Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Ayrılık Kaygısı: Köpekler, İnsanlar Evi Terk Ederken Neden Endişe Duyuyorlar?

Köpeklerin "Ayrılık Kaygısı"nı Daha İyi Anlamak, Patili Dostlarımızın Bu Endişeyle Daha İyi Baş Etmesine Yardımcı Olmamızı Sağlayabilir!

Ayrılık Kaygısı: Köpekler, İnsanlar Evi Terk Ederken Neden Endişe Duyuyorlar?
Köpeklerin "Ayrılık Kaygısı" Düşündüğümüz Gibi Olmayabilir!
Cachorro Amigo
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Science Alert isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Sahipleri tarafından evde bırakılan her köpek bu durumla iyi derecede baş edemeyebilir. Bazıları o kadar endişeli olur ki, gün boyu havlayabilir; bazıları ise bulundukları yerdeki tüm nesnelere zarar verir. Evcil hayvan sahiplerinin bu durumu "ayrılık kaygısı" diyerek hafife almaları doğru değildir.

17 Ocak 2020'de Frontiers In Veterinary Science dergisinde yayımlanan bir araştırma, bunun evdeki bir şeyden uzaklaşmak, dışarıdaki bir şeye ulaşmak, dış seslere veya olaylara tepki vermek, hatta can sıkıntısı gibi diğer temel hayal kırıklıklarının bir belirtisi olduğunu gösteriyor. Araştırmanın yazarları şöyle diyor:

'Ayrılık kaygısı' sendromu; korku, kızgınlık ya da bir bağlanma figürünün kaybıyla ilişkili olabilecek panik durumu gibi duyguların açığa çıkması olarak yorumlanabilir. Bu bir teşhis olabilir, etkili bir tedavi gerekebilir.

Ayrılıkla ilintili problemler köpeklerde oldukça yaygındır, genel popülasyonun %25-50'si arasında bir oranda bu durumun gözlendiğini söylemek mümkün. Bu tür durumların teşhisi kolaydır: Sonuçta eve gelip de halınızdaki dışkıyı görmemeniz imkansız! Zor olan asıl durum; ayrılık kaygısını, ayrılıkla ilgili rahatsızlıkları ve sorunları ayırt edebilmektir.

Ayrılıkla ilintili problemler köpeklerde oldukça yaygındır.
Ayrılıkla ilintili problemler köpeklerde oldukça yaygındır.
Petlife

Bu tutarsız terminoloji, net bir tanı testi olmadığı gerçeğiyle birlikte, bu konunun incelenmesinin inanılmaz derecede zor olduğu, şimdiye kadar elde edilen sonuçların kafa karıştırıcı, tutarsız ve hatta çelişkili olduğu anlamına gelir.

Araştırmanın yazarları şunu belirtiyor: Bazı çalışmalar bu sorunlarının nedeninin kısırlaştırma işlemi olduğunu iddia ederken, diğer çalışmalar kısırlaştırılmayan köpeklerde ayrılık kaygısı riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Ancak yapılan yeni araştırmada; az önce bahsedilen araştırmaların, "yeterli ampirik (deneysel) veri olmadığından dolayı belirsiz olarak tanımlanmış" bu sendrom için yeterli olmadığı iddia ediliyor.

Araştırmacılar çevrimiçi bir ankette, 100'den fazla çeşitten 2.700'den fazla köpek hakkında bilgi topladı. Büyük ölçekli bu anket, "dışarı çıkamama", "sosyal panik", "eliminasyon", "yönlendirilen hayal kırıklığı", "ani hayal kırıklığı" ve "gürültü duyarlılığı" dahil olmak üzere 55 ayrılık sorununun belli başlı göstergelerini aydınlatması gereken soruları içeriyordu. Bu köpekleri davranışlarına göre hiyerarşik kümeler halinde gruplandıran yazarlar, her biri test edilebilecek ve her birinden sonuç elde edilebilecek farklı psikolojik nedenlere sahip olan durumun dört ana biçimini tanımladılar.

