Bazı Ciddi COVID-19 Vakalarının, Genetik Mutasyonlar veya Vücuda Saldıran Antikorlarla Bağlantılı Olduğu Keşfedildi!

Belirli Antikorların ve Mutasyonların Varlığını Test Ederek, Hangi Bireylerin COVID-19'u Ağır Geçireceklerini Öngörmek Mümkün Olabilir!

Bazı Ciddi COVID-19 Vakalarının, Genetik Mutasyonlar veya Vücuda Saldıran Antikorlarla Bağlantılı Olduğu Keşfedildi!
COVID-19'a neden olan SARS-CoV-2 virüsü
flickr
Yazar Howard Hughes Medical Institute Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
4 dakika
2,470 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Yeni koronavirüsle enfekte olmuş insanlar, hafif ile ölümcül arasında değişen şekilde semptomlara sahip olabilir. Yapılan iki yeni analiz, yaşamı tehdit eden bazı vakaların hastaların bağışıklık sistemlerindeki zayıf noktalara kadar izlenebileceğini ileri sürüyor.

Çalışılan ağır COVID-19 hastalarının en az %3.5'inin antiviral savunmada yer alan genlerde mutasyonlara sahipti.[2] Ağır hastaların ise en az %10'unda "otoantikorlar" görüldü; yani bu bireylerin antikorları, virüsle savaşmak yerine bağışıklık sistemine saldırıyordu.[1] Rockefeller Üniversitesi'nde Howard Hughes Medikal Enstitüsü araştırmacısı olan araştırma lideri Jean-Laurent Casanova şöyle diyor:

24 Eylül 2020'de Science dergisindeki iki makalede raporlanmış sonuçlar, yaşamı tehdit eden COVID-19'un bazı temel nedenlerini tanımlıyor. Bu zararlı antikorları pek çok hastada (987 hastadan 101'inde) görmek hayret verici bir gözlemdi. Bu iki makale; COVID-19 virüsü ile enfekte olmuş birçok kişi gayet iyiyken, diğerlerinin neden bu kadar ağır durumda seyrettiğine dair ilk açıklamayı sunuyor.

Reklamı Kapat

Çalışma, tanı ve tedavi için acil önerilere sahip. Eğer biri virüs için test edildiğinde sonuç pozitif çıkarsa, kesinlikle otoantikorlar için de test edilmeli. Bu testler pozitif çıkarsa, tıbbi takip yapılması gerekiyor. Bu şekildeki antikorları kandan uzaklaştırarak, hastalığın semptomlarını hafifletebilmek mümkün.

Küresel Bir Çaba

Casanova'nın dünyanın dört bir yanından klinisyenlerle iş birliği içinde olan ekibi, COVID-19 hastalarını çalışmalarına kaydetmeye ilk olarak şubatta başladı. O dönemde, hastaların bağışıklık sistemlerinde, onları özellikle virüse karşı savunmasız hale getirmiş altta yatan hastalıklara sahip olup olamayacaklarını araştırmak için, hastalığın ciddi formlarına sahip genç hastalar arıyorlardı.

Plan, hastaların genomlarını taramaktı; özellikle de influenzaya karşı interferon bağışıklığında yer alan 13 genlik bir seti taramayı hedefliyorlardı. Sağlıklı insanlarda interferon molekülleri vücudun güvenlik sistemi olarak rol oynarlar. İstilacı virüsler ile bakterileri tespit eder ve diğer bağışıklık savunucularını (İng: "immune defenders") o bölgeye getiren alarmı çalarlar.

Casanova'nın ekibi, önceden interferon üretimi ve fonksiyonunu engelleyen genetik mutasyonlar keşfetmişti. Bu mutasyonlara sahip insanlar, influenzaya neden olanlar da dahil olmak üzere belirli patojenlere karşı daha savunmasızlar. Ekibin düşüncesine göre; COVID-19'a sahip insanlarda da benzer mutasyonları bulmak, doktorlara hastalığın ciddi formlarını geliştirme riski olan hastaların tespit edilmesinde yardımcı olabilirdi. Casanova, "Bu, ayrıca tedavi için yeni doğrultuları işaret edebilirdi." diyor.

Casanova'nın ekibi, martta dünya çapında 500 ciddi COVID-19 hastasının çalışmalarına kaydolmalarını hedefliyordu. Ağustosa kadar 1500'den fazla hastaları vardı ve 24 Eylül 2020 itibariyle de bu sayı 3000'in üzerine çıktı. Araştırmacılar hasta örneklerini analiz etmeye başladıkça, genç ve yaşlı insanlardaki zararlı mutasyonları ortaya çıkarmaya başladılar. Ekip, çalışılan 659 hastadan 23'ünün antiviral interferonları üretmede yer alan genlerde hatalar taşıdığını buldu.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Araştırmacılar, COVID-19 hastalarının bu antiviral savunucuların tam bir tamamlayıcısı olmadan virüsü def edemeyeceklerinden kuşkulandı. Bu düşünce, yeni bir fikri tetikledi. Belki de ağır COVID-19 olan diğer hastalarda da interferonlar bulunmuyordu; ama bu, farklı bir nedenleydi. Belki bazı hastaların vücutları bu moleküllere kendileri zarar veriyordu. Tip-1 diyabet ve romatoid artrit gibi otoimmun bozukluklarda olduğu gibi bazı hastalar vücudu hedefleyen antikorlar yapıyor olabilirdi. Casanova, "Bu, bizim için ani, beklenmedik bir keşif anıydı." diyor.

