gerekir. İkincisi, ifade ettikleri genler aracılığıyla öğrenebileceğimiz nöronların kimliğini bilmek zorundasınız.

Science'da yayınlanan en son araştırmasında Chen ve ekibi, özellikle de dokunma algısına odaklanarak, bir fare beyninin duyusal bilgileri nasıl anladığını ortaya çıkardı.[2] Ekibinin yeni keşfi, inme gibi bir dizi nörolojik bozuklukla, bireyin algı duygusunun değiştirilebildiği Otizm Spektrum Bozukluğu gibi nöropsikiyatrik hastalıklarla alakalı. Ek olarak, yeni bulguların psikolojik ve nörolojik bozukluklara yönelik hedefe yönelik tedaviler ve müdahaleler için heyecan verici etkileri var.

Bu Reklamı Kapat

Röportaj

Jerry Chen ile yapılan bir röportajı aşağıdan okuyabilirsiniz.

1) Araştırmanızla neyi incelemeyi amaçladınız? Bu konuyu incelemek istemenize ne sebep oldu?

Laboratuvarımız, algı ve bilişin sinirsel temelini incelemekle ilgilenmektedir. Beyin vücuttaki en karmaşık organdır. Bu karmaşıklık kısmen, beyindeki milyarlarca nöronun hepsinin aynı olmadığı gerçeğiyle tanımlanmaktadır. Farklı işlevlere hizmet eden ve farklı hesaplamalar yapan yüz binlerce farklı nöron türü vardır. Beynin nasıl çalıştığını gerçekten anlamak için, beyni tek tek bileşenlerine ayırmamız ve ardından bu bileşenlerin davranış sırasında nasıl etkileşime girdiğini sormaya başlamamız gerekir.

2) Bu çalışmaya katkıda bulunan türünün ilk örneği "nöron kataloğu" teknolojisini ve etkisini açıklar mısınız?

Allen Beyin Bilimi Enstitüsü'nden meslektaşlarımız, beyindeki tüm hücre türleri sayarak bir "nöron kataloğu" oluşturmayı hedefliyordu. Bu, birden fazla kurumdaki çeşitli ekiplerin ortak çabasının bir parçasıdır.

Bu Reklamı Kapat

Katalog, yalnızca nöronların moleküler bileşimini açıklar, ancak nöronların işlevi veya gerçekleştirdikleri hesaplamalar hakkında illâ bir şey söylemez. Araştırma ekibimin geliştirdiği teknoloji, katalogdaki bu yeni bilgiyi kullanıyor ve hücrelerin aktivite kalıplarını içeren bir sonraki bilgi katmanını bu kataloğa ekliyor. Katalogdaki hücrelerin işlevini kapsamlı bir şekilde anlamamızı ve incelememizi sağlıyor. Bu nedenle buna Aktivite ve Hücre tipi İşaretçilerin Kapsamlı Okuması veya kısaca "CRACK" (yani, "sinir devrelerini kırma" ile ilgili bir kelime oyunu) diyoruz. CRACK teknolojimiz, araştırmacıların beyindeki tüm hücreler hakkında hem moleküler hem de işlevsel bilgiler toplamasına olanak tanıyan bir "katalog 2.0"ın yolunu açacak.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

3) Bu teknolojiyi çalışmanızda nasıl uyguladınız?

Dokunma algımızla ilgili korteksin belirli bir bölümünü incelemek için CRACK platformunu kullandık. Katalogdaki farklı nöronların bilgiyi nasıl işlediğine ve bir hayvan çevrelerindeki nesnelere dokunduğunda diğer nöronlarla nasıl konuştuğuna baktık. Ayrıca çevre değiştiğinde nöronların nasıl uyum sağladığına da baktık.

4) Bulgular neyi ortaya çıkardı?

