Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

2050 Yılına Kadar, Yok Ettiğimiz Deniz Yaşamını Yenileyebiliriz! En Azından Artık Bir Planımız Var!

2050 Yılına Kadar, Yok Ettiğimiz Deniz Yaşamını Yenileyebiliriz! En Azından Artık Bir Planımız Var! thewallpaper.co
Okyanustaki Balıklar
4 dakika
2,629
 • Deniz Biyolojisi
 • Çevre Bilimleri

Önce kötü haber: Hatırlayacak olursanız, insanlık son 40 yılda okyanus yaşamının %49'unu yok etmişti. İnanılmaz bir hızla yaşam alanlarını yok ediyor ve canlıların soyunu tüketiyoruz.

Şimdi iyi haber: Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi 14 numarasına aşina değilseniz, bu maddenin amacı, "okyanusları, denizleri ve deniz kaynaklarını sürdürülebilir kalkınma için korumak ve sürdürülebilir bir şekilde kullanmaktır". Bilim insanları, bunu başarmak için 30 yıllık bir plan hazırladılar.

Bu Reklamı Kapat

Küresel ısınma, artan asitleşme, plastik kirliliği, büyüyen ölü bölgeler ve insanların sorumlu olduğu diğer çevresel endişelere rağmen bazı bilim insanları, su altı ekosistemlerimizin restore edilebileceğini ve tekrar gelişebileceğini düşünüyor.

Önümüzde yapılacak çok iş var ama yeni planda söylendiğine göre birçok deniz türü oldukça dayanıklı türler ve bu, gelecek için bir umut ışığı olarak görülüyor. Ekip, bu türlere iyileşme şansı verirsek, deniz yaşamının 1 nesil içinde yenilenebileceğini öne sürüyor. Suudi Arabistan'daki Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nden (KAUST) deniz bilimcisi Carlos Duarte şöyle diyor:

Bu Reklamı Kapat

Esnek ve canlı bir okyanusu gelecek nesillere mirası bırakma ile, geri dönülmez bir şekilde bozulmuş bir okyanus arasında seçim yapabileceğimiz bir noktadayız. Çalışmamız, geçmişteki koruma müdahaleleri sonrasında deniz popülasyonlarının, habitatlarının ve ekosistemlerinin geri kazanıldığını gösteriyor. Kanıtlanmış çözümleri küresel olarak ölçeklendirmek için özel, kanıta dayalı öneriler sunuyoruz.

Durate ve meslektaşları, okyanusların sağlığını ölçmek için çok çeşitli çalışmalara, raporlara ve istatistiklere baktılar ve deniz yaşamı nüfusunun yarısının son 40 yılda ciddi bir düşüş yaşadığını buldular.

Bu gidişatı geri döndürüp, okyanusu kurtarma planları ise 9 noktaya odaklanıyor:

 • Tuz bataklıkları,
 • mangrovlar,
 • deniz otları,
 • mercan resifleri,
 • yosunlar,
 • istiridye resifleri,
 • balıkçılık,
 • megafauna ve
 • derin deniz

Araştırmacılar, bunlara odaklanmamızı söylüyorlar. Bunu yapabilirsek, deniz yaşamının yavaş yavaş geri gelmesi işten bile değil!

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Mangrov, gelgit olaylarının sık yaşandığı okyanus kıyılarında yetişen, ağaç ve bitki topluluklarına verilen isimdir. Bu aynı zamanda orman oluşumu ile tam uyumlu mikroorganizmalar (bakteriler, mantarlar, algler) ve faunaya (yengeçler, karidesler, balıklar) da verilen genel bir isimdir.
Mangrov, gelgit olaylarının sık yaşandığı okyanus kıyılarında yetişen, ağaç ve bitki topluluklarına verilen isimdir. Bu aynı zamanda orman oluşumu ile tam uyumlu mikroorganizmalar (bakteriler, mantarlar, algler) ve faunaya (yengeçler, karidesler, balıklar) da verilen genel bir isimdir.
pixabay.com

Sadece deniz yaşamını geri getirmek de değil! Eğer bu planı doğru bir şekilde uygulayabilirsek, bundan herkes faydalanacak: Örneğin tuz bataklıkları ve deniz otları atmosferdeki karbonu emebilir. Mangrovların sel ve dalgalara karşı etkili bariyerler olduğu kanıtlanmıştır.

