Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Uygun Dil Postürü: Dilinizin Ağzınız İçindeki Duruşu, Sağlığınız İçin Neden Önemlidir?

Uygun Dil Postürü: Dilinizin Ağzınız İçindeki Duruşu, Sağlığınız İçin Neden Önemlidir?
3 dakika
38,195
Tüm Reklamları Kapat

Uygun dil postürü, dilin ağzınız içindeki yerleşimi ve dinlenik haldeyken dilinizin ağzınızda nasıl konumlandığıyla ilgilidir. İlginç bir şekilde dil postürünüzün sağlığınız üzerindeki etkisi, sandığınızdan çok daha fazla olabilir.

Normalde dinlenme hâlindeyken (konuşmazken veya çiğnemezken) diliniz, ağzınızın alt tarafında (çene tarafında) olmamalıdır; damağınızın ön tarafına doğru hafifçe dokunan hâlde, rahat bir pozisyonda duruyor olmalıdır. Bu konumda dilinizin ucu, dişlerinizin 1 santimetre kadar üzerine denk gelecektir. Ayrıca dişleriniz, neredeyse birbirine değecek kadar yakın olmalıdır ama birbirine değmemelidir. Dudaklarınızsa kapalı olmalıdır. Tüm bunlar olurken diliniz, dişlerinizi dışarı doğru ittirmemelidir; çünkü bu, zaman içinde diş düzeninizi bozabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Dil Postürü, Sağlığınızı Doğrudan Etkiler!

Bunun sağlığınızla nasıl bir ilgisi olduğunu merak ediyor olabilirsiniz; ancak özellikle de dişleri yeni gelişen çocuklarda bu postür önemlidir. Aksi takdirde dil, yeni çıkmakta olan dişleri engelleyebilir veya onları yanlış yönlendirebilir. Ayrıca uygunsuz bir dil postürü, damağın da zamanla daralmasına neden olabilir. Geniş bir damak, üst solunum yollarına olan hava akışını rahatlattığı için, özellikle de çocuklarda ve genç yetişkinlerde burun tıkanıklığını azaltıp, uyku apnesi dolayısıyla oluşacak uyku ve dinlenme problemlerinin önüne geçebilir.

Damağın normal gelişiminin sekteye uğraması ve buna bağlı olarak daralması, çenenin ve elmacık kemikleriniz için de daha az dayanak noktası olmasına neden olur. Buna bağlı olarak çeneniz ve elmacık kemikleriniz zaman içinde daha az çıkıntılı hâle gelebilir. Ne yazık ki uygun dil postürüne dönmenin, bu gidişatı tersine çevirebildiğini gösteren akademik bir çalışma bulunmamaktadır; dolayısıyla en başından uygun dil postürünü öğrenmek ve uygulamak, bu sorunun yaşanmasını engelleyebilecektir.

Tüm Reklamları Kapat

Tüm bunlara ek olarak dil postürü, dişleklik olarak da bilinen ayrık dişliliği önlemek konusundaki en önemli basamaklardan biridir. Eğer dil, uygun bir pozisyonda durmuyorsa, dişlere baskı uygulayarak onlar arasındaki mesafenin açılmasına neden olabilir. Bu nedenle erken yaşta dil postürünü öğretmek, dişlerin normal ve düzgün bir şekilde gelişmesine büyük fayda sağlayacaktır.

Ayrıca kötü dil postürü; konuşma bozukluklarına, horlama ve uyku apnesine, diş gıcırdatmaya, diş bastırmaya ve ağızdan nefes alıp vermeye neden olabilmektedir. Üstelik bunlar, bir dizi diğer problemi de tetikleyebilmektedir. Örneğin ağızdan nefes alıp verme sonucunda halitoz (pis nefes kokusu) oluşabilir, uyku sorunları baş gösterebilir ve ADHD gibi psikolojik sorunların görülme ihtimali artabilir.

