Evrim Ağacı

1 Damla Deniz Suyu İçine Ne Kadar Canlı Sığdırabiliriz?

1 Damla Deniz Suyu İçine Ne Kadar Canlı Sığdırabiliriz?
Tavsiye Makale

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

David Littschwager tarafından çekilen bu fotoğrafta, bir damla deniz suyuna sığdırılabilecek canlılara bir örnek görülmektedir. Fotoğrafı çekebilmek için 60 milimetrelik bir petri kabına sadece 15 damla su damlatılmıştır; ancak bu damlalardan yaklaşık 1 tanesinin kapladığı alana odaklanılmıştır. Bunun üzerine fotoğraf, 25 kat büyütülmüştür. Fotoğraf, NOAA'nın Oscar Elton Sette gemisinde, Kona/Hawaii açıklarında, 20 Eylül 2006'da çekilmiştir.

Şunu şöylememiz gerekebilir: Rastgele toplayacağınız deniz suyu içerisinde her zaman bu kadar fazla çeşitlilik bulamayabilirsiniz.

Fotoğraftaki Canlılar

Ancak bu tek bir su damlasına rahatlıkla sığdırdığı canlılar arasında şunlar bulunmaktadır: 

Yengeç Larvaları

Bu ufaklıklar 6 milimetreden küçüktürler ve henüz yetişkinlikten oldukça uzaktırlar. Buna rağmen bazı vücut parçalarını kolaylıkla ayırt edebilirsiniz. Ufak kıskaçları net bir şekilde görülmektedir. Ayrıca iri gözleri ve bu gözler üzerinde gelişmekte olan bileşik göz yapısı da görülebilmektedir.

Diatomlar

Küp şeklindeki bu canlılar, Dünya okyanuslarında akıl almaz sayılarda (muhtemelen katrilyonlarca) bulunurlar. Bu ufak, kutu yapılı, tek hücreli organizmalar bir çeşit algdirler. Ancak vücutları silisyumlu bir hücre duvarı ile sarılıdır ve oldukça serttir. Bu canlılar öldüklerinde deniz diplerine çökerler ve yeni oluşan çökelti kayaçlarının yapısına katılırlar.

Siyanobakteriler

Fotoğrafın geneline yayılmış halde bulunan heliks (helezon) yapılı olanlar siyanobakterilerdir. Bunlar, yeryüzündeki en ilkin yapılı canlılara örnektir. Evrimleşen ilk canlılardan olan siyanobakterilerde, güneş ışığını besine dönüştürme süreci olan fotosentez evrimleşmiştir ve bu sayede atmosfere serbest oksijen gazı salınmıştır. Bu bakteriler, soluduğumuz oksijenin büyük bir kısmını tek başlarına üretirler. Daha fazla bilgi almak için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Balık Yumurtaları

Tüm fotoğrafa dağılmış halde bulunan yuvarlak, ortası kahverengi noktalı olanlar balık yumurtalarıdır. Balıkların büyük bir kısmı yumurtalarını sulara bırakırlar (köpekbalığı gibi bazı istisnalarda yumurtalar annenin vücudunda çatlar ve bebekler sonrasında doğarlar). Balıkların pek azı yavrularını korurlar. Çoğu, çok sayıda yavru üreterek nesillerini garanti altına almaya çalışır. Bunların büyük bir kısmı diğer hayvanlara yem olur.

Kopepod Zooplanktonlar

Böceğe benzeyen bu canlılar, en yaygın zooplanktonlar arasında yer alırlar ve okyanuslar içindeki en önemli hayvanlar arasındadırlar. Çünkü bunlar, birçok diğer hayvana bol miktarda protein kaynağı olurlar. Oldukça ufaktırlar ve karidese benzerler; vücutları genelde yağmur damlası şeklindedir ve büyük antenleri vardır. Oldukça enerjik yüzücüleredir ve iyi gelişmiş sinir sistemleri sayesinde avcılarından kaçmayı başarabilirler.

Kıllıçeneli Solucanlar

Uzun ve şeffaf olan canlılar, kıllıçeneli solucanlardır (Chaetognath). Bunlar, ok solucanları olarak da bilinirler ve avcı planktonlardandır. Bir plankton için oldukça büyüktürler ve 10 santimetreye kadar büyüyebilirler. Sinir sistemleri, iki gözleri ve dişli ağızları bulunur. Kafalarından iki uzantı çıkar ve bu sayede daha ufak planktonları avlayabilirler. Hatta bazılarının, avlarını felç edici zehri bile bulunmaktadır!

Deniz Solucanları

Kahverengi ve kıllı gibi gözükenler çok segmentli deniz solucanlarıdır. Vücutlarından onlarca ufak, kılsı uzuv çıkar. Bu sayede su içinde hareket edebilirler.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Dive Shield. Under The Microscope: Just A Splash Of Seawater. (2012, Nisan 30). Alındığı Tarih: 09 Ekim 2019. Alındığı Yer: Dive Shield | Arşiv Bağlantısı
 • C. Jobson. A Single Drop Of Seawater, Magnified 25 Times. (2014, Nisan 30). Alındığı Tarih: 09 Ekim 2019. Alındığı Yer: This Is Colossal | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/06/2020 08:09:04 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2441

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Güncel
Evrim
Genetik
Video
Hafıza
Astronot
Entropi
Köpek
Zihin
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Örümcek
Deney
Hayvan Davranışları
Ortak Ata
Sosyal
Besin Değeri
Müzik
Ağız
Mikoloji
Yumurtalık
Müfredat
Ornitoloji
Yumurta
Yeni Koronavirüs
Uçma
Hayvanlar
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrim yasalarını keşfetmek de, fizik veya kimya yasalarını keşfetmek gibidir: Bir tahminde bulunmayı mümkün kılacak kadar genelleme yapabilecek bir gözlem peşindesinizdir.”
Matt Cartmill
Geri Bildirim Gönder