Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Bazı Kara Delikler Geçmişinizi Siliyor!

Bazı Kara Delikler Geçmişinizi Siliyor! Phys.org
6 dakika
238
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 3 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Gerçek hayatta geçmişiniz, geleceğinizi benzersiz bir şekilde belirlemektedir. Eğer bir fizikçi, evrenin nasıl başladığını biliyorsa bütün uzay-zaman dahilindeki geleceğini de hesaplayabilir.

Ancak Kaliforniya Üniversitesinden bir matematikçi bu yasayı yıkan yeni bir kara delik türü keşfetti. Eğer birisi bu kısmen zararsız kara deliklerden birine girmeyi göze alsaydı, hayatta kalır fakat geçmişi silinir ve sayısız olası geleceğe sahip olurdu.

Tüm Reklamları Kapat

Bu gibi iddialar geçmişte de öne sürüldü ve fizikçiler açıklama için güçlü kozmik sansür hipotezine başvuruldu. Bu hipotez, bir başka deyişle korkunç bir ölüm olan bu yıkıcı şey, gözlemcilerin geleceklerinin belirsiz olduğu bir uzay-zaman bölgesine gerçekten girmesine engel olunmasıdır. Bu prensip ilk olarak 40 yıl önce, fizikçi Roger Penrose tarafından öne sürülmüştür ve tüm fizik teorileri hakkında kutsal bir fikir taşımaktadır. Bu, geçmiş ve gelecek dahil evrenin fizik yasalarının birden fazla muhtemel geleceğe izin vermemesidir.

Kaliforniya Üniversitesi öğretim görevlisi Peter Hintz'in açıklamalarına göre matematiksel hesaplamalar, artan bir hızla genişleyen evrenimizde olduğu gibi bazı kara delik türleri içindeki deterministik dünyadan deterministik olmayan bir dünyaya giden bir geçitten sağ çıkmanın mümkün olduğunu gösteriyor.

Tüm Reklamları Kapat

Geleceğin tahmin edilemez olduğu bir uzayda hayatın nasıl olacağı ise belirsiz. Fakat Clay Araştırma üyesi olan Hintz, sonuçların Einstein'ın kozmosun evrenini mükemmel bir biçimde betimleyen Genel Görelilik Teorisi'nin denklemlerinin yanlış olduğu anlamına gelmediğini belirtti. Peter Hintz konu ile ilgili şunları söylüyor:

Hiçbir fizikçi bir kara deliğe doğru yolculuğa çıkıp onu ölçmeyecektir. Bu bir matematik sorusu. Fakat diğer yandan bu, Einstein'ın denklemlerini matematiksel olarak daha da ilginç kılıyor. Bu, bir insanın yalnızca matematiksel olarak uğraşabileceği bir soru fakat fiziksel, neredeyse de felsefi çıkarımlara sahip ki bu da onu müthiş yapıyor.

Hintz'in meslektaşlarından olan Lizbon Üniversitesinden Victor Cardoso, João Costa, Kyriakos Destounis ve Utrecht Üniversitesinden Aron Jansen şunları söylüyor:

Bu sonuç, modern kozmoloji ışığında genel görelilik kuramında determinizm (gerekircilik) için hafife alınamayacak kadar büyük bir başarısızlığa tekabül ediyor.

Physics World tarafından aktarıldığı üzere, araştırmaya dahil olmayan Kaliforniya Üniversitesinden Gary Horowitz, çalışmanın kütleçekimi ve elektromanyetizma teorisindeki güçlü kozmik sansürün ihlali için bilinen en iyi kanıtı sağladığını söylüyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Olay Ufkunun Ötesinde

Kara delikler o kadar tuhaf cisimlerdir ki isimlerini, kütleçekimlerinden ışık dahil hiçbir şeyin kaçamaması gerçeğinden almışlardır. Eğer kara deliklere gereğinden fazla yaklaşır ve bu sözde olay ufkunu geçerseniz oradan kurtuluşunuz olmaz.

Küçük kara delikler için konuşmak gerekirse, böylesine bir yaklaşımdan zaten sağ çıkamazsınız. Olay ufkuna yakın olan gelgitsel güçler her şeyi atomlarına kadar parçalayabilir. Fakat daha geniş kara delikler için galaksilerin göbeğindeki bir yıldız kütlesinden on milyonlarca kat daha ağır olan Samanyolu gibi bir olay ufkunu geçmek, tahmin edilebileceği üzere sessiz sakin bir şekilde gerçekleşir.

