Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

2. Dünya Savaşı Sırasında Paramiliter Bir Organizasyonda Görev Alan Kadınlarda, Üreme Süreci Hızlandı!

2. Dünya Savaşı Sırasında Paramiliter Bir Organizasyonda Görev Alan Kadınlarda, Üreme Süreci Hızlandı! PsyPost
4 dakika
3,892
 • Toplum Psikolojisi
 • Evrimsel Psikoloji
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Nature Communications'ta yayımlanan bir araştırmaya göre, II. Dünya Savaşı sırasında paramiliter bir organizasyonda görev alan kadınlar, üreme süreçlerini hızlandırdı. Araştırma; strese, travmaya ve büyük oranlarda ölüme maruz kalmanın kadınların üreme kararlarını değiştirebileceğine dair kanıtlar sunuyor. Finlandiya Turku Üniversitesi'nden Robert Lynch şunları söylüyor:

Ben evrimsel antropoloğum ve insanların herhangi bir süreç sırasında yaşanan koşullara nasıl uyum sağladığına dair sorular bu alanın merkezinde yer alıyor. Hepsinin merkezinde ise elbette üreme var. Bu yüzden, yüksek ölüm oranı ve strese maruz kalan kadınlar hakkında bu soruların bazılarına cevap vermeye yardımcı olabilecek veriler olabileceğini öğrendiğimde, doğal olarak bu durum hayli ilgimi çekti.

Çalışmada, Finlandiya'ya ait, II. Dünya Savaşı sırasındaki tahliyeler hakkında bilgiler sunan benzersiz bir veritabanı kullanıldı.

Bu Reklamı Kapat

Sovyetler Birliği, 1939'da Finlandiya'yı işgal etti ve Karelya nüfusu, Batı Finlandiya'ya kaçtı. Ancak bu tahliyelerin yaklaşık %60'ı, 1942 ve 1944 yılları arasında Finlandiya tarafından geçici olarak yeniden ele geçirilen Karelya'ya geri döndü. 1968 ve 1970 yılları arasında, 300'den fazla kişi, tahliye edilen yaklaşık 250.000 Karelyalı ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Bu görüşmeler; doğum yıllarına, doğum yerlerine, mesleklerine ve çocuklarının doğum yıllarına ilişkin kayıtları olan 37.613 kadını içeriyordu. Bu kadınların 4.000'inden fazlası; paramiliter Lotta Svärd örgütünün hemşireleri, hava saldırısı gözlemcileri, yemekhane görevlileri ve destek birliklerinde diğer yardımcı görevlerde bulunan üyeleri olarak listelendi. Bu kadınlar, 1939'da 12 ila 40 yaş arasındaydı.

Bu Reklamı Kapat

Araştırmacılar; Lotta Svärd'a katılan genç kadınların savaş bittikten sonra ilk çocuklarına sahip olmak için daha az beklediklerini, doğum aralıklarının daha kısa ve paramiliter gruba katılmayan kadın meslektaşlarına kıyasla ömür boyu üreme şanslarının daha yüksek olduğunu buldu.

1945'te savaş bittikten sonra, savaşta görev alan kadınlar, almayanlara kıyasla çok daha çabuk çocuk sahibi olma kararı aldı.
1945'te savaş bittikten sonra, savaşta görev alan kadınlar, almayanlara kıyasla çok daha çabuk çocuk sahibi olma kararı aldı.
Nature

Lynch sözlerine şöyle devam ediyor:

