Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

UNICEF'in Gerçek Açıklaması: Ailelerin Koronavirüs Hakkında Bilmesi Gerekenler

Whatsapp Üzerinden Gelen "UNICEF'in Koronavirüs Açıklaması" Mesajlarına İnanmayın!

UNICEF'in Gerçek Açıklaması: Ailelerin Koronavirüs Hakkında Bilmesi Gerekenler
9 dakika
3,985
 • Epidemiyoloji
 • Viroloji
Tıbbi İçerik Uyarısı

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Evrim Ağacı'ndaki hiçbir içerik; profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır.

Daha Fazla Bilgi Al

Koronavirüs (CoV), koronavirüslerin yeni bir alttürüdür.

İlk olarak Çin Wuhan’da görülen yeni koronavirüsün neden olduğu hastalığa; 2019 koronavirüs hastalığı (COVID-19) adı verildi - 'CO', korona, 'VI' virüs ve 'D' (disease) hastalık anlamına gelir.

Bu Reklamı Kapat

Başlarda, bu hastalığa '2019 yeni koronavirüs' veya '2019-nCoV' deniyordu.

COVID-19, Dünya Sağlık Örgütü tarafından, bir salgın olarak tanımlanmıştır.

Bu Reklamı Kapat

Bu Ne Anlama Geliyor?

COVID-19'u bir salgın olarak karakterize etmek, virüsün çok ölümcül olup olmaması ile ilgili değildir. Bu, hastalığın coğrafi yayılımının bir kabulüdür.

UNICEF, virüsün herhangi bir ülke veya topluluktaki çocuklara ve ailelere yayılabileceği olasılığıyla, COVID-19 salgınına hazırlanıyor.

UNICEF, virüsü durdurmak, çocukları ve ailelerini güvende tutmak için hükümetler ve ortaklarıyla çalışmaya devam edecek.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Konuyla İlgili İnternette Çok Fazla Bilgi Var! Ne Yapmalıyım?

Bu konuda gerçekten çok fazla bilgi paylaşılıyor; fakat paylaşılan bilgilerin doğruluğu soru işareti. Bu nedenle, güvenli kaynaklardan bilgi ve tavsiye almak önem kazanmaktadır.

Bu açıklamada; enfeksiyon riskinin nasıl azaltılacağı, çocuğunuzu okula göndermemenin gerekip gerekmediği, hamile kadınların emzirilmesinin güvenli olup olmadığı ve seyahat ederken alınacak önlemler hakkında bilgi ve öneriler alacaksınız.

UNICEF ayrıca COVID-19 hakkında daha fazla bilgi ve rehberlik bulabileceğiniz bir portal da başlattı.

Buna ek olarak, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) en sık sorulan soruların bazılarını ele alan yararlı bir bölüme sahiptir.

Ulusal veya yerel yetkilileriniz tarafından duyurulan; seyahat, eğitim ve diğer rehberlik konularından haberdar olmanız da önemlidir.

Bu Reklamı Kapat

COVID-19 virüsü nasıl yayılır?

Virüs, enfekte olmuş bir kişinin solunum damlacıkları (öksürme ve hapşırma yoluyla üretilen) ile doğrudan temas yoluyla ve virüsle kontamine olmuş yüzeylere temas yoluyla bulaşır.

COVID-19 virüsü yüzeylerde birkaç saat hayatta kalabilir, ancak basit dezenfektanlar bile onu öldürebilir.

Koronavirüsün belirtileri nelerdir?

Ateş, öksürük ve nefes darlığı belirtileri görülebilir.

Bu Reklamı Kapat

Daha ciddi vakalarda, pnömoniye veya nefes alma zorluklarına neden olabilir.

Nadiren, hastalık ölümcül olabilir.

Bu semptomlar, COVID-19'dan çok daha yaygın olan grip (grip) veya soğuk algınlığına benzer.

Bu nedenle, birinin COVID-19 olup olmadığını doğrulamak için test yapılması gerekir.

Bu Reklamı Kapat

Agora Bilim Pazarı
Biyoloji Laboratuvarının Temelleri
 • Boyut: 19,5 x 27,5
 • Sayfa Sayısı: 340
 • Basım: 1
 • ISBN No: 9786054414055
Devamını Göster
₺150.00
Biyoloji Laboratuvarının Temelleri

Koruyucu - önleyici tedbirlerin aynı olduğunu hatırlamak önemlidir - sık el yıkama ve solunum hijyeni (öksürük veya hapşırmalarınızı bükülmüş bir dirsek veya kağıt mendil ile örtün, ardından kağıt mendili kapalı bir çöp kutusuna atın).

Ayrıca, grip için bir aşı var - bu yüzden kendinizi ve çocuğunuzu aşılarla bağışıklamayı unutmayın.

