Tek Hücreli Tatlı Su Algleri: Dezmidler

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Fotoğrafta gördüğünüz, tatlı sularda yaşayan ve "dezmidler" olarak bilinen bir yeşil alg türünün mikroskop altındaki görüntüsüdür. Tek hücreli canlılar olan bu algler, 10 mikron (metrenin 10.000'de 1'i)  kadar küçük olanları olduğu gibi, 0.3 milimetreye ulaşabilenleri de vardır. Fotoğraftaki kırmızılıklar, türün klorifillerinden kaynaklanan floresanstan oluşmaktadır.

Fotoğraf, konfokal görüntüleme yoluyla çekilmiştir ve 400 kat büyütülmüştür. Bu fotoğraf, Olympus Bioscapes Dijital Fotoğraf Yarışması'nda 3.'lüğe layık görülmüştür.

 

Fotoğraf Kredisi: Igor Siwanowicz, HHMI Janelia Çiftliği Araştırma Kampüsü, Virginia

Kaynak: Wired

Yüzgeçlerin Bacaklara Evriminde Genom Çiftlenmeleri: Kürek Burunlu Balık

Gerçek Philadelphia Deneyi

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder