Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

30. Ig Nobel Ödülleri Sahiplerini Buldu: Helyum Soluyan Timsahlardan, Dışkıdan Yapılan Çatallara...

30. Ig Nobel Ödülleri Sahiplerini Buldu: Helyum Soluyan Timsahlardan, Dışkıdan Yapılan Çatallara...
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Science Magazine isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Zihnisinir ve komik keşifleri ödüllendiren Ig Nobel Ödülleri, COVID-19 pandemisi dolayısıyla sanal ortamda da olsa düzenlendi ve bolca böcek şakası yapıldı. Annals of Improbable Research (Olasılıksız Araştırmalar Yıllığı) isimli bilim mizahı dergisi tarafından düzenlenen dijital ödül töreni, 30. yılı için "böcekler" temasını konu edindi; ancak kazananlar arasında çok çeşitli sayıda tuhaf, beklenmedik, merak uyandıran araştırma da vardı. Seremoni, ilk defa tamamen dijital ortamda yapıldı ve bir dizi önceden kaydedilmiş konuşmaya, müzikli sayılara ve ışık hızında verilen derslere ev sahipliği yaptı.

Bu yılın entomoloji (böcekbilim) ödülü, böcekler üzerine araştırma yapan bilim insanlarından çoğunun neden örümceklerden korktuğu ile ilgili bir araştırmaya verildi. Araknofobik entomologlar araştırması, 2013 yılında American Entomologist dergisinde yayınlanmıştı ve kariyerlerini mağaralarda sürünen tahtakuruları ve kurtçuk larvalarına adamış kişilerin, örümceklerden neden bu kadar çok korktuğunu incelemişti.[1] Araştırmanın sonuçlarına göre örümceklerin en sevilmeyen özellikleri arasında hızlı ve beklenmedik hareketlerde bulunma yetenekleri ve çok sayıda bacakları olması yer alıyor. Örümcekler, böcek değildir; ancak böceklerden sadece 2 adet daha fazla sayıda bacakları vardır.

Akustik alanındaki ödül, helyum soluyarak ses inceltmeyi içeren parti şovunu sürüngenlere uygulayan bir araştırmaya verildi. Timsah vokalizasyonunu çalışan araştırmacılar, timsahları hava geçirmez ve helyum dolu bir odaya koydular ve karınlarındaki yüksek enerji frekansı bantlarının daha da yüksek değerlere ulaşabildiğini gördüler. Journal of Experimental Biology dergisinde 2015 yılında yayınlanan sonuçlar, kuş olmayan sürüngenlerin, ses kutularındaki titreşimler yoluyla formant adı verilen sesleri üretebildiklerini gösteren ilk araştırmaydı.[2]

Belirli kaş yapılarının neden "aşırı düzeyde narsisistik" olarak algılandığını araştıran iki bilim insanına psikoloji ödülü verildi.[3] Yüzlerinin farklı kısımları gizlenmiş insan fotoğrafları gösterilen insanlar üzerinde araştırma yapan ikili, özellikle de kaşların narsisistik kişilik özelliklerine yönelik sözlü olmayan ipuçları olduğunu gösterdiler ve sonuçlarını 2018'de Journal of Personality dergisinde yayınladılar. Araştırmaya katılanlar, kaş belirginliğini (yani kaşların kalınlığını ve yoğunluğunu), narsisizmin en güçlü işareti olarak değerlendirdi.

Kazanan diğer araştırmalar arasında, mizofoni olarak bilinen psikiyatrik bir bozukluğa yönelik yeni kriterlerin geliştirilmesi vardı. Mizofoni, belirli nefes alma ve yemek yeme seslerinden tiksinme duygusudur.[4] Ayrıca daha yüksek ekonomik eşitsizlik olan ülkelerdeki romantik partnerlerin daha sık öpüştüğüne yönelik çalışma[5] ile, daha önceden Inuitlerin yapabildiği iddia edilse de donmuş insan dışkılarından çatal üretilemeyeceği bulgusu[6] da kazananlar arasındaydı.

Kazananlara, sahte bir 10 trilyonluk Zimbabwe doları banknotu verildi ve e-postalarına 6 sayfalık bir PDF gönderildi. Kazananlar, bu PDF dosyasının çıktısını alıp, bant ile birleştirmek suretiyle ödüllerini evlerinde üretebildiler. Bu senenin ödüllerini, Erik Maskin (Ekonomi, 2007), Frances Arnold (Kimya, 2018), Richard Roberts (Fizyoloji/Tıp, 1993), Martin Chalfie (Kimya, 2008), Jerome Friedman (Fizik, 1990) ve Andre Geim (Fizik, 2010) gibi Nobel ödüllü araştırmacılar takdim ettiler.

Seremoni sırasında Dream, Little Cockroach (Hayal Et, Küçük Hamamböceği) isimli, Nobel ödüllü bilim insanlarının, profesyonel şarkıcılar ve müziğe eğilimli diğer bilim insanları ile şarkılar söyledikleri bir miniopera da sergilendi. Geçtiğimiz yıllarda düzenlenen seromonilerde, katılımcıların etkinlik programından kağıt uçaklar yapıp sahneye atmaları istenmişti; bu sene ise katılımcıların evlerinde kağıt uçaklar yapması istendi. Sunucu Marc Abrahams, seromoniyi meşhur satırlarıyla sonlandırdı:

Eğer bu yıl Ig Nobel Ödülü'nü kazanmadıysanız (hele ki kazandıysanız) gelecek sene bol şanslar!
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Güldürdü 10
 • Tebrikler! 8
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Muhteşem! 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Magazine | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/10/2020 21:48:37 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9376

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Metabolizma
Koku
Konuşma
Nasa
Hamilelik
Sağlık Personeli
Aslan
Coronavirus
Hominid
Virüs
Carl Sagan
Hava
Doğa Yasaları
Bakteriler
Abd
Bebek
Güneş Sistemi
Teyit
Öğrenme Alanı
Evrimsel Biyoloji
Epistemik
Türkiye
Gerçek
Evrim Ağacı
Endokrin Sistemi
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Özgürlük talebi bulaşıcıdır.”
Robin Morgan
Geri Bildirim Gönder