SARS-CoV-2 Virüsü, Akciğerlerden Sonra Sinir Sistemine de Zarar Verebiliyor Olabilir!

COVID-19 Hastalığının Merkezi Sinir Sistemi Üzerindeki Etkilerinin, Solunum Yetmezliği Oluşumunda Payı Olabilir!

SARS-CoV-2 Virüsü, Akciğerlerden Sonra Sinir Sistemine de Zarar Verebiliyor Olabilir!
coronavirus
Pixabay
Yazar Eric Haseltine Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
2 dakika
4,866 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Birleşik Krallık'taki doktorlar kısa süre önce, COVID-19 hastalarında görülen koku ve tat kaybını açıkladı; bu da solunum sistemine ilgisi ile bilinen koronavirüsün, merkezi sinir sisteminin ilgili bölümlerini de etkiliyor olabileceğini düşündürdü.

Guangzhou Solunum Hastalıkları Enstitüsü'nden Dr. Jun Xu, tüm SARS koronavirüs hastalarının %4-5'inin merkezi sinir sistemine bağlı semptomlar gösterdiği görüşündeyken, Çin'in Hong Kong kentinde daha önceden meydana gelen koronavirüs salgını (SARS-CoV) sırasında, araştırmacı Dr. K. K. Lau ve meslektaşları gerçekten de bazı hastaların kasılma, algı kaybı ve huzursuzluk sergilediklerini fark etmişlerdir. Hatta bazı SARS koronavirüs hastalarının bilgisayarlı tomografi taramalarında belirgin şekilde beyin hasarı gözlemlenmiştir.

Son koronavirüs salgınında (SARS-CoV-2), Charles E. Schmidt Tıp Fakültesi'nden Dr. Alia Filatov'un 21 Mart 2020 tarihli raporundaki bir COVID-19 hastasında görülen ensefalopati (beyin hastalığı) gibi, COVID-19'un merkezi sinir sistemi ile alakalı bulgularında büyük bir artış olmuştur. Neurology Today'in 12 Mart 2020 tarihli basımında, Vuhan'dan yakın zamanda gelen verilerin, COVID-19 vakalarının üçte birinde "bilinç değişimi" gibi nörolojik semptomların meydana geldiğini belirttiği açıklanmıştır.

Reklamı Kapat

Peki, SARS-CoV-2'nin merkezi sinir sistemi üzerindeki etkisi, COVID-19 ile ilişkili olan akut solunum sıkıntısına doğrudan katkıda bulunabilir mi?

Dr. Yan Chao Li, Dr. Wan-Zhu Bai ve Dr. Tsutomu Hashikawa'nın ortak araştırmalarına göre cevap "evet" olabilir.

Journal of Medical Virology dergisinin 27 Şubat 2020 tarihli sayısında Li ve meslektaşları, bazen SARS-CoV'un solunum sistemini kontrol eden beyin sapı merkezine bulaştığını ve enfekte olan hastaların kendiliğinden nefes alıp verişlerini zorlaştırdığını gösterdikleri bir çalışmadan bahsediyorlar.

Li ve diğer araştırmacıların anlattığına göre, SARS-CoV-2'nin, yakın akrabası olan SARS-CoV ile aynı şekilde davranması durumunda virüs; kandaki oksijen seviyesini takip eden akciğer kemoreseptör nöronları ve solunumu düzenlemek için akciğer hareketlerini takip eden mekanoreseptörleri, kalp atım ve solunum hızlarını kontrol eden medulla oblongata'daki (soğanilik) nöronlara bağlayan sinir fiberleri (aksonlar) aracılığıyla akciğerden beyne yayılabilir. Bu çalışmaya göre, virüs akciğerden medullaya ulaşıp beyindeki kardiyovasküler nöronların sinapslarını geçtiğinde, enfekte olan kardiyovasküler nöronlar düzgün çalışmayı durdurarak spontan solunumu engelleyebilir.

Araştırmacılar, beynin SARS-CoV-2 enfeksiyonunun solunum çöküşüne nasıl sebep olabileceği ile alakalı daha derin bir anlayışın, COVID-19'a bağlı akut solunum yetmezliğini önlemek ve tedavi etmek adına daha iyi yöntemlerin geliştirilmesinde yol gösterici olacağı sonucuna varmışlardır.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Korkutucu! 20
 • Muhteşem! 12
 • Merak Uyandırıcı! 9
 • Tebrikler! 7
 • Bilim Budur! 3
 • İnanılmaz 3
 • Umut Verici! 3
 • Üzücü! 3
 • Grrr... *@$# 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Psychology Today | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/10/2021 20:59:57 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8521

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Tümör
Goril
Tür
Modern
Mistik
Oyun
Wuhan
Ornitoloji
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Karar
Sağlık Bilimleri
Algı
Doğa Gözlemleri
Mikoloji
Protein
Kalp
Kimyasal
Ses Kaydı
Cinsellik
Hastalık Kontrolü
Biyoloji
Mikrobiyoloji
Uzun
Allah
Mutasyon
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın