Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

1 Damla Deniz Suyu İçine Ne Kadar Canlı Sığdırabiliriz?

1 Damla Deniz Suyu İçine Ne Kadar Canlı Sığdırabiliriz?
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

David Littschwager tarafından çekilen bu fotoğrafta, bir damla deniz suyuna sığdırılabilecek canlılara bir örnek görülmektedir. Fotoğrafı çekebilmek için 60 milimetrelik bir petri kabına sadece 15 damla su damlatılmıştır; ancak bu damlalardan yaklaşık 1 tanesinin kapladığı alana odaklanılmıştır. Bunun üzerine fotoğraf, 25 kat büyütülmüştür. Fotoğraf, NOAA'nın Oscar Elton Sette gemisinde, Kona/Hawaii açıklarında, 20 Eylül 2006'da çekilmiştir.

Şunu şöylememiz gerekebilir: Rastgele toplayacağınız deniz suyu içerisinde her zaman bu kadar fazla çeşitlilik bulamayabilirsiniz.

Fotoğraftaki Canlılar

Ancak bu tek bir su damlasına rahatlıkla sığdırdığı canlılar arasında şunlar bulunmaktadır: 

Yengeç Larvaları

Bu ufaklıklar 6 milimetreden küçüktürler ve henüz yetişkinlikten oldukça uzaktırlar. Buna rağmen bazı vücut parçalarını kolaylıkla ayırt edebilirsiniz. Ufak kıskaçları net bir şekilde görülmektedir. Ayrıca iri gözleri ve bu gözler üzerinde gelişmekte olan bileşik göz yapısı da görülebilmektedir.

Diatomlar

Küp şeklindeki bu canlılar, Dünya okyanuslarında akıl almaz sayılarda (muhtemelen katrilyonlarca) bulunurlar. Bu ufak, kutu yapılı, tek hücreli organizmalar bir çeşit algdirler. Ancak vücutları silisyumlu bir hücre duvarı ile sarılıdır ve oldukça serttir. Bu canlılar öldüklerinde deniz diplerine çökerler ve yeni oluşan çökelti kayaçlarının yapısına katılırlar.

Siyanobakteriler

Fotoğrafın geneline yayılmış halde bulunan heliks (helezon) yapılı olanlar siyanobakterilerdir. Bunlar, yeryüzündeki en ilkin yapılı canlılara örnektir. Evrimleşen ilk canlılardan olan siyanobakterilerde, güneş ışığını besine dönüştürme süreci olan fotosentez evrimleşmiştir ve bu sayede atmosfere serbest oksijen gazı salınmıştır. Bu bakteriler, soluduğumuz oksijenin büyük bir kısmını tek başlarına üretirler. Daha fazla bilgi almak için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Balık Yumurtaları

Tüm fotoğrafa dağılmış halde bulunan yuvarlak, ortası kahverengi noktalı olanlar balık yumurtalarıdır. Balıkların büyük bir kısmı yumurtalarını sulara bırakırlar (köpekbalığı gibi bazı istisnalarda yumurtalar annenin vücudunda çatlar ve bebekler sonrasında doğarlar). Balıkların pek azı yavrularını korurlar. Çoğu, çok sayıda yavru üreterek nesillerini garanti altına almaya çalışır. Bunların büyük bir kısmı diğer hayvanlara yem olur.

Kopepod Zooplanktonlar

Böceğe benzeyen bu canlılar, en yaygın zooplanktonlar arasında yer alırlar ve okyanuslar içindeki en önemli hayvanlar arasındadırlar. Çünkü bunlar, birçok diğer hayvana bol miktarda protein kaynağı olurlar. Oldukça ufaktırlar ve karidese benzerler; vücutları genelde yağmur damlası şeklindedir ve büyük antenleri vardır. Oldukça enerjik yüzücüleredir ve iyi gelişmiş sinir sistemleri sayesinde avcılarından kaçmayı başarabilirler.

Kıllıçeneli Solucanlar

Uzun ve şeffaf olan canlılar, kıllıçeneli solucanlardır (Chaetognath). Bunlar, ok solucanları olarak da bilinirler ve avcı planktonlardandır. Bir plankton için oldukça büyüktürler ve 10 santimetreye kadar büyüyebilirler. Sinir sistemleri, iki gözleri ve dişli ağızları bulunur. Kafalarından iki uzantı çıkar ve bu sayede daha ufak planktonları avlayabilirler. Hatta bazılarının, avlarını felç edici zehri bile bulunmaktadır!

Deniz Solucanları

Kahverengi ve kıllı gibi gözükenler çok segmentli deniz solucanlarıdır. Vücutlarından onlarca ufak, kılsı uzuv çıkar. Bu sayede su içinde hareket edebilirler.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 2
 • İnanılmaz 2
 • Güldürdü 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/09/2020 08:14:46 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2441

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Enzim
Araştırma
Balık
Yörünge
Erkek
Üreme
Büyük Patlama
Hekim
İhtiyoloji
Memeli
Deniz
Nörobilim
Sağlık
Ağız
Botanik
Deri
Endokrin Sistemi Hastalıkları
Viral Enfeksiyon
Sars Virüsü
Sars Mers
Hamilelik
Charles Darwin
Besin Değeri
Genetik Mühendisliği
Göğüs
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlar konusunda daha az, fikirler konusunda daha çok meraklı olun.”
Marie Curie
Geri Bildirim Gönder