Türkiye Ekmek Tüketim Miktarı Nedeniyle Guinness Rekorlar Kitabı'ndadır!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Türkiye, 2000 yılında yayınlanan Guinness Rekorlar Kitabı’nda yer almaktadır. Çünkü ülkemiz, kişi başına en fazla (199.6 kilogram) ekmek tüketen ülkedir. Bir diğer deyişle, Türkiye’de her yıl ortalama vücut ağırlığımızın 3 katı kadar ekmek tüketiyoruz. Hem de rekoru açık ara farkla elimizde tutuyoruz. Sıralamada Türkiye’den hemen sonra, yılda kişi başı135 kilogram ile (2000 yılındaki adıyla) Sırbistan-Karadağ ve yılda kişi başı 133.1 kilogram ile Bulgaristan geliyor. 

Bu hiç de iyi bir haber değil, övünülecek bir şey hiç değil! Çünkü bildiğimiz tarzda ekmek, geleneksel tarihimizde yok! Aslında insanlık tarihinde de sadece Avrupa toplumlarında var.

Bildiğimiz "modern ekmek" ise tamamen orijinalinden farklı, hızlı bir şekilde üretilebilen ve “Chorleywood Endüstriyel Ekmek Yapma Metodu” olarak bilinen ve 1961’de geliştirilen, daha hızlı, daha çok ekmek üretmeye yönelik, mayalanma süresini kısaltan bir sürecin ürünü. Tarihi yanlış okumadınız! Modern ekmek üretim metodu bundan sadece birkaç on yıl önce keşfedilmiştir!

Bu yöntem ile üretilen ekmekler (ki bizim ülke çapında haldır haldır ürettip herkesin delice tükettiği -hatta tüketemediği- ekmekler bu yöntemle yapılıyor) düşük protein yüzdelerine ve yüksek glisemik indekse (yani şeker yükselten bir doğaya) sahip.

“Modern” ekmeğin çekiciliği mayalanma sırasında mayanın ürettiği ikincil metabolitlerden ve yüksek glisemik indekse sahip olmasından ileri geliyor. Mayalanma ve pişirme sırasında ortaya çıkan kokunun “çekiciliği” mayanın ürettiği morfin benzeri moleküllerden (ki aslında düşük dozda bağımlılığın temelinde de bu var) ve ayrıca kan şekerini bir anda yükseltmesinden (serotonin üretimini bu şekilde tetikliyor). Böylece sürekli olarak yüksek oranda ekmek tüketme isteği oluşuyor. 

“Modern” ekmek, bağımlılık yapıyor ve bu bağımlılığın bedelini de sağlığımızı kaybederek ödüyoruz. Bunun yerine “modern” ekmek bağımlılığımızdan kurtulup yerine lavaş, çapati tarzı karbonhidrat kaynaklarına yönelmeliyiz. Mümkün olduğunda “modern” ekmeği yaşamımızdan çıkarmamız gerekiyor. Sadece kendimiz için değil, gelecek nesillerimizin sağlığı için de bunu yapmamız gerekiyor. Modern ekmek ve türevleri yaşamımızdan çıkmadığı sürece kaybettiğimiz sağlıklı yaşamımızı tam anlamıyla geri kazanmamız pek mümkün gözükmüyor.


Düzenleyen ve Görsel: ÇMB

Kaynak: Guinness

Çocuklarınızın Gelişimi İçin Evde Kitapların Olması, Eğitim Düzeyiniz Kadar Önemli!

NASA ve Keşif Açıklamaları

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim