Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Beyaz ve Kahverengi Tavuk Yumurtaları Arasındaki Fark Nedir?

Beyaz ve Kahverengi Tavuk Yumurtaları Arasındaki Fark Nedir? CafeF
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Yumurta tüketen hemen herkesin fark ettiği, ancak neredeyse kimsenin nedenini sorgulamadığı bir konudur tavuk yumurtalarının renkleri... Sahiden, yumurtaların bazıları neden beyazdır, bazı diğerleri neden kahverengidir? Bu kabuk renklerini etkileyen ve belirleyen unsur nedir?

Kuş yumurtalarının renklerinin neden farklı olacak şekilde evrimleştiği, bunun neden avantajlı olabileceği sorularının nihai cevabı, evrimsel biyolojide yatıyor. Bu konuyu oldukça kapsamlı bir şekilde buradaki yazımızda işlemiştik; dolayısıyla tekrara düşmeyeceğiz.

Ancak sorunun yakınsak cevabı, tahmin etmiş olabileceğiniz gibi, kabuk renklerini belirleyen genlerde... Beyaz tüylü olan ve kulak lopları da beyaz olan İtalyalı Leghorn tavukları beyaz yumurtalar üretirler. Tüyleri kırmızı, sarı veya kahverengi olup, kulak lopları da kırmızı olan Avusturalyalı Orpington tavukları kahverengi yumurtalar üretirler.

Ancak yumurta renkleri sadece beyaz ve kahverengi ile sınırlı değildir! Kimi yerde Paskalya Tavuğu olarak da bilinen Ameraucana tavukları ise mavi kabuklu yumurtalar üretirler.

Mavi yumurtalar...
Mavi yumurtalar...
Sercadia

Eğer bir tavuk, zeytin yeşili yumurtalar yumurtluyorsa, ona "Zeytin Yumurtlayıcı" denir. Bu tavuklar, anneleri mavi, babaları ise kahverengi yumurtlayan bireylerdir.

Eğer bir tavuk, zeytin yeşili yumurtalar yumurtluyorsa, ona
Eğer bir tavuk, zeytin yeşili yumurtalar yumurtluyorsa, ona "Zeytin Yumurtlayıcı" denir.
Dare 2 Dream Farms

Eğer bir tavuğun ne renk yumurtlayacağını merak ediyorsanız, tavuğun kulak loplarına bakabilirsiniz. Eğer bir tavuğun kulakları beyaz renkteyse, yumurtası da genellikle beyaz olmaktadır.

İşte bu fiziksel özelliklerin birbirine bağlı oluşu da, bu olayın genetik altyapısı olduğu fikrini doğrulamaktadır. Bir genin, bu şekilde birden fazla fiziksel özelliği etkilemesine pleyotropi adını vermekteyiz.

Yumurtaya Rengini Veren Ne?

Bunun için yumurtanın oluşumuna bakmamız gerekiyor. Tavuk yumurtalarının içeriği ve kabukları, üreme kanalının en sonunda oluşur. Yumurtanın oluşumundan yumurtlanmasına kadar geçen süre toplamda 26 saat civarıdır. Bunun 20 saati kabuğun üretimine harcanır.

Yumurtaya rengini veren pigmentler de, yumurtlamadan sadece birkaç saat önce yumurtaya eklenir. O noktaya kadar bütün yumurtalar beyaz renktedir. Son birkaç saatte ise tavuğun çeşidine göre yumurtalar renklerini alırlar.

Kabuklara mavi rengi veren pigmentler oosiyaninlerdir. Bunlar, safranın bir yan ürünüdürler. Kahverengi yumurtalara ise rengini kan hücrelerinin yıkımı sırasında yan ürün olarak üretilen porifirinler verir.

Bu noktada ilginç bir bilgi şu: Pigmentlerin yumurtaya ne zaman eklendiği, yumurtanın kabuğunun içinin rengini de belirler. Örneğin oosiyaninler, mavi renkte olacak yumurtalara henüz kabuk daha sertleşmemişken eklenir. Bu sayede pigment kabuğun içine işleyebilir. Bu nedenle mavi yumurtaların kabuğunun içi de, dışı da mavidir. Ama kahverengi yumurtaya rengini veren protoporifin, yumurtaya daha geç bir evrede eklenir. Bu nedenle kahverengi yumurtaların sadede dışı kahverengidir, içi ise beyazdır.

Bu Renklerin Herhangi Bir (Besinsel) Anlamı veya Önemi Var mı?

Eğer basit bir cevap istiyorsanız; hayır, neredeyse dikkate değer hiçbir fark yoktur. Yumurtaların renkleri, bir tavuğun tüy renginden daha anlamlı değildir. Rengi veren pigmentlerin besin değeri ile herhangi bir ilgisi yoktur.

Ancak elbette farklı tavuk çeşitlerinin yumurtaları bir miktar farklı besin değerlerine sahip olabilir; dolayısıyla hiçbir fark yok diyemeyiz. Kahverengi yumurtlayan tavukların omega-3 içeriği genelde daha zengindir; ancak fark önemsenmeyecek kadar azdır.

Aynı zamanda yapılan testlerde, yumurtanın rengine bağlı olarak yumurtanın sarısı ve lezzeti arasında da dikkate değer hiçbir fark tespit edilememiştir.

Kabuk Rengi, Sertliği veya Kaliteyi Etkiler mi?

Cornell Üniversitesi'nden Tro V. Bui şöyle yanıt veriyor:

Kabukların kalitesi tavuğun soyundan, dolayısıyla yumurtanın renginden etkilenmiyor. Ancak daha genç olan tavukların daha sert kabuklu yumurtalar ürettiklerini biliyoruz. Kahverengi yumurtlayan tavuklar daha büyük olmaya meyilliler; bu sebeple daha fazla beslenmeye ihtiyaç duyuyorlar ve yetiştirilmesi için daha çok para harcanıyor. Bu sebeple kimi zaman beyaz yumurtlayan tavukları yetiştirmek daha ekonomik oluyor.
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 9
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • Muhteşem! 5
 • Bilim Budur! 5
 • Güldürdü 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • İnanılmaz 2
 • Korkutucu! 2
 • Umut Verici! 1
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/09/2020 12:10:36 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2624

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Genetik Müdahale
Hekim
Evrimsel
Hastalık Kontrolü
Diş Hekimliği
Türkiye
Maske
Ornitoloji
Sağlık
Kozmoloji
Memeli
Goril
Deniz
Sağlık Bilimleri
Viral Enfeksiyon
Kalp
Vaka
Teyit
Klinik Mikrobiyoloji
Sinir Sistemi
İspat
Köpekbalığı
Koronavirüs
Ortak Ata
Güneş Sistemi
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrimin ışığı olmaksızın biyoloji bir veriler yığınıdır. Bunların bazıları ilginç veya merak uyandırıcı olabilir; ancak hiçbir bütüncül anlamı yoktur.”
Theodosius Dobzhansky
Geri Bildirim Gönder