Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Ukrayna Savaşı: Rusya'nın Nükleer Cephaneliğini Kullanmaya Karar Vermesinin Riskleri Nelerdir?

Ukrayna Savaşı: Rusya'nın Nükleer Cephaneliğini Kullanmaya Karar Vermesinin Riskleri Nelerdir? Hearstapps
5 dakika
808

Rusya, şimdi nükleer silahları çok fazla endişe duymadan kullanmayı düşünen birisi tarafından mı yönetiliyor?[1] Vladimir Putin, Ukrayna'yla ilgili olarak o stratejik çizgiyi geçmeye hazırlandığının büyük sinyallerini verdi.

Ukrayna’nın işgalinden sadece günler önce, Rusya ve müttefiği Belarus, nükleer tatbikatlar düzenlediler.[2] Putin, işgali duyururken, "dünyanın en güçlü nükleer güçlerinden birisi" diyerek Rusya'nın konumuna açıkça dikkat çekti.[3] Rusya Devlet Başkanı Putin, "ülkesine doğrudan bir saldırıya karşı" bir önlem olarak saklıyor gibiydi.

Bu Reklamı Kapat

Ancak tehditkar şekilde, "Ukrayna’da bizi engellemeye çalışanlar, tarihte karşılaştıkları herhangi bir şeyden daha büyük sonuçlarla karşılaşabilirler." diye uyarmaktan da geri durmadı.[4] Rusya'nın herkesten önce davranmasından korkuluyordu. Putin, ayrıca 21 Şubat 2022 tarihinde yayınlanan Rus halkına yaptığı konuşmada, hatalı bir şekilde, Ukrayna yönetiminin kendi nükleer silahlarını elde etme arayışında olduğunu ileri sürdü.

Putin'in niyetlerine dair endişeler, Rusya'nın işgalinin başlamasından kısa bir süre sonra daha da arttı. Putin 27 Şubat 2022’de, Rusya’nın nükleer güçlerinin yüksek alarma geçirildiğini açıkladı.[5]

Bu Reklamı Kapat

Rusya Devlet Başkanı’nın iddiasına göre bu, "NATO ülkelerinin üst düzey yetkililerinin ülkesine karşı saldırgan demeçlerine" bir cevaptı. Bu durum üzerine yapılan tahminler Rus yönetiminin, ekonomik yaptırımların ağırlığı ve savaş alanındaki yavaş ilerlemeden nasıl korktuğuna odaklandı.[6]

Birleşik Krallık savunma bakanı Ben Wallace'ın ifade ettiği gibi, Putin'in bu emrinin amacı sadece "dikkat dağıtmak" mıydı?[7] Ya da daha endişe verici bir biçimde, Putin yenilgiyle yüzleştiği takdirde onun başvuracağı eylemlerin göstergesi miydi?[8]

Rus Nükleer Düşüncesi

Bu soruların cevabının bir kısmı Rus askeri stratejisinde yatıyor. Bilinen durumlar, Rusya’nın nükleer silahları nasıl kullanabileceğine dair belirli varsayımlarda bulunmamıza olanak sağlıyor. Bu perspektiften, stratejik ve daha az stratejik (taktiksel-operasyonel) nükleer silahların ayrımını yapmak faydalı olacaktır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Stratejik nükleer silahlar iki büyük görevi yerine getirirler: Birincisi, başka bir nükleer gücün etkisiz hale getiren saldırısı da dahil olmak üzere, Rus devletinin varoluşsal bir tehdide karşı varlığını sürdürmesinin nihai garantörü olarak caydırıcılık görevine sahiptirler.[9]

İkincisi, bu tür bir silah Moskova'nın uygun şartlarda savaşı sürdürmesine yardımcı olur. Stratejik nükleer kabiliyetleri kullanmanın en ufak tehdidi bile, istenmeyen tarafları savaştan uzak tutmayı sağlayan güçlü bir vasıta sağlar ve böylece Rusya'ya başka yollardan aktif askeri operasyonlar sürdürme izni verir.

Öte yandan daha az stratejik nükleer silahlar, Rus askeri doktrininde değişken bir rol oynadı. 1990'lar ve 2000'lerin başında, Moskova konvansiyonel kuvvetlerinin yapısal eksikliklerini gidermeye çalışırken, bu kabiliyetler Rusya'nın askeri tutumunun merkezindeydi.

Bazı Rus stratejistler, nükleer kullanımı kısıtlamanın makul bir teklif olduğunu ileri sürdüler.[10] Bu, NATO’nun konvansiyonel güçlerinin üstünlüğünün ittifaka aksi takdirde zafer kazandıracağı bir savaşta gidişatı değiştirirdi.

2008'de başlatılan kapsamlı savunma reformları programı Rusya’nın konvansiyonel gücünü yeniledi ve taktiksel-operasyonel nükleer silahların rolünü alt seviyeye indirdi. Son zamanlarda "çatışmasızlık için gerilimi tırmandırma" denilen doktrin ile ilgili bir tartışma ortaya çıktı.[11] Buna göre Rusya, hızlı bir zafer kazanmak için bir çatışmanın erken safhalarında taktiksel nükleer silahlar kullanabilir.

Bu Reklamı Kapat

Ancak bu varsayım, sağlam bir temele dayanmıyor.[12] Rus açıklamaları böyle bir durumun askeri doktrininde gerçekten var olduğuna dair kesin bir kanıt sunmuyor. Ayrıca bu, konvansiyonel gücün yetersiz (belki bir zamanlar doğruydu, ancak artık değil) ve nükleer misillemenin olasılık dışı (bu nükleer caydırıcılığın sert dünyasında asla varsayılamaz) olduğuna dair iki yanlış önermeye dayanıyor.

Rus askeri düşüncesine dair iki ek özellik de not almaya değer duruyor. İlki, savaşın dört seviyede sınıflandırılmasıdır.[13] Bunlar, "sınırlı ölçüde" silahlı çatışma (daha çok iç savaşlar için geçerlidir), ayrıca her biri devletler ve onların müttefiklerinin farklı düzenlenişlerini içine çeken yerel, bölgesel ve geniş çaplı savaşlardır. Hepsi daha yüksek riskler ve artan askeri mutabakat çağrısı içeriyor.

Karşı çıkma: Savaş karşıtı protestocular Londra'daki Trafalgar Meydanı'nda. Fotoğraf: Joao Daniel Pereira/Alamy Stock Photo
Karşı çıkma: Savaş karşıtı protestocular Londra'daki Trafalgar Meydanı'nda. Fotoğraf: Joao Daniel Pereira/Alamy Stock Photo
The Conversation

İkincisi ve alakalı olanı, Rus ordusu oldukça kesin, ancak durağan bir gerilim basamağına dayanarak hareket ediyor gibi görünüyor.[14] Nükleer kullanım bu basamakta oldukça sonda geliyor ve dünyanın sonu riskiyle de ayrılmaz olarak bağlantılı. Rusya'nın aslında korktuğu tek senaryo bu. Bu gözlemlerin her ikisi de nükleer kullanımı son çare olarak işaret ediyor.

Ukrayna İçin Çıkarımlar

Moskova, orantısız nükleer gerilimi ima ederek, savaş çabalarını sürdürülebilir kılmak için, Ukrayna'ya Batı'nın müdahalesini kısıtlamak (hatta tersine çevirmek) istiyor. Batı'nın şu anda en güçlü silahı, askeri müdahaleden ziyade, yaptırımlardır.

Bu Reklamı Kapat

Bu kendine özgü riskler taşıyor. Eğer bu tarz tedbirler gerçekten kısa vadede "Rus ekonomisinin çöküşüne" neden olacaksa ve iç düzenin varlığını sürdürmesini tehdit edecekse, Rus elitleri varoluşsal tehdidi ne pahasına olursa olsun Ukrayna'daki zaferi gerekli kılmak olarak algılayabilirler.[15]

Bu şartlar altında, kararlılık göstermek veya Ukrayna'daki direnişi kırmak için yapılan sınırlı bir nükleer saldırı hayal edilemez değildir. Bu yüzden, yaptırımların Putin rejimini yerinden etmeye değil, Rusya'nın savaş çabalarını sona erdirmeye yönelik kalması çok önemlidir.

Ancak bu senaryolar uzak görünüyor. Tamamen askeri bir bakış açısıyla, Ukrayna'da günümüzde yaşanan savaş Rus sınıflandırma sistemine göre yerel ve bölgesel seviye arasında yer almaktadır. Bunlardan hiçbiri taktiksel-operasyonel nükleer silahların Ukrayna hedeflerinde kullanılmasını talep etmiyor. Yakın gelecekte, Ukrayna'nın Rus işgaline karşı koyma kabiliyetinin devam etmesi, büyük ihtimalle kademeli bir şekilde artan Rus personeli ve sivil altyapıyı hedef alan konvansiyonel ateş gücü ile karşılık bulacak.

Bunun ötesinde, sıradakinin nükleer silahlar olduğunu varsaymamalıyız. Birleşik Devletler yetkilileri, Rusya'nın kimyasal ve biyolojik savaşa başvurmaya hazır olduğu uyarısını yaptılar.[16] Rus ordusunun Ukrayna'da zafer kazanmak için bir hayli "tatsız yolu" var.[17]

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Korkutucu! 4
 • Tebrikler! 2
 • Muhteşem! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: The Conversation | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/05/2022 16:00:20 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11691

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Aşılar
Hastalık Kontrolü
Biyocoğrafya
Klinik Mikrobiyoloji
Editör Seçkisi
Şüphecilik
Araştırmacılar
Eğilim
Balıklar
Egzersiz
Kozmoloji
Organ
Ağaç
Kanıt
Algı
Sinirbilim
Kalp
Primatlar
İnfografik
Kedi
Gıda
İnternet
Veri Bilimi
Çevre
Anne
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et