Bulaşma riskini nasıl önleyebilirim?

İşte siz ve aileniz için hastalıktan kaçınmak için alabileceğiniz dört önlem:

Ellerinizi doğru yıkamanın en iyi yolu nedir?

Adım 1:

Ellerinizi akan suda (çeşme suyu gibi) yıkayın

Adım 2:

Sabunu elinizin tüm yüzeylerine uygulayın

Adım 3:

Ellerinizi en az 20 saniye fırçalayın (tüm yüzeylerini - ellerin arkası da dahil olmak üzere, parmakların arasını ve tırnakların altını).

Adım 4:

Akan su ile iyice durulayın.

Adım 5:

Ellerinizi temiz bir bezle veya tek kullanımlık havluyla kurulayın

Özellikle yemekten önce, burnunuzu dokunduktan sonra, öksürdüğünüz zaman veya hapşırdıktan sonra, tuvalete gittikten sonra ellerinizi sık sık yıkayın;

Sabun ve su yoksa, en az% 60 alkol içeren alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.

Bu Reklamı Kapat

Eller gözle görülür derecede kirliyse ellerinizi daima sabun ve suyla yıkayın.

Tıbbi maske takmalı mıyım?

Başkalarını korumanız için solunum semptomları (öksürme veya hapşırma) varsa tıbbi maske kullanılması önerilir.

Herhangi bir hastalık belirtiniz yoksa, maske takmaya gerek yoktur.

Eğer maske kullanacaksanız, etkililiklerini sağlamak ve virüsü yayma riskini önlemek için uygun şekilde kullanılmalı ve atılmalıdır.

Bu Reklamı Kapat

Tek başına maske kullanımı bulaşmayı durdurmak için yeterli değildir; sık sık eller yıkanmalı, hapşırık ve öksürükte ağız kağıt mendil ya da kol ile örtülmeli ve soğuk algınlığı veya grip benzeri semptomları olan kişilerle (öksürme, hapşırma, ateş) yakın temastan kaçınılmalıdır.

COVID-19 çocukları etkiler mi?

Bu yeni bir virüs ve henüz çocukları veya hamile kadınları nasıl etkilediği hakkında yeterince bilgimiz yok.

Virüsün her yaştan insana bulaşmasının mümkün olduğunu biliyoruz, ancak şimdiye kadar çocuklar arasında nispeten az sayıda COVID-19 vakası bildirildi.

Virüs nadiren ölümcüldür (şimdiye kadar önceden sağlık sorunları olan yaşlı insanlar arasında ölümcül oldu).

Bu Reklamı Kapat

Çocuğumda COVID-19 belirtileri varsa ne yapmalıyım?

Tıbbi yardım alın, ancak grip mevsimi olduğunu ve öksürük veya ateş gibi COVID-19 semptomlarının grip veya soğuk algınlığı semptomlarına benzeyebileceğini unutmayın.

Düzenli el yıkama ve solunum hijyeni uygulamalarını izlemeye devam edin ve çocuğunuzun aşılarının eksiksiz olmasını sağlayın - böylece çocuğunuz diğer virüslere ve bakterilere karşı korunuyor olacaktır.

Grip gibi diğer solunum yolu enfeksiyonlarında olduğu gibi, siz de veya çocuğunuzda belirtiler varsa sağlık bakımlarınızı yapın ve başkalarına yayılmasını önlemek için halka açık yerlere (işyeri, okullar, toplu taşıma) gitmekten kaçının.

Çocuğunuz dışındaki aile üyelerimizden birinde belirtiler görülürse yapmalıyım?

Sizde veya diğer aile üyelerinizde ateş, öksürük veya nefes almada zorluk varsa en kısa sürede tıbbi yardım almalısınız.

Bu Reklamı Kapat

COVID-19'un bildirildiği bir bölgeye seyahat ettiyseniz veya bu bölgelerden birinden seyahat eden ve solunum semptomları olan biriyle yakın temasınız oldu ise bunu hekiminize söylemeyi unutmayın.

Çocuğumu okula göndermeli miyim?

Çocuğunuzun belirtileri varsa, tıbbi yardım alın ve hekiminizin talimatlarını izleyin.

Bunun dışında, grip gibi diğer solunum yolu enfeksiyonlarında olduğu gibi, çocuğunuzu evde iyi dinlendirin ve başkalarına yayılmasını önlemek için halka açık yerlere gitmekten kaçının.

Çocuğunuz ateş veya öksürük gibi belirtiler göstermiyorsa - ve halk sağlığı ile ilgili resmi bir uyarı verilmedikçe - çocuğunuzu okula göndermek en iyisidir.

Bu Reklamı Kapat

Çocukları okuldan uzak tutmak yerine; sık sık el yıkama gibi, okulda ve başka yerlerde, iyi el ve solunum hijyeni uygulamalarını öğretin, öksürük veya hapşırmayı esnek bir dirsek veya kağıt mendil ile örtsün, ardından kağıt mendili kapalı bir çöp kutusuna atsın; ellerini düzgün yıkamadığı takdirde gözüne, ağzına veya burnuna dokunmaması gerekir.

Seyahat edeceksek ailem için ne gibi önlemler almalıyım?

Denizaşırı bir seyahat planlayan herkes, karantina gereklilikleri veya herhangi bir kısıtlama olup olmadığını her zaman kontrol etmelidir.

Standart seyahat önlemleri almanın yanı sıra, ülkenize geri dönüşte de sıkıntı yaşamamak için kısıtlı ülkeler listesini kontrol edin (Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği web sitesinde en son COVID-19 güncellemesi).

Seyahat ederken, tüm ebeveynler kendileri ve çocukları için standart hijyen önlemlerine uymalıdır:

Bu Reklamı Kapat

Ellerinizi sık sık yıkayın veya en az yüzde 60 alkol içeren alkol bazlı bir dezenfektan kullanın, iyi solunum hijyeni uygulayın (öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ağzınızı ve burnunuzu bükülmüş dirsek veya kağıt mendil ile örtün ve hemen kullanılmış kağıt mendili atın), öksüren veya hapşıran kişilerle yakın teması kesin.

Ek olarak, ebeveynlerin her zaman bir el dezenfektanı, tek kullanımlık ıslak mendil paketi ve dezenfekte edici ıslak mendil taşıması önerilir.

Ek öneriler:

Yolculuk yaptığınız taşıtta; koltuğunuzu, kol dayanağınızı, dokunmatik ekranınızı vb. en az bir kez dezenfekte edici bir bezle temizleyin.

Ayrıca otelde veya diğer konaklama yerlerinde anahtar yüzeyleri, kapı tokmağı, uzaktan kumandaları vb. temizlemek için dezenfekte edici bir mendil kullanın.

Bu Reklamı Kapat

Hamile kadınlardan çocuklarına koronavirüs geçebilir mi?

Şu anda, virüsün hamilelik sırasında bir anneden bebeğine bulaşıp bulaşmadığı veya bunun bebek üzerindeki potansiyel etkisini belirlemek için yeterli bilgimiz yoktur.

Şu anda araştırılıp, tespit edilmeye çalışılmaktadır.

Hamile kadınlar, kendilerini virüse maruz kalmaktan korumak için uygun önlemleri almaya devam etmeli ve ateş, öksürük veya nefes almada zorluk gibi belirtiler yaşıyorsa erken tıbbi yardım almalıdır.

Bir annenin koronavirüs ile enfekte olması durumunda emzirmesi güvenli midir?

Etkilenen ve risk altındaki bölgelerde ateş, öksürük veya nefes alma güçlüğü çeken tüm anneler erken tıbbi yardım almalı ve bir sağlık uzmanından talimat almalıdır.

Bu Reklamı Kapat

Emzirmenin yararları ve anne sütünün diğer solunum virüslerinin bulaşmasında rolü olmadığı düşünüldüğünde, anne gerekli tüm önlemleri uygulayıp emzirmeye devam edebilir.

Belirtileri gösteren ancak emzirebilecek kadar iyi durumda olan anneler için, çocuğunun yakınındayken (beslenme sırasında dahil) maske takmalı, çocukla temastan önce ve sonra (beslenme dahil) ellerini yıkamalı ve kontamine (kirlenmiş) yüzeylerin temizlenmesini / dezenfekte edilmesini sağlamalı - tüm COVID-19 teyit edilen veya şüphelenilen kişilerin diğer insanlarla etkileşime girdiği durumlar gibi izolasyon koşulları dikkate alınmalıdır.

Eğer anne çok hasta ise, aynı enfeksiyon önleme yöntemlerini uygularken, sütünü temiz bir bardak ve / veya kaşıkla çocuğuna vermesi teşvik edilmelidir.

İnsanları kategorize etmeden ya da kendim kategorize edilmeden bu konular hakkında nasıl konuşabilirim?

Koronavirüs hakkında konuşurken, doğru kelimeleri kullanmak önemlidir.

Bu Reklamı Kapat

İnsanlar hakkında konuşurken (belli etnik gruplar vb) olumsuz sözler sarf etmek, o insanlar için durumu daha zorlaştırabilir.

Örneğin, özellikle Asya kökenli insanların, sözlü ve hatta fiziksel istismara maruz kaldıklarına dair bilgiler vardır.

Salgın gibi tüm toplumu ilgilendiren acil sağlık problemlerinde, etkilenen herkes stresli olmaktadır.

Bu süreçte doğru bilgi sahibi olmak ve diğer insanlara karşı nazik ve destekleyici olmak önemlidir.

Bu Reklamı Kapat

Kullandığımız kelimeler daha da önem kazanır ve mevcut kalıplarla, yargılayıcı bir şekilde konuşmak, insanları test yaptırmaktan ve ihtiyaç duydukları önlemleri almaktan uzaklaştırabilir.

Coronavirüs hakkında çocuklarınız, aileniz ve arkadaşlarınızla nasıl konuşabiliriz:

YAPIN: yeni koronavirüs hastalığı hakkında konuş (COVID-19)

YAPILMAMASI GEREKEN: hastalığa yer veya etnik köken eklemeden konuşun.

Bu Reklamı Kapat

Virüslerin belirli popülasyonlardan, etnik kökenlerden veya ırksal geçmişlerden insanları hedefleyemeyeceğini unutmayın.

YAPIN: “COVID-19 olan insanlar”, “COVID-19 için tedavi gören insanlar”, “COVID-19'dan iyileşen insanlar” veya “COVID-19 bulaşıp ölen insanlar” hakkında konuşun

YAPILMAMASI GEREKEN: hastalığı olan kişilere “COVID-19 vakaları” veya “kurbanlar” demek

YAPIN: “edinen” veya “hastalığa yakalanan” insanlar hakkında konuşun COVID-19

Bu Reklamı Kapat

YAPILMAMASI GEREKEN: suçlar şekilde “bu kişi hastalığın kaynağı”, “hastalığı yayıyor” kanıtsız konuşmalar yapmayın

YAPIN: bilimsel verilere ve en son resmi sağlık tavsiyelerine dayanarak COVID-19 riski hakkında doğru bir şekilde konuşun

YAPILMAMASI GEREKEN: doğrulanmamış söylentileri tekrarlamayın veya paylaşmayın ve “veba”, “kıyamet” vb. Gibi korku yaratmak için tasarlanmış abartılı dil kullanmaktan kaçının.

YAPIN: olumlu konuşun, el yıkama tekniği gibi etkili önleme tedbirlerinin önemini vurgulayın.

Bu Reklamı Kapat

Çoğu insan için bu üstesinden gelebilecekleri bir hastalıktır.

Kendimizi, sevdiklerimizi ve en savunmasızları güvende tutmak için atabileceğimiz basit adımlar var.

UNICEF Yardımları Neler?

1 Mart itibarıyla UNICEF, Çin'deki sağlık çalışanları için maskeler, koruyucu eldivenler ve gözlükler de dahil olmak üzere yaklaşık 1 milyon dolar değerinde malzeme tedarik etti.

UNICEF, çocukların, hamile kadınların ve ailelerinin COVID-19'un yayılmasını nasıl önleyeceğini bilmesi için risk iletişimini güçlendirmek amacıyla Dünya Sağlık Örgütü, Ulusal Sağlık Komisyonu ve diğer ortaklarla birlikte çalışmaktadır.

Bu Reklamı Kapat

Bu, sağlık çalışanları için çevrimiçi eğitim modüllerinin geliştirilmesini ve hamile kadınlar ve çocuklar için SSS ve rehberliği içerir.

UNICEF ayrıca, doğru tavsiyelerin bulunduğundan emin olmak için Facebook, Instagram, LinkedIn ve TikTok gibi çevrimiçi ortaklarla çalışarak virüs hakkında doğru bilgi sağlamak için aktif adımlar atıyor ve yanlış bilgiler ortaya çıktığında halkı bilgilendirmek için adımlar atıyor.

17 Şubat'ta UNICEF, COVID-19 virüs salgını ile mücadele çabalarına verilen desteği artırmak için 42,3 milyon ABD Doları çağrıda bulundu.

Ön fonlar, UNICEF'in risk iletişimini güçlendirmek ve yanlış bilgilendirme ile mücadele de dahil olmak üzere virüsün bulaşmasını azaltmak için kullanılacaktır.

Daha fazla bilgi için:

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 7
 • Bilim Budur! 2
 • İnanılmaz 1
 • Üzücü! 1
 • Korkutucu! 1
 • Muhteşem! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: UNICEF | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/06/2022 09:01:25 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8336

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Gönderiler
Uzay Aracı
Ölçüm
Foton
Kütleçekimi
Kromozom
Radyasyon
Kimyasal Bağ
Doğa Yasası
Kanat
Wuhan
Mantık
Deri
Uyku
Kadın
Kamuflaj
Skeptisizm
Bilgi Felsefesi
Kimya Tarihi
Dalga
Çin
Gazetecilik
Alzheimer
Virüs
Fosil
Dilbilim
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.