Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Tennesin (Ununseptiyum)

Tennesin (Ununseptiyum) Nedir? Özellikleri Nelerdir ve Nerelerde Kullanılır?

Tennesin (Ununseptiyum)
Ununseptium (Tennesin)
2 dakika
3,724
Evrim Ağacı Akademi: Periyodik Cetvel ve Elementler Yazı Dizisi

Bu yazı, Periyodik Cetvel ve Elementler yazı dizisinin 117. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Hidrojen" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
Tüm Reklamları Kapat

Özellikler

Ununseptiyum veya bir diğer adı ile Tennesin, en son keşfedilen elementlerden bir tanesidir. Doğada rastlanmaz; hatta hiç bulunmaz. Tamamen insan eliyle, yapay olarak üretilmiş bir elementtir. Sentetik bir element olduğu için, özelliklerinin çoğu bilimsel olarak henüz kanıtlanamamış durumdadır. Kimyasal sembolü ''Uus'' veya ''Ts'' dir. Atom numarası ise 117'dir; yani bilinen en ağır 2. elementtir. 7. periyodun sonunda yer alan bir halojendir. Ancak görelilik etkileri dolayısıyla diğer halojenlerden oldukça farklı özelliklere sahip olacağı düşünülmektedir: Örneğin, tennesinin diğer halojenlerin aksine anyon oluşturmayacağı ve yüksek oksidasyon durumlarına ulaşamayacağı öngörülmektedir. Buna karşılık, yapılan ilk ölçümler, tennesinin erime ve kaynama noktası ile ilk iyonizasyon enerjisi gibi özelliklerinin halojenlerle uyumlu olduğunu göstermektedir.

Elementin, "kararlılık adası" olarak bilinen bir bölgede bulunduğu düşünülmektedir. Normalde elementler bizmuttan itibaren giderek daha kararsız ve radyoaktif hale gelirler; ancak bazı süper-ağır elementler, bu trendi bozarak daha stabil bir yapıda olabilirler. Bu elementlerin "kararlılık adasında olduğu" söylenir. Sentezlenen tennesin atomları birkaç on ila birkaç yüz milisaniye boyunca kararlılıklarını korumuşlardır.

Bulunma Sıklığı ve Üretimi

Tennesin elementi sentez yani yapay yollarla keşfedilen bir element olduğu için doğada bulunmaz. Ortak Nükleer Araştırma Enstitüsü Laboratuvarında şimdiye kadar sadece 15 tane Tennesium elementi sentezlenebilmiştir.

Uygulama ve Kullanım Alanları

Ununseptiyum elementi henüz yeni keşfedilmiş bir element olduğundan, çevreye verebileceği zararlar hususunda yeterli çalışma bulunmamasından kaynaklı kullanım ve uygulama alanları belirlenememiştir fakat araştırma amaçlı kullanıldığı biliniyor.

Tarihi

Ununseptiyum diğer bir adı ile Tennesin, 5 Nisan 2010 yılında Rus ve Amerikan asıllı bilim insanlarının Yuri Oganessian'ın önderliğinde ortak çalışması sonucu, Rusya'nın Dubna kentinde keşfedilmiştir. Tennesin 2010 yılında sentezlenmiş, 2011 yılında kardeş izotoplarından biri sentezlenerek deney sonuçları doğrulanmış, 2015 yılında keşfi onaylanmış ve 2016 yılında adlandırılmıştır.

Etimolojisi

Tennesin eleminin adı, 2016 yılında ABD’nin Tennessee eyaletine ithafen koyulmuştur. Bunun sebebi, elementin keşfinde en büyük rolü üstlenen Vanderbilt Üniversitesi'nden Joseph Hamilton'un Tennessee Üniversitesi'nde akademisyenlik yapmasıdır.

İlk olarak adı Ununseptiyum (atom numarasına ithafen, Latince 1-1-7 numaralı sayılar) olarak duyurulmuş ve 2016 yılının sonlarına doğru Tennesin ile değiştirilmiştir. Günümüzde bazı periyodik cetveller ''Uus''olarak göstermeye devam etmektedir ve buna bağlı olarak, Ununseptiyum ismi altında kullanımı halen devam etmekte.

Önlem ve Güven

İnsanlar, hayvanlar ve bitkiler üzerinde bilinen bir zararı bulunmayan Tennesin'in radyoaktif özelliği sebebiyle kanserojen ve toksik olabileceği öngörülüyor. Toksik elementlerin bulunduğu halojen grubunda yer alan Ununseptiyum'un çevre için de tehdit teşkil ettiği düşünülüyor.

İlginç Bilgiler ve Diğer

 • 2017 yılından itibaren en son keşfedilen element olma özelliğini taşır.
 • 2017 yılı itibariyle sadece 15 tane Tennesin atomu sentezlenebilmiştir.
 • Tennesin elementinin ismi henüz Türk Dil Kurumu gibi yetkili kurumlarca belirlenememiştir.
 • Ununseptiyum'un oda sıcaklığında katı olacağı düşünülüyor.
 • Tennesin'in bir yarı metal olduğu öngörülmektedir.
 • Ununseptiyum elektrik bakımından iletken bir radyoaktiftir.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
Evrim Ağacı Akademi: Periyodik Cetvel ve Elementler Yazı Dizisi

Bu yazı, Periyodik Cetvel ve Elementler yazı dizisinin 117. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Hidrojen" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
22
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 8
 • Tebrikler! 4
 • Bilim Budur! 4
 • Muhteşem! 3
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Umut Verici! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/06/2024 23:54:40 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10007

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Wuhan Koronavirüsü
Mutasyon
Toprak
Albert Einstein
Diş Hekimi
Adaptasyon
Büyük
Evrim Kuramı
Aşılar
Okyanus
Semptom
Test
Tutarlılık
Genler
Retrovirüs
Mühendislik
Yaşamın Başlangıcı
Doğal Seçilim
Buzul
Uzun
Hekim
Astrofotoğrafçılık
Yılan
Kültür
Kuşlar
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
B. Balantekin, et al. Tennesin (Ununseptiyum). (19 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 25 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10007
Balantekin, B., Bakırcı, Ç. M. (2021, January 19). Tennesin (Ununseptiyum). Evrim Ağacı. Retrieved June 25, 2024. from https://evrimagaci.org/s/10007
B. Balantekin, et al. “Tennesin (Ununseptiyum).” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 19 Jan. 2021, https://evrimagaci.org/s/10007.
Balantekin, Binnur. Bakırcı, Çağrı Mert. “Tennesin (Ununseptiyum).” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, January 19, 2021. https://evrimagaci.org/s/10007.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close