Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Baryum

Baryum Nedir? Özellikleri Nelerdir ve Nerelerde Kullanılır?

Baryum Riddick Fandom
3 dakika
5,114
Evrim Ağacı Akademi: Periyodik Cetvel ve Elementler Yazı Dizisi

Bu yazı, Periyodik Cetvel ve Elementler yazı dizisinin 56. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Hidrojen" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
Tüm Reklamları Kapat

Özellikler

Baryum, "Ba" sembolü ile gösterilen ve atom numarası 56 olan kimyasal bir elementtir. Baryum, element olarak doğada bulunabilen gümüşi beyaz renkte bir metaldir. Kükürt, karbon veya oksijen gibi diğer kimyasallarla birlikte oluşur. Çok hafiftir ve yoğunluğu demirin yarısı kadardır. Baryum havada oksitlenir, hidroksit oluşturmak için suyla kuvvetli reaksiyona girerek hidrojeni serbest bırakır. Baryum, neredeyse tüm ametallerle reaksiyona girerek genellikle zehirli bileşikler oluşturur.

Bulunma Sıklığı ve Üretimi

Baryum, yer kabuğunda şaşırtıcı derecede bol miktarda bulunur ve en bol bulunan 14. elementtir. Yüksek miktarda baryum yalnızca toprakta , deniz yosununda, balıklarda ve bazı bitkilerde bulunabilir.

Endüstrilerde baryumun yaygın kullanımı nedeniyle insan faaliyetleri, baryumun çevreye salınmasına sebep olur. Bu sebeple, hava, su ve topraktaki baryum konsantrasyonları, birçok yerde doğal olarak oluşan konsantrasyonlardan daha yüksek olabilir. Baryum havaya madencilik işlemleri, arıtma işlemleri ve baryum bileşiklerinin üretimi sırasında karışabilir. Kömür ve petrol yanması sırasında da havaya karışabilir.

Ana madencilik alanları İngiltere, İtalya, Çek Cumhuriyeti, ABD ve Almanya'dır. Her yıl yaklaşık 6 milyon ton üretimi olan baryumun dünya rezervlerinin 400 milyon tonu civarı olduğu düşünülmektedir.

Tüm Reklamları Kapat

Uygulama ve Kullanım Alanları

Baryum, çok yaygın kullanılan bir element değildir. Çoğu, petrol ve gaz kuyuları için sondaj sıvılarında kullanılır. Boya ve cam yapımında da kullanılır.

Tüm baryum bileşikleri toksiktir; ancak, baryum sülfat çözünmez ve bu nedenle güvenli bir şekilde yutulabilir. Sindirim bozukluğu olan hastalara bazen bir baryum sülfat süspansiyonu verilir. Baryum ağır bir elementtir ve X ışınlarını dağıtır, böylece vücuttan geçerken mide ve bağırsaklar röntgende ayırt edilebilir.

Tarihi

1600'lerin başında, Vincenzo Casciarolo adlı bir kunduracı İtalya'nın Bologna dağları yakınlarında bazı çakıl taşları keşfetti. Çakılları gece parlarken bulabilmek için kızarana kadar ısıttı. 1760'larda, İsveçli Pomeranian ve Alman eczacı kimyager olan Carl Scheele, taşın bilinmeyen bir elementin sülfatı olduğunu buldu. Cumberland'da, Dr. William Withering adlı bir İngiliz bilim adamı, witherite adı verilen bir kurşun madeninde olağandışı bir mineralle karşılaştı. Daha sonraki analizlerde, mineral baryum karbonat olduğu bulundu.

1808'de Londra'daki Kraliyet Enstitüsü'ndeki Davy, baryum çıkarmak için baryum hidroksitin elektrolizini gerçekleştirerek baryumu elde etti.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Etimolojisi

Baryum ismi, "ağır" anlamına gelen Yunanca "barys" kelimesinden gelmektedir.

Önlem ve Güven

Sağlık Etkileri

Yiyeceklerde ve suda tespit edilen baryum miktarı genellikle bir sağlık sorunu oluşturacak kadar yüksek değildir. Karşılaşılabilecekleri sağlık risklerinin çoğu, baryum sülfat veya baryum karbonat içeren havayı solumaktan kaynaklanır.

Birçok tehlikeli atık sahası belirli miktarlarda baryum içerir. Yakınlarında yaşayan insanlar zararlı seviyelere maruz kalabilir. Maruz kalma, tozun solunması, toprağı veya bitkileri yemesi veya baryumla kirlenmiş içme suyundan kaynaklanabilir. Baryumun sağlık üzerindeki etkileri, bileşiklerin suda çözünürlüğüne bağlıdır. Suda çözünen baryum bileşikleri insan sağlığına zararlı olabilir. Suda çözünen çok büyük miktarlarda baryum alımı felçlere ve hatta bazı durumlarda ölüme neden olabilir.

Küçük miktarlarda suda çözünen baryum, bir kişinin solunum güçlüğü, kan basıncı artması, kalp ritmi bozukluğu, mide tahrişi, kas güçsüzlüğü, sinir reflekslerinde değişiklikler, beyin ve karaciğerde şişme, böbrek ve kalp hasarına neden olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Baryumun insanlarda kansere neden olduğu gösterilmemiştir. Baryumun kısırlığa veya doğum kusurlarına neden olabileceğine dair hiçbir kanıt yoktur.

Çevresel Etkileri

Endüstriyel işlemler sırasında açığa çıkan bazı baryum bileşikleri suda kolayca çözünür ve göllerde, nehirlerde ve akarsularda bulunur. Suda çözünürlükleri nedeniyle, bu baryum bileşikleri büyük mesafelere yayılabilir. Balıklar ve diğer suda yaşayan organizmalar baryum bileşiklerini emdiğinde vücutlarında baryum birikir. Baryum çoğu kara topraklarında düşük seviyelerde bulunur. Bu seviyeler tehlikeli atık sahalarında daha yüksek olabilir.

İlginç Bilgiler ve Diğer

 • Baryum tozu havada kendiliğinden tutuşabilir.
 • Yüksek kimyasal reaktivitesi nedeniyle baryum doğada hiçbir zaman serbest bir element olarak bulunmaz.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
Evrim Ağacı Akademi: Periyodik Cetvel ve Elementler Yazı Dizisi

Bu yazı, Periyodik Cetvel ve Elementler yazı dizisinin 56. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Hidrojen" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
13
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 6
 • Korkutucu! 6
 • İnanılmaz 4
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Muhteşem! 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 13/04/2024 09:48:06 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10152

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Kimyasal Bağ
Aslan
Değişim
Kamuflaj
Süt
Virüs
Doğa Gözlemleri
Viral
Hastalık Yayılımı
Dağılım
Manyetik Alan
Bilimkurgu
Grip
Uçma
Yıl
Elementler
Kuşlar
Hominidae
Mistik
Etimoloji
Teyit
Dinozor
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Kitlesel Yok Oluş
Psikanaliz
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
M. Ölçer, et al. Baryum. (1 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 13 Nisan 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10152
Ölçer, M., Bakırcı, Ç. M. (2021, February 01). Baryum. Evrim Ağacı. Retrieved April 13, 2024. from https://evrimagaci.org/s/10152
M. Ölçer, et al. “Baryum.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 01 Feb. 2021, https://evrimagaci.org/s/10152.
Ölçer, Metehan. Bakırcı, Çağrı Mert. “Baryum.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, February 01, 2021. https://evrimagaci.org/s/10152.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close