Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

1 Damla Deniz Suyu İçine Ne Kadar Canlı Sığdırabiliriz?

1 Damla Deniz Suyu İçine Ne Kadar Canlı Sığdırabiliriz?
2 dakika
16,202
Tüm Reklamları Kapat

David Littschwager tarafından çekilen bu fotoğrafta, bir damla deniz suyuna sığdırılabilecek canlılara bir örnek görülmektedir. Fotoğrafı çekebilmek için 60 milimetrelik bir petri kabına sadece 15 damla su damlatılmıştır; ancak bu damlalardan yaklaşık 1 tanesinin kapladığı alana odaklanılmıştır. Bunun üzerine fotoğraf, 25 kat büyütülmüştür. Fotoğraf, NOAA'nın Oscar Elton Sette gemisinde, Kona/Hawaii açıklarında, 20 Eylül 2006'da çekilmiştir.

Şunu şöylememiz gerekebilir: Rastgele toplayacağınız deniz suyu içerisinde her zaman bu kadar fazla çeşitlilik bulamayabilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Fotoğraftaki Canlılar

Ancak bu tek bir su damlasına rahatlıkla sığdırdığı canlılar arasında şunlar bulunmaktadır: 

Yengeç Larvaları

Bu ufaklıklar 6 milimetreden küçüktürler ve henüz yetişkinlikten oldukça uzaktırlar. Buna rağmen bazı vücut parçalarını kolaylıkla ayırt edebilirsiniz. Ufak kıskaçları net bir şekilde görülmektedir. Ayrıca iri gözleri ve bu gözler üzerinde gelişmekte olan bileşik göz yapısı da görülebilmektedir.

Tüm Reklamları Kapat

Diatomlar

Küp şeklindeki bu canlılar, Dünya okyanuslarında akıl almaz sayılarda (muhtemelen katrilyonlarca) bulunurlar. Bu ufak, kutu yapılı, tek hücreli organizmalar bir çeşit algdirler. Ancak vücutları silisyumlu bir hücre duvarı ile sarılıdır ve oldukça serttir. Bu canlılar öldüklerinde deniz diplerine çökerler ve yeni oluşan çökelti kayaçlarının yapısına katılırlar.

Siyanobakteriler

Fotoğrafın geneline yayılmış halde bulunan heliks (helezon) yapılı olanlar siyanobakterilerdir. Bunlar, yeryüzündeki en ilkin yapılı canlılara örnektir. Evrimleşen ilk canlılardan olan siyanobakterilerde, güneş ışığını besine dönüştürme süreci olan fotosentez evrimleşmiştir ve bu sayede atmosfere serbest oksijen gazı salınmıştır. Bu bakteriler, soluduğumuz oksijenin büyük bir kısmını tek başlarına üretirler. Daha fazla bilgi almak için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Balık Yumurtaları

Tüm fotoğrafa dağılmış halde bulunan yuvarlak, ortası kahverengi noktalı olanlar balık yumurtalarıdır. Balıkların büyük bir kısmı yumurtalarını sulara bırakırlar (köpekbalığı gibi bazı istisnalarda yumurtalar annenin vücudunda çatlar ve bebekler sonrasında doğarlar). Balıkların pek azı yavrularını korurlar. Çoğu, çok sayıda yavru üreterek nesillerini garanti altına almaya çalışır. Bunların büyük bir kısmı diğer hayvanlara yem olur.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Kopepod Zooplanktonlar

Böceğe benzeyen bu canlılar, en yaygın zooplanktonlar arasında yer alırlar ve okyanuslar içindeki en önemli hayvanlar arasındadırlar. Çünkü bunlar, birçok diğer hayvana bol miktarda protein kaynağı olurlar. Oldukça ufaktırlar ve karidese benzerler; vücutları genelde yağmur damlası şeklindedir ve büyük antenleri vardır. Oldukça enerjik yüzücüleredir ve iyi gelişmiş sinir sistemleri sayesinde avcılarından kaçmayı başarabilirler.

Kıllıçeneli Solucanlar

Uzun ve şeffaf olan canlılar, kıllıçeneli solucanlardır (Chaetognath). Bunlar, ok solucanları olarak da bilinirler ve avcı planktonlardandır. Bir plankton için oldukça büyüktürler ve 10 santimetreye kadar büyüyebilirler. Sinir sistemleri, iki gözleri ve dişli ağızları bulunur. Kafalarından iki uzantı çıkar ve bu sayede daha ufak planktonları avlayabilirler. Hatta bazılarının, avlarını felç edici zehri bile bulunmaktadır!

Deniz Solucanları

Kahverengi ve kıllı gibi gözükenler çok segmentli deniz solucanlarıdır. Vücutlarından onlarca ufak, kılsı uzuv çıkar. Bu sayede su içinde hareket edebilirler.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
18
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 16
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • İğrenç! 4
 • Muhteşem! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Bilim Budur! 1
 • Güldürdü 1
 • Umut Verici! 1
 • Tebrikler! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 05/03/2024 03:52:51 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2441

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Sars
Atom
İngiltere
Egzersiz
Kilometre
Aşılar
Sinek
Böcek
Renk
Yaşamın Başlangıcı
Sinir Sistemi
Bellek
Hayvanlar Alemi
Vaka
Isı
İnsan Türü
İklim Değişimi
Örümcek
Maske
Antikor
Elektromanyetik
Dil
Komplo
Öğrenme Teorileri
Nötron Yıldızı
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Hastalıklar Ne Zaman Bitecek?
Hastalıklar Ne Zaman Bitecek?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
*Dıştan* Yanmalı Sterling Motoru Nasıl Çalışıyor?
*Dıştan* Yanmalı Sterling Motoru Nasıl Çalışıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. 1 Damla Deniz Suyu İçine Ne Kadar Canlı Sığdırabiliriz?. (15 Haziran 2014). Alındığı Tarih: 5 Mart 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/2441
Bakırcı, Ç. M. (2014, June 15). 1 Damla Deniz Suyu İçine Ne Kadar Canlı Sığdırabiliriz?. Evrim Ağacı. Retrieved March 05, 2024. from https://evrimagaci.org/s/2441
Ç. M. Bakırcı. “1 Damla Deniz Suyu İçine Ne Kadar Canlı Sığdırabiliriz?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 15 Jun. 2014, https://evrimagaci.org/s/2441.
Bakırcı, Çağrı Mert. “1 Damla Deniz Suyu İçine Ne Kadar Canlı Sığdırabiliriz?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, June 15, 2014. https://evrimagaci.org/s/2441.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close