Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Livermoriyum

Livermoriyum Nedir? Özellikleri Nelerdir ve Nerelerde Kullanılır?

Livermoriyum Wikimedia Commons
Livermoriyum elementinin elektron dağılımı.
1 dakika
1,402
Evrim Ağacı Akademi: Periyodik Cetvel ve Elementler Yazı Dizisi

Bu yazı, Periyodik Cetvel ve Elementler yazı dizisinin 116. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Hidrojen" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
Tüm Reklamları Kapat

Özellikler

Livermoriyum elementi "Lv" sembolü ile gösterilmektedir. Atom numarası 116 olan elementin atom ağırlığı ise 293 olarak belirlenmiştir. Elementin erime ve kaynama noktaları bilinmemektedir. Periyodik tablonun 7. periyodunun 16. grubunda yer almaktadır. Bu gruba aynı zamanda kalkojenler grubu da denilmektedir. Oda koşullarında katı fazda bulunması beklenmektedir.[1]

Diğer süper-ağır elementlerde de olduğu gibi livermoriyum da oldukça kararsız bir yapıya sahiptir. 4 tane izotopu bulunmaktadır. 292Lv, 291Lv ve 290Lv izotoplarının hepsinin yarı ömürleri 20 milisaniyeden azdır.[2] Ancak en kararlı izotopu 293Lv, yaklaşık 53 milisaniye yarı ömre sahiptir.[3] Olası kimyasal bileşiklerinde -2,+2 ve +4 oksidasyon durumları göstereceği tahmin edilmektedir.[4]

Bulunma Sıklığı ve Üretimi

Livermoriyum sentetik bir radyoaktif metaldir ve yalnızca çok küçük miktarlarda üretilmiştir.

Uygulama ve Kullanım Alanları

Şimdiye kadar sadece birkaç tane livermoriyum atomu üretilebildiğinden, bilimsel çalışma dışında pratik kullanımı alanı bulunmamaktadır.[3]

Tarihi

Livermoriyum, ilk olarak Dubna, Rusya'da Temmuz 2000'de sentezlendi. Çalışma, Dubna'daki Ortak Nükleer Araştırma Enstitüsü ve Yuri Oganessian ve Ken Moody liderliğindeki California'daki Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı'ndaki bilim ekipleri arasındaki bir işbirliğiydi. Uluslararası Saf ve Uygulamalı Kimya Birliği (IUPAC), çalışmayı yıllarca gözden geçirdi ve 2011'de, o zamanlar adıyla anılan ununheksiyumun keşfini nihayet kabul etti. Reaksiyon, kalsiyum-48 ile küriyum-248 füzyonuydu. Kalsiyum iyonları siklotronda (bir partikül hızlandırıcı) bir ışın haline getirildi ve bir küriyum hedefine ateşlendi. İlk durumda, tek bir livermoriyum-292 atomu tespit edildi. Bir yıl süren bir deneyde, iki tane daha livermoriyum-292 atomu üretildi. Birincisi 125.5 ms ve ikincisi 55.0 ms kadar mevcuttu.[5]

Etimolojisi

Rusya Ortak Nükleer Araştırma Enstitüsü'nün (JINR) müdür yardımcısı, başlangıçta 116.elementin adının Moskova bölgesi onuruna Muscovy'den alınmasını istedi. Daha sonra, Kaliforniya'daki Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı'ndan bilim insanları tarafından süper-ağır elementlerin keşfinde yürütülen çalışmaları onurlandırmak için livermoriyum adı seçildi.[5]

Önlem ve Güven

Kısa yarı ömre ve son derece kararsız bir yapıya sahip oldukları için herhangi bir biyolojik rolü bulunmamaktadır.[6]

İlginç Bilgiler ve Diğer

Şimdiye kadar sadece 35 tane atomu gözlemlenmiştir.[2]

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
Evrim Ağacı Akademi: Periyodik Cetvel ve Elementler Yazı Dizisi

Bu yazı, Periyodik Cetvel ve Elementler yazı dizisinin 116. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Hidrojen" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
15
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 5
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/07/2024 03:13:22 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10188

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Element
Venüs
Haber
Köpekgil
Doğru
Elementler
Evrim Ağacı
Elektrik
Diş Gelişimi
Nöronlar
Beyin
Abd
Yörünge
Kertenkele
Su
Gazetecilik
Müzik
Elektromanyetik
Evrimsel Süreç
Evrim Teorisi
Dünya Dışı Yaşam
Hücre
Aşı
Beslenme Davranışı
Kalıtım
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
C. Yazıcı, et al. Livermoriyum. (19 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 23 Temmuz 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10188
Yazıcı, C., Bakırcı, Ç. M. (2021, January 19). Livermoriyum. Evrim Ağacı. Retrieved July 23, 2024. from https://evrimagaci.org/s/10188
C. Yazıcı, et al. “Livermoriyum.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 19 Jan. 2021, https://evrimagaci.org/s/10188.
Yazıcı, Cansu. Bakırcı, Çağrı Mert. “Livermoriyum.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, January 19, 2021. https://evrimagaci.org/s/10188.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close