Uygun Dil Postürü: Dilinizin Ağzınız İçindeki Duruşu, Sağlığınız İçin Neden Önemlidir?

Uygun Dil Postürü: Dilinizin Ağzınız İçindeki Duruşu, Sağlığınız İçin Neden Önemlidir?
Yazar Jandra Sutton
3 dakika
4,343 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Uygun dil postürü, dilin ağzınız içindeki yerleşimi ve dinlenik haldeyken dilinizin ağzınızda nasıl konumlandığıyla ilgilidir. İlginç bir şekilde dil postürünüzün sağlığınız üzerindeki etkisi, sandığınızdan çok daha fazla olabilir.

Normalde dinlenme hâlindeyken (konuşmazken veya çiğnemezken) diliniz, ağzınızın alt tarafında (çene tarafında) olmamalıdır; damağınızın ön tarafına doğru hafifçe dokunan hâlde, rahat bir pozisyonda duruyor olmalıdır. Bu konumda dilinizin ucu, dişlerinizin 1 santimetre kadar üzerine denk gelecektir. Ayrıca dişleriniz, neredeyse birbirine değecek kadar yakın olmalıdır ama birbirine değmemelidir. Dudaklarınızsa kapalı olmalıdır. Tüm bunlar olurken diliniz, dişlerinizi dışarı doğru ittirmemelidir; çünkü bu, zaman içinde diş düzeninizi bozabilir.

Dil Postürü, Sağlığınızı Doğrudan Etkiler!

Bunun sağlığınızla nasıl bir ilgisi olduğunu merak ediyor olabilirsiniz; ancak özellikle de dişleri yeni gelişen çocuklarda bu postür önemlidir. Aksi takdirde dil, yeni çıkmakta olan dişleri engelleyebilir veya onları yanlış yönlendirebilir. Ayrıca uygunsuz bir dil postürü, damağın da zamanla daralmasına neden olabilir. Geniş bir damak, üst solunum yollarına olan hava akışını rahatlattığı için, özellikle de çocuklarda ve genç yetişkinlerde burun tıkanıklığını azaltıp, uyku apnesi dolayısıyla oluşacak uyku ve dinlenme problemlerinin önüne geçebilir.

Reklamı Kapat

Damağın normal gelişiminin sekteye uğraması ve buna bağlı olarak daralması, çenenin ve elmacık kemikleriniz için de daha az dayanak noktası olmasına neden olur. Buna bağlı olarak çeneniz ve elmacık kemikleriniz zaman içinde daha az çıkıntılı hâle gelebilir. Ne yazık ki uygun dil postürüne dönmenin, bu gidişatı tersine çevirebildiğini gösteren akademik bir çalışma bulunmamaktadır; dolayısıyla en başından uygun dil postürünü öğrenmek ve uygulamak, bu sorunun yaşanmasını engelleyebilecektir.

Tüm bunlara ek olarak dil postürü, dişleklik olarak da bilinen ayrık dişliliği önlemek konusundaki en önemli basamaklardan biridir. Eğer dil, uygun bir pozisyonda durmuyorsa, dişlere baskı uygulayarak onlar arasındaki mesafenin açılmasına neden olabilir. Bu nedenle erken yaşta dil postürünü öğretmek, dişlerin normal ve düzgün bir şekilde gelişmesine büyük fayda sağlayacaktır.

Ayrıca kötü dil postürü; konuşma bozukluklarına, horlama ve uyku apnesine, diş gıcırdatmaya, diş bastırmaya ve ağızdan nefes alıp vermeye neden olabilmektedir. Üstelik bunlar, bir dizi diğer problemi de tetikleyebilmektedir. Örneğin ağızdan nefes alıp verme sonucunda halitoz (pis nefes kokusu) oluşabilir, uyku sorunları baş gösterebilir ve ADHD gibi psikolojik sorunların görülme ihtimali artabilir.

Uygun Dil Postürü Egzersizi

Dil postürünüzün uygun olup olmadığını tespit etmenin en kolay yolu, dinlenme halindeyken dilinizin ne konumda olduğunu bilinçli olarak fark etmektir. Eğer yukarıda açıkladığımız pozisyonda değilse, dil postürünüzü geliştirmeniz gerekmektedir. Bunun için önerebileceğimiz basit bir egzersiz şöyle:

 1. Dilinizi, dişlerinizin hemen arkasındaki sert damak kısmına yaslayın.
 2. Ağzınızla bir şeyi emer gibi yaparak, dilinizin geri kalanını geriye doğru sündürün.
 3. Ağzınızın kapanmasına izin verin.
 4. Bu pozisyonda kalın ve bu sırada normal şekilde nefes alıp vermeye çalışın.

Bu egzersizi gün boyunca birkaç defa yapacak olursanız ve dilinizi nasıl dinlendirdiğiniz konusunda daha bilinçli olursanız, kısa sürede uygun dil postürüne erişmeniz mümkün olacaktır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Sonuç

Özetle düzgün dil postürü, damağınızın geniş kalmasını sağlar. Ne yazık ki daralan bir damağı uygun dil postürü ile geliştirebileceğinizi gösteren bir çalışma yoktur; ancak uygun dil postürüne sahip olmamanız hâlinde damakınızın daralması mümkündür. Sadece önleyeceği diğer sağlık sorunlarından ötürü bile uygun dil postürüne önem vermenizi öneririz.

Eğer dil ve diş sağlığınız konusunda endişeleriniz varsa, bir diş hekimiyle görüşmenizi tavsiye ederiz.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 12
 • İnanılmaz 9
 • Muhteşem! 2
 • Korkutucu! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Healthline | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/10/2021 09:12:58 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10433

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Anksiyete
Müfredat
Bebek
Veri
Hareket
Eczacılık
Ağız
Türlerin Kökeni
Bilim İnsanları
Pandemik
Dünya
Müzik
Yapay
Wuhan Koronavirüsü
Kütle
Tıp
Kimya
Genel Halk
Manyetik
Kuş
Hayvanlar Alemi
Asteroid
Editör Seçkisi
Yayılım
Devir
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın