Bu Reklamı Kapat

Yarasa ve Biber, Ortak Bir Evrim Tarihini Paylaşıyor!

Yarasa ve Biber, Ortak Bir Evrim Tarihini Paylaşıyor! Flickr
Bu Reklamı Kapat
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
4 dakika
913 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 5 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Washington Üniversitesi ve Stony Brook Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından Proceedings of the Royal Society B dergisinde yayınlanan bir araştırma, Orta Amerika'daki yarasalar ve biber bitkilerinin, birbirlerine hayatta kalmalarına yardımcı olacak biçimde karşılıklı olarak nasıl evrimleştiklerini ortaya koyuyor.[1]

Burke Doğa Tarihi ve Kültür Müzesi'nde memeli küratörü ve Washington Üniversitesi Biyoloji profesörü Sharlene Santana liderliğindeki ekip, Piper cinsindeki biber bitkilerinde, meyvelerin en olgun oldukları dönemde ürettiği uçucu organik bileşiklerin (İng: "volatile organic compounds" veya kısaca "VOC") karmaşık kokteyline odaklandı. Çalışma, bu uçucu organik bileşiklerin; Carollia cinsinden olan, koku yönelimli ve kısa kuyruklu meyve yarasalarını çekmek için evrimleştiğini ve bu yarasaların daha sonra meyveleri yiyip tohumları toprağa salmasını sağladığını gösterdi.

Dağılma Sendromu Hipotezi: Mutualizm Nasıl Evrimleşir?

Bitki-hayvan etkileşimleri yüzyıllardır biyologların dikkatini çekmiştir ve tropikal ekosistemlerin biyolojik çeşitliliğini korumanın anahtarıdır. Bitkiler ve meyve yiyen hayvanlar arasındaki karşılıklı olarak yararlı ilişkilerin nasıl birlikte evrime (veya "karşılıklı evrim") yol açabileceğinin bir açıklaması olan dağılma sendromu hipotezi, hayvanlar etkili tohum dağıtıcılar olduklarında, görme ve koku alma gibi duyusal yeteneklerine uyan boyut, renk ve koku gibi meyve özelliklerini seçebileceklerini öne sürer.

Bu Reklamı Kapat

Ancak meyve kokuları gibi karmaşık özellikler için bu hipotezi test eden çok az çalışma vardı. Bu araştırma, yarasa güdümlü meyve kokusu evriminin ilk testlerinden birini sağlıyor.

Çalışma, Kosta Rika'daki La Selva Biyolojik İstasyonu'ndaki saha çalışması sırasında toplanan verilere dayanmaktadır. La Selva Biyolojik İstasyonu'nda, Piper cinsine ait 50'den fazla tanımlanmış tür bulunmaktadır. Aynı zamanda İstasyon, üç Carollia türünün (C. castanea, C. sowellii ve C. perspicillata) yıl boyunca en bol bulunan yarasalardan bazıları olduğu ve yaklaşık 62 diğer yarasa türüyle bir arada yaşadığı bir yerdir.

Ekip, kokularını oluşturan uçucu organik bileşikleri çıkarmak ve ölçmek için, yarasaların yemeyi tercih ettiği Piper türüne ait olgun meyveleri aramak ve toplamak için yüzlerce saat harcadı. Ayrıca canlı yarasalardan dışkı örnekleri topladılar ve daha sonra yarasaların hangi Piper türünü ve ne kadar yediğini belirlemek için onları tekrar vahşi doğaya bıraktılar. Buna ek olarak araştırmacılar, yerel Piper bitkilerinde bulunan en yaygın uçucu organik bileşikler ile zenginleştirilmiş, olgunlaşmamış meyve seçenekleri sundukları vahşi yarasalarla da davranışsal deneyler yaptılar. Video kameralar ve mikrofonlar, yarasaların beslenme davranışlarını ve ekolokasyon çağrılarını kaydetti.

Bu Reklamı Kapat

Ekip, Piper meyve kokularının karmaşık ve çok çeşitli olduğunu buldu. Yazarlar, 22 Piper türünün olgun meyve kokularında toplamda 249 uçucu organik bileşik ve bu bileşiklerin miktarını belirlemeyi başardılar. Tarçın veya karanfil gibi baharatlı bir kokusu olan alfa-karyofillen gibi çoğu türün meyve kokusunda bulunan bazı bileşikler, Piper meyvelerinde de bulundu. 2-heptanol gibi bazı diğer bileşikler ise sadece birkaç Piper türünde bulundu.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Diyet deneylerinde, üç Carollia meyve yarasası türü, bir besin kaynağı olarak Piper'a olan bağımlılıkları bakımından farklılık gösterirken, hepsinin az sayıda birkaç Piper türünden çok fazla, diğer pek çok Piper türünden ise birazcık tükettiğini göstermiştir. Şaşırtıcı bir şekilde, bu, Piper türlerinin La Selva'da ne kadar bol olduğu ile ilgili değildir. Bu yüzden yarasalar, Piper meyvelerini sadece manzara boyunca ne kadar iyi temsil edildiklerine göre değil, diğer özelliklere göre seçiyor olmalıdır.

Ekibin davranışsal deneyleri, neyin olup bittiğine yönelik bazı ipuçları verdi. Mesela yarasalar, en çok yedikleri Piper türlerinin meyve kokularında bulunan uçucu organik bileşiklerden biri olan 2-heptanol eklenmiş örnekleri tercih etti. Araştırmanın başyazarı olan Santana şöyle diyor:

Bu bulgular, yarasaların sadece olgun meyveleri seçmek için değil, aynı zamanda diyetlerinin büyük kısmını oluşturan belirli Piper türlerini bulmak için meyve kokusu buketinde belirli kimyasallar kullandığını gösteriyor. Bu kimyasal sinyaller, yarasalarla iletişim kurmalarına yardımcı olarak muhtemelen bu bitkilerde dağılma sendromunun bir bileşeni olarak görev almaktadır.

Ekip, meyve kokusu kimyası ve yarasa diyetine ilişkin verilerin istatistiksel ve evrimsel analizleri sayesinde, kimyasal çeşitliliğin evrimsel kalıplarının ve Piper meyve kokularındaki belirli bileşiklerin varlığının, yarasaların daha fazla tüketmeyi seçmesi ve yarasaların koku tercihleri ​​ile ilişkili olduğunu da gösterdi. Bu, dünya çapında tropikal meyve bitkilerinin aşırı çeşitliliğine katkıda bulunan bir ilişki olan meyve kimyasının evrimi üzerindeki yarasa meyve tüketiminin potansiyel etkisini vurgulamaktadır. Stony Brook Üniversitesi'nde profesör olan yardımcı yazar Liliana Dávalos şöyle diyor:

Karanlıkta uçmak, yarasaların olgun meyveyi göremedikleri, bunun yerine koku alma duyusuna güvendikleri anlamına gelir. Koku alma, bitki sinyali ile yarasa meyve tüketimi arasındaki köprüdür ve yarasaların yanıt verdiği spesifik uçucu organik bileşikleri bulmak, koku alma reseptör genlerini önemli uçucu organik bileşiklerle eşleştirmenin kapısını açar. Bu, şimdiye kadar imkansızdı.

Yarasalar ve biber bitkileri arasındaki ilişkiyi anlamak, yalnızca bu türlerin birlikte evrimi hakkında bilgi sahibi olmaya katkıda bulunmakla kalmaz, aynı zamanda yağmur ormanlarının yaşam alanlarının korunmasına da fayda sağlar. Piper, orman boşluklarında ve kenarlarında yetişen ilk bitkilerden bazılarıdır ve Piper tohumlarının ana dağıtıcıları olarak Carollia yarasaları, ağaçlandırılmış alanlarda bitki ömrünün eski haline getirilmesine yardımcı olabilir. UW biyoloji profesörü olan ortak yazar Jeffrey Riffell şöyle diyor:

Şu anki ve gelecekteki çalışmalarımız, yarasaların meyve kokularını algılamasını sağlayan koku alıcılarını belirlemek. Bu, bu ilişkilerin ekolojisini ve evrimini fizyolojik mekanizmalarla ilişkilendirmemize izin verecek.
Okundu Olarak İşaretle

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 3
 • Muhteşem! 2
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Umut Verici! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/01/2022 17:48:35 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10848

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Saldırı
Sinir
Regülasyon
Bağışıklık Sistemi
Kanat
Yörünge
Ortak Ata
Protein
Yatay Gen Transferi
Mucize
Koaservat
Modern
Doğa Yasası
Molekül
Yıldız
Coğrafya
Türleşme
Sıvı
Göz
Psikiyatri
Balık
Uçuş
Popülasyon
Yemek
Oyun Teorisi
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et