Gece Modu

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Bu tür henüz Evrim Ağacı tarafından gözlenmemiştir.

Tanım ve Genel Bilgiler

Zürafalar; uzun bacakları, uzun boynu ve ayırt edici parçalı desenleri ile bilinirler. Erkek zürafalar dişilerden hem daha uzundurlar, hem de daha ağırdırlar. İki cinsiyetin de kafasında deriyle kaplı bir çift çıkıntı bulunur. Kapı kolu benzeri olan bu çıkıntıya, osikon adı verilir. Dişilerde bu yapı daha ufaktır ve tepesinde birkaç kıl yumağı bulunur. Erkeklerin ise osikonları keldir ve üzerinde kıl bulunmaz. 

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Zürafalar, adeta Cinsel Seçilim tarafından şekillendirilmiş dövüş makinalarıdır. Uzun boynun evrimleşmesinin ana nedeni, yüksek yapraklara ulaşmak değil, dişiler için mücadele ederken diğer erkeklere karşı kullanmaktır. Ayrıca dişiler, her zaman daha kalın ve uzun boyunluları, daha ince ve kısa boyunlulara tercih etmektedir. Bu, Cinsel Seçilim'in cinsiyetler arası versiyonu olan İnterseksüel Seçilim'e bir örnektir. Bu konuda detaylı bir yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Zürafaların bu devasa boyunları sebebiyle sanabileceğinizin aksine, ortak bir atadan ayrılarak evrimleştikleri için boyunlarını oluşutran omurların sayısı diğer herhangi bir memeliyle birebir aynıdır ve sadece 7 adettir. Konu hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Genellikle savanada yaşayan bu hayvanlar, çoğu zaman Sahra Altı Afrika'da bulunurlar.

Davranış ve Etoloji

Osikonlar, erkekler arası mücadelede bir kalkan görevi görmektedir. Zürafaların dişiler için verdikleri bu vahşi mücadele ise, Cinsel Seçilim'in aynı cinsiyet içerisindeki mücadelesini simgeleyen İntraseksüel Seçilim'e bir örnektir. Bu mücadele sırasında, erkekler boyunlarını hızla birbirlerine savurarak tokuştururlar ve diğerini yıldırmaya çalışırlar. Bu sırada çok ciddi yaralar ve hasarlar oluşabilir.

Diyet ve Metabolizma

Devasa boyları sayesinde diğer hiçbir hayvanın erişemeyeceği kadar yüksek dallara erişerek ağaç yaprakları ve meyveleriyle beslenebilirler. Böylelikle, diğer hayvanların işgal edemedikleri bir besin sahasına hükmederek avantaj sağlarlar. Zürafaların genellikle hedefinde akasya ağaçları bulunur. Bu ağaçlardan sadece uzun boyunları sayesinde değil, uzun ve kavrayıcı özellikteki dilleriyle de dallar ve yapraklar koparabilirler.

Zürafalar, günlerinin büyük bir kısmını dev vücutlarını besleyerek geçirirler. Öyle ki, yetişkin bir zürafa günde 45 kilogram yaprak ve dal tüketir.

Etimoloji

İlk keşfediklerinde birçok insan onları leoparlarla develerin çiftleşmesinin tuhaf bir ürünü olduğunu sanmıştı ve buna dair uydurma efsaneler türetilmişti. Buna ithafen, dönemin bilim insanları zürafaların bilimsel adına Giraffa camelopardis adını verdi. Türün belirleyici adı olan "camelopardis", deve ve leopar sözcüklerinin birleşiminden oluşmaktadır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 08/04/2020 09:18:11 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3332

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir insanın şerefi, mesleği ile değil, davranışları ile ölçülür.”
Junius
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder