Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Bebek ve Uyku: Bir Bebeğin Daha Kolay Uyuması İçin Neler Yapabilirsiniz?

Bebek ve Uyku: Bir Bebeğin Daha Kolay Uyuması İçin Neler Yapabilirsiniz?
Pixabay
7 dakika
2,778
 • Pediatri

Uyku, hayat standardımızı doğrudan etkileyen bir faktördür. Nasıl ki yetişkinler ihtiyaç duyulan günlük uyku ihtiyacını karşılayamadığında yeni güne yorgun ve mutsuz başlıyorsa, bebekler için de aynı durum söz konusudur. Bebeklerin gelişimi için uyku düzeni çok önemli bir unsurdur. Çoğu yeni doğan, günde yaklaşık 14-17 saat uykuya ihtiyaç duyar. Bebekler, doğduklarından itibaren ilk 3 ay boyunca biyolojik saatleri oluşmadığından gece ve gündüzü ayırt edemezler ve de beslenmek için sık sık uyanma ihtiyacı duyarlar.

Genellikle, emzirilen bebekler, biberon yardımı ile mamayla beslenen bebeklere göre daha sık uyanırlar. Buna rağmen, eğer bebeğinizi emziriyorsanız, emzirmeye devam etmeniz çok önemlidir; çünkü anne sütü, bebeğin beslenmesi için altın standarttır. Emzirme rutinleri, bebek ve uyku arasındaki bağı bir rutin haline dönüştürmenize yardımcı olacaktır.

Bu Reklamı Kapat

Bebeğinizi Daha Kolay Uyutmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Ortamı Daha Sessiz ve Işıksız Hâle Getirin!

Bebeğiniz gece uyandığında, ışıkları kapalı veya loş tutun. Uyku hormonu olarak bilinen melatonin hormonu, ışıksız ortamlarda daha rahat salgılanabilmektedir ve ortamda bulunan ışık, sirkadyen ritmi bozmasa bile etkileyebilmektedir.[1], [2], [3] Melatonin hormonu genellikle gece salgılanır.

Bebek ve uyku düzeni ilişkisi için televizyonu açmamaya veya yüksek ses çıkarmamaya özen gösterin. Aile içerisinde kısık sesle konuşmaya ve uyku rutinlerini yapmaya devam edin. Bazı bebekler, gündüz-gece tersine çevrilmesi olarak da bilinen gündüz ve gecelerinin karıştırıldığı bir düzene girebilirler.

Bu Reklamı Kapat

Ancak şunu da söyleyelim: Bebeklerin uyuduğu ortamları tamamen/sürekli ışıksız ve/veya tamamen sessiz tutmaya çalışmanın ve bu olmadığında strese kapılmanın bir anlamı yoktur; çünkü birçok bebek, optimal olmayan koşullarda da uyuyabilirler.

Uyku Rutinine Uyun!

Her uykudan önce bebeğinizin hoşuna gidecek ve onun uykuya alışmasını sağlayacak aktiviteler yapabilirsiniz. Örneğin alt değiştirmek, pijamaları giymek, diş fırçalamak, ninni söylemek vb. Tüm yapacağınız bu aktivitelerde bebeğinizi uyarılmamasına dikkat etmelisiniz ve de bu aktiviteleri her uykudan önce aynı sırada yapmalısınız.

Ancak şunu da unutmayın: 6 haftalıktan küçük bebekler, belli bir rutine girmekte zorlanabilirler; dolayısıyla siz onların rutinine uymak zorunda kalabilirsiniz. Bazı uzmanlar, 1 haftalık bebeklerde bile ebeveyn tarafından belirlenen rutinlere başlanabileceğini savunmaktadır. Ancak Amerikan Pediyatri Akademisi, bu pratiğin bilimsel temeli olmadığını ve bu kadar küçük bebeklerin, "istediği zaman" olarak bilinen bir rutinde, bebek her acıktığında beslenmesini önermektedir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

6. haftadan itibaren bebekler, çok gevşek ve esnetilebilir rutinleri başarısız bir şekilde de olsa takip etmeye başlayabilirler.[4] Bebeklerin belli bir rutini takip edebilmesi için en az 2-4 aylık olmaları gerekmektedir.

Bebeğinizi Yatağına Yatırın!

Bebekler çabuk öğrenirler, alışkanlıkları ve rutinleri severler. Bebek ve uyku ilişkisini anlamak için bebeklerde uyku sinyalleri olarak adlandırılan belirtilerin çok iyi anlaşılması gerekir. Bebekler uykuları geldiğinde bize farklı şekilde mesajlar verirler. Örneğin, huzursuzluk, başka yöne bakma, gözleri kayma, esneme ve gözlerini ovuşturma, bebeğin yatma vaktinin geldiğini bize gösterir.