İnsan dünyasından kara delik dünyasına sağ bir şekilde geçmek mümkün olduğu için fizikçiler ve matematikçiler uzun süre boyunca o dünyanın nasıl göründüğünü merak etmişler ve karadeliğin içerisindeki dünyayla ilgili tahmin yürütmek için Einstein'ın Genel Görelilik Teorisi'ne başvurmuşlardır. Bu teori büyük oranda işe yaramaktadır, ta ki bir gözlemci uzay-zaman bükülmelerinin ve teorik hesaplamaların sınırsız olduğu bir merkeze ulaşana kadar. Yine de merkeze ulaşmadan önce bile bir kara delik araştırmacısı garip ve ölümcül şeylerle karşılaşırdı, yine de edindiği bilgileri dış dünyaya aktaramazdı.

Hintz; standart, dönmeyen, elektrikle yüklü bir kara deliği incelemeyi sürdürüyor ve böylesine bir cismin olay ufkuyla birlikte sözde Cauchy ufku diye adlandırılan bir alanı da bulunuyor. Cauchy ufku; determinizmin kırıldığı, geçmişin geleceği etkilemediği noktadır. Penrose gibi fizikçiler, hiçbir gözlemcinin Cauchy ufkunu geçemeyeceğini çünkü aksi takdirde yok olacağını iddia etmiştir.

Elimizdeki senaryoda gözlemci ufka doğru yaklaştıkça; saat, çekim alanında daha yavaş ilerleyeceği için zaman yavaşlar. Işığın, çekim dalgalarının ve kara delikle karşılaşan diğer her şeyin kaçınılmaz bir şekilde Cauchy ufkuna düşmesi gibi içe doğru düşen gözlemci de nihayetinde tüm bu enerjinin aynı anda hareket ettiğini görür. Aslına bakılırsa kara deliğin, evrenin yaşamı boyunca gördüğü bütün enerji, o yolu kat eden her gözlemciye olanları unutturarak Cauchy ufkuna aynı anda çarpar.

Tüm Reklamları Kapat

Yüklü bir kara delik oluşturmak üzere yüklü bir küresel yıldızın kütleçekimsel çöküşünün uzay-zaman diyagramı. Olay ufku boyunca seyahat eden bir gözlemci eninde sonunda Cauchy ufkuyla, yani ilk verilerden tahmin edilebilen uzay-zaman bölgesinin sınırıyla karşılaşacaktır. Hintz ve meslektaşları, görselde soru işaretiyle gösterilen bir uzay-zaman bölgesinin, bizimki gibi genişlemenin hızlandığı bir evrende başlangıç verilerinden tahmin edilemeyeceğini buldular. Bu durum güçlü kozmik sansür ilkesini ihlal etmektedir.
Yüklü bir kara delik oluşturmak üzere yüklü bir küresel yıldızın kütleçekimsel çöküşünün uzay-zaman diyagramı. Olay ufku boyunca seyahat eden bir gözlemci eninde sonunda Cauchy ufkuyla, yani ilk verilerden tahmin edilebilen uzay-zaman bölgesinin sınırıyla karşılaşacaktır. Hintz ve meslektaşları, görselde soru işaretiyle gösterilen bir uzay-zaman bölgesinin, bizimki gibi genişlemenin hızlandığı bir evrende başlangıç verilerinden tahmin edilemeyeceğini buldular. Bu durum güçlü kozmik sansür ilkesini ihlal etmektedir.
Phys.org

Genişleyen Bir Evrende Görüş Ufkunuz Sınırlıdır!

Fakat Hintz bizimki gibi genişleyen ve hızlanan bir evrende bildiklerimizin geçerli olmayabileceğini çünkü uzay-zaman git gide birbirinden ayrılacağını fark etti. Yani enerji ışıktan hızlı olmadığı için uzak evrenin çoğu kara deliği etkilemeyecekti.

Hatta kara deliğe kapılmaya müsait enerji yalnızca gözlemlenebilir ufkun kontrolü altındadır. Gözlemlenebilir ufuk, evrenin kara deliğin varlığı boyunca görmesi beklenen hacmidir. Örneğin bizim için gözlemlenebilir ufuk, 13,8 milyar ışık yılından daha büyüktür çünkü sonsuza dek göreceğimiz her şeyi içerir.  Fakat evrenin genişleme hızının artması, 46,5 milyar ışık yılından ötesini görmemizi engeller.

Bu senaryoda evrenin genişlemesi, kara deliğin içerisindeki zaman genişlemesinden kaynaklanan amplifikasyonun etkisini yok eder. Bu durumda, Reissner-Nordström-de Sitte denilen yüksek miktarda elektrikle yüklü, akıcı ve dönmeyen kara deliklerdeki Cauchy ufkundan geçen bir gözlemci; deterministik olmayan bir dünyaya geçiş yaparken hayatta kalabilir. Hintz, şunları söyleyerek ufka giden geçidin acı dolu fakat kısa olduğunu vurguluyor:

Einstein kuramlarının mükemmel derecede pürüzsüz, kıvrımsız, Cauchy ufku ve ötesine kadar diğer her şeyin iyi durumda olduğu sonsuzluğa kadar giden dalgasal güçleri içermeyen bazı kesin çözümleri bulunmaktadır. ... sonrasında ise bazı durumlarda bütün bahisler düşer, mesela bir Reissner-Nordström-de Sitter kara deliğine giren biri merkezi tekillikten bir şekilde kaçınabilir ve bilinmeyen bir evrende sonsuza dek yaşayabilir.

Hintz, yüklü kara deliklerin varlığının zıt yüklü maddeyi nötr olana kadar çekecekleri için olasılıksız olduğunu vurguluyor. Bununla birlikte yüklü kara delikler için yapılan bazı matematiksel çözümler, "Dönen kara deliklerin içerisinde neler olur?" sorusu için bir gösterge olarak kullanılıyor. Hintz ayrıca, Kerr-Newman-de Sitter olarak adlandırılan pürüzsüz, dönen kara deliklerin de aynı biçimde davranacağını iddia ediyor:

Patlayıp kara deliğe dönüşen elektrik yüklü bir yıldızla seyahate çıkma fikri biraz üzücü, Alice bu karadeliğin içerisine yolculuk eder ve eğer kara delik parametreleri yeterli ölçüde uçta ise Cauchy ufkunu geçer, hayatta kalır ve evrenin, bir yıldızın başlangıcını tamamıyla bilebileceği bir bölgesine ulaşır. Bu artık büyük ölçüde başlangıçtaki koşullarca kararlaştırılmıyor. Bu yüzden tam bir baş belası.

Hintz; bu tür kara delikleri, çekimsel dalgalarca etrafı sarılınca karadeliğin nasıl çınladığını, tonu ile armonik sesinin ne kadar uzun süreceğini hesaplayan Carloso ve meslektaşlarıyla bir ekip olarak çalışarak keşfetti. Bazı durumlarda en uzun süren frekans bile Cauchy ufkunu ölüm bölgesine çevirmekten doğan amplifikasyonu önlemek için yeterince hızlı bozuldu. Hintz'in makalesi şimdiden, en düzgün kara deliklerin determinizmin ihlalini gösteren diğer makaleleri kıvılcımlandırdı. Ancak Hintz, ihlal örneğinin büyük bir olay olduğunu özellikle vurguluyor:

İnsanlar 90'lı yılların ortalarından bu yana yaklaşık 20 yıldır, güçlü kozmolojik sansürün her zaman doğrulandığından emindi. Biz de bu bakış açısıyla mücadele ediyoruz.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
1
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/09/2023 13:43:16 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12659

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Nükleer Enerji
Etimoloji
Periyodik Tablo
Nöron
Uydu
Sinir Hücresi
Çocuklar
Enzim
Çocuklar İçin Bilim
Tehlike
Kırmızı
Yiyecek
Koaservat
Sinir
Adaptasyon
Aslan
Okyanus
Wuhan
Değişim
Kalıtım
Oyun
Klinik Mikrobiyoloji
Yapay Seçilim
Teori
Renk
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Plasebo Etkisi Gerçek mi?
Plasebo Etkisi Gerçek mi?
Tek Bir Takviye ile Bebekleri Kurtarın!
Tek Bir Takviye ile Bebekleri Kurtarın!
İnsan Bebekleri Neden Bu Kadar Aciz?
İnsan Bebekleri Neden Bu Kadar Aciz?
42 Milyon Dolarlık Saat Ne İşe Yarayacak?
42 Milyon Dolarlık Saat Ne İşe Yarayacak?
"Marslı" Filmindeki Gerçek Gözyaşları!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
R. Bilim, et al. Bazı Kara Delikler Geçmişinizi Siliyor!. (31 Mart 2020). Alındığı Tarih: 22 Eylül 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12659
Bilim, R., Kayalı, Ö. (2020, March 31). Bazı Kara Delikler Geçmişinizi Siliyor!. Evrim Ağacı. Retrieved September 22, 2023. from https://evrimagaci.org/s/12659
R. Bilim, et al. “Bazı Kara Delikler Geçmişinizi Siliyor!.” Edited by Ögetay Kayalı. Evrim Ağacı, 31 Mar. 2020, https://evrimagaci.org/s/12659.
Bilim, Rasyonalist. Kayalı, Ögetay. “Bazı Kara Delikler Geçmişinizi Siliyor!.” Edited by Ögetay Kayalı. Evrim Ağacı, March 31, 2020. https://evrimagaci.org/s/12659.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close