Yediğimiz Yumurta Doğmamış Civciv Mi?

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Hayır. En azından çok büyük ihtimalle hayır.


İlk olarak şu anlaşılmalıdır: Gallus gallus domesticus isimli kuşun dişisi olarak bildiğimiz "tavuklar", sağlıklı oldukları durumda her gün yumurtlayabilirler. Yumurta, dişinin üreme hücresidir. Bir horoz tarafından döllense de, döllenmese de kabuğu da dahil olmak üzere tüm içeriğiyle tavuk tarafından üretilecek ve atılacaktır. Tıpkı her ay insan dişilerinin 1 adet yumurtayı vücutlarından dışarı atması gibi... 2 farkla: tavuklar insan dişilerine göre çok daha sık yumurtlarlar ve tavukların yumurtası türümüzün dişilerinin yumurtalarından binlerce kat büyüktür (tabii bir de insan yumurtalarını yemiyoruz). Tavuk yumurtası oldukça büyük olduğu için, döllenmesi gerekiyormuş gibi bir izlenim uyandırmaktadır. Bu yanlıştır. Tavuktan çıkan yumurta döllenmiş de olabilir, döllenmemiş de... Markette satılanların neredeyse hiçbiri döllenmiş değildir. Belki yeterince şanssızsanız döllenmiş bir tanesine denk gelebilirsiniz tabii, bu yüzden cevabımız "büyük ihtimalle hayır" şeklinde... 


Bunu ayırt etmek için en kolay yol, yumurtanın sarısına bakmaktır. Döllenmemiş yumurtaların sarısının içerisinde, düzenli bir yapıda olmayan beyaz bir noktacık bulunur. Eğer ki düzgün halkalar halinde değilse buna blastodisk adı verilir ve yumurta döllenmediği zaman o şekilde kalır. Eğer ki bir tavuk bir horoz tarafından döllenecek olursa, yine yumurtanın genel görünümünde hiçbir fark olmaz; sadece yumurtanın sarısındaki o beyaz leke çok daha düzgün bir şekilde, daha belirgin ve daha yuvarlak olacaktır. Buna blastoderm adı verilir.


Ancak bir tavuk yumurtasının döllenmiş olmasının, yani blastodermin oluşmasının da tek başına hiçbir anlamı yoktur. Tavuk, yumurtaları üzerinde kuluçkaya yatmadığı sürece asla embriyo gelişimi gözlenmez. Ne zaman ki yumurta yaklaşık 29.4 santigrat derecede birkaç saat boyunca tutulur, işte o zaman gelişim başlar. Sıcaklık korunduğu sürece gelişim de devam eder. Bu yüzden kuluçka civciv oluşumu için olmazsa olmazdır. 


Dolayısıyla, neredeyse kesin olarak yediğiniz yumurtalarda embriyo bulunmayacaktır. Buna oldukça yakın derecede yüksek bir ihtimalle, yediğiniz yumurta asla döllenmemiş olacaktır. Kısaca bir ayçiçeği çekirdeği ile bir kuş yumurtası arasında fark yoktur. İkisi de henüz embriyo üretimine katılmamış üreme hücresidir. Aşağıdaki fotoğraflara bakarak konuyu daha iyi anlayabilirsiniz.


Döllenmemiş yumurta... Blastodiskin soluk ve düzgün olmayan bir şekle sahip olduğuna dikkat ediniz.


Döllenmiş yumurta... Blastoderm çok daha düzgün yapılıdır ve belirgindir.


Yumurtanın döllenmesi yeterli değildir, kuluçka da gerekir. 24 saat boyunca kuluçkada bekleyen bir yumurtanın blastodermi genişlemeye ve kaybolmaya başlar.Kuluçkanın 2. gününden itibaren yumurtanın sarı kısmında düzensizlikler belirmeye başlar.


Kuluçkanın 4. gününden itibaren canlılığa dair ilk izler gözle görülür hale gelir ve gelişim bu şekilde devam eder.


  1. Tavuk Embriyosu Gelişimi
  2. Chicken Chick
  3. Local Harvest

Yakın Sebep ile Nihai Sebep arasındaki fark nedir?

Evrim ağaçları üzerinde ortak ataların isimleri neden yazılmaz?

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim