Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Tanıdıktan, Ahbapa: Kimya Uyumu, Arkadaş Seçiminde ve Arkadaşlık Gelişiminde Ne Kadar Önemli?

Tanıdıktan, Ahbapa: Kimya Uyumu, Arkadaş Seçiminde ve Arkadaşlık Gelişiminde Ne Kadar Önemli?
3 dakika
3,805
Tüm Reklamları Kapat

Şaşırıtcı düzeyde çeşitliliğe sahip çok sayıda ilişkiyi tanımlamak için "arkadaş" kelimesini kullanıyoruz. Birini "arkadaş" olarak adlandırmak, o kişiyi ne sıklıkta gördüğünüzle pek ilgili değildir; ama o kişiyi hayatınızda özel bir konuma yükselten bir yakınlık duygusu oluşturur.

Arkadaşlıkların, diğer ilişkilere kıyasla birçok yönden belirsiz sınırları vardır. Örneğin, iş arkadaşlarımızla olan ilişkimiz, işe alınmamızla başlar ve işten ayrılmamızla sona erer (tabii işten çıktıktan sonra arkadaşlığımıza devam etmiyorsak). Öte yandan akrabalarımız, doğduğumuz andan ölene kadar akrabamızdır.

Tüm Reklamları Kapat

Arkadaşlıkların başlangıcı ve bitişi nadiren bu kadar net bir şekilde bellidir. Arkadaşlıklardaki değişikliklere, genellikle üniversiteye gitmek veya evlenmek gibi önemli yaşam geçişleri eşlik eder. Ancak bu tür geçişler boyunca eski dostlukları sürdürmek, yaşamdaki büyük değişikliklerinin stresini azaltmaya yardımcı olabilir.

Tanışıklık Nerede Biter ve Arkadaşlık Nerede Başlar?

Bir tanışıklığın artık bittiğini ve arkadaşlığa dönüştüğünü nasıl anlarız? Bu sorunun cevabı, kısmen ilgili kişilerin kültürel geçmişine bağlıdır. Akrabalık yapılarının güçlü kaldığı kültürlerde dostluklar daha zor kurulur ve bu, aynı kültür içindeki sosyal sınıflar arasında arkadaşlık kalıplarının oldukça farklı olabileceği gerçeğiyle daha da karmaşıklaşır.

Tüm Reklamları Kapat

Amerikalılar, muhtemelen İngilizcedeki "tanıdık" kelimesinin oldukça soğuk bir çağrışım yapmasından dolayı, "arkadaş" terimini Batılı olmayan toplumlardaki insanlardan daha özgürce ve serbestçe bir şekilde kullanma eğilimindedir. Bu nedenle, başkalarıyla olan bağlarımıza daha olumlu bir şekilde bakabilmek için "arkadaş" kelimesini kullanabiliriz.

Bazı kültürler, genç Amerikalıların bazen "BFF" (İng: "Best Friends Forever", Tür: "Sonsuza Dek Dost") kısaltmasını kullanması gibi arkadaşlık derecelerini tanımlamak için farklı kelimeler kullanır. Bu şekilde, bazı arkadaşlarını diğerlerinden ayırırlar. Öte yandan Polonya'daysa arkadaşlığın farklı yoğunluklarını anlatan kelimeler vardır: Örneğin, bir "przyjaciel", büyük bir oranda kendini açmasıyla karakterize edilen ve muhtemelen uzun süredir devam eden bir ilişkisi olan kişidir. Bu kelimenin en iyi Türkçe çevirisi, Türkiye'de kullandığımız anlamıyla "arkadaş" olacaktır.

En az samimiyet içeren terim olan "znajomy", Türkçedeki "tanıdık" kelimesine çok yakındır. Bir "znajomy"nin resmi olarak daha samimi bir statü kazandığı ve bir "kolega" haline geldiği bir ritüel vardır, bu da aşağı yukarı Türkçedeki "ahbap" kelimesine denktir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bu, iki tarafın -cinsiyetlerinden bağımsız olarak- birbirlerine gelecekte bay veya bayan gibi daha resmi bir unvan yerine isimleriyle hitap etmek için karşılıklı izin verdikleri anda gerçekleşir. Bunun ardından, çoğu zaman ikilinin kollarını birbirine geçirip alkol içtikleri bir kutlama gelir.

Türkiye'deki Arkadaşlık İlişkilerine Dair Veriler

Türkiye'de lise öğrencileri arasında yapılmış bir araştırma arkadaşlık ilişkilerine dair çeşitli bulguları ortaya koyuyor. Bu araştırma sonucuna göre katılımcıların;[1]

 • %60'ının 10'dan fazla arkadaşı vardır.
 • %6'sının hiç arkadaşı yoktur.
 • %41'inin yakın arkadaş sayısı 2 ila 4 arasındadır.
 • %3.4'ünün hiç yakın arkadaşı yoktur.
 • %50'si 2 ila 5 yıl boyunca arkadaşlıklarını sürdürmektedir.
 • %88.3'ünün karşı cinsten arkadaşı vardır.

Arkadaşlıkta "Kimya Uyumu" Ne Kadar Önemlidir?

Çoğumuz, biriyle benzer "kimyaya" sahip olmanın nasıl göründüğü ve hissettirdiği konusunda sezgisel bir anlayışa sahiptir. Bu kişilerle etkileşim