Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Yarasa ve Biber, Ortak Bir Evrim Tarihini Paylaşıyor!

Yarasa ve Biber, Ortak Bir Evrim Tarihini Paylaşıyor! Flickr
4 dakika
1,375
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 2 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Washington Üniversitesi ve Stony Brook Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından Proceedings of the Royal Society B dergisinde yayınlanan bir araştırma, Orta Amerika'daki yarasalar ve biber bitkilerinin, birbirlerine hayatta kalmalarına yardımcı olacak biçimde karşılıklı olarak nasıl evrimleştiklerini ortaya koyuyor.[1]

Burke Doğa Tarihi ve Kültür Müzesi'nde memeli küratörü ve Washington Üniversitesi Biyoloji profesörü Sharlene Santana liderliğindeki ekip, Piper cinsindeki biber bitkilerinde, meyvelerin en olgun oldukları dönemde ürettiği uçucu organik bileşiklerin (İng: "volatile organic compounds" veya kısaca "VOC") karmaşık kokteyline odaklandı. Çalışma, bu uçucu organik bileşiklerin; Carollia cinsinden olan, koku yönelimli ve kısa kuyruklu meyve yarasalarını çekmek için evrimleştiğini ve bu yarasaların daha sonra meyveleri yiyip tohumları toprağa salmasını sağladığını gösterdi.

Tüm Reklamları Kapat

Dağılma Sendromu Hipotezi: Mutualizm Nasıl Evrimleşir?

Bitki-hayvan etkileşimleri yüzyıllardır biyologların dikkatini çekmiştir ve tropikal ekosistemlerin biyolojik çeşitliliğini korumanın anahtarıdır. Bitkiler ve meyve yiyen hayvanlar arasındaki karşılıklı olarak yararlı ilişkilerin nasıl birlikte evrime (veya "karşılıklı evrim") yol açabileceğinin bir açıklaması olan dağılma sendromu hipotezi, hayvanlar etkili tohum dağıtıcılar olduklarında, görme ve koku alma gibi duyusal yeteneklerine uyan boyut, renk ve koku gibi meyve özelliklerini seçebileceklerini öne sürer.

Ancak meyve kokuları gibi karmaşık özellikler için bu hipotezi test eden çok az çalışma vardı. Bu araştırma, yarasa güdümlü meyve kokusu evriminin ilk testlerinden birini sağlıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Çalışma, Kosta Rika'daki La Selva Biyolojik İstasyonu'ndaki saha çalışması sırasında toplanan verilere dayanmaktadır. La Selva Biyolojik İstasyonu'nda, Piper cinsine ait 50'den fazla tanımlanmış tür bulunmaktadır. Aynı zamanda İstasyon, üç Carollia türünün (C. castanea, C. sowellii ve C. perspicillata) yıl boyunca en bol bulunan yarasalardan bazıları olduğu ve yaklaşık 62 diğer yarasa türüyle bir arada yaşadığı bir yerdir.

Ekip, kokularını oluşturan uçucu organik bileşikleri çıkarmak ve ölçmek için, yarasaların yemeyi tercih ettiği Piper türüne ait olgun meyveleri aramak ve toplamak için yüzlerce saat harcadı. Ayrıca canlı yarasalardan dışkı örnekleri topladılar ve daha sonra yarasaların hangi Piper türünü ve ne kadar yediğini belirlemek için onları tekrar vahşi doğaya bıraktılar. Buna ek olarak araştırmacılar, yerel Piper bitkilerinde bulunan en yaygın uçucu organik bileşikler ile zenginleştirilmiş, olgunlaşmamış meyve seçenekleri sundukları vahşi yarasalarla da davranışsal deneyler yaptılar. Video kameralar ve mikrofonlar, yarasaların beslenme davranışlarını ve ekolokasyon çağrılarını kaydetti.

Ekip, Piper meyve kokularının karmaşık ve çok çeşitli olduğunu buldu. Yazarlar, 22 Piper türünün olgun meyve kokularında toplamda 249 uçucu organik bileşik ve bu bileşiklerin miktarını belirlemeyi başardılar. Tarçın veya karanfil gibi baharatlı bir kokusu olan alfa-karyofillen gibi çoğu türün meyve kokusunda bulunan bazı bileşikler, Piper meyvelerinde de bulundu. 2-heptanol gibi bazı diğer bileşikler ise sadece birkaç Piper türünde bulundu.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Diyet deneylerinde, üç Carollia meyve yarasası türü, bir besin kaynağı olarak Piper'a olan bağımlılıkları bakımından farklılık gösterirken, hepsinin az sayıda birkaç Piper türünden çok fazla, diğer pek çok Piper türünden ise birazcık tükettiğini göstermiştir. Şaşırtıcı bir şekilde, bu, Piper türlerinin La Selva'da ne kadar bol olduğu ile ilgili değildir. Bu yüzden yarasalar, Piper meyvelerini sadece manzara boyunca ne kadar iyi temsil edildiklerine göre değil, diğer özelliklere göre seçiyor olmalıdır.

