Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Akdeniz'deki Tehlike: Tarımsal Faaliyetler ve Yasa Dışı Avcılık, Akdeniz'de Ötücü Kuşların Hayatını Tehlikeye Atıyor!

Akdeniz'deki Tehlike: Tarımsal Faaliyetler ve Yasa Dışı Avcılık, Akdeniz'de Ötücü Kuşların Hayatını Tehlikeye Atıyor!
kara gagalı sumru
pixabay
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

BirdLife International'ın 148 kuş türü üzerinden yaptığı analize göre, Avrupa'nın 25 ülkesindeki en yaygın kuş türleri, son 30 yıldır %39 oranında (57 tür) azaldı.

Kış aylarında Avrupa'dan uzaklaşarak Akdeniz havzasına göç eden milyonlarca ötücü kuş, kendilerini bekleyen bir tehlikeyle karşı karşıya. Bu tehlikelerden biri, tarımsal üretim. Özelleştirmek gerekirse, oldukça güncel bir mesele haline gelmiş olan zeytin hasadı, her kış ölen milyonlarca kuşun sorumlusu. Güncel diyoruz, çünkü geleneksel olarak gündüz vakitlerinde yapılan zeytin hasadı, serin havanın organik bileşiklerin korunmasındaki olumlu etkisi nedeniyle artık gece yapılmaya başlandı ve uygulamanın milyonlarca kuşun hayatını tehlikeye atmasında zamanlamanın önemli bir etkisi var. Sadece bir tercih meselesi oluşu ise olayı daha trajik hale getiriyor. İspanya, Endülüs'te her yıl 2.6 milyon kuş bu traktörler tarafından öldürüldüğü ortaya çıkınca bu uygulama yasaklandı, ancak Portekiz'de sürdürülüyor ve her kış 96.000 kuş ölüyor.

Milyonlarca ötücü kuş kış aylarında Avrupa'dan Akdeniz havzasının güneyine -genellikle İspanya, İtalya, Yunanistan, Portekiz ve Fransa'ya- sığınıyor. Geceleri uyumak için zeytin çalılarına tünüyorlar. ABD'nin göçmen kuşlarla alakalı düzenlediği yasaya göre bu göçmen kuşların uykuda rahatsız edilmeleri dahi yasa dışıyken (MBTA), bu kuşlar Ekim'den Ocak'a kadar süren hasat sırasında makinelerle öldürülüyor. Işık, kuşları kör ediyor, onları sersemleştiriyor bu nedenle yönlerini şaşırıyorlar. Vaktinde uzaklaşamayarak makineye çekiliyorlar.

Akdeniz'de yapılan zeytin hasadı sonucunda kuşlar ölüyor.
Akdeniz'de yapılan zeytin hasadı sonucunda kuşlar ölüyor.
independent

Ötücü kuşları bekleyen bir diğer tehlike ise yasa dışı avcılık.

Zaman zaman baykuş, guguk kuşu, şahin gibi daha büyük türler de buna dahil olmakla birlikte, Akdeniz'in kırsal kesimlerindeki avcılar bir gecede 10,000 ötücü kuş yakalayabiliyor

Bununla ilgili 2013 yılında Douglass Kass, "Emptying the Skies" isimli bir belgesel çekti. Belgeselde Committee Against Bird Slaughter (Kuş Katliamına Karşı Komite) üyelerinin Akdeniz'deki yasa dışı avcılığa karşı yaptığı eylemler ve üyelerin bu nedenle avcılar tarafından şiddete uğraması anlatıldı. CABS, Kıbrıs, Yunanistan, Türkiye ve diğer kıyı ülkelerinde avcıların hazırladığı tuzakları sabote edip birçok kuşu özgür bırakıyor.

CABS'ın içinde bulunduğu BirdLife International isimli koruma grubunun yaptığı eylemler ve Avrupa Birliğinin yasal düzenlemelerine rağmen, ötücü kuşların kurtarılamamasının nedenlerinden en önemlisi, özellikle yasa dışı avcılığın bir sektör haline gelmesi (Kıbrıs'ta yılda tahmini 15 Euro). Tüm bunlar ötücü kuş türlerini (kara gagalı sumru, bayağı kiraz kuşu, kara alınlı örümcek kuşu gibi) kısa vadede sofralarımıza, uzun vadede ise yok olmaya doğru gönderen korkunç bir karaborsa ticaretinin bir parçası.

BirdLife International'ın araştırmasına göre İtalya'da her yıl beş milyondan fazla kuş yasa dışı olarak avlanıyor. Hemen öldürülüp geleneksel yemeklerde kullanılanların dışında ötücü kuşlar yurt dışına kaçırılıp evcil hayvan olarak satılıyor. Daha da çarpıcı olanı, bu ötücü kuşlar, kaçakçılık yapılarak başta Malta ve Gozo'ya götürülüyor. Özellikle Malta'daki ispinoz türlerinin avlanması için yem olarak kullanılıyorlar. Buna önlem olarak Malta'daki ispinoz avı son derece yoğun bir hale geldiğinden, sadece iki tür kuşun (altın yağmurcun ve öter ardıç kuşları) avlanması yasal haline getirildi, ancak yasal düzenlemelerin işe yaramadığını belirtmiştik...

Natüralist televizyon sunucusu ve yazar Chris Packham, Malta'da durdurulamaz bir şekilde devam eden yasa dışı avlanma ve kaçakçılığa karşı BirdLife Malta isimli bir bağış kampanyası başlattı. Bağış kampanyasıyla bir haftada 55.000 euro topladı. Bunun yanı sıra Malta adasında BBC'nin desteğiyle yasa dışı yollarla avlanan kuşlara dikkat çektiği "Massacre on Migration" belgeselini çekti. Belgeselde Britanya'nın popülasyonu azalan kuş türlerinden olan çayır tuygunlarının nasıl avcıların kurbanı olduğunu gösterdi. Elbette Pacham, avcıların tepkisini çekmişti. Şöyle diyor:

Malta bir kuş cehennemi. Eğer tüyleriniz varsa, bulunmak isteyeceğiniz son yer.
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Üzücü! 2
 • İnanılmaz 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • P. Weston. Millions Of Songbirds Vacuumed To Death Every Year During Mediterranean Olive Harvest. (16 Mayıs 2019). Alındığı Tarih: 01 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Independent | Arşiv Bağlantısı
 • M. Civillini. Inside To Fight To Combat Songbird Poaching In Italy And Malta. (10 Mayıs 2019). Alındığı Tarih: 01 Mayıs 2020. Alındığı Yer: National Geographic | Arşiv Bağlantısı
 • P. Barkham. Chris Packham: Malta Is A Bird Hell. (28 Nisan 2014). Alındığı Tarih: 01 Mayıs 2020. Alındığı Yer: The Guardian | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/10/2020 12:31:06 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8629

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Zooloji
Anne
Aşılar
Cinsellik Araştırmaları
Diyet
Şiddet
Sinir Sistemi
Öğrenme Alanı
Hayvan Davranışları
Küresel Salgın
Sürüngen
Ortak Ata
Ölüm
Neandertal
Atmosfer
Olasılık
Fotoğraf
Kök Hücre
İnsanlık
Oyun Teorisi
Şempanze
Cinsiyet
Dünya
Genel Görelilik
Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması (Cmb)
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer bir nesil cehaletin mutluluk olduğunu sanarak yetişirse, bir sonraki nesil cehaletini bile fark edemeyecektir. Çünkü bilginin ne olduğunu bilmeyecektir.”
Ursula K. LeGuin
Geri Bildirim Gönder