Bu Reklamı Kapat

30. Ig Nobel Ödülleri Sahiplerini Buldu: Helyum Soluyan Timsahlardan, Dışkıdan Yapılan Çatallara...

30. Ig Nobel Ödülleri Sahiplerini Buldu: Helyum Soluyan Timsahlardan, Dışkıdan Yapılan Çatallara...
Bu Reklamı Kapat
Yazar Rasha Aridi
2 dakika
4,008 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Zihnisinir ve komik keşifleri ödüllendiren Ig Nobel Ödülleri, COVID-19 pandemisi dolayısıyla sanal ortamda da olsa düzenlendi ve bolca böcek şakası yapıldı. Annals of Improbable Research (Olasılıksız Araştırmalar Yıllığı) isimli bilim mizahı dergisi tarafından düzenlenen dijital ödül töreni, 30. yılı için "böcekler" temasını konu edindi; ancak kazananlar arasında çok çeşitli sayıda tuhaf, beklenmedik, merak uyandıran araştırma da vardı. Seremoni, ilk defa tamamen dijital ortamda yapıldı ve bir dizi önceden kaydedilmiş konuşmaya, müzikli sayılara ve ışık hızında verilen derslere ev sahipliği yaptı.

Bu yılın entomoloji (böcekbilim) ödülü, böcekler üzerine araştırma yapan bilim insanlarından çoğunun neden örümceklerden korktuğu ile ilgili bir araştırmaya verildi. Araknofobik entomologlar araştırması, 2013 yılında American Entomologist dergisinde yayınlanmıştı ve kariyerlerini mağaralarda sürünen tahtakuruları ve kurtçuk larvalarına adamış kişilerin, örümceklerden neden bu kadar çok korktuğunu incelemişti.[1] Araştırmanın sonuçlarına göre örümceklerin en sevilmeyen özellikleri arasında hızlı ve beklenmedik hareketlerde bulunma yetenekleri ve çok sayıda bacakları olması yer alıyor. Örümcekler, böcek değildir; ancak böceklerden sadece 2 adet daha fazla sayıda bacakları vardır.

Akustik alanındaki ödül, helyum soluyarak ses inceltmeyi içeren parti şovunu sürüngenlere uygulayan bir araştırmaya verildi. Timsah vokalizasyonunu çalışan araştırmacılar, timsahları hava geçirmez ve helyum dolu bir odaya koydular ve karınlarındaki yüksek enerji frekansı bantlarının daha da yüksek değerlere ulaşabildiğini gördüler. Journal of Experimental Biology dergisinde 2015 yılında yayınlanan sonuçlar, kuş olmayan sürüngenlerin, ses kutularındaki titreşimler yoluyla formant adı verilen sesleri üretebildiklerini gösteren ilk araştırmaydı.[2]

Bu Reklamı Kapat

Belirli kaş yapılarının neden "aşırı düzeyde narsisistik" olarak algılandığını araştıran iki bilim insanına psikoloji ödülü verildi.[3] Yüzlerinin farklı kısımları gizlenmiş insan fotoğrafları gösterilen insanlar üzerinde araştırma yapan ikili, özellikle de kaşların narsisistik kişilik özelliklerine yönelik sözlü olmayan ipuçları olduğunu gösterdiler ve sonuçlarını 2018'de Journal of Personality dergisinde yayınladılar. Araştırmaya katılanlar, kaş belirginliğini (yani kaşların kalınlığını ve yoğunluğunu), narsisizmin en güçlü işareti olarak değerlendirdi.

Kazanan diğer araştırmalar arasında, mizofoni olarak bilinen psikiyatrik bir bozukluğa yönelik yeni kriterlerin geliştirilmesi vardı. Mizofoni, belirli nefes alma ve yemek yeme seslerinden tiksinme duygusudur.[4] Ayrıca daha yüksek ekonomik eşitsizlik olan ülkelerdeki romantik partnerlerin daha sık öpüştüğüne yönelik çalışma[5] ile, daha önceden Inuitlerin yapabildiği iddia edilse de donmuş insan dışkılarından çatal üretilemeyeceği bulgusu[6] da kazananlar arasındaydı.

Kazananlara, sahte bir 10 trilyonluk Zimbabwe doları banknotu verildi ve e-postalarına 6 sayfalık bir PDF gönderildi. Kazananlar, bu PDF dosyasının çıktısını alıp, bant ile birleştirmek suretiyle ödüllerini evlerinde üretebildiler. Bu senenin ödüllerini, Erik Maskin (Ekonomi, 2007), Frances Arnold (Kimya, 2018), Richard Roberts (Fizyoloji/Tıp, 1993), Martin Chalfie (Kimya, 2008), Jerome Friedman (Fizik, 1990) ve Andre Geim (Fizik, 2010) gibi Nobel ödüllü araştırmacılar takdim ettiler.

Seremoni sırasında Dream, Little Cockroach (Hayal Et, Küçük Hamamböceği) isimli, Nobel ödüllü bilim insanlarının, profesyonel şarkıcılar ve müziğe eğilimli diğer bilim insanları ile şarkılar söyledikleri bir miniopera da sergilendi. Geçtiğimiz yıllarda düzenlenen seromonilerde, katılımcıların etkinlik programından kağıt uçaklar yapıp sahneye atmaları istenmişti; bu sene ise katılımcıların evlerinde kağıt uçaklar yapması istendi. Sunucu Marc Abrahams, seromoniyi meşhur satırlarıyla sonlandırdı:

Eğer bu yıl Ig Nobel Ödülü'nü kazanmadıysanız (hele ki kazandıysanız) gelecek sene bol şanslar!
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Güldürdü 13
 • Tebrikler! 8
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Muhteşem! 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Magazine | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/01/2022 07:31:57 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9376

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Biyokimya
Doğum
Plastik
İstatistik
Klinik Mikrobiyoloji
Eğitim
Balık Çeşitliliği
Örümcek
Kedigiller
Normal Doğum
Ateş
Hayvanlar Alemi
Diş
Hastalık Dağılımı
Mistik
Gaz
2019-Ncov
Şehir Hastanesi
Skeptisizm
Eşey
Doğru
Yakınsak Evrim
Bilinç
Köpekbalığı
İletişim
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et