Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Diş Teli Nasıl Çalışır?

Diş Teli Nasıl Çalışır?
3 dakika
23,795
Tüm Reklamları Kapat

Dişlerimiz, diş etine gömülü kemiksi yapılardır. Omurgalıların dişleri, evrimsel süreçte kemiksi dermal plakalarda (deri plakalarından) farklılaşma sonucu oluşmuştur. Kökenleri, balıklara kadar gitmektedir. Biz insanlar da karasal omurgalılar olduğumuz için, bizler de dişlerimizi aynı şekilde balıksı atalardan miras aldık.

Dişlerde taç ve en az bir adet kök bulunur. Taç kısmı, hepimizin ağzında görülen, diş etinin üzerinde bulunan tabakadır. Kök ise, diş etinin altında, alveolar kemik adı verilen çene kemiği parçalarına bağlıdır. Bu bağlantı, periodontal ligament ile sağlanır. Kökün "boyun" adı verilen kısmı, diş etimizle sarılıdır. Diş eti, özelleşmiş bir bağ dokudur ve ağız boşluğumuzdaki mukus tabakasıyla kaplıdır. İşte bu kök ve taç kısımları, türden türe farklılık gösterebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Diş Teli Nasıl Çalışır?

Diş tellerinin çalışma prensibi ise oldukça basittir: Diş teli, belirli süreler boyunca, belirli kuvvetler altında dişlerimizi diş hekimi tarafından belirlenen yönlere çekerek, dişlerin belirli yönlerde hareket etmesini sağlar.

Gelin bu düzelme sürecinin neye benzediğine bir bakış atalım. Aşağıda izleyeceğiniz, ergenlik dönemine girmiş bir hastanın 11 yaşındayken takmaya başladığı diş tellerinin 18 ay süresince dişler üzerinde etkisinin hızlandırılmış bir görüntüsüdür.

Tüm Reklamları Kapat

Hasta, Dr. Thomas Rocke tarafından tedavi edilmiştir. Görüntüler, Amerikan Ortodonti Derneği tarafından kayda alınmıştır.

Diş Telinin Parçaları ve Mekanizması

Bunu yapmak için şu parçalar kullanılır:

 • Diş braketleri, dişin ön tarafına tutunan ufak, kare şeklindeki yapışkanlardır. Bunlar, üzerlerine uygulanan diş yapıştırıcıları sayesinde diş ile bütünleşirler; böylece diş telleri, üzerlerine binen kuvvet altında dişten kopmaz.
 • Ortodontik bantlar, paslanmaz çelikten veya şeffaf (ya da diş renginde) malzemelerden üretilen elastik yapılı kısımdır. Bunlar, dişin etrafına sarılarak teller için tutunacak yer sağlarlar.
 • Aralayıcılar, dişler arasına yerleştirilerek dişlerin ayrılmasını sağlar; böylece diş teli yerleştirilebilir.
 • Düğümler, ufak kauçuk halkalardır. Diş telinin yerleştirilmesini sağlarlar.
 • Yaylar, dişleri istenen yönlerde itmek veya çekmek için kullanılır.

Bunun haricinde diş telleri birçok ek parça kullanarak dişlere sabitlenir ve diş hekimi tarafından belirlenen kuvvetleri, gerekli yönlerde uygulayarak çarpık veya yamuk dişlerin konumlarını düzeltir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Diş Telini Kaç Yaşında Kullanmalıyım?

Her yaşta diş teli kullanmak mümkündür; ancak daha erken yaşlarda kemik gelişimi henüz tamamlanmadığı için işlemler daha kolay yapılabilmektedir. İleri yaşlarda kullanılan diş telinde sonuç almak biraz daha zor olabilmektedir ve sadece diş teli istenen sonuçları almak için yeterli olmayabilir.

Ne Süreyle Diş Teli Kullanmam Gerekir?

Ne yazık ki diş telinin kullanım süresi sabit değildir ve kişiden kişiye değişir. Bu süreyi belirleyecek faktörler arasında dişlerdeki bozukluk miktarı, ağızda bulunan hareket edilebilir alan miktarı, dişlerin kat etmesi gereken mesafe miktarı; dişlerin, diş etinin ve destekleyici kemiğin sağlık düzeyi ve hepsinden önemlisi, hastanın hekim önerilerini ne kadar ciddiyetle takip ettiği bulunmaktadır.

Ortalama bir süre vermek gerekirse, birçok diş telinin yaklaşık 1-3 sene boyunca kullanılması gerektiğini söyleyebiliriz. Bu süre dolup da diş teli çıkarıldıktan sonra da ilk 6 ay boyunca bir sabitleyici kullanılması gerekmektedir. Bu sabitleyici, ilk 6 aydan sonra, sadece geceleri de olsa yıllar boyu kullanılır.

Diş Hekimine Ne Sıklıkla Gitmem Gerekir?

Diş teli takıldıktan sonra yaklaşık olarak her ay 1 defa hekim denetiminden geçmeniz gerekecektir. Diş hekimi, diş telinin istendiği gibi çalışıp çalışmadığını kontrol edecek ve diş telinde gerekli ayarlamaları yapacaktır. Bu ayarlamalar genellikle yayların sıkılması veya gevşetilmesi şeklinde olacaktır.

Eğer belirli bir sürede beklenen değişimler sağlanamazsa, diş telinin yeterli gelmediği sonucuna varılarak kafanın tamamına takılan araçlar kullanmak gerekebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Diş Telleri Acıtır mı?

Diş tellerinin kendisi acı vermemektedir; ancak yine de diş tellerinin takılması sonrası ağzınızda ağrı ve rahatsızlık hissi deneyimleyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda hekiminiz size çeşitli ağrı kesiciler önerebilecektir; bunu hekiminizle görülebilirsiniz.

Eğer diş telleri ayarlandıktan sonra dayanılması güç düzeyde acılar çekiyorsanız, mutlaka hekime bunu söylemelisiniz. Duruma bağlı olarak diş telleriniz yeniden ve farklı konfigürasyonlarda ayarlanabilir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
27
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 25
 • Bilim Budur! 7
 • Muhteşem! 5
 • İnanılmaz 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Üzücü! 3
 • Güldürdü 1
 • Umut Verici! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Korkutucu! 1
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • WebMD. Dental Braces And Retainers. (4 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 4 Haziran 2019. Alındığı Yer: WebMD | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 05/10/2023 03:25:44 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7645

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Sıcak
Hastalık Yayılımı
Bilişsel
Uydu
Mers
Köpekler
Önyargı
Coğrafya
Müzik
Kadın Sağlığı
Çiçek
Semptom
Radyo
Taklit
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Enfeksiyon
Teyit
Kişilik
Bilim Tarihi
Albert Einstein
Aşı
Gen
Biyoçeşitlilik
Optik
Evrim Ağacı Duyurusu
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Diş Teli Nasıl Çalışır?. (15 Nisan 2015). Alındığı Tarih: 5 Ekim 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/7645
Bakırcı, Ç. M. (2015, April 15). Diş Teli Nasıl Çalışır?. Evrim Ağacı. Retrieved October 05, 2023. from https://evrimagaci.org/s/7645
Ç. M. Bakırcı. “Diş Teli Nasıl Çalışır?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 15 Apr. 2015, https://evrimagaci.org/s/7645.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Diş Teli Nasıl Çalışır?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, April 15, 2015. https://evrimagaci.org/s/7645.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close