Ekibin davranışsal deneyleri, neyin olup bittiğine yönelik bazı ipuçları verdi. Mesela yarasalar, en çok yedikleri Piper türlerinin meyve kokularında bulunan uçucu organik bileşiklerden biri olan 2-heptanol eklenmiş örnekleri tercih etti. Araştırmanın başyazarı olan Santana şöyle diyor:

Bu bulgular, yarasaların sadece olgun meyveleri seçmek için değil, aynı zamanda diyetlerinin büyük kısmını oluşturan belirli Piper türlerini bulmak için meyve kokusu buketinde belirli kimyasallar kullandığını gösteriyor. Bu kimyasal sinyaller, yarasalarla iletişim kurmalarına yardımcı olarak muhtemelen bu bitkilerde dağılma sendromunun bir bileşeni olarak görev almaktadır.

Ekip, meyve kokusu kimyası ve yarasa diyetine ilişkin verilerin istatistiksel ve evrimsel analizleri sayesinde, kimyasal çeşitliliğin evrimsel kalıplarının ve Piper meyve kokularındaki belirli bileşiklerin varlığının, yarasaların daha fazla tüketmeyi seçmesi ve yarasaların koku tercihleri ​​ile ilişkili olduğunu da gösterdi. Bu, dünya çapında tropikal meyve bitkilerinin aşırı çeşitliliğine katkıda bulunan bir ilişki olan meyve kimyasının evrimi üzerindeki yarasa meyve tüketiminin potansiyel etkisini vurgulamaktadır. Stony Brook Üniversitesi'nde profesör olan yardımcı yazar Liliana Dávalos şöyle diyor:

Karanlıkta uçmak, yarasaların olgun meyveyi göremedikleri, bunun yerine koku alma duyusuna güvendikleri anlamına gelir. Koku alma, bitki sinyali ile yarasa meyve tüketimi arasındaki köprüdür ve yarasaların yanıt verdiği spesifik uçucu organik bileşikleri bulmak, koku alma reseptör genlerini önemli uçucu organik bileşiklerle eşleştirmenin kapısını açar. Bu, şimdiye kadar imkansızdı.

Yarasalar ve biber bitkileri arasındaki ilişkiyi anlamak, yalnızca bu türlerin birlikte evrimi hakkında bilgi sahibi olmaya katkıda bulunmakla kalmaz, aynı zamanda yağmur ormanlarının yaşam alanlarının korunmasına da fayda sağlar. Piper, orman boşluklarında ve kenarlarında yetişen ilk bitkilerden bazılarıdır ve Piper tohumlarının ana dağıtıcıları olarak Carollia yarasaları, ağaçlandırılmış alanlarda bitki ömrünün eski haline getirilmesine yardımcı olabilir. UW biyoloji profesörü olan ortak yazar Jeffrey Riffell şöyle diyor:

Şu anki ve gelecekteki çalışmalarımız, yarasaların meyve kokularını algılamasını sağlayan koku alıcılarını belirlemek. Bu, bu ilişkilerin ekolojisini ve evrimini fizyolojik mekanizmalarla ilişkilendirmemize izin verecek.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
9
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 4
 • İnanılmaz 3
 • Muhteşem! 2
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Umut Verici! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 11/12/2023 06:33:37 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10848

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Hücreler
Makina Mühendisliği
Analiz
Sars-Cov-2
Hastalık Yayılımı
Şempanzeler
Kanser
Makina
Mantar
Hidrojen
Parazit
Doğa
Enerji
Wuhan Koronavirüsü
Beslenme Biçimi
Kurt
Manyetik
Gün
Cinsellik Araştırmaları
2019-Ncov
Kuyruk
Kuantum Fiziği
Kanat
Zooloji
Maske Takmak
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Akman, et al. Yarasa ve Biber, Ortak Bir Evrim Tarihini Paylaşıyor!. (20 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 11 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10848
Akman, S., Bakırcı, Ç. M. (2021, August 20). Yarasa ve Biber, Ortak Bir Evrim Tarihini Paylaşıyor!. Evrim Ağacı. Retrieved December 11, 2023. from https://evrimagaci.org/s/10848
S. Akman, et al. “Yarasa ve Biber, Ortak Bir Evrim Tarihini Paylaşıyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 20 Aug. 2021, https://evrimagaci.org/s/10848.
Akman, Sude. Bakırcı, Çağrı Mert. “Yarasa ve Biber, Ortak Bir Evrim Tarihini Paylaşıyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, August 20, 2021. https://evrimagaci.org/s/10848.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close