Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Yenilenebilir Enerji Yarışında Son Durum: Rüzgâr ve Güneş Enerjisi Yarışında Liderler Kim?

Yenilenebilir Enerji Yarışında Son Durum: Rüzgâr ve Güneş Enerjisi Yarışında Liderler Kim? GreenBiz
4 dakika
3,669
 • Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Gelişimi

Geçtiğimiz 10 yılda Amerika Birleşik Devletleri, yenilenebilir enerji üretimi konusunda dikkate değer bir gelişme kaydetti.[3] Paris İklim Anlaşması'nın imzalandığı 2015 senesinde ülke, rüzgâr ve güneşten elektriğinin %5,7 kadarını üretmişti. 2021'de bu oran %13 idi. 2022 Mart'ında %18 iken, Nisan 2022'de bu oran %20'lere ulaşmıştır.[2] Bu oransal tırmanış, Teksas'tan Dakota'ya kadar çok sayıda yel değirmeninin yükselmesinin, Great Plains (Büyük Düzlükler) ve Midwestern eyaletlerinde ortaya çıkan bir "rüzgâr enerjisi patlaması" sayesinde mümkün olmuştur.

Bu bariz yükseliş, Birleşik Devletler'e mahsus bir durum değildir; bilakis, tüm dünyada benzer ivmelenmeler görülmektedir. Küresel bağlamda, rüzgâr ve güneş, 2005'ten beri her yıl en hızlı gelişen elektrik üretim türleri olmuştur. Bu yenilenebilir sistemlerde üretilen küresel güç, 2015 ile 2021 yılları arasında iki katından fazla artış göstermiş, 2021'de dünya genelinde elektriğin %10,3'ünü karşılarken, 2020'de bu oran %9,3'e tekabül etmektedir. Tümüyle ele alındığında, bu sistemler kömür, gaz ve hidrojenden sonra 4. en büyük küresel elektrik kaynağıdır.

Bu Reklamı Kapat

2050'ye Kadar Rüzgâr ve Güneş %70 Olacak!

Bu hızlı yükseliş, uluslararası iklim hedefine ulaşılabilineceğine dair bir umudun yeşermesine de yol açmaktadır.

2020 senesinde, elektrik üretimi diğer bütün sanayilerden daha çok sera gazı üretmiştir. International Energy Agency'ye (Tür: "Uluslararası Enerji Ajansı") göre, eğer Paris Anlaşması'nda belirlenen, 2050 senesinde "sıfır karbon" hedefine ulaşmak istiyorsak, 2025 senesinde, rüzgâr ve güneşin küresel enerjinin %20'sini karşılayacak hale gelmesi gerekmektedir.[1], [2], [4]

Bu Reklamı Kapat

Çevresel öneme eklenmesi gereken bir diğer husus da Ukrayna'daki savaşın, Avrupa'nın Rus petrol ve gazına olan bağımlılığının, jeopolitik bir zorunluluk olduğunun yeniden anlaşılmasına yol açmış olmasıdır. Çözümün en azından bir parçası, mümkün olan en kısa zamanda daha fazla yenilenebilir enerjidir.

Geçen yılın haberi, ancak yine de ilginç: dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin enerji kaynaklarında rüzgar ve güneş enerjisinin çok farklı payları. Dünya genelinde yenilenebilir enerjinin ürettiği enerjiyi gösteren grafikler, ancak hızlı bir objenin bulanık bir fotoğrafı düzeyinde kalabilmektedir. Her grafik, daha yayınlanana kadar demode olmaktadır.
Geçen yılın haberi, ancak yine de ilginç: dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin enerji kaynaklarında rüzgar ve güneş enerjisinin çok farklı payları. Dünya genelinde yenilenebilir enerjinin ürettiği enerjiyi gösteren grafikler, ancak hızlı bir objenin bulanık bir fotoğrafı düzeyinde kalabilmektedir. Her grafik, daha yayınlanana kadar demode olmaktadır.
Visual Capitalist

Haritadan da görüleceği üzere, mevzubahis rüzgâr ve güneşten elde edilen enerji olduğunda Avrupa öncü konumdadır. Bu da onları bu sıralar mümkün görünen, Rusya’nın hidrokarbon vanasını kapamasının olumsuz etkilerine karşı daha güvenli bir halde tutacaktır. 2022'nin Mayıs ayında Avrupa Birliği, 2022 sonuna kadar Rusya'dan gelen petrol ihracatının %90'ını engelleme kararı aldı.[5]

Ulusal enerjilerinin bir kısmını rüzgâr ve güneşten elde etme konusunda en yüksek orana sahip 10 ülkeden 9'u Avrupalı ülkelerden oluşmaktadır. Danimarka ise küresel liderdir ve enerji ihtiyacının yarısından fazlasını (%51,9) bu yenilenebilir kaynaklardan elde eden tek ülkedir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Avrupa ülkelerinin önemli bir kısmı, enerjilerinin çeyreğinden fazlasını rüzgâr ve güneşten elde etmektedirler. Oran sırasıyla bakıldığında bu ülkeler:

 • Lüksemburg (%43,4),
 • Litvanya (%36,9),
 • İspanya ve İrlanda (her ikisi de %32,9),
 • Portekiz (%31,5),
 • Almanya (%28,8),
 • Yunanistan (%28,7) ve
 • Birleşik Krallık (%25,2)

Geleneksel olarak "rüzgâr gülü ülkesi" olarak bilinen Hollanda %24,6 ile bu kategorinin dışında kalmaktadır.

Avrupa'nın en büyük 5 ekonomisi içinde (bunlar Almanya, Fransa, Birleşik Krallık, İtalya ve İspanya'dır) sadece Fransa %10'un altında kalmaktadır. Enerji güvenliğine dayalı geleneksel politikasından dolayı Fransa, elektriğinin %70’ini nükleer enerjiden sağlamaktadır.[6] Tüm Avrupa ülkeleri haritada görülmese de olanlar arasında en kötü performans gösterenler:

 • Rusya (%0,5),
 • Beyaz Rusya (%1),
 • Ukrayna (%3).

Amerika'nın Öne Çıkanı: Uruguay

Dünya çapında ikincilik, Amerika kıtasının bu bağlamda öne çıkan ülkesi Uruguay'ındır (%46,7). Diğer dikkate değer ülkeler ise:

 • Şili (%21,4),
 • Nikaragua (%15,7) ve
 • Brezilya (%13,2).

Meksika (%11,9) dünya ortalamasının üzerinde kalırken, gelişmiş bir ülke olan Kanada (%6,6) bu bağlamda feci durumdadır.

Bu Reklamı Kapat

Güneş ve rüzgârdan elde ettiği enerji %0,1 gibi belirlenmesi güç bir seviyede olan, petrol zengini olması sebebiyle enerji sektöründe karbondan kaçınmak gibi bir çabası gözlemlenemeyen Venezüella'dan daha düşük bir seviyeye ulaşmak neredeyse imkansızdır.

Orta Doğu ve Afrika'da Durum

Afrika, bir güneş cennetiyken, çok az ülke güneşten istifade etmek için ciddi adımlar atabilmiştir. Kıtanın yenilenebilir enerji liderleri:

 • Kenya (%17,5),
 • Moritanya (%14,3) ve
 • Fas (%13,4)

Afrika'nın en gelişmiş ekonomisi olarak karşımıza çıkan Güney Afrika ise %5,3'te kalmaktadır. Güney Afrika'nın oranı, yerel petrollere kolay ulaşımın kurbanı olan Nijerya'nın %0,1’lik oranından daha iyi durumdadır.

Bu durum, Orta Doğu'da da görülmekte, Suudi Arabistan (%0,5) ve İran (%0,3) da %1’lik orandan daha az bir seviyede rüzgâr ve güneş enerjisinden istifade etmektedir. Pek çok iç sorunla cebelleşen Somali'de bile bu oran %5,7 seviyesindedir.

Bu Reklamı Kapat

Papua Yeni Gine'den Daha Düşük Bir Seviye İmkânsız!

Doğu Asya'da Çin (%11,2), rüzgâr ve güneş enerjisi süper gücü vaziyetindedir. Diğer iki ülke de küçük bir farkla dünya ortalamasının üzerine çıkabilmiştir: Vietnam (%10,7) ve Moğolistan (%10,6). Japonya (%10,2) bir adım geriden takip ederken Hindistan (%8) dünya ortalamasının altında bir oranla karşımıza çıkmaktadır.

Elbette bu ulusal rakamlar, ulusal enerji sektörlerinin büyüklüğü göz ardı edilerek değerlendirilmemelidir. Hindistan, yılda yaklaşık 1,4 milyon gigawatt-saat elektrik tüketirken, bu rakam Moğolistan'da 7.000 civarındadır. Dünyanın bu kısmında sınıfın en kötü öğrencileri Myanmar/Burma (%0,1) ve Malezya'dır. (%0,7)

Bölgesinde Avustralya (%21,7) Yeni Zelanda’dan (%5,5) çok daha iyi performans göstermektedir. Endonezya’nın %0,2'lik oranına göre çok daha iyi vaziyette olan Yeni Kaledonya %1,7 oranına sahipken, %0,0 oranıyla Papua Yeni Gine'nin esamisi okunmamaktadır.

Sonuç

Dünyada hala enerji geçişinin sözde "üçlemini", yani sadece sürdürülebilir değil, aynı zamanda uygun maliyetli ve güvenli bir elektrik arzı yaratması gereken birçok yer vardır. Danimarkalıların ve Uruguaylıların geri kalanımıza bunun nasıl yapıldığını gösterme zamanı gelmiştir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Umut Verici! 5
 • Merak Uyandırıcı! 5
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Korkutucu! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Big Think | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 02/07/2022 10:19:30 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11922

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Gönderiler
Kas
Stres
Nörobiyoloji
Diş Hastalıkları
Su
Canlı Cansız
Acı
Astronot
Haber
İspat
Göç
Alzheimer
Santigrat Derece
Mikrop
Mantık
Balina
Zehirli Mantar
Avcı
Çocuklar İçin Bilim
Uluslararası Uzay İstasyonu
Zaman
Saldırı
Beslenme Davranışı
Botanik
Türkiye
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.