Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Adenovirüs Spike Proteininde Yapılan Küçük Değişiklik ile, Güçlendirilmiş Bir Kanser Aşısı Üretmek Mümkün Olabilir!

Adenovirüs Spike Proteininde Yapılan Küçük Değişiklik ile, Güçlendirilmiş Bir Kanser Aşısı Üretmek Mümkün Olabilir!
Gombert, Sigrid/Getty Images
5 dakika
1,417
Tıbbi İçerik Uyarısı

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Evrim Ağacı'ndaki hiçbir içerik; profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır.

Daha Fazla Bilgi Al
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 3 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Thomas Jefferson Üniversitesi’nde kanserin tekrarlanmasını önleyen bir aşı geliştiren bilim insanları; geliştirdikleri bu aşıyı daha da etkili hale getirecek bir bileşen eklediklerini belirttiler. Bu değişim; aşının, tümör bileşenlerine karşı bağışıklık oluşturmadan önce; bağışıklık sistemi tarafından yok edilmesini daha az eğilimli hale getiriyor. Çalışma, Journal of ImmunoTherapy of Cancer dergisinde yayınlandı.[1]

NCl tarafından belirlenmiş Sidney Kimmel Kanser Merkezi’nde farmakoloji ve deneysel tedavi bölümünde doktoralı yardımcı Doçent Adam Snook’a göre, bu klinik öncesi çalışmalar Faz 2 denemesinin önümüzdeki sonbahar hastalar üzerinde tam olarak denenmeye başlamasına olanak tanıyacak. Adam Snook şöyle anlatıyor:

Tüm Reklamları Kapat

Bulgularımız aşının etkisini yok eden farelerin aksine; güçlü bağışıklık tepkileri gösterdi ve bu öngörü kısa süre önce başladığımız insan denemelerinde daha da etkili olacağına dair ışık tutuyor.

Adenovirüs serotip 5 (Ad5), patojenlere ve tümör antijenlerine karşı üretilen aşılarda çokça kullanılan bir viral vektördür. Aynı zamanda Ad5 ile geçici enfeksiyonlar oluşur ve oluşan bu enfeksiyonlar, virüse özgü nötralize edici antikorlar (NAb) üretir. Bu NAbler, transgen gönderimini ve Ad5 bazlı aşılara maruz kalmasının ardından hedefe yönelik bağışıklığı sınırlar. 

Tüm Reklamları Kapat

Dahası, yaptığımız bu klinik deneyler, virüse özgü NAblerin, Ad5 tabanlı aşıların etki düzeyi üzerindeki sınırlandırmalarını gün yüzüne çıkardı. Bu bağlamda, kanserin kendi antijenlerini veya neoepitoplarını hedefleyen bu immünolojik yaklaşımlar üzerine ortaya çıkan odak noktası; istenen sonucu verecek aşı vektörlerine karşı henüz keşfedilememiş tedavi edici madde gereksiniminin altını çizmektedir. 

Deneyimizde, Ad5 kapsidinden elde edilen kimerik bir adenoviral vektörün (Ad5.F35) ve türüne az rastlanan adenovirüs (adenovirüs serotip 35 (Ad35)) lifinin, tümör ile ilişkili antijenine (guanil siklaz C (GUCY2C)) karşı bağışıklık tepkilerini indükleyebilme becerilerini değerlendirdik. 

Önceden beri varolan Ad5 bağışıklığının yokluğunda, GUCY2C'ye özgü T hücre yanıtları ve Ad5.F35 tarafından indüklenen antitümörün etkisi metastatik kolorektal kanserli bir fare modeli üzerinden karşılaştırıldı. Ayrıca çalışmalarımızda Ad5 gibi GUCY2C'yi ifade eden Ad5.F35 vektörünün güvende olduğunu ayrıca GUCY2C ekspresyonu olan veya olmayan dokuların da hiçbir toksitik üretmediğini gözlemledik. En önemlisi de bu kimerik vektör, Ad5 ile bağışıklık kazandırılmış farelerde ve doğal olarak Ad5'e maruz kalan kolorektal kanserli hasta farelerden toplanan serumlarda nötralizasyona direnç gösterdi.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bu veriler bize, GUCY2C'yi veya diğer tümör ya da patojen antijenlerini hedefleyen Ad5.F35 bazlı aşıların, Ad5 bazlı aşılara (~%50) kıyasla; hastalar üzerinde yapacağımız denemelerde daha fazla (≥%90) anlamlı bağışıklık tepkisi alacağımızı göstermektedir.

Ad5-GUCY2C-S1 ve Ad5.F35-GUCY2C-S1'in titümör etkinliği
Ad5-GUCY2C-S1 ve Ad5.F35-GUCY2C-S1'in titümör etkinliği
Chimeric Ad5.F35 vector evades anti-adenovirus serotype 5 neutralization opposing GUCY2C-targeted antitumor immunity

Bir tümör antijeni veya dolaşım sistemindeki herhangi bir virüs gibi birçok aşı hedefi, bir "müzakereci", yani güvenilir bir bağışıklık arabulucusu aracılığı ile bağışıklık sistemine sokulur. Bu arabulucu, aşı bileşenlerini bağışıklık sistemine tanıtır ve kişiyi asıl tehditten (kanser veya hastalığa neden olan virüs) korurken bir yandan da bağışıklık için gereken güçlü bir bağışıklık reaksiyonunu tetikler. Bazı COVID-19 aday aşıları da dahil olmak üzere birçok aşı, genellikle bu aracı veya taşıyıcı olarak bir adenovirüs suşu kullanılarak oluşturulur. 

Adenovirüsün aşı geliştirmede yaygın bir tercih olmasındaki neden; her ikisi de kalıcı bağışıklık için önemli özellikler olan güvenlik profili ve iki yönlü güçlü bağışıklık reaksiyonlarına sahip olmasıdır. Ancak adenovirüsler aynı zamanda soğuk algınlığına da sebep olduğu için, birçok kişi virüse karşı mevcut antikorlara sahiptir ve adenovirüs bazlı aşı, bu virüsü harekete geçme şansı olmadan ortadan kaldırır. Snook'un laboratuvarından yapılan bu yeni araştırma, daha az yaygın bir adenovirüs suşunun tamamlayıcı bir bileşeninin eklenmesinin, aşıyı daha etkili hale getirebileceğini ve mevcut antikorlar tarafından yok edilmesini daha olanaksız hale getirebileceğini göstermektedir.

Araştırmacılar, klinik deney sürecinde yeniden başlatmayı tetikleyecek olan yeni bir taşıyıcı veya aracı kullanmak yerine, mevcut aşıyı adenovirüs 5 veya Ad5 adı verilen ve çok yaygın olarak kullanılan serotipe göre ayarladılar. Mevcut serotipe, hibrit bir aşı (Ad5.F35) oluşturmak için nadir bir adenovirüs serotipi olan Ad35'in spike proteinini eklediler. 

Snook ve meslektaşları ilk olarak Ad5.F35 kanser aşısının, kolorektal kanserli hayvan modellerinde mevcut Ad5 aşısına benzer bir bağışıklık tepkisi verdiğini gözlemledi. Ad5'e benzer şekilde F35 bileşeninin de eklendiği aşı, tümör olmayan dokuda hiçbir zararlı etki göstermedi. 

Tüm Reklamları Kapat

Araştırmacılar ayrıca Ad5.F35 aşısının, Ad5'e maruz kalan farelerin ürettiği antikorlar tarafından yok edilmeye dirençli olduğunu ve Ad5 antikorlarına sahip olan kolorektal kanserli fare serumlarının da aşıyı nötralize edemediğini ortaya çıkardılar. Snook şöyle diyor:

Bu verilere dayanarak, kanser hastalarının %90'ından fazlasının aşının yeni versiyonuna klinik olarak anlamlı bir bağışıklık tepkisi vermesi gerektiğini, ancak aşının ilk versiyonuna yalnızca %50‘si civarında bir oranda bu anlamlı tepkiyi vereceğini düşünüyoruz.