Ortalama bir okuyucu, geçmiş evrimsel baskıların mevcut davranışları nasıl etkileyebileceğini anlar. Bu durumda; evrim, insanlar tehlikeli veya öngörülemeyen bir ortamda (örneğin yüksek ölüm oranı) büyüdüğünde daha fazla azaltma ilkesi uygulamayı (yani gelecekteki ödüller/güzel zamanlar için mevcut duruma katlanmayı, durumu değerlendirmeyi) tercih etmiş olabilir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bu davranış; evlenip evlenmeyeceğiniz, ne zaman evleneceğiniz, çocuk sahibi olup olmayacağınız ve kaç çocuğunuz olacağı gibi kişinin yaşam yörüngesinde önemli yere sahip olan durumlarda büyük değişikliklere neden olabilir. Bunlar sıradan, önemsiz etkiler değildir. Bu etkileri temel yaşam öyküsü özelliklerinde ölçecek olursak; bunun riskten kaçınma, sosyallik veya cinsel gelişim hızı gibi önemsediğimiz diğer birçok davranış üzerinde de büyük etkileri vardır.

II. Dünya Savaşı sırasındaki bu durum, çoğu özelliği benzer iki kadın grubunun bir faktörle bölündüğü bir "doğal deney"i temsil ediyordu: kadınların Lotta Svärd'a katılıp katılmadıkları faktörü.

İki kız kardeş arasında; savaşta görev alan kişi, almayana göre çocuk sahibi olmak için çok daha az bekledi.
İki kız kardeş arasında; savaşta görev alan kişi, almayana göre çocuk sahibi olmak için çok daha az bekledi.
Nature

Lynch şöyle açıklıyor:

Düşük ölüm oranıyla karşılaşarak yaşayan kişiler genelde kendilerine ve hayat kalitelerini artırmaya yönelik yatırımlar yapıyor. Savaş hali gibi durumlar deneyimlemiş ve yüksek ölüm oranlarıyla karşılaşmış kişiler ise daha erken çocuk sahibi olmak ve geniş aileler kurmak istiyor. Çalışmamızı; biri organizasyonda görevli olan ve diğeri olmayan olmak üzere iki kız kardeş kümeleri üzerinde yaptık, buna ek olarak görevli kadının savaş öncesi ve sonrası üreme zamanlarını test ettik.

Bu iki gruptan biri savaşta görev almış, diğeri almamış kişilerden oluşuyordu ve her iki grup da savaş sonrası aynı ortamda yaşamaya devam ettiler. İrdelenmesi gereken en önemli durumlardan biri, bunun tam olarak nasıl gerçekleştiğidir. Daha yüksek ölüm oranına veya strese maruz kalma, üreme zamanlamasını nasıl etkiler? Hızlandırılmış üreme ile sonuçlanan davranışsal değişimin yaklaşık nedenlerini tam olarak bilmiyoruz (örneğin, riskten kaçınma).

Çalışmanın günümüz için de etkileri olabileceği iddia ediliyor. Lynch sözlerini şöyle sonlandırıyor:

Bu bulgu ve bunun gibi diğer çalışmaların mevcut pandemi için etkileri olabilir. Bu elbette bir spekülasyon, ancak bu zamanın çocukları COVID-19 kaynaklı ‘sersemletici’ ölüm oranlarıyla ilgili haberlere veya kendi aile bireylerinin ölümlerine maruz kalıyorsa, bu grup için yetişkinliğe ulaştıklarında daha hızlı üremelerine neden olabilecek davranışsal tepkiler bekleyebiliriz.
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 12
 • Merak Uyandırıcı! 12
 • İnanılmaz 4
 • Bilim Budur! 3
 • Güldürdü 2
 • Muhteşem! 1
 • Umut Verici! 1
 • Korkutucu! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: PsyPost | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/05/2022 23:59:52 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8866

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Etimoloji
Saldırı
Alzheimer
Arkeoloji
Endokrin Sistemi
Ahlak
Enfeksiyon
Böcekler
Nadir
Elektrik
Toprak
Sosyal Mesafelendirme
Koaservat
Adaptasyon
Bilim İnsanı
Halk Sağlığı
Kimyasal Bağ
Dinozor
Malzeme
Göz
Gün
Farmakoloji
Doğru
Uzaylı
Biyokimya
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Gönder
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et