A Kümesi, en küçük grup olup dışarı çıkamama, sosyal panik ve yönlendirilmiş hayal kırıklığı ile karakterizedir. Yazarlar şöyle diyor:

Bu köpekler ayrılık durumunu itici buluyor (sosyal panik işaretleri) ve sahip evden çıkarken onun peşinden gitmeye çalışıyor (sahibin evden çıkması sonucu oluşan kızgınlık). Ancak ev içindeki engeller yüzünden dışarı çıkamadıkları için, bu durumla başa çıkmanın farklı yollarını arıyor (yönlendirilmiş hayal kırıklığı).
Köpek ve onun insan arkadaşı
Köpek ve onun insan arkadaşı
Pexels

B Kümesi; yönlendirilmiş hayal kırıklığı, sosyal panik ve çok nadiren köpeğin sahibine karşı beslediği kızgınlıkla karakterize edilir. Sahibe karşı beslenen öfkenin; köpeğin fazla uyarılmış olmasından, herhangi bir dış uyarana zarar verme isteğinden ve bu durumla mücadele etmek için alternatif yol bulma girişiminden kaynaklandığı düşünülüyor.

C Kümesi, ankete katılan köpeklerin üçte birinden fazlasının dahil olması üzerine tanımlanan en büyük gruptur. Havlama ve sosyal panik ile karakterizedir. Bu kümedeki köpekler dış uyaranlar tarafından uyandırılır, ancak B Kümesinden farklı olarak dış uyarana ulaşmayı istemek yerine, sadece endişeli ve çekingen bir hal alır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

D Kümesi ise son gruptur. Diğer kümelerden herhangi birine uymayan köpekler için bir tür ortak küme olarak düşünülebilir. Bu konuda daha fazla bilgi edinene kadar, yazarlar bunu "can sıkıntısı" grubu olarak düşünmemizi öneriyor. Çünkü evet, köpekler de sıkılır. Lincoln Üniversitesi'nden veteriner Daniel Mills şöyle diyor:

Etrafa zarar veren, evin içine idrar yapan veya dışkılayan, evde yalnız kaldığında durmadan ses çıkaran bir köpeğin problemini sadece ayrılık kaygısı olarak düşünmek doğru değil. Bu, teşhis sürecinin sonu olmaktan ziyade başlangıcı. Yeni araştırmamız, çeşitli formlardaki hayal kırıklığının tam da sorunun merkezinde olduğunu ve köpeklere daha iyi tedaviler sunmayı umuyorsak bu çeşitliliği anlamamız gerektiğini göstermektedir.

Çalışma; herhangi bir spesifik çözümün ne kadar etkili olacağı üzerine olmasa da yazarlar, bunun, daha kesin ve sürecin daha iyi yönetilebileceği tedavi programlarını uygulamak için yeni bir yol olabileceğini umuyor. Mills şöyle açıklıyor:

Şu anda ayrılık kaygısını tek bir durum olarak düşünmeye eğilimliyiz ("Köpeğimin ayrılık kaygısı var."). Bu yüzden odak noktası, köpeği etkili tedaviler aracılığıyla daha bağımsız hale getirmek olmalıymış gibi hissediyoruz. Ne yazık ki bu yaklaşım asıl sorunu tamamen görmezden geliyor.

Bu yeni çalışma, ayrılık kaygısının daha çok 'köpeğimin karnı ağrıyor.' demek gibi olduğunu, birçok nedenden kaynaklanabileceğini ve bu nedenle hem değerlendirme hem de tedavinin çok daha kapsamlı olması gerektiğini gösteriyor. Eğer köpeğiniz çiğnememesi gereken bir şeyi çiğneyerek hastalandıysa bir enfeksiyon kapma ihtimaline karşı onu çok daha farklı bir şekilde tedavi etmeniz gerekir. Ayrılık kaygısının da benzer şekilde ele alınması gerekir, böylece evcil hayvan sahipleri arkalarındaki kapıyı sakince kapatabilir ve diğer tarafta neler olup bittiği konusunda endişelenmelerine gerek kalmaz.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Üzücü! 10
 • Tebrikler! 10
 • Muhteşem! 9
 • Merak Uyandırıcı! 8
 • Bilim Budur! 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • İnanılmaz 3
 • Umut Verici! 3
 • İğrenç! 2
 • Korkutucu! 2
 • Güldürdü 0
 • Grrr... *@$# 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Alert | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/10/2020 12:05:07 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8540

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Bilim İnsanı
Uterus
Habercilik
Su Ayısı
Sars Virüsü
Müzik
Yaşlılık
Robot
Bakteri
Biliş
Maskeler
Mars
Korku
Atom
Diyet
Zihin
Kalp
Mers
Evrimsel Süreç
Savunma
Kedi
Gezegen
Oyun Teorisi
Bilim Felsefesi
Müfredat
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Herkes yeteneklidir. İnsanlarda eksik olan, yeteneklerinin götürdüğü karanlık yere gitme cesaretidir.”
Erica Jong
Geri Bildirim Gönder