Çevrenizdeki dünyayı algılarken, beyniniz, sahneyi oluşturan uyaranların bir kombinasyonunu işler - ama aynı zamanda geçmişte öğrendiklerinize dayalı bilgileri doldurmaya ve bunların ne olduğunuzu yorumlamanıza yardımcı olmaya çalışır. algılama Örneğin, arabanızın anahtarlarını bulmak için bir çantayı karıştırdığınızı varsayalım. Beyniniz, anahtarların nasıl bir his yarattığını öğrenmiştir ve bu nedenle, aramanıza rehberlik etmesi için farklı doku veya şekillerdeki nesneleri hissederken bilgileri doldurmaktadır. Bununla birlikte, çantanızı karıştırmanız sırasında sivri bir şeye dokunmak gibi, gerçekten bariz olan ve size arayışınızda doğru yolda olduğunuzu ve belki de anahtarlarınızı bulduğunuzu söyleyen bir şey hissettiğiniz zamanlar vardır. Bulgularımız, katalogda "hub hücreleri" dediğimiz belirli hücrelerden oluşan özel bir devre olduğunu ortaya çıkardı. Bu hücreler, daha fazla araştırılması gereken, göze çarpan bir özellikle karşılaştığınız konusunda beyni uyarmaya yardımcı olur.

5) En şaşırtıcı bulgu neydi?

Şaşırtıcı bir bulgu, "özellik tespiti" için önemli olduğunu belirlediğimiz "hub hücrelerinin", ortamınız değiştiğinde ilginç şekillerde yanıt vermesidir. Öğrenme ve uyum sağlama için önemli olduğu bilinen, değişen ortamlara bağlı olarak yukarı veya aşağı gidebilen belirli bir dizi gen vardır. Bu genlerin merkez hücrelerde her zaman "açık" olduğunu bulduk, bu da günümüzde kabul gören bazı güncel prensiplere aykırı. Ortam değiştiğinde, bu hücreler bu değişiklikleri telafi etmeye çalışarak yanıt verir. Bunun, devrenin eski ortamda bilgiyi nasıl işleyeceğini "hatırlaması" veya "unutmaması" için bir yol olabileceğini düşünüyoruz.

6) Bu bulguların önemi nedir?

Bulgularımız, inme gibi bir dizi nörolojik bozuklukla, bir bireyin algı duygusunun değiştirilebildiği Otizm Spektrum Bozukluğu gibi nöropsikiyatrik hastalıklarla ilgili. Beyni homojen bir doku parçası olarak görmek yerine, hangi spesifik hücre tiplerinin en alakalı olduğunu anlamak, yüksek oranda hedefli tedaviler geliştirmemize izin verecektir. Bu, belirli semptomların altında yatan nedeni doğrudan tedavi etmeye yönelik heyecan verici bir ilerlemeye işaret ederken, diğer terapötikler ve müdahalelerden kaynaklanan istenmeyen yan etkilerden potansiyel olarak kaçınıyor.

7) Bundan sonra neyi araştıracaksınız?

Yeni teknolojimize ve bulgularımıza dayanarak gidebileceğimiz birçok yön var. Katalogdaki belirli hücre tiplerinden oluşan nöral plastisite için özel devreler fikri -veya çalışmamızdaki sürpriz bulgu- özellikle ilgi çekici. Bu, takipte olduğumuz bir alan; özellikle beynin diğer bölümlerindeki potansiyel olarak benzer devre türlerine ve bunların hem öğrenme hem de hafıza sırasında ve zaman içinde nasıl çalıştıklarına bakıyoruz.

Okundu Olarak İşaretle

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat
 • Molly Gluck
 • Boston University
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 8
 • Muhteşem! 5
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ Boston University. Nih New Innovator Award Will Advance Brain Science. (18 Aralık 2018). Alındığı Tarih: 06 Ocak 2022. Alındığı Yer: Boston University | Arşiv Bağlantısı
 • ^ C. Condylis, et al. (2022). Dense Functional And Molecular Readout Of A Circuit Hub In Sensory Cortex. Science. doi: 10.1126/science.abl5981. | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/01/2022 01:03:55 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11322

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Hasta
Nörobiyoloji
Yıl
Yapay Zeka
Elementler
Kalıtım
Arı
Viral Enfeksiyon
Haber
Viroloji
Yeşil
Maymun
Doğa Yasası
Şehir
Dalga
Köpekler
İnsan Türü
Genler
Eşcinsellik
Deney
Element
Depresyon
Meyve
Virüsler
Güneş
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et