Bu Reklamı Kapat

Akdeniz'deki Tehlike: Tarımsal Faaliyetler ve Yasa Dışı Avcılık, Akdeniz'de Ötücü Kuşların Hayatını Tehlikeye Atıyor!

Akdeniz'deki Tehlike: Tarımsal Faaliyetler ve Yasa Dışı Avcılık, Akdeniz'de Ötücü Kuşların Hayatını Tehlikeye Atıyor!
kara gagalı sumru
pixabay
Bu Reklamı Kapat
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
3 dakika
668 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

BirdLife International'ın 148 kuş türü üzerinden yaptığı analize göre, Avrupa'nın 25 ülkesindeki en yaygın kuş türleri, son 30 yıldır %39 oranında (57 tür) azaldı.

Kış aylarında Avrupa'dan uzaklaşarak Akdeniz havzasına göç eden milyonlarca ötücü kuş, kendilerini bekleyen bir tehlikeyle karşı karşıya. Bu tehlikelerden biri, tarımsal üretim. Özelleştirmek gerekirse, oldukça güncel bir mesele haline gelmiş olan zeytin hasadı, her kış ölen milyonlarca kuşun sorumlusu. Güncel diyoruz, çünkü geleneksel olarak gündüz vakitlerinde yapılan zeytin hasadı, serin havanın organik bileşiklerin korunmasındaki olumlu etkisi nedeniyle artık gece yapılmaya başlandı ve uygulamanın milyonlarca kuşun hayatını tehlikeye atmasında zamanlamanın önemli bir etkisi var. Sadece bir tercih meselesi oluşu ise olayı daha trajik hale getiriyor. İspanya, Endülüs'te her yıl 2.6 milyon kuş bu traktörler tarafından öldürüldüğü ortaya çıkınca bu uygulama yasaklandı, ancak Portekiz'de sürdürülüyor ve her kış 96.000 kuş ölüyor.

Milyonlarca ötücü kuş kış aylarında Avrupa'dan Akdeniz havzasının güneyine -genellikle İspanya, İtalya, Yunanistan, Portekiz ve Fransa'ya- sığınıyor. Geceleri uyumak için zeytin çalılarına tünüyorlar. ABD'nin göçmen kuşlarla alakalı düzenlediği yasaya göre bu göçmen kuşların uykuda rahatsız edilmeleri dahi yasa dışıyken (MBTA), bu kuşlar Ekim'den Ocak'a kadar süren hasat sırasında makinelerle öldürülüyor. Işık, kuşları kör ediyor, onları sersemleştiriyor bu nedenle yönlerini şaşırıyorlar. Vaktinde uzaklaşamayarak makineye çekiliyorlar.

Bu Reklamı Kapat

Akdeniz'de yapılan zeytin hasadı sonucunda kuşlar ölüyor.
Akdeniz'de yapılan zeytin hasadı sonucunda kuşlar ölüyor.
independent

Ötücü kuşları bekleyen bir diğer tehlike ise yasa dışı avcılık.

Zaman zaman baykuş, guguk kuşu, şahin gibi daha büyük türler de buna dahil olmakla birlikte, Akdeniz'in kırsal kesimlerindeki avcılar bir gecede 10,000 ötücü kuş yakalayabiliyor

Bununla ilgili 2013 yılında Douglass Kass, "Emptying the Skies" isimli bir belgesel çekti. Belgeselde Committee Against Bird Slaughter (Kuş Katliamına Karşı Komite) üyelerinin Akdeniz'deki yasa dışı avcılığa karşı yaptığı eylemler ve üyelerin bu nedenle avcılar tarafından şiddete uğraması anlatıldı. CABS, Kıbrıs, Yunanistan, Türkiye ve diğer kıyı ülkelerinde avcıların hazırladığı tuzakları sabote edip birçok kuşu özgür bırakıyor.

Bu Reklamı Kapat

CABS'ın içinde bulunduğu BirdLife International isimli koruma grubunun yaptığı eylemler ve Avrupa Birliğinin yasal düzenlemelerine rağmen, ötücü kuşların kurtarılamamasının nedenlerinden en önemlisi, özellikle yasa dışı avcılığın bir sektör haline gelmesi (Kıbrıs'ta yılda tahmini 15 Euro). Tüm bunlar ötücü kuş türlerini (kara gagalı sumru, bayağı kiraz kuşu, kara alınlı örümcek kuşu gibi) kısa vadede sofralarımıza, uzun vadede ise yok olmaya doğru gönderen korkunç bir karaborsa ticaretinin bir parçası.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

BirdLife International'ın araştırmasına göre İtalya'da her yıl beş milyondan fazla kuş yasa dışı olarak avlanıyor. Hemen öldürülüp geleneksel yemeklerde kullanılanların dışında ötücü kuşlar yurt dışına kaçırılıp evcil hayvan olarak satılıyor. Daha da çarpıcı olanı, bu ötücü kuşlar, kaçakçılık yapılarak başta Malta ve Gozo'ya götürülüyor. Özellikle Malta'daki ispinoz türlerinin avlanması için yem olarak kullanılıyorlar. Buna önlem olarak Malta'daki ispinoz avı son derece yoğun bir hale geldiğinden, sadece iki tür kuşun (altın yağmurcun ve öter ardıç kuşları) avlanması yasal haline getirildi, ancak yasal düzenlemelerin işe yaramadığını belirtmiştik...

Natüralist televizyon sunucusu ve yazar Chris Packham, Malta'da durdurulamaz bir şekilde devam eden yasa dışı avlanma ve kaçakçılığa karşı BirdLife Malta isimli bir bağış kampanyası başlattı. Bağış kampanyasıyla bir haftada 55.000 euro topladı. Bunun yanı sıra Malta adasında BBC'nin desteğiyle yasa dışı yollarla avlanan kuşlara dikkat çektiği "Massacre on Migration" belgeselini çekti. Belgeselde Britanya'nın popülasyonu azalan kuş türlerinden olan çayır tuygunlarının nasıl avcıların kurbanı olduğunu gösterdi. Elbette Pacham, avcıların tepkisini çekmişti. Şöyle diyor:

Malta bir kuş cehennemi. Eğer tüyleriniz varsa, bulunmak isteyeceğiniz son yer.
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Üzücü! 2
 • İnanılmaz 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • P. Weston. Millions Of Songbirds Vacuumed To Death Every Year During Mediterranean Olive Harvest. (16 Mayıs 2019). Alındığı Tarih: 01 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Independent | Arşiv Bağlantısı
 • M. Civillini. Inside To Fight To Combat Songbird Poaching In Italy And Malta. (10 Mayıs 2019). Alındığı Tarih: 01 Mayıs 2020. Alındığı Yer: National Geographic | Arşiv Bağlantısı
 • P. Barkham. Chris Packham: Malta Is A Bird Hell. (28 Nisan 2014). Alındığı Tarih: 01 Mayıs 2020. Alındığı Yer: The Guardian | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/01/2022 17:23:36 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8629

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Adaptasyon
Depresyon
Etik
Cinsel Yönelim
Diş Hekimliği
Genel Görelilik
Nöron Hücresi
Atmosfer
Evrimsel Biyoloji
Doğa Olayları
Su Ayısı
Yapay Seçilim
Araştırma
Koronavirüs
Protein
Ağız Sağlığı
Ağaç
Coronavirus
Albert Einstein
İhtiyoloji
Enzim
Cinsiyet
Sinir Hücresi
Tarım
Canlı
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et