Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Baykuş böceği (Libelloides macaronius)

Baykuş böceği (Libelloides macaronius) Ahmet Karataş
Yetişkin birey, Konya.
3 dakika
571
 • Entomoloji
Baykuş böceği
 • Bilimsel Adı Libelloides macaronius
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Baykuş böceği
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Owlfly
Taksonomi
 • Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Bir dönem Bartın'da küçük bir bahçede ne kadar canlı türü varsa çekmeye çalışıyorduk. Yaptığımız onlarca arazi içerisinde birçok kayda değer tür çıktı. Fakat bunlardan en güzeli baykuş böceğiydi. Araziye sanırım yeni başlamıştık ve birden otların arasında uçuşan bir canlı olduğunu fark ettik. Arazi esnasında takım tahmininde bulunduk fakat tahminimizin aksine bambaşka bir takım olan Neuroptera (Sinirkanatlılar) takımına ait bir tür çıktı. Hava oldukça güneşliydi fakat biz de oldukça kararlıydık bu güzel türü çekmek için.

Birçok kez çekmeyi denesek de yalnızca bir kare fotoğrafı güzel bir şekilde çekebildik. O da elimize konduğu an oldu. Sonraki dönemlerde birçok kez baykuş böceğini çekmek için arazi yapsak da bu türe denk gelemedik. Araziden yaptığımız en önemli çıkarım ise eğer baykuş böceğinin güzel bir fotoğrafını çekmek istiyorsak arazide ona kendimizi alıştırmalı ve konmasını beklemeliyiz.Ya da şafak ve alacakaranlık vakitlerinde türe denk gelmeliyiz. Aksi taktirde böyle güzel bir türü net bir şekilde kayıt altına alamayabiliriz.

Tanım ve Genel Bilgiler

Vücut uzunlukları kanat uzunluğu hariç yaklaşık 3,8 cm kadardır. Abdomen (karın) ve toraksı (gövdesi) koyu siyah renktedir. Kanatlarındaki siyah renk koyuluğu kanat uçlarına doğru azalmaktadır. Ayaklarında kanatlarında da olduğu gibi sarı ve siyah renk vardır. Sarı ve siyah renkli kanatları ile arazide kolayca fark edilebilirler. Günün saat dilimlerine göre hareketlilik durumu değişmektedir. Çok iyi bir avcıdır. Küçük uçan böcekleri rahatlıkla avlayabilirler. Büyük şişkin gözlere ve uzun antenlere sahiptir. Anten uzunluğu Ascalaphidae ailesinin diğer üyelerinde de aynı şekildedir. Bu konuda bir tek istisna Albardiinae alt ailesinin üyesi olan Albardia furcata'dır. Bu bireyin antenleri oldukça kısadır.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Sinir kanatlılar (Neuroptera) takımının Ascalaphidae ailesinin üyesidir. Baykuş böcekleri Mezozoyik Zaman'a kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Genellikle kehribarla kaplı birçok larva ve erişkin fosilleri bulunmuştur. Bulunan bu fosilleri ayrı türlere ya da alt ailelere dağıtmak pek mümkün olmamıştır.

Bu Reklamı Kapat

Yetişkin birey, Konya.
Yetişkin birey, Konya.
Ahmet Karataş

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Çayırlık alanlarda, meralarda ve çalılarda görülebilmektedir. Çayırlık alanlarda bitkileri dallarında konar vaziyette sıklıkla görülebilmektedir. Ilıman ve tropikal habitatlarda da yaşamaktadırlar.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Koruma statüsü hakkında henüz net bir bilgi bulunmamaktadır.

Davranış ve Etoloji

Oldukça hareketli bir türdür. Bulundukları alanlarda özellikle güneşin bol olduğu saatlerde hareket halindedir. Çiftleşme esnasında dişi ve erkek bireyler hareketsiz oldukları için desenlerini görebilecek kadar kendilerine yaklaştırmaya izin vermektedirler. Çiftleşme esnasında abdomen(karın) kısımları cinsel organlarının daha rahat birleşmesi için eğimli bir hal alır. Dişi ve erkek bireyler çiftleşme esnasında bireyler üst üste duruş sergiledikleri gibi farklı noktalarda da konum alabilirler. Gündüz vakitlerinde avlanabildikleri gibi şafakta ve alaca karanlıkta avlanabilirler.

Diyet ve Metabolizma

Oldukça hızlı uçucular oldukları için uçan böcekleri kolaylıkla avlayabilirler. Avladığı canlıların başında sinek, arı, güve ve kelebek gibi böcekler gelmektedir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

İnsanlar tarafından pek bilinmeyen bir türdür. Hakkında Türkçe kaynağın az olmasından dolayı genel anlamda da bilinmediği söylenebilir. İlk görüşte yusufçuk türlerini andırdığından dolayı yerelde farklı türlere benzetilebileceğini tahmin edebiliriz.

Etimoloji

Krepüsküler bir hayvan olması sebebiyle baykuş sineği ya da baykuş böceği olarak adlandırılmaktadır. Sinekler diptera takımında yer aldığından dolayı baykuş böceği olarak adlandırmak türün ait olduğu takımın insan zihninde yanlış algılanmasının önüne geçmesi ve doğru adlandırmaya katkı sunması açısından önemlidir. İngilizce'sinde de aynı anlama gelen ''Owlfly'' olarak adlandırılmıştır.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 3
 • Tebrikler! 2
 • İnanılmaz 2
 • Umut Verici! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/05/2022 01:08:29 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9084

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Ana Bulaşma Mekanizması
Temel
Kan
Çalışma
Mantar
Koruma
Çocuklar İçin Bilim
Hastalık Yayılımı
Enfeksiyon
Astrobiyoloji
Sars Mers
Tıp
Sinir
İnternet
Gen
Şehir
Zihin
Uydu
Evrim
Koronavirüs
Genel Görelilik
Acı
Wuhan
Eşcinsellik
Örümcek
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Gönder
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et