Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Yeniden Beslenme (Refeeding) Sendromu

Yeniden Beslenme (Refeeding) Sendromu
Yemen'deki savaşlardan ötürü açlık ve yetersiz beslenme, çocukların hayatını tehdit ediyor.
Reuters
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Yetersiz beslenmek vücudumuz için başlı başına bir stres kaynağıdır. Bu stresin sonucunda metabolizmamızdaki birçok fizyolojik aktivite bozulur ve zamanla organlar ya da dokular işlevlerini yitirir. Yetersiz beslenmek veya beslenmeye uzun bir süre ara vermek her zaman elimizde olmayabilir; yaşadığımız bölgede gerçekleşebilecek bir kıtlık veya yokluk durumunda da yeteriz beslenme ortaya çıkabilir. Yetersiz beslenmeye neden olan durumun ortadan kalkmasıyla vücudunuzun besinlere eskisi gibi tepki vereceğini düşünebilirsiniz, ancak açlık durumunda metabolizmanız da değişmiştir ve besinlere aynı şekilde tepki vermez. İşte bu yazımızda bu sendromu konu edineceğiz ve açıklayacağız.

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Hastalık Kataloğu projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Hastalık Kataloğu projesinin amacı, başta nadir hastalıklar ve Türkiye'yi etkileyen hastalıklar olmak üzere Dünya'da görülen bütün hastalıkları bir katalog halinde biriktirmek ve bunlara yönelik halka açık bir bilgilendirme ve endeks sistemi sunmaktır.

Genel Bilgiler: Patoloji ve Mekanizma

Yeniden beslenme (İng: "refeeding") sendromu, uzun süreli yetersiz beslenme durumundan aniden "normal" beslenmeye geçiş sonucu görülür. Sebebi ise vücudumuzda sindirime de katkı sağlayan bazı elektrotların ve sıvıların aniden değişmesidir. Bu değişimler hormonal ya da metabolik birçok değişikliğe yol açarak ciddi komplikasyonlara yol açar. Yeniden beslenme sendromu potansiyel ölümcül bir sendrom olarak ifade edilir. Bu sendrom başlangıçta biyokimyasal bulgularla tespit edilebilir. Ayırt edici özelliği ise hastanın kanındaki fosfat değerlerinin düşerek hastada ''hipofosfatemi'' gelişmesidir. Ancak buna karşın yeniden beslenme sendromu oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Yaygın olarak anormal sıvı-sodyum dengesi, glikoz, yağ ve protein metabolizmasındaki değişiklikler, B1 vitamini eksikliği, potasyum düşüklüğüne bağlı olarak gelişen ''hipokalemi'' ve magnezyum azlığına işaret eden ''hipomagnezemi'' ile seyreder.

Belirti ve Semptomlar

Yeniden beslenme sendromuna bağlı olarak gelişen bu durumlar sonucu sadece sindirim sistemimiz etkilenmez; diğer organlar ve sistemler de etkilenir. Çünkü vücudumuzda bazı elektrositlerin azalmasıyla kalp gibi organlarda istenmeyen kasılmalar meydana gelir. Bunun yanında hücre içindeki elektrotların konsantrasyonları değişebileceğinden ATP sentezinde sorunlar meydana gelebilir. Bu sendromun semptomları arasında şunlar sayılabilir;

 • Yorgunluk
 • Güçsüzlük
 • Konfüzyon (Patolojik derecede zihin bulanıklığı)
 • Nefes almada güçsüzlük
 • Yüksek kan basıncı
 • Kasılma nöbetleri
 • Kalpte ritim bozuklukları (aritmi)
 • Kalp yetersizliği
 • Koma

Hastalıkla İlişkili Genler, Etken Faktörler ve Risk Faktörleri

Yeniden beslenme sendromu genetik bir hastalık değildir. Bu yüzden herhangi bir gen ile ilişkisi yoktur. Ancak sendromun temel belirtilerinden magnezyum azlığı bazı genlerin yapısının bozulmasına neden olabilir. Çünkü magnezyum DNA ve RNA gibi genetik materyallerin yapısal bütünlüğünün korunması için gereklidir. Bu da ilgili genlerin görevini yerine getirememesine neden olur. Aynı zamanda magnezyum oksidatif fosforilasyon gibi ATP üretim yollarında da birçok enzimin kofaktörü olarak görev yapar. Yani eksikliğinde yetersiz enerji üretilmesi söz konusu olabilir.

Yeniden beslenme sendromu risk grupları ise şöyle sayılabilir;

 • Anoreksiya nervosa benzeri bozukluklar
 • Kronik alkolizm hastaları
 • Kanser hastaları
 • Yeni operasyon geçiren hastalar
 • Yaşlı hastalar
 • Kronik malnütrisyon hastaları
 • Uzun süreli antiasit veya diüretik ilaç kullanan insanlar

İngiltere Ulusal Sağlık ve Bakım Mükemmelliği Enstitüsü'nün (NICE) 2006 yılında yayınladığı rehbere göre aşağıdaki kriterlerden bir veya daha fazlasına uyan hastalar refeeding sendromu için yüksek risk kategorisindedir;

 • Beden-kitle indeksi 16'nın altında olanlar
 • 10 günden uzun süredir hiç beslenmeyenler veya yetersiz beslenenler
 • İstemsiz olarak son 3 ile 6 ay arasında vücut ağırlığının %15 ve daha fazlasını kaybedenler
 • Beslenmeden önce fosfor, potasyum ve magnezyum seviyeleri düşük olanlar

Teşhis Yöntemleri

Yeniden beslenme sendromu sağlık profesyonelleri tarafından hasta gözetim altında tutularak saptanabilmektedir. 2013 yılında İngiltere'de damardan beslenen hastalar üzerinde yapılan şu çalışmada, hastaların yüzde 4'ünde yeniden beslenme sendromunun geliştiği görülmüştür, ancak doktorlar risk altındaki hastaların sadece yarısını risk altında olarak tanımlamıştı. Yani yeniden beslenme konusunda daha çok araştırmaya ve net kriterlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Tedaviler veya İdare Yöntemleri

Yeniden beslenme sendromu belirlenen bir hastaya yönelik tedavi sağlık profesyonellerinden oluşan nütrisyon ekibi tarafından yürütülür. Tedavi genel olarak hastada eksik görülen elektrotların enteral (tüple besleme) ya da parenteral (damar yolu ile besleme) verilmesi ile gerçekleşir. Eğer sendrom tespit edilmişse ekip tarafından belirlenen beslenme hızı düşürülmelidir.

Görülme Sıklığı ve Dağılımı (Epidemiyoloji)

Yeniden beslenme sendromunun prognozu (ilerleyişi) ve tamamen iyileşme süresi hastadan hastaya değiştiği ve tespitinde sorunlar yaşandığı için sendromun gerçek prevelansı bilinmemektedir. Ancak 2011 yılında Hollanda'da yapılan bir çalışmaya göre, denek alınan 178 hastanın 97'sinin sendrom için yüksek risk taşıdığı ve 14'ünde halihazırda sendromun geliştiği tespit edilmiştir.

Önlem Yöntemleri

Bu sendromdan korunmanın belirli ve kesin bir yolu yoktur. Risk faktörlerini azaltmak ve bilinçli bir şekilde yapılan yetersiz beslenme durumlarından uzak durmak temel korunma yollarıdır

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Üzücü! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • B. Cadman. What Is Refeeding?. (13 Haziran 2018). Alındığı Tarih: 15 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Medical News Today | Arşiv Bağlantısı
 • J. Travis, et al. (2008). Refeeding Syndrome: What It Is, And How To Prevent And Treat It. BMJ, sf: 1495-1498. | Arşiv Bağlantısı
 • C. Vandergriendt. Everything You Should Know About Refeeding Syndrome. (06 Ocak 2020). Alındığı Tarih: 15 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Healthline | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/09/2020 08:32:23 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9163

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Biyokimya
Algı
Sürüngen
Koronavirüs
Mars
Süpernova
Ecza
Mitler
Bilim
Vegan
Biyoloji
Mantar
Hayvan Davranışları
Cinsel Seçilim
Türkiye
İnsan Türü
Depresyon
Fotoğraf
Konuşma
Beslenme
Yeme
Hız
Eşcinsellik
Dünya
Köpekgil
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bana duracak bir yer ve uzun bir kaldıraç verin, size Dünya'yı kaldırayım.”
Archimedes
Geri Bildirim Gönder