Marketlerde Ürünlerin Dizilişini Daha Sağlıklı Olacak Şekilde Değiştirmek, Müşterilerin Seçimlerini Olumlu Yönde Etkiliyor!

Marketlerde Ürünlerin Dizilişini Daha Sağlıklı Olacak Şekilde Değiştirmek, Müşterilerin Seçimlerini Olumlu Yönde Etkiliyor! Supermarket News
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
2 dakika
356 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Southampton Üniversitesi'nden yapılan yeni bir araştırma, şekerlemelerin ve diğer sağlıksız ürünlerin kasalardan ve yakındaki koridorların sonundan çıkarılmasının ve mağaza girişlerinin yakınlarına meyve ve sebzelerin yerleştirilmesinin müşterileri daha sağlıklı yiyecek satın almaya teşvik ettiğini gösteriyor (bu konuda bir diğer yazımızı buradan okuyabilirsiniz).

Halk Sağlığı Beslenmesi Bölümü'nde Baş Araştırma Görevlisi Dr. Christina Vogel ve üniversitenin MRC Yaşam Kursu Epidemiyoloji Merkezi'nde Halk Sağlığı ve Epidemiyoloji Profesörü Janis Baird tarafından yürütülen çalışma, ulusal süpermarket zinciri Iceland Foods Ltd. ile ortaklaşa yapıldı. Çalışma, İngiltere'deki Iceland mağazalarından oluşan bir seçkiyi kapsadı ve mağaza satışlarının yanı sıra düzenli müşterilerden oluşan bir örneklemin satın alma ve diyet kalıplarını izledi.

Sonuçlar, kasalara ve karşı koridorların sonuna gıda dışı ürünler ve su yerleştirildiğinde ve mağaza girişinin yakınında genişletilmiş bir meyve ve sebze bölümü yeniden konumlandırıldığında, mağaza genelinde şekerleme satışlarının azaldığını ve meyve ve sebze satışlarının arttığını gösterdi. Hanehalkı meyve ve sebze alımı ve bireysel diyet kalitesi için de faydalı etkiler gözlemlendi. Tüm ayrıntılar, PLOS Medicine dergisinde yayınlandı.[1] Araştırmanın sonuçlarından bahsederken Dr. Vogel şöyle diyor:

Reklamı Kapat

Süpermarketlerin düzenini değiştirmek, insanların daha sağlıklı yiyecek seçimleri yapmasına ve nüfusun diyetini hükümetin diyet tavsiyelerine doğru kaydırmasına yardımcı olabilir. Çalışmamızın bulguları, daha sağlıklı bir mağaza düzeninin, her mağazada haftalık olarak yaklaşık 10.000 porsiyon fazladan meyve ve sebze ve yaklaşık 1.500 daha az porsiyon şekerleme satılmasına yol açabileceğini gösteriyor.

Bu araştırma, yerleştirme stratejilerinin, kapsamı sınırlı olan, yalnızca tek bir yer (örneğin kasalar) dahil etmek veya sağlıklı ve sağlıksız ürünleri bir araya getirmek gibi daha sağlıklı gıda satın alımını teşvik edip edemeyeceğini test eden önceki çalışmalardan daha kapsamlıdır. Bu çalışma daha da ileri giderek, kasaya ve koridor uçlarına ters yönde gıda dışı ürünler yerleştirerek ve mağaza satışları, müşteri market kartı satın alma kalıpları ve birden fazla hane üyesinin diyetleri üzerindeki etkileri ölçerek müşterilerin maruz kaldığı kalori fırsatlarını azaltmayı amaçlıyor. İzlanda Format Geliştirme Başkanı Matt Downes şöyle diyor:

Bu uzun vadeli çalışmayı ve süpermarketlere ürün yerleştirmenin müşterilerimizin diyetlerini nasıl etkileyebileceğini değerlendirmeyi desteklemekten memnuniyet duyuyoruz. Çocukluk çağı obezitesinin büyüyen bir sorun olduğunu biliyoruz ve perakende sektörünün bununla mücadelede rol oynaması gerekiyor. Çalışmanın sonuçlarının, daha geniş perakende sektörü ve politika yapıcılar için mağaza mağazacılığının satın alma kararları üzerindeki etkisi hakkında fikir vermesini umuyoruz.

Prof. Baird şöyle ekliyor:

Bu sonuçlar, Birleşik Krallık hükümetinin perakende satış noktalarına sağlıksız gıdaların belirgin bir şekilde yerleştirilmesine yönelik koyulması amaçlanan yasağın, nüfusun beslenmesi için faydalı olabileceğini ve süpermarket girişlerinin yakınında bir ürün bölümü için gereksinimlerin düzenlemeye dahil edilmesi durumunda etkilerin daha da artabileceğini öne süren yeni kanıtlar sunmaktadır.
Okundu Olarak İşaretle

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 2
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ C. Vogel, et al. (2021). Altering Product Placement To Create A Healthier Layout In Supermarkets: Outcomes On Store Sales, Customer Purchasing, And Diet In A Prospective Matched Controlled Cluster Study. PLOS Medicine, sf: e1003729. doi: 10.1371/journal.pmed.1003729. | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/09/2021 08:16:39 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10898

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Primat
Abiyogenez
Değişim
Maske Takmak
Bilim Felsefesi
Eğitim
Endokrin Sistemi
Salgın
Ahlak
Genetik Müdahale
Nükleer
Ana Bulaşma Mekanizması
Alkol
Evrim Kuramı
Küresel Salgın
Kromozom
Kök Hücre
Hastalık
Hominidae
Kalıtım
Yemek
Tutarlılık
Bilimsel
İnfografik
Haber
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın