Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

30. Ig Nobel Ödülleri Sahiplerini Buldu: Helyum Soluyan Timsahlardan, Dışkıdan Yapılan Çatallara...

30. Ig Nobel Ödülleri Sahiplerini Buldu: Helyum Soluyan Timsahlardan, Dışkıdan Yapılan Çatallara...
2 dakika
4,572
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 3 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Zihnisinir ve komik keşifleri ödüllendiren Ig Nobel Ödülleri, COVID-19 pandemisi dolayısıyla sanal ortamda da olsa düzenlendi ve bolca böcek şakası yapıldı. Annals of Improbable Research (Olasılıksız Araştırmalar Yıllığı) isimli bilim mizahı dergisi tarafından düzenlenen dijital ödül töreni, 30. yılı için "böcekler" temasını konu edindi; ancak kazananlar arasında çok çeşitli sayıda tuhaf, beklenmedik, merak uyandıran araştırma da vardı. Seremoni, ilk defa tamamen dijital ortamda yapıldı ve bir dizi önceden kaydedilmiş konuşmaya, müzikli sayılara ve ışık hızında verilen derslere ev sahipliği yaptı.

Bu yılın entomoloji (böcekbilim) ödülü, böcekler üzerine araştırma yapan bilim insanlarından çoğunun neden örümceklerden korktuğu ile ilgili bir araştırmaya verildi. Araknofobik entomologlar araştırması, 2013 yılında American Entomologist dergisinde yayınlanmıştı ve kariyerlerini mağaralarda sürünen tahtakuruları ve kurtçuk larvalarına adamış kişilerin, örümceklerden neden bu kadar çok korktuğunu incelemişti.[1] Araştırmanın sonuçlarına göre örümceklerin en sevilmeyen özellikleri arasında hızlı ve beklenmedik hareketlerde bulunma yetenekleri ve çok sayıda bacakları olması yer alıyor. Örümcekler, böcek değildir; ancak böceklerden sadece 2 adet daha fazla sayıda bacakları vardır.

Tüm Reklamları Kapat

Akustik alanındaki ödül, helyum soluyarak ses inceltmeyi içeren parti şovunu sürüngenlere uygulayan bir araştırmaya verildi. Timsah vokalizasyonunu çalışan araştırmacılar, timsahları hava geçirmez ve helyum dolu bir odaya koydular ve karınlarındaki yüksek enerji frekansı bantlarının daha da yüksek değerlere ulaşabildiğini gördüler. Journal of Experimental Biology dergisinde 2015 yılında yayınlanan sonuçlar, kuş olmayan sürüngenlerin, ses kutularındaki titreşimler yoluyla formant adı verilen sesleri üretebildiklerini gösteren ilk araştırmaydı.[2]

Belirli kaş yapılarının neden "aşırı düzeyde narsisistik" olarak algılandığını araştıran iki bilim insanına psikoloji ödülü verildi.[3] Yüzlerinin farklı kısımları gizlenmiş insan fotoğrafları gösterilen insanlar üzerinde araştırma yapan ikili, özellikle de kaşların narsisistik kişilik özelliklerine yönelik sözlü olmayan ipuçları olduğunu gösterdiler ve sonuçlarını 2018'de Journal of Personality dergisinde yayınladılar. Araştırmaya katılanlar, kaş belirginliğini (yani kaşların kalınlığını ve yoğunluğunu), narsisizmin en güçlü işareti olarak değerlendirdi.

Tüm Reklamları Kapat

Kazanan diğer araştırmalar arasında, mizofoni olarak bilinen psikiyatrik bir bozukluğa yönelik yeni kriterlerin geliştirilmesi vardı. Mizofoni, belirli nefes alma ve yemek yeme seslerinden tiksinme duygusudur.[4] Ayrıca daha yüksek ekonomik eşitsizlik olan ülkelerdeki romantik partnerlerin daha sık öpüştüğüne yönelik çalışma[5] ile, daha önceden Inuitlerin yapabildiği iddia edilse de donmuş insan dışkılarından çatal üretilemeyeceği bulgusu[6] da kazananlar arasındaydı.

Kazananlara, sahte bir 10 trilyonluk Zimbabwe doları banknotu verildi ve e-postalarına 6 sayfalık bir PDF gönderildi. Kazananlar, bu PDF dosyasının çıktısını alıp, bant ile birleştirmek suretiyle ödüllerini evlerinde üretebildiler. Bu senenin ödüllerini, Erik Maskin (Ekonomi, 2007), Frances Arnold (Kimya, 2018), Richard Roberts (Fizyoloji/Tıp, 1993), Martin Chalfie (Kimya, 2008), Jerome Friedman (Fizik, 1990) ve Andre Geim (Fizik, 2010) gibi Nobel ödüllü araştırmacılar takdim ettiler.

Seremoni sırasında Dream, Little Cockroach (Hayal Et, Küçük Hamamböceği) isimli, Nobel ödüllü bilim insanlarının, profesyonel şarkıcılar ve müziğe eğilimli diğer bilim insanları ile şarkılar söyledikleri bir miniopera da sergilendi. Geçtiğimiz yıllarda düzenlenen seromonilerde, katılımcıların etkinlik programından kağıt uçaklar yapıp sahneye atmaları istenmişti; bu sene ise katılımcıların evlerinde kağıt uçaklar yapması istendi. Sunucu Marc Abrahams, seromoniyi meşhur satırlarıyla sonlandırdı:

Eğer bu yıl Ig Nobel Ödülü'nü kazanmadıysanız (hele ki kazandıysanız) gelecek sene bol şanslar!
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
29
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Güldürdü 13
 • Tebrikler! 9
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Bilim Budur! 1
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Muhteşem! 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Magazine | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/03/2024 21:25:22 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9376

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Astronomi
Ara Tür
Yağ
Elementler
Pediatri
Genom
Sayı
Kartal
Tercih
Kafatası
Kuş
Akciğer
Mikrobiyota
Sinirbilim
Yumurta
Eczacılık
Kozmoloji
Gaz
Bebek
Teyit
Müfredat
Plastik
İyi
Nötron Yıldızı
Kilo
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Uzayda
Uzayda "Aşağı" Yön Ne Tarafta?
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
R. Aridi, et al. 30. Ig Nobel Ödülleri Sahiplerini Buldu: Helyum Soluyan Timsahlardan, Dışkıdan Yapılan Çatallara.... (23 Eylül 2020). Alındığı Tarih: 1 Mart 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9376
Aridi, R., Bakırcı, Ç. M. (2020, September 23). 30. Ig Nobel Ödülleri Sahiplerini Buldu: Helyum Soluyan Timsahlardan, Dışkıdan Yapılan Çatallara.... Evrim Ağacı. Retrieved March 01, 2024. from https://evrimagaci.org/s/9376
R. Aridi, et al. “30. Ig Nobel Ödülleri Sahiplerini Buldu: Helyum Soluyan Timsahlardan, Dışkıdan Yapılan Çatallara....” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Çağrı Mert Bakırcı, Evrim Ağacı, 23 Sep. 2020, https://evrimagaci.org/s/9376.
Aridi, Rasha. Bakırcı, Çağrı Mert. “30. Ig Nobel Ödülleri Sahiplerini Buldu: Helyum Soluyan Timsahlardan, Dışkıdan Yapılan Çatallara....” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, September 23, 2020. https://evrimagaci.org/s/9376.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close