Sel koruması için mangrovlardan yıllık beklenen faydalar. Mangrovların karaya (a), insanlara (b) ve mülklere (c) selden kaçınan etkileri üzerine tahminler. Mangrovlu ve mangrovsuz senaryolar arasındaki farklar, habitatın mevcut sel koruma faydalarıdır.
Sel koruması için mangrovlardan yıllık beklenen faydalar. Mangrovların karaya (a), insanlara (b) ve mülklere (c) selden kaçınan etkileri üzerine tahminler. Mangrovlu ve mangrovsuz senaryolar arasındaki farklar, habitatın mevcut sel koruma faydalarıdır.
Nature

Ekibin amacı su altı sistemlerinin devam etmesi olduğundan, her şeyin yitirilmediğinin bir kanıtı olarak fil foklarından (deniz fili) yeşil kaplumbağalara kadar türleri kurtarma amaçlı daha önce başarılı koruma çabalarına dikkat çekiyorlar. Avustralya'daki Queensland Üniversitesi'nden biyolog Catherine Lovelock şöyle diyor:

İnsanlık, okyanuslarımızı büyük ölçüde bozmuş olsa da son müdahaleler bir dizi olağanüstü başarının önünü açtı.

Daha önce balina avcılığıyla ilgili moratoryumlar uygulamak, bir Deniz Kanunu oluşturmak, gemilerden kaynaklanan kirliliği önlemek ve sanayileştirilmiş balıkçılığı sınırlamak için gezegen olarak bir araya geldik ve hepsi de olumlu sonuçlar doğurdu. Okyanuslarımızın hatırına, daha da ileri gidebiliriz!

Deniz Fili
Deniz Fili
Wikipedia

Ekip ayrıca, türlerin korunması, alanların korunması, akıllıca hasat, yaşam alanlarının geri kazanılması, kirliliğin azaltılması ve ayrıca en önemlisi iklim değişikliğinin azaltılması üzerinde durulması gereken altı "kurtarma rampası" belirledi.

Yeni araştırmaya göre, tüm bu rampaların büyük ölçekli bir şekilde ve hep birlikte çalışmasını sağlarsak, 2050 yılına kadar deniz yaşamında bir miktar iyileşme görmeliyiz. Ekip, mali ve uluslararası işbirliği açısından büyük bir çabaya ihtiyaç duyacak, ancak bunu başarmak mümkün.

Bu Reklamı Kapat

Araştırmacıların hedeflediği, okyanuslarımızın geçmişinde bildiğimiz, belirli bir referans noktası yok. Ancak deniz yaban hayatının tekrar gelişebileceğini ve karada büyüyen bir insan nüfusunu desteklemek için genişleyebileceğini söylüyorlar.

Küresel yıllık deniz ürünleri, çift kabuklu hayvanlar, kabuklular, algler ve diadromus ve deniz balıkları üretimi
Küresel yıllık deniz ürünleri, çift kabuklu hayvanlar, kabuklular, algler ve diadromus ve deniz balıkları üretimi
academic.oup.com
Son 50 yılda küresel tarım (gıda dışı ürünler hariç), hayvancılık (et), tatlı su ve deniz su ürünleri yetiştiriciliği ve balıkçılık üretimindeki eğilimler.
Son 50 yılda küresel tarım (gıda dışı ürünler hariç), hayvancılık (et), tatlı su ve deniz su ürünleri yetiştiriciliği ve balıkçılık üretimindeki eğilimler.
academic.oup.com

Bu ekosistemler bizi besliyor, destekliyor ve hatta bilinmeyen virüslerden korunmamızı sağlıyor. Eğer denizler altında dünyanın geleceğini garanti altına almak için harekete geçmezsek, o zaman bizim de bir geleceğimiz olmaz. KAUST'tan deniz bilimci Susana Agustí;

Deniz yaşamının yeniden inşası insanlık için büyük ama başarılabilir bir meydan okumadır. Bu, ayrıca etik bir yükümlülük ve sürdürülebilir bir geleceğe ulaşmak için akıllı bir ekonomik hedeftir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Umut Verici! 14
 • Tebrikler! 12
 • Muhteşem! 9
 • Merak Uyandırıcı! 9
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 7
 • Bilim Budur! 6
 • Güldürdü 4
 • İnanılmaz 3
 • Üzücü! 3
 • Korkutucu! 2
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/05/2022 17:30:22 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8503

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Karar Verme
Diş Hastalıkları
Oksijen
Enfeksiyon
Evrim Ağacı Duyurusu
Sağlık Örgütü
Karanlık Madde
Biyokimya
İnsan Sağlığı
Mucize
Ağız Sağlığı
Veri Bilimi
Uluslararası Uzay İstasyonu
Çin
Depresyon
Zihin
Tarih
Transkripsiyon
Gözlem
Antikor
Köpek
Kuantum
Kuşlar
Entomoloji
Evrenin Genişlemesi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et