Bebeğinizi uyutmak için onu sallamamaya ve memede uyuya kalmasına izin vermemeye çalışın. Bunun yerine, onları mayışmış şekilde beşiğine koyun. Bu şekilde bebeğiniz gece uyandığında sorunsuz şekilde uykuya dönmeyi öğrenecektir. Özellikle yatmadan önce aynı veya benzer şarkılar olmak üzere sözsüz müzikler çalmak, bebek ve uyku ikileminde yatıştırıcı refleksleri tetiklemeye yardımcı olabilir. Tutarlı ve öngörülebilir bir rutin geliştirmek için bebeğinizi her gece aynı saatte yatırmayı da deneyebilirsiniz. Uyku zamanı bebeğinizin düzeni için çok önemlidir.

Öte yandan bebeğinizin uykuya dalmak için belirli seslere ihtiyaç duyması, ilerleyen dönemde bu sesler olmaksızın uyumakta güçlük çekmesine de neden olabilir. Bu nedenle, bebeğinizi örneğin beyaz gürültüye alıştıracaksanız, dışarıda uyutmaya çalıştığınız zamanlarda da bu sesi verebilecek, cep telefonu veya hoparlör gibi aletler taşımanız gerektiğini unutmayın.

Asla yeni doğan bebeğinizle aynı yatakta uyumayın! İlk haftalar müthiş yorucu olabileceği için, yorgunluktan "bayıldığınız" bir noktada bebeğinizin üzerine dönebilir ve istenmeyen sonuçların doğmasına yol açabilirsiniz. Bebeği her zaman kendi yatağına yatırın veya sizinle aynı yatak üzerinde yatacaksa, güçlü koruyucuları olan ve dolayısıyla hiçbir şekilde üzerine dönemeyeceğiniz taşınabilir beşikler kullanın.

Bu Reklamı Kapat

Gece Beslenmesi

Gece beslenmesi (veya "rüya öğünü"), bebeğinizin yaşına göre uyku sırasında beslenmesidir. Bebekler kimi zaman acıktıkları için kimi zamanda uyku meme ilişkilendirmesi nedeniyle bir çok kez geceleri uyanırlar. Bebeğinizi gece uyutmadan önce onu tam beslediğinizden emin olun.

Unutmayın: Bebeğinizi en çok tanıyan sizsiniz. Geceleri hangi saatlerde acıkacağını da sadece siz bilebilirsiniz. Onun uyanmasını beklemeden, "rüya öğünü" şekilde, bebeğiniz uyku halindeyken besleyebilirsiniz. Bebeklerin bunu yapabilmesinin nedeni, meme emme davranışının algısal bir davranış değil, tamamen içgüdüsel bir davranış olmasıdır. Bebekler; meme emme, yutma ve nefes alma davranışlarını eş zamanlı olarak koordine edebilirler, bu nedenle beslenebilmek için uyanık olmalarına gerek yoktur.

Ancak yaş ilerledikçe rüya öğünü de azaltılmalıdır: 4. aydan itibaren geceleri 2 rüya öğünü ile başlayıp, daha sonra ihtiyaca göre 1'e indirip azaltabilirsiniz. Bebeğinizin ihtiyacı doğrultusunda hareket etmeniz gerekmektedir.

Kontrol Edin!

Hayat kurtaracak bir öneri şu olabilir: Bebeğin ağladığını veya ses çıkardığını her duyduğunuzda odaya koşmamaya çalışın. Genellikle bir bebek uykuya dalar, biraz uyanır ve sonra tekrar uykuya dalar. Bebeğiniz gece uyandığında ve ağladığında önce birkaç saniye bekleyin. Gerçek bir ağlama sesi ise, zaman kaybetmeden odasına giderek onu sakinleştirmeye çalışın ve de ona güven vererek sakin olmasını sağlayın. Sesiniz, küçük çocuğunuzun güvende hissetmesine ve hala orada olduğunuzu bilmesine yardımcı olur. Bu bebek ve uyku arasında sizin sağladığınızı bir güven hissidir.

Bu Reklamı Kapat

Mümkünse, bebeğiniz ağlama noktasına gelmeden onu beslemeye çalışın. Ağlama, çok geç bir acıkma sinyalidir. Eğer bebeğiniz yarı-uyanık şekilde ağzını şaplatıyorsa, yanağına dokunduğunuzda o tarafa dönüp meme arıyorsa veya ayak sallama gibi hareketler yapıyorsa (ve özellikle de bu "ayak sallama" gibi hareketleri daha önceden beslenme ile ilişkilendirdiyseniz), ağlayarak rahatsız olma noktasına gelmeden bebeğinize meme önerin.

Bebeğinizin uykuya dalmasının biraz sürebileceğini unutmayın: 5700 bebeği kapsayan bir çalışmada, uykuya dalmanın altı aylık bir bebek için ortalama 20 dakika sürdüğünü ortaya çıkardı.[5] Daha küçük bebeklerin uykuya dalması daha da uzun sürebilir. Ancak çocuklar iki yaşına geldiğinde uykuları düzenlilik göstermeye başlar.