Ekibin yaşamı tehdit eden COVID-19'a sahip olan 987 hastayı analizi, tam da bunu ortaya koydu. Hastaların en az 101'i, interferon proteinlerinin bir çeşidine karşı otoantikorlara sahipti. Casanova "Biz, 'Tam isabet!' dedik." diyerek o ânı hatırlıyor. Araştırmacılar, bu antikorların interferon faaliyetini engellediğini ve COVID-19'u hafif geçiren vakalarda bulunmadığını keşfetti. Bu yılın başlarında hastaların çalışmaya kaydolmasına, örneklerin toplanmasına ve deneylerin yürütülmesine yardım etmiş olan Belçika'da bulunan KU Leuven Üniversite Hastaneleri'ndeki çocuk doktoru ve çalışmanın eş yazarı Isabelle Meyts şöyle diyor:

Bu, eşi benzeri görülmemiş bir buluştu. Bu antikorların varlığını tespit ederek neredeyse kimin ağır hasta olacağını tahmin edebilirsiniz.

Ekip, zararlı antikorlara sahip hastaların büyük çoğunluğunun, %94, erkek olduğu sonucuna ulaştı. Meyts şunları ekliyor:

Erkeklerin COVID-19'un ağır formlarını geliştirme olasılıkları daha yüksek ve bu çalışma, cinsiyet değişkenliği hakkında bir açıklama sunuyor.

Casanova'nın laboratuvarı, şu an bu antikorların arkasındaki genetik etmeni arıyor:

Reklamı Kapat

Bunlar, X kromozomundaki mutasyonlarla bağlantılı olabilir.

Bu tür mutasyonlar kadınları etkilemeyebilir çünkü onlar, ilkindeki herhangi bir kusuru telafi etmek için ikinci bir X kromozomuna sahipler. Fakat sadece tek bir X kromozomu taşıyan erkekler için küçük genetik hatalar bile önemli olabilir.

Klinik açıdan ileriye bakıldığında; ekibin yeni çalışması, doktorların ve sağlık görevlilerin aşılama dağıtım stratejileri ve hatta potansiyel tedaviler konusundaki düşüncelerini değiştirebilir. Klinik bir deneme, örneğin, otoantikorlara sahip enfekte olmuş hastaların otoantikorlar tarafından nötr hale getirilmemiş 17 interferondan biriyle ya da plazmaferezle, antikorları hastanın kanından çıkaran tıbbi bir prosedür, yapılan tedaviden fayda görüp göremeyeceklerini kontrol edebilir. Meyts, şöyle diyor:

Her iki metot da potansiyel olarak bu zararlı antikorların etkisine karşı koyabilir.

Mevcut çalışmaya ek olarak Meyts, Casanova ve "COVID Human Genetic Effort" isimli uluslararası konsorsiyuma katılan diğer yüzlerce bilim insanı, koronavirüs yapbozunun ikinci parçasını anlamaya çalışıyor. Hastaları COVID-19'a karşı özellikle savunmasız hale getiren etkenlerin izini sürmek yerine buna zıt olarak koruyucu olabilecek genetik etkenleri arıyorlar. Şimdi ağır COVID-19 olan ailelerden virüse maruz kalmış ama hastalık geliştirmemiş insanları alıyorlar. Casanova, sözlerini şöyle bitiriyor:

Laboratuvarımız şu an tam hızda çalışıyor.
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 4
 • Umut Verici! 3
 • Bilim Budur! 2
 • İnanılmaz 2
 • Muhteşem! 1
 • Güldürdü 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Korkutucu! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Daily | Arşiv Bağlantısı
 • ^ P. Bastard, et al. (2020). Auto-Antibodies Against Type I Ifns In Patients With Life-Threatening Covid-19. Science. doi: 10.1126/science.abd4585. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ Q. Zhang, et al. (2020). Inborn Errors Of Type I Ifn Immunity In Patients With Life-Threatening Covid-19. Science. doi: 10.1126/science.abd4570. | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 04/12/2021 08:00:31 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9411

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Sperm
Kanser Tedavisi
Filogenetik
Protein
Alzheimer
Sağlık Bakanlığı
Radyasyon
Cinsiyet Araştırmaları
Gen
Film
Salgın
Fotosentez
Gaz
Organ
Yatay Gen Transferi
Kuyruksuz Maymun
Manyetik Alan
Moleküler Biyoloji
Viral
Zeka
Sinirbilim
Risk
Bitkiler
Fosil
Egzersiz
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et