Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Akdeniz ince parmaklı keleri (Mediodactylus danilewskii)

Akdeniz ince parmaklı keleri (Mediodactylus danilewskii) Yiğit As
Mediodactylus danilewskii, genç birey.
5 dakika
4,982
 • Herpetoloji
Akdeniz ince parmaklı keleri
 • Bilimsel Adı Mediodactylus danilewskii
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Akdeniz ince parmaklı keleri
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Mediterranean thin-toed gecko
Taksonomi
 • Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Tekirdağ ilinin Ergene ilçesine bağlı bir mahalle olan Yulaflı'da gözlemlediğimiz bu genç birey, eski bir duvar üzerinde güneşin son demlerinden faydalanmaya çalışıyordu. Bulunduğu duvarın hemen altında küçük bir su birikintisi mevcuttu. Muhtemelen su birikintisine gelen sinekler, bu genç keleri kendisine çekmişti. Eğer siz de bir tanesini gözlemek isterseniz. Gece yarısından sonra, özellikle saat 2 civarlarında bahçenize çıkıp duvarları kontrol edebilirsiniz. Sık sık Türk keleri (Hemidactylus turcicus) ile karıştırılır.

Nadir de olsa sabah vakti gözlemleyebildiğimiz bir genç birey, Tekirdağ.
Nadir de olsa sabah vakti gözlemleyebildiğimiz bir genç birey, Tekirdağ.
Yiğit As

Tanım ve Genel Bilgiler

Yaklaşık olarak 10 cm büyüklüğe ulaşabilirler. Bizim gözlemlediğimiz birey erişkin olmadığından dolayı 5 cm civarlarındaydı. Sırt kısımları grimsi açık kahverengi tonlardadır. Muhtemelen kamuflaj için açık kahve tonunun üzerinde koyu renkli lekelere sahiplerdir. Kuyruklarından boyunlarına kadar karinalıdırlar (çıkıntılı). Karın bölgeleri ise kirli beyaz renkte ve karinasızdır. Dikey göz bebeklerine sahip bu canlılar, görünüşlerinin aksine böceklere karşı amansız yırtıcılardır. Eğer bir tanesine denk gelirseniz, dokunmanızı pek tavsiye etmiyoruz. Çünkü çok kolay korkup, kuyruklarını bırakabilirler. Kuyruklar kritik durumlar için geliştirilmiş adaptasyonlar olsa da, zor durumlarda kullanılacak yağı depolarlar. Kuyruk kayıpları bu küçük canlılar için kıt koşullarda ölümcül sonuçlara yol açabilir.

Erkek bireyler yetişkinliğe eriştiklerinde, bölgelerini işaretlemek ve dişilere ortalıkta çiftleşmeye hazır bir erkek bulunduğunu göstermek için preanal porlara sahiptir. Ayrıca bölgeci davranan bu türün bölgesini korumak için kuş cıvıltılarına benzer sesler çıkardığı bilinmektedir. Porlara (gözeneklere) geri dönecek olursak, kloak (bağırsak çıkışı) bölgesinin iki yanında bulunurlar. Sahip oldukları porlar çiftleşme döneminde vücuttan dışarıya doğru çıkıntı yapabilirler. Porların asıl işlevi feromon salgılamaktır. Feromon salgısı hayvanlar aleminde çok sık rastlanan bir iletişim türüdür. Feromonlar aynı hayvan türleri arasında birçok sosyal mesaj belirtebilirler. Bizler için de çok önemli olacaklar ki günümüzde parfüm endüstrisinin vazgeçilmezleri olmuşlardır.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Kendileri, 61 cins içinde yaklaşık 950 türü bulunan Gekkonidae (Gekogiller) ailesinde sınıflandırılırlar. Aynı zamanda bilinen en büyük geko ailesidir. Ev kelerleri (Hemidactylus spp.) ve tokay gekoları (Gecko gecko) gibi çok tipik gekolar bu ailede sınıflandırılır. İlk izleri, yaklaşık 100 milyon yıl önce Kretase Devri'ne ulaşan tırmanıcı (scansorial) sürüngenlerdir.

Bu Reklamı Kapat

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Küresel olarak Batı Avrupa, Akdeniz Havzaları, Orta Doğu, Kuzey Afrika, ve Ön Asya'ya yayıldıklarını söyleyebiliriz. Ülkemizde ise Trakya başta olmak üzere Marmara, Ege ve Karadeniz bölgelerinde yayılım göstermektedirler.