Uygun Dil Postürü Egzersizi

Dil postürünüzün uygun olup olmadığını tespit etmenin en kolay yolu, dinlenme halindeyken dilinizin ne konumda olduğunu bilinçli olarak fark etmektir. Eğer yukarıda açıkladığımız pozisyonda değilse, dil postürünüzü geliştirmeniz gerekmektedir. Bunun için önerebileceğimiz basit bir egzersiz şöyle:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

 1. Dilinizi, dişlerinizin hemen arkasındaki sert damak kısmına yaslayın.
 2. Ağzınızla bir şeyi emer gibi yaparak, dilinizin geri kalanını geriye doğru sündürün.
 3. Ağzınızın kapanmasına izin verin.
 4. Bu pozisyonda kalın ve bu sırada normal şekilde nefes alıp vermeye çalışın.

Bu egzersizi gün boyunca birkaç defa yapacak olursanız ve dilinizi nasıl dinlendirdiğiniz konusunda daha bilinçli olursanız, kısa sürede uygun dil postürüne erişmeniz mümkün olacaktır.

Sonuç

Özetle düzgün dil postürü, damağınızın geniş kalmasını sağlar. Ne yazık ki daralan bir damağı uygun dil postürü ile geliştirebileceğinizi gösteren bir çalışma yoktur; ancak uygun dil postürüne sahip olmamanız hâlinde damakınızın daralması mümkündür. Sadece önleyeceği diğer sağlık sorunlarından ötürü bile uygun dil postürüne önem vermenizi öneririz.

Eğer dil ve diş sağlığınız konusunda endişeleriniz varsa, bir diş hekimiyle görüşmenizi tavsiye ederiz.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
32
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İçerikle İlgili Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 30
 • İnanılmaz 16
 • Merak Uyandırıcı! 7
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 4
 • Üzücü! 4
 • Korkutucu! 4
 • Muhteşem! 3
 • Bilim Budur! 2
 • Güldürdü 2
 • Umut Verici! 2
 • Grrr... *@$# 2
 • İğrenç! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Healthline | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 04/12/2023 07:05:04 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10433

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Balıklar
Psikiyatri
Uzay Aracı
Covıd-19
Görme
Ahlak
Hominid
Koku
Yörünge
Patlama
Primatlar
İyi
Kromozom
Jinekoloji
Beslenme
Yakınsak Evrim
Enerji
Karbonhidrat
Öğrenme Teorileri
Şehir
Mikrop
Hukuk
Bilgi
Zehir
Zehirli Mantar
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Maymunlar Taş Devrine Girdi mi?!
Maymunlar Taş Devrine Girdi mi?!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
İçtiğiniz Çay/Kahve Size Zarar Veriyor Olabilir mi?
İçtiğiniz Çay/Kahve Size Zarar Veriyor Olabilir mi?
Kötü Olduğunu Bildiğiniz Şeyleri Yapmaya Neden Devam Ediyorsunuz?
Kötü Olduğunu Bildiğiniz Şeyleri Yapmaya Neden Devam Ediyorsunuz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
J. Sutton, et al. Uygun Dil Postürü: Dilinizin Ağzınız İçindeki Duruşu, Sağlığınız İçin Neden Önemlidir?. (4 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 4 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10433
Sutton, J., Bakırcı, Ç. M. (2021, May 04). Uygun Dil Postürü: Dilinizin Ağzınız İçindeki Duruşu, Sağlığınız İçin Neden Önemlidir?. Evrim Ağacı. Retrieved December 04, 2023. from https://evrimagaci.org/s/10433
J. Sutton, et al. “Uygun Dil Postürü: Dilinizin Ağzınız İçindeki Duruşu, Sağlığınız İçin Neden Önemlidir?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 04 May. 2021, https://evrimagaci.org/s/10433.
Sutton, Jandra. Bakırcı, Çağrı Mert. “Uygun Dil Postürü: Dilinizin Ağzınız İçindeki Duruşu, Sağlığınız İçin Neden Önemlidir?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, May 04, 2021. https://evrimagaci.org/s/10433.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close