Kendi Uykunuza Dikkat Edin!

Uykusuz kalan ebeveynler, enerjisiz ve yorgun oldukları için bebeklerine bakmakta zorlanabilirler. Ayrıca ebeveynler günlük işlevlerini yerine getiremeyecek kadar yorgun olduklarında, bebeklerine de düzgün bir şekilde bakabilmeleri imkânsızlaşmaktadır. Bu nedenle kendi uykunuza da özen göstermeniz gerekmektedir.

Bunun için yapabileceğiniz bir şey, bebeğiniz uyurken uyumaya çalışmaktır. Eğer bebeğinizi uyuttuktan sonra diğer işlere odaklanırsanız, sizin uyku sıranız geldiğinde bebeğiniz yeniden uyanacaktır.

Bu Reklamı Kapat

Agora Bilim Pazarı
Bir Bakışta Seti: Tarih, Psikoloji, Ekonomi, Felsefe (4 Kitap)

Bu seti edinerek elde edeceğiniz kitaplar şunlardır:

 1. Bir Bakışta Tarih – Instant History, Sandra Lawrence
 2. Bir Bakışta Psikoloji – Instant Psychology, Nicky Hayes & Sarah Tomley
 3. Bir Bakışta Ekonomi – Instant Economics, David Orrell
 4. Bir Bakışta Felsefe – Instant Philosophy, Gareth Southwell
Devamını Göster
₺415.00
Bir Bakışta Seti: Tarih, Psikoloji, Ekonomi, Felsefe (4 Kitap)

Bir diğer hayati öneri, arkadaşlarınızdan ve ailenizden yardım istemek - ve size yardım eli uzatıldığında, "kibarlık" ederek bunu geri çevirmemektir. Bu yazıyı okuyan herkese, yeni bir ebeveyne yardım önerirken dürüst bir yardım sinyali verdiklerinden emin olmalarını öneririz. Çünkü duygusal olarak zor durumda olan ebeveynler, kibarlık ile gerçek bir yardım elini ayırt etmekte zorlanacaktır. Eğer yardım etmeyi öneriyorsanız, yardım edin.

Bir diğer öneri, her gece tutarlı bir saatte yatmaya çalışmaktır. İlk birkaç günde/haftada bu biraz zor olabilir; ancak her geçen gün biraz daha kolay olacaktır.

Uyku ve Tecrübe

Bebeğiniz için ne zaman ve nasıl bir uyku rutini oluşturduğunuza bakılmaksızın, uykunun nasıl gittiği ve herhangi bir endişeniz olup olmadığı konusunda çocuk doktorunuzla iletişim kurmanız önemlidir. Uzun süre ağlayan veya yemek yiyemeyecek kadar uykulu olan bebeklerin ek desteğe ihtiyacı olabilir. Unutmayın: Doktorunuz, size yardım etmek için oradadır.

Bebeğiniz diş çıkardıkça ya da büyüme atağı dönemlerinde uyku düzeninin değişebileceğini unutmamanız gerekir. Bu dönemlerin ne kadar erken farkına varırsanız ve tutarlılığınızı korursanız, bebeğiniz ve siz o kadar çabuk eski uyku düzenine kavuşabilirsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak, uykunun tam anlamıyla sağlanabilmesi için aşağıda yer vereceğimiz bazı şartların da yerine getirilmesi önemlidir.

 • Her bebek, her ebeveyn ve her yaşam alanı (ev, araba, vb.) farklıdır. Dolayısıyla genel geçer kurallar koymak zordur; bu kuralların her daim istisnaları olacaktır ve bir gün çalışıyor gibi gözüken bir yöntem ertesi gün çalışmayabilir.
 • Dahası, genelde uyku yönetimiyle ilgili yapılan öneriler, bebeklerin (özellikle de yeni doğanların) uyku düzenine marjinal düzeyde katkı sağlar; bu öneriler, nadiren problemi kökünden çözebilirler.
 • Son olarak, bebek uykusunu pekiştirici öneriler çok nadiren akademik çalışmalara ve kontrollü deneylere dayanır; çoğu zaman kısıtlı ve anekdotal deneyimlere dayanarak yapılan genellemeler üzerine kuruludur.
 • Bu nedenle buradaki öneriler de dâhil, tüm önerilere ihtiyatla yaklaşın, çalışmayabileceğini veya sizin durumunuz için en iyisinin burada önerilen durum olmayabileceğini unutmayın.
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 9
 • Muhteşem! 3
 • Umut Verici! 3
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/05/2022 06:27:13 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11702

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Alan
Bitkiler
Madde
Akciğer
Bilim İnsanı
Diş
Çiçek
Sağlık Bakanlığı
Ağrı
Yanlış
Evrim Ağacı Duyurusu
Virüs
Darwin
Karanlık
Uçma
Mikrop
Şiddet
Makine
Protein
Zihin
Görme
Periyodik Tablo
Saç
Koku
Molekül
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et