Bu Reklamı Kapat

Ay Köyü: Ay'da Kurulacak Bir Köy, İnsanlığın Ay'ı Kolonileştirmesinin İlk Adımı Olabilir mi?

Ay Köyü: Ay'da Kurulacak Bir Köy, İnsanlığın Ay'ı Kolonileştirmesinin İlk Adımı Olabilir mi? ESA
Bu Reklamı Kapat
Yazar Jake Parks Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
4 dakika
1,647 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Hepimiz egzotik yerleri seyahat etmenin hayalini kurmuşuzdur. Çoğumuz için hayalini kurduğumuz yer Dünya'dadır. Fakat bazılarımız için de mutlaka görülmesi gereken o nihai yer, gezegenimizde değil.

Ars Technica'nın elde ettiği sızdırılmış belgelere göre NASA, uzun vadeli bir Ay üssü için ilk bileşenlerin 2028'de konuşlandırılmasıyla başlayacak, robotik ve mürettebatlı olmak üzere, 37 roket fırlatmayı planlıyor.[1] Ay'daki gelişmiş bir yerleşim yeri, hem bilim meraklıları hem de muhtemel güneş sistemi gözlemcileri için kesinlikle heyecan verici bir olasılık. Ancak bazıları NASA’nın zaman çizelgesinin gerçekçi olamayacak kadar hırslı olduğuna inanıyor.

Bununla birlikte, kısa zaman önce hedeflerini Mars görevinden Ay'a dönüşe kaydıran NASA'nın aksine, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) neredeyse beş yılını usulca kalıcı bir Ay yerleşimi planlamak için harcadı. Ve inşa etmek birkaç on yıl sürebilecek olsa da, eğer doğru yapılırsa, turistler de dahil olmak üzere önümüzdeki on yıllar boyunca tüm dünyaya hizmet edebilir.

Bu Reklamı Kapat

Moon Village (Ay Köyü) olarak adlandırılmış olan proje, ilk kez 2015 yılında, yeni atanan ESA Genel Müdürü Johann-Dietrich Woerner vizyonunu BBC'ye anlattığında manşetlere çıktı. O dönemde, şöyle demiştir:

Bir Ay Köyü sadece birkaç ev, kilise veya belediye binası anlamına gelmemeli. Bu Ay Köyü, robotik ve astronot görevleriyle bu topluluğa katkı sağlayan ve iletişim uydularını destekleyen, dünyanın her yerinden ortaklar anlamına gelmelidir.

Woerner'ın yorumları, Ay Köyü konseptine ilk ivmesini kazandırsa da, o zamandan beri, ileri düzey bir Ay üssü için işbirliği ve planlamanın çoğu, neredeyse üç ülkeye yayılmış ve yaklaşık 150 üyeye sahip bir sivil toplum kuruluşu olan Moon Village Association (MVA) tarafından yönetiliyor. ESA ile yakın işbirliği içinde çalışan MVA'nın amacı, kalıcı ay üssü vizyonlarının hayata geçirilmesini sağlamak için, özellikle gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere, tüm dünyada ülkeler ve kuruluşlar arasında işbirliği yapılmasını teşvik etmek.

Moon Village Association'ın Kıdemli Uzay Politikası Danışmanı ve Başkanı Giuseppe Reibaldi bir sunumda, Ay Köyü'nün sadece Ay'daki başka bir Uluslararası Uzay İstasyonu olmayacağını söyledi. Bunun yerine Ay Köyü, hem endüstri hem de akademi için yenilikçi bir araştırma merkezi; ticari gezginler için dünya dışı bir varış noktası; ve Mars'ta ve ötesinde gelecekteki mürettebatlı üsler için bir deneme alanı, işbirliği içinde tasarlanmış ve genişletilebilir kalıcı bir ay yerleşimi olmayı hedefliyor. Reibaldi ayrıca şöyle diyor:

Bu Reklamı Kapat

Organizasyonun amacı uzayın, yıldızların ötesine gitmek çünkü bu, tüm insanlık için bir adım ve kimsenin dışarıda bırakılmasına gerek yok.

Konum, Konum, Konum

İlgili kişiler şu anda, Ay Köyü'nü, Ay'ın güney kutbunun yakınında inşa etmeyi planlıyor. Özellikle, neredeyse sürekli olarak güneş ışığı altında kalan alanlara sahip Shackleton Krateri'nin kenarına yakın bir yeri hedeflemek istiyorlar. Bu gayet mantıklı; çünkü bu bölge, test edilmiş ve onaylanmış güneş paneli teknolojisi aracılığıyla bol miktarda enerji kaynağı sağlıyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bol miktarda güneş ışığına ek olarak, Shackleton Krateri'nin tabanı yaklaşık 4 kilometre derinlikte, sürekli olarak gölgede kalmaktadır. Bu, su buzu gibi değerli ve güneş ışığına duyarlı olan uçucu kaynakları saklamak için mükemmel bir yer olduğu anlamına geliyor. Kullanabilmek için imkanlarımız olduğu sürece yakın bölgelerde böyle bir keşif, Ay Köyü sakinlerine içme suyu, solunabilir hava ve potansiyel roket yakıtı kaynağı sağlayabilir.

Shackleton Krateri
Shackleton Krateri
NASA

Bir Ay Üssü Tasarlamak...

Plana göre, Ay Köyü kademeli olarak inşa edilecek. İlk olarak, tekil uzay araçları Shackleton Krateri yakınlarındaki Ay yüzeyine inecek ve bu noktaya her biri şişirilebilir olan modüller yerleştirecek. Dört kat uzunluğunda olması beklenen bu modüller, çalışma alanları, yerleşim alanları, bilimsel laboratuvarlar, endüstriyel bölgeler ve çevresel habitatlar olarak hizmet verecek.

Şu var ki şişirilebilir modüller, insanları zararlı radyasyondan, sıcaklık dalgalanmalarından veya mikrometeorit çarpmalarından etkili bir şekilde koruyamaz. Bu nedenle, ESA ve MVA ay yüzeyindeki hazır regoliti (kayayı kaplayan gevşek, heterojen, yapay materyal) kullanarak her yapının etrafına koruyucu bir kabuğu üç boyutlu olarak yazdırabilen robotlar tasarlamak için şu anda özel sektörlerle çalışıyor.

Araştırmacılar, şişirilebilir bir modülün etrafına sağlam bir kubbe inşa etmenin bu tür bir çift robot için yaklaşık üç dünya ayı süreceğini tahmin ediyor. Ve bu habitatlardan daha fazlası inşa edildikçe, habitatlar her bir modüldeki hava kilitlerine bağlı bir dizi basınçlı geçit aracılığıyla birbirine bağlanacaklar.

Avrupa, NASA ve hatta Çin, şu anda Ay'da uzun süreli olarak var olma hedeflerini gerçekleştirmek için çalışıyor. Ancak gerçek şu ki, ilk güvenilir ay yerleşimini inşa ettiği için övgüyü kim alırsa alsın, bu olay muhtemelen bir gün insanların gördüğü hiçbir şeye benzemeyen muazzam bir uluslararası işbirliğine dönüşecek.

Bu Reklamı Kapat

ESA ve MVA'nın, genişletilebilir, uyumlu ve en önemlisi kalıcı bir ay üssü inşa etmek için en iyi yaklaşımları düşünerek zaman harcamasıyla Ay Köyü kesinlikle göz önünde bulundurmaya değer bir fikir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 8
 • Muhteşem! 5
 • Bilim Budur! 4
 • İnanılmaz 4
 • Umut Verici! 4
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Güldürdü 1
 • Korkutucu! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Astronomy | Arşiv Bağlantısı
 • ^ E. Berger. Nasa’s Full Artemis Plan Revealed: 37 Launches And A Lunar Outpost. (20 Mayıs 2019). Alındığı Tarih: 25 Eylül 2020. Alındığı Yer: Ars Technica | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/01/2022 11:36:05 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9387

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sağlık Örgütü
Özellikler
Sivrisinek
Maskeler
Evrenin Genişlemesi
Algı
Ölüm
Botanik
Uçuş
Eğitim
Dünya
Homo Sapiens
Yumurtalık
Akciğer
Karanlık Enerji
Evrim Ağacı
Büyük Patlama
Teknoloji
Ekonomi
Doğal Seçilim
Hayvanlar
Hastalık Kataloğu
Doğal
Uzay
Örümcek
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et