A Kan Grubundan Kişiler, COVID-19 Koronavirüs Hastalığına Daha Sık Yakalanıyor Olabilir!

Bazı Kan Grupları ile COVID-19 Vaka Sıklığı Arasında İlişki Bulundu; Ancak Bu Nedenle Endişelenmenize Gerek Yok!

A Kan Grubundan Kişiler, COVID-19 Koronavirüs Hastalığına Daha Sık Yakalanıyor Olabilir!
Yazar Mike Stunson Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
2 dakika
21,441 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Wuhan, Çin'de yayınlanan yeni bir araştırmaya göre A kan grubu olan insanların koronavirüse yakalanması ve bu sebepten ölmesi daha olası gözüküyor. A kan grubu en yaygın kan tiplerinden biridir, ancak bilim insanları A kan grubuna sahiplerse endişelenmemeleri gerektiği konusunda insanları uyardı.

Onaylanmış vakaları takip eden Johns Hopkins Üniversitesi haritasına göre, 0 tipi kan grubuna sahip insanların dünya çapında 200.000’den fazla kişiyi enfekte eden COVID-19’a yakalanma olasılığı daha düşük olabilir. South China Morning Post gazetesine konuşan araştırmacı Gao Yingdai şöyle diyor:

A tip kan grubuna sahipseniz, paniğe kapılmanıza gerek yok. Bu %100 enfekte olacağınız anlamına gelmez. Eğer 0 tip iseniz, bu kesinlikle güvende olduğunuz anlamına da gelmez. Yine de ellerinizi yıkamanız ve yetkililer tarafından yönergelere uymanız gerekir.

Araştırma, Hakem Denetiminden Henüz Geçmedi!

Şunu vurgulamakta fayda var: Bu araştırma henüz akademik bir makale olarak yayınlanmış değil, medRxiv isimli, hakem değerlendirmesi öncesinde akademik makalelerin yayınlanmasını sağlayan bir sitede yayınlanan bir "ön-araştırma". Bu tarz hızlı gelişen olaylar sırasında akademik verilerin bilim camiasına hızlıca ulaştırılması önemli; ancak bu çalışmaların hatalı veya eksik olabileceği hatırlanmalı.

Reklamı Kapat

Bazı virüslerin (örneğin mide iltihabına neden olan norovirüslerin) doğrudan doğruya kan gruplarına ait özel antijenleri kullanarak çoğalabildiklerini biliyoruz; dolayısıyla kan grupları ile virüsler arasında bir miktar ilişki olması çok da şaşırtıcı değil.

Araştırmacılar, sonuçlarının istatistiki olarak anlamlı olduğunu vurgulamakla beraber, sonuçlarının nihai olmadığının da altını çiziyorlar.

Araştırma Ne Söylüyor?

Araştırmacılar, 3.600’den fazla sağlıklı Wuhan sakinine karşı, Çin’de onaylanmış 2100’den fazla koronavirüs vakasını karşılaştırdı. Ayrıca Wuhan’da virüsten hayatını kaybeden 206 kişiyi inceledi. Buna göre, Wuhan sakinlerinin kan grupları şöyle dağılıyor:

 • A Grubu: %31
 • 0 Grubu: %34
 • B Grubu: %24
 • AB Grubu: %9

Buna karşılık, virüse yakalananların kan grupları ise şu şekildeydi:

 • A Grubu: %38
 • 0 Grubu: %25
 • B Grubu: %26
 • AB Grubu: %10

Görebileceğiniz gibi farklar çok büyük değil; ancak yine de, bu araştırma sonuçlarına göre, A tipi kan grubundan olanlara arasındaki ölüm oranları, 0 grubuna göre %63 daha fazlaydı.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Kıyas olması bakımından, 2019 yılı verilerine göre Türkiye'deki kan grubu dağılımı şu şekilde:

 • A Grubu: %44
 • 0 Grubu: %34
 • B Grubu: %16
 • AB Grubu: %6

Araştırmacılar şöyle yazıyor:

A tip kan grubu insanlar enfeksiyon olasılığını azaltmak için kişisel korumaya özellikle daha fazla ihtiyaç duyabilirler.

Çalışma, A tipi kan grubu hastaların koronavirüse yakalanmak konusunda neden daha yüksek risk taşıdığına bir açıklama getiremedi.

Ne Anlama Geliyor?

Şu etapta bu verilerden anlamlı bir sonuç çıkarmak için erken. Ancak ola ki bu sonuçlar doğrulanırsa ve sonrasında daha büyük ve kapsamlı araştırmalarla da tekrar edilebilirse, o zaman belki salgın mücadelemizde kan gruplarına bağlı olarak ufak tefek düzenlemeler yapmamız gerekebilir. Örneğin kan bankalarında bulundurulması gereken kanları buna göre düzenleyebiliriz.

Reklamı Kapat

Bunun haricindeyse sizin bireysel olarak ek bir şey yapmanız gerek yok. Lütfen COVID-19 hastalığıyla ilgili genel hijyen kurallarını yakından takip edin.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 17
 • Merak Uyandırıcı! 12
 • Muhteşem! 7
 • Üzücü! 7
 • Bilim Budur! 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • İnanılmaz 3
 • Korkutucu! 3
 • Güldürdü 1
 • Umut Verici! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: MedicalXpress | Arşiv Bağlantısı
 • J. Bowler. Some Blood Types May Be Slightly More Susceptible To Covid-19, Paper Suggests. (19 Mart 2020). Alındığı Tarih: 20 Mart 2020. Alındığı Yer: Science Alert | Arşiv Bağlantısı
 • J. Zhao. (2020). Relationship Between The Abo Blood Group And The Covid-19 Susceptibility. medRxiv. | Arşiv Bağlantısı
 • A. McNamara. Blood Type A ‘More Vulnerable’ To Coronavirus. (18 Mart 2020). Alındığı Tarih: 20 Mart 2020. Alındığı Yer: BBC Science Focus | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/10/2021 21:50:46 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8364

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Teori
Zehir
Doğal
Çağ
Mistik
Elementler
Bitki
Seçilim
Transkripsiyon
Bilinç
Zeka
Araştırmacılar
Entropi
Güve
İstatistik
Mikoloji
Evrim Ağacı
Koku
İspat Yükü
Darwin
Hekim
Astrofotoğrafçılık
Doktor
Beslenme Biçimi
Evrimleşme
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın