A Kan Grubundan Kişiler, COVID-19 Koronavirüs Hastalığına Daha Sık Yakalanıyor Olabilir!

Bazı Kan Grupları ile COVID-19 Vaka Sıklığı Arasında İlişki Bulundu; Ancak Bu Nedenle Endişelenmenize Gerek Yok!

Gece Modu

Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, MedicalXpress isimli kaynaktan çevrilerek dilimize uyarlanmıştır; ancak "çeviri" içeriklerimizden farklı olarak, bu içerikte orijinal metin birebir korunmamıştır. Anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazar(lar)ı ve/veya editörler tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş; içeriği ve anlatımı zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Metnin omurgasını oluşturan kaynağı, orijinal dilinde okumak için lütfen yukarıdaki bağlantıya tıklayınız. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Wuhan, Çin'de yayınlanan yeni bir araştırmaya göre A kan grubu olan insanların koronavirüse yakalanması ve bu sebepten ölmesi daha olası gözüküyor. A kan grubu en yaygın kan tiplerinden biridir, ancak bilim insanları A kan grubuna sahiplerse endişelenmemeleri gerektiği konusunda insanları uyardı.

Onaylanmış vakaları takip eden Johns Hopkins Üniversitesi haritasına göre, 0 tipi kan grubuna sahip insanların dünya çapında 200.000’den fazla kişiyi enfekte eden COVID-19’a yakalanma olasılığı daha düşük olabilir. South China Morning Post gazetesine konuşan araştırmacı Gao Yingdai şöyle diyor:

A tip kan grubuna sahipseniz, paniğe kapılmanıza gerek yok. Bu %100 enfekte olacağınız anlamına gelmez. Eğer 0 tip iseniz, bu kesinlikle güvende olduğunuz anlamına da gelmez. Yine de ellerinizi yıkamanız ve yetkililer tarafından yönergelere uymanız gerekir.

Araştırma, Hakem Denetiminden Henüz Geçmedi!

Şunu vurgulamakta fayda var: Bu araştırma henüz akademik bir makale olarak yayınlanmış değil, medRxiv isimli, hakem değerlendirmesi öncesinde akademik makalelerin yayınlanmasını sağlayan bir sitede yayınlanan bir "ön-araştırma". Bu tarz hızlı gelişen olaylar sırasında akademik verilerin bilim camiasına hızlıca ulaştırılması önemli; ancak bu çalışmaların hatalı veya eksik olabileceği hatırlanmalı.

Bazı virüslerin (örneğin mide iltihabına neden olan norovirüslerin) doğrudan doğruya kan gruplarına ait özel antijenleri kullanarak çoğalabildiklerini biliyoruz; dolayısıyla kan grupları ile virüsler arasında bir miktar ilişki olması çok da şaşırtıcı değil.

Araştırmacılar, sonuçlarının istatistiki olarak anlamlı olduğunu vurgulamakla beraber, sonuçlarının nihai olmadığının da altını çiziyorlar.

Araştırma Ne Söylüyor?

Araştırmacılar, 3.600’den fazla sağlıklı Wuhan sakinine karşı, Çin’de onaylanmış 2100’den fazla koronavirüs vakasını karşılaştırdı. Ayrıca Wuhan’da virüsten hayatını kaybeden 206 kişiyi inceledi. Buna göre, Wuhan sakinlerinin kan grupları şöyle dağılıyor:

 • A Grubu: %31
 • 0 Grubu: %34
 • B Grubu: %24
 • AB Grubu: %9

Buna karşılık, virüse yakalananların kan grupları ise şu şekildeydi:

 • A Grubu: %38
 • 0 Grubu: %25
 • B Grubu: %26
 • AB Grubu: %10

Görebileceğiniz gibi farklar çok büyük değil; ancak yine de, bu araştırma sonuçlarına göre, A tipi kan grubundan olanlara arasındaki ölüm oranları, 0 grubuna göre %63 daha fazlaydı.

Kıyas olması bakımından, 2019 yılı verilerine göre Türkiye'deki kan grubu dağılımı şu şekilde:

 • A Grubu: %44
 • 0 Grubu: %34
 • B Grubu: %16
 • AB Grubu: %6

Araştırmacılar şöyle yazıyor:

A tip kan grubu insanlar enfeksiyon olasılığını azaltmak için kişisel korumaya özellikle daha fazla ihtiyaç duyabilirler.

Çalışma, A tipi kan grubu hastaların koronavirüse yakalanmak konusunda neden daha yüksek risk taşıdığına bir açıklama getiremedi.

Ne Anlama Geliyor?

Şu etapta bu verilerden anlamlı bir sonuç çıkarmak için erken. Ancak ola ki bu sonuçlar doğrulanırsa ve sonrasında daha büyük ve kapsamlı araştırmalarla da tekrar edilebilirse, o zaman belki salgın mücadelemizde kan gruplarına bağlı olarak ufak tefek düzenlemeler yapmamız gerekebilir. Örneğin kan bankalarında bulundurulması gereken kanları buna göre düzenleyebiliriz.

Bunun haricindeyse sizin bireysel olarak ek bir şey yapmanız gerek yok. Lütfen COVID-19 hastalığıyla ilgili genel hijyen kurallarını yakından takip edin.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 7
 • Tebrikler! 17
 • Bilim Budur! 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 3
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 10
 • Üzücü! 6
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 2
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 09/04/2020 18:28:03 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8364

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlar, eğer anlamadıkları şeylerden söz edecek olursanız, sizin deli olduğunuzu düşünürler.”
Elvis Presley
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder