Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Yaşam Süresini Uzatıyor Olabilir!

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Yaşam Süresini Uzatıyor Olabilir! European Commission
3 dakika
737
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 6 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin beklenen yaşam süresini nasıl etkilediğini araştıran ilk çalışma, eşitliğin yaygınlaşmasının hem kadınların hem de erkeklerin yaşam süresini uzattığına işaret ediyor.

Sosyoekonomik gelişim ve coğrafi yakınlığa göre gruplara ayrılan ülkeler arasında gözlenen farklılıklara göre toplumsal cinsiyet eşitliğinin yaygınlaşması kadınların hayatını ve sağlık durumunu daha olumlu etkilemekle beraber erkeklerin de daha uzun yaşamasını sağlıyor. Bunun yanı sıra iki toplumsal cinsiyet arasındaki beklenen yaşam süresi farkını da azaltıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Araştırmanın sonuçları, Dünya Kadınlar Günü'nden hemen önce yayınlandı. Araştırma ekibinin lideri ve George Institue for Global Health'te fahri araştırma görevlisi olan Dr Cat Pinho-Gomes, toplumca benimsenmiş toplumsal cinsiyet eşitliğinin beklenen yaşam süresini uzatabileceğini söylüyor ve şöyle devam ediyor:

İş ve yaşam koşulları, kirliliğe maruz kalma oranı, sağlık ve eğitim hizmetlerine ulaşabilme, gelir miktarı ve sosyal destek alabilme gibi ne kadar yaşayacağınızı belirleyen faktörlerin çoğu; Dünya genelinde toplumsal cinsiyetler arasındaki farklardan etkilenen faktörlerdir.

Tüm Reklamları Kapat

Ülkelerin toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik ilerleme kaydetmesi ve kadınların siyasi, finansal ve sosyal hayatta daha fazla yer alması, tüm toplumu olumlu etkiliyor.

Dünya Ekonomik Forumunun son raporuna göre yaşam maliyetlerinin sürekli artması, COVID-19 pandemisi, iklim krizi ve geniş çaplı ihtilaf ve işten çıkarmalar gibi etkenler toplumsal cinsiyet eşitliğine giden yoldaki ilerlememizi yavaşlatıyor. Bu da sosyoekonomik gelişmeler ile yaşam ve iş koşullarındaki iyileşmeleri tehlikeye atarak son yıllarda kaydedilen yaşam süresi uzamasını frenleyebilir.

Araştırmacılar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin beklenen yaşam süresi ile ilişkili olup olmadığını anlamak ve kadınlarla erkekler arasındaki yaşam süresi farkını açıklamak için Dünya Ekonomik Forumunun geliştirdiği Küresel Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği Endeksinden (mGGGI) yararlandı. Bu endeks 2010 ve 2021 yılları arasında Dünya genelinde 156 ülkede uygulandı.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Küresel Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin gelişimini ve mevcut durumunu 4 temel boyutta incelemiştir. Bu dört boyut ekonomik katılım ve fırsat eşitliği, eğitim düzeyi, sağlık ve hayatta kalma oranları ile siyasi güçlendirme olarak sıralanabilir. Bu çalışmada endeksin sağlık ve hayatta kalma boyutu dışarıda bırakılmıştır, çünkü bu boyut çalışmanın konusu olan beklenen yaşam süresini de endekse dahil etmektedir.

Geri kalan 3 boyut arasında hem kadın hem de erkeklerde uzun yaşam süresiyle en ilişkili olanın eğitim düzeyi olduğu saptanmıştır. Dr Phino-Gomes bu bulgu hakkında şöyle söylüyor:

Bulgularımız, özellikle birçok kız çocuğunun eğitime erişiminin engellendiği ve kaynaklara erişimin sınırlı olduğu düşük veya orta gelir düzeyine sahip ülkelerde eğitime yatırım yapılmasının hayati öneme sahip olduğunu gösteriyor.

Son yıllarda toplumsal cinsiyet eşitliğinde önemli ilerlemeler kaydeden yüksek gelirli ülkelerde ise toplumsal cinsiyet eşitliğine daha fazla yatırım yapmak özellikle de erkeklerin beklenen yaşam süresini artırabilir. Avrupa Birliği ülkelerinde gözlemlediğimiz toplumsal cinsiyet eşitliği ve uzun yaşam süresi arasındaki ilişki bu çalışmada kullandığımız endeksle doğrulanmış ve bulgularımızın geçerliliği güçlendirilmiştir.

Siyaset alanındaki toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile beklenen yaşam süresi arasındaki ilişkinin zayıf olması ise, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin siyasi sistemlerde uygulanamadığına dair endişeleri destekliyor.

Tüm Reklamları Kapat

Son zamanlardaki istifalarda da görebileceğimiz gibi, kadınlar siyaset alanında hâlâ birçok zorlukla karşılaşıyor. Kadınların bu alanda yaşadığı zorluklar arasında ayrıştırılmanın yanı sıra özel hayatları ile siyasi hayatlarını dengeleme, siyasi partilerden destek alma ve kampanyalarına finansman sağlama konularndaki zorluklar bulunuyor.

Özetle, 2021'de Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Endeksindeki her %10'lık ilerleme; kadınlarda 4.3, erkeklerde ise 3.5 ay daha uzun bir yaşam süresiyle ilişkilendirildi. Bu da toplumsal cinsiyetler arasındaki beklenen yaşam süresi farkının 8 ay azalması anlamına geliyor. Ancak bu verilerin farklı coğrafi bölgelerde daha farklı olduğuna dikkat edilmeli. Dr. Pinho-Gomes son olarak şunları söylüyor:

Çalışmamızın sonuçları; özellikle de dünya, hayatımızın birçok alanında toplumsal cinsiyet eşitliğine zarar veren COVID-19 salgınından yavaş yavaş kurtulurken hükümetleri yakından ilgilendiriyor.

Bu Dünya Kadınlar Gününde, kadınların hayatın farklı alanlarında daha çok bulunmasının toplumları daha sağlıklı ve daha zengin hale getirmeye olan katkısını unutmayalım.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
25
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 4
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • İnanılmaz 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • A. Pinho-Gomes, et al. (2023). Gender Equality Related To Gender Differences In Life Expectancy Across The Globe Gender Equality And Life Expectancy. PLOS Global Public Health, sf: e0001214. doi: 10.1371/journal.pgph.0001214. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 05/12/2023 15:45:07 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/14771

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Entomoloji
Sosyal Medya
Parçacık
Evrim Ağacı Duyurusu
Renk
Doku
Vejetaryen
Ses
İnsanlık
Argüman
Bakteri
Örümcek
Siyah
Sanat
Ateş
Çocuklar İçin Bilim
Oksijen
Karanlık Madde
Çeviri
Çevre
Uçma
Biliş
Çin
Bebek Doğumu
Kadın Sağlığı
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Maymunlar Taş Devrine Girdi mi?!
Maymunlar Taş Devrine Girdi mi?!
%50 Yağmur İhtimali Ne Demek?
%50 Yağmur İhtimali Ne Demek?
Gombe Şempanze Savaşı:
Gombe Şempanze Savaşı: "Maymunlar Cehennemi" Gerçek Oldu!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
42 Milyon Dolarlık Saat Ne İşe Yarayacak?
42 Milyon Dolarlık Saat Ne İşe Yarayacak?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Alparslan. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Yaşam Süresini Uzatıyor Olabilir!. (3 Haziran 2023). Alındığı Tarih: 5 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/14771
Alparslan, E. (2023, June 03). Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Yaşam Süresini Uzatıyor Olabilir!. Evrim Ağacı. Retrieved December 05, 2023. from https://evrimagaci.org/s/14771
E. Alparslan. “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Yaşam Süresini Uzatıyor Olabilir!.” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, 03 Jun. 2023, https://evrimagaci.org/s/14771.
Alparslan, Eda. “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Yaşam Süresini Uzatıyor Olabilir!.” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, June 03, 2023. https://evrimagaci.org/s/14771.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close