Deniz seviyesinden 1000 metre yükseklere kadar dağılım göstermekle beraber, taş altları, kaya yarıkları, harabeler, su kenarları ve bahçeler gibi çevrelerde hayatlarını sürdürürler.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Yukarıda da belirttiğimiz gibi çok adaptif bir tür olduklarından. Artan eğilimli bir popülasyona sahiplerdir. IUCN Kırmızı Liste bilgileri arasında Asgari Endişe olarak bilinen LC (Least Concern) türler arasındadırlar.

Davranış ve Etoloji

İnsan yaşantısına çok iyi adapte olmuş, adeta insanlar ile birlikte yaşamayı "öğrenmişlerdir". Gün içinde en aktif oldukları zaman dilimi gece 2 sularıdır. En aktif oldukları zamanlar nisan, mayıs, haziran, temmuz, eylül ve ekim aylarıdır. Bu aylarda tek ve 2-5'erli gruplar halinde görülebilirler. Dişiler yılda 2-3 kez yumurtlayıp, her seferinde 2 adet yumurta bırakırlar. Yumurtadan çıkan yavrular 2 ila 3 sene de cinsel erginliğe ulaşırlar. Ömürlerinin yaklaşık olarak 7 yıl olduğu bilinir. Bazı popülasyonlarda dişilerin erkeklerden 1-2 yıl fazla yaşadığı gözlemlenmiştir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Genç birey, Tekirdağ.
Genç birey, Tekirdağ.
Yiğit As

Kelerlerin parmak uçlarında tırtıklı yüzeylere sahiptir. Rahatlıkla bir duvara tırmanabilir hatta baş aşağı asılı kalabilirler. Örneğin masanızın üstüne bakın, ne kadar da düz ve pürüzsüz görünüyor değil mi? Mikroskobik ölçekte bakarsanız değil. Bize pürüzsüz gibi gözüken yüzeylerde bile günlük hayatlarımızı etkilemediği için farkına varmadığımız girintiler, çıkıntılar bulunmaktadır. Öyle ki masanıza koyduğunuz bir A4 kağıdı masayla tamamen temas halinde görünse de aslında bu mikroskobik seviyedeki pürüzlülük durumu yüzünden sadece birkaç yerden masanıza temas halinde bulunur. İşte kelerin ve geri kalan geko ailesinin muhteşem adaptasyonları olan yapışkan ayakaları tam da bu pürüzlerden faydalanıyor. Bir kelerin ayaklarına mikroskop ile bakarsanız kıl benzeri milyonlarca keratin yapılı küçük filament görürsünüz. Bu filamentlerin uçlarına daha yakından bakarsanız gördüğünüz şey milyonlarca daha küçük mikrofilament olur! Bu sayede kolaylıkla düz duvarlara tırmanıp, baş aşağı asılı kalabilirler.

Ayrıca bu mikrofilamentler, moleküller arasında tutunmayı daha sağlam hale getiren Van der Waals kuvvetleri olarak da bilinen zayıf kuvvetlerden faydalanırlar. Biz insanlar bu muhteşem adaptasyondan çok etkilenmiş olmalıyız ki aynı prensiple çalışan geko bantlarını üretmişiz. Mühendislerin en basit tabiri ile sorun çözücüler olduklarını söylersek. Jurassic Park'a referans ile "Yaşam, bir yolunu bulur."

Diyet ve Metabolizma

Diyetleri arasında sinekler, güveler, kelebekler, çeşitli kınkanatlılar ve örümceklerden bulunur. Gece saatlerinde ışık kaynakları tarafından şaşırtılan güveleri avlamayı bir davranış haline getirmişlerdir. Kolay besine kim hayır der? Noktürnal (gececil) olarak yaşayan kelerler, yapay ışık kaynaklarına gelen sinekleri, güveleri avladıkları bilinmektedir. O yüzden öldürülmeleri insanlar için oldukça zararlı olacaktır. Zira bizler için tehlikeli hastalıkları taşıyan sinek nüfusunun dengelenmesinde büyük rol oynarlar.

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

İnsanların evlerine girdikleri için öldürüldükleri bilinmektedir. Halbuki böyle bir canlının evinizin çevresinde dolaşmasının size hiç bir zararı olmadığı gibi belirttiğimiz sebeplerden dolayı birçok faydası vardır.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Tebrikler! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/05/2022 05:15:28 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7614

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Kuantum
Doğru
Santigrat Derece
Yavru
Enerji
Tarih
Biyoloji
Aşılar
Mucize
Maymun
Sağlık Örgütü
İntihar
Tercih
Araştırmacılar
Primatlar
Sinir Sistemi
Nöron Hücresi
Yeşil
2019-Ncov
Oksijen
Yaşlılık
Mitler Ve Gerçekler
Moleküler Biyoloji Ve Genetik
Hekim
Makroevrim
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et