Gece Modu

Bu yazı, New Scientist isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

1924 yılında keşfedilen ve Taung Çocuğu olarak bilinen kuyruksuz iri maymun benzeri Australopithecus kafatası, insanın evrimine bakış açımızı değiştirdi. O dönemler Avrasya'da evrildiği düşünülen insanların Afrika'da evrilmiş olduğuna dair ipucu verdi.

Aynı kazı alanında daha sonra hiç bir hominin buluntusu ele geçmedi. Fakat fosilleşmiş bir arı yuvası, 3 milyon yıl önce yaşamış bu öncül insanların yerel yaşam alanlarına dair yeni veriler sunuyor, ayrıca daha fazla fosilin keşfedilmeyi bekliyor olabileceği konusunda ipucu veriyor.

Taung Çocuğu kafatasının içinde bulunan taşların mağaraların yapısındakine benzer kireçtaşı olduğu tahmin ediliyordu.

Londra Üniversitesi'nden Philip Hopley, "Bütün diğer Güney Afrikalı hominin buluntuları kireçtaşından oluşmuş mağara tabakalarından geldi." diyor. Buna 2008 yılında bulunan Australopithecus sediba ve 2013 yılında bulunan etkileyici Homo naledi buluntuları da dahil.

Fakat 2013'te Hopley ve ekibi bir alternatif önderdi: Taung Çocuğu 2,8 milyon yıllık yüzey toprağında korunmuş olabilir.

2010 yılında Hopley ve ekibinin Taung'da bulduğu fosilleşmiş arı yuvası bu fikirlerini destekliyor. Bulunan yuvanın yüzeye yuva yapan günümüz arılarının antik akrabaları olduğunu düşünüyorlar.

Arı fosili çevreye dair kanıtlar sunuyor.
Arı fosili çevreye dair kanıtlar sunuyor.
Parker et al. 2016

Taung'daki diğer fosil böcek aktivitelerinin kanıtları ile birlikte, araştıcılar Taung Çocuğu'nun mağara taşlarının değil kurak ve çiçekli bitkilerle dolu bir yaşam alanı gösteren taşların arasında bulunduğu sonucuna vardılar.

Araştırıcılara göre, öncül insanların yaşadığı bölgelerde böceklerle ilgili fosillerin yaygın olmasına rağmen, onların bu yaşam alanlarını anlamak için sahip oldukları potansiyel dikkate alınmadı.

Hopley bu sonucun Taung'da gelecekte yapılabilecek fosil keşifleri için umutları artırdığı görüşünde. Taung Çocuğu'nun bulunduğu yerin çevresinde daha fazla hominin fosili elde edebilmek için çalışmalar sürüyor.

Eğer fosilin bulunduğu bölge açık savana benzeri bir yaşam alanıysa, Taung'da bakılması gereken yerler çoğalacak gibi görünüyor. Hopley, "Bu araştırma gösteriyor ki, düşünüldüğünden daha fazla yerde hominin fosili bulma ihtimalimiz var." diyor.

Tabakalı Tartışma

Herkes aynı fikirde değil. Daha önce uzun zaman Taung'da çalışmış olan Ohio State Üniversitesi'nden Jeffrey McKee, "Arı fosili gerçekten büyüleyici ve araştırıcılar gerçekten güzel ve detaylı bir iş çıkarmış." diyor. Fakat Taung fosilinin arı fosillerinin aksine yüzey toprağı tabakasından değil mağara tabakasından gelen taşlar içinde korunmuş olduğunu düşünüyor.

Hopley ise buna katılmıyor, "Arı fosilleri Taung Çocuğu'nun bulunduğu tamamiyle aynı tortu kalıntılarından geliyor." diye ekliyor.

Tabii ki her iki araştırıcı da, Taung'da bulunabilecek yeni hominin fosillerinin çok heyecan verici bir gelişme olacağı konusunda aynı fikri paylaşıyor.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/02/2020 19:24:16 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7121

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Spesiyalistler çağında herkes yalnızca kendi problemlerini görür. O problemin daha büyük resmin neresine oturduğu konusunda bihaber veya hoşgörüsüzdürler.”
Rachel Carson
Geri Bildirim Gönder