Faz II denemesi, birinci basamak tedavi ile tedavi edilmiş ve tedavisinde gerileme olan mide, pankreas, özofagus (yemek borusu) veya kolon kanserli 100 hastayı kayıtlara geçirmeyi hedeflemektedir. Kayıtlara geçecek bu 100 hasta, şuanda herhangi bir hastalık bulgusu olmaksızın; öncesinde cerrahi, kemo veya radyasyon tedavisi gibi standart birinci basamak tedavilerden birini ya da birkaçını geçirmiş olacak. Jefferson'da tıbbi onkoloji profesörü, SKCC'de araştırmacı ve denemenin klinik lideri olan Dr. Babar Bashir ise şöyle diyor:

Bu kanser aşısı vücudun, kanserin tekrar etmesini kesin olarak önlemesine yardımcı olmak için tasarlandı. Büyük bir sorun olan tümör sorununu ortadan kaldıracak gücü ne yazık ki yok ancak bu sorunun tekrar nüksetmesi, tüm bu kanserlerin her biri için oldukça büyük bir sorundur ve tekrarlama olasılığını aza indirmek, bir hastanın yaşam süresinde önemli gelişmelere yol açabilir.

Bu çalışma, Jefferson'daki Sidney Kimmel Kanser Merkezi'nde etkili kanser aşıları geliştirmek için oldukça büyük bir girişim olarak gerçekleştirilen, en son gelişmedir. Bulguların kliniğe hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlayan ve Philadelphia'daki hastalarımıza en gelişmiş kanser bakımına erişim sağlayan laboratuvar ve klinik ekipleriyle çok gurur duyuyoruz.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
11
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 4
 • Umut Verici! 3
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Muhteşem! 2
 • Bilim Budur! 1
 • İnanılmaz 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Genetic Engineering & Biotechnology News | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 12/12/2023 02:01:32 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9278

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Çiftleşme
Doğal Seçilim
Wuhan Koronavirüsü
Çocuklar
Dna
Müzik
Tohum
Zehir
Komplo Teorisi
Doğa Yasası
Yüksek
Önlem
Ergen
Yiyecek
Karar Verme
Safsata
Yaşamın Başlangıcı
Maymun
Doğal
Kanıt
Makroevrim
Köpek
Dilbilim
Karanlık
Devir
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
Elektronlar Duvarlardan Nasıl Geçiyor? | Kuantum Tünelleme!
Elektronlar Duvarlardan Nasıl Geçiyor? | Kuantum Tünelleme!
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Güç Sahipleri Neden Yozlaşıyor? | Stanford Hapishane Deneyi Gerçek mi?
Güç Sahipleri Neden Yozlaşıyor? | Stanford Hapishane Deneyi Gerçek mi?
Dokunduğunuz Bebekler Neden Kıvrılıyorlar? | Galant Refleksi
Dokunduğunuz Bebekler Neden Kıvrılıyorlar? | Galant Refleksi
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
J. Sterling, et al. Adenovirüs Spike Proteininde Yapılan Küçük Değişiklik ile, Güçlendirilmiş Bir Kanser Aşısı Üretmek Mümkün Olabilir!. (1 Eylül 2020). Alındığı Tarih: 12 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9278
Sterling, J., Türköz, F. H., Bakırcı, Ç. M. (2020, September 01). Adenovirüs Spike Proteininde Yapılan Küçük Değişiklik ile, Güçlendirilmiş Bir Kanser Aşısı Üretmek Mümkün Olabilir!. Evrim Ağacı. Retrieved December 12, 2023. from https://evrimagaci.org/s/9278
J. Sterling, et al. “Adenovirüs Spike Proteininde Yapılan Küçük Değişiklik ile, Güçlendirilmiş Bir Kanser Aşısı Üretmek Mümkün Olabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Fatıma Hilal Türköz, Evrim Ağacı, 01 Sep. 2020, https://evrimagaci.org/s/9278.
Sterling, John. Türköz, Fatıma Hilal. Bakırcı, Çağrı Mert. “Adenovirüs Spike Proteininde Yapılan Küçük Değişiklik ile, Güçlendirilmiş Bir Kanser Aşısı Üretmek Mümkün Olabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Fatıma Hilal Türköz. Evrim Ağacı, September 01, 2020. https://evrimagaci.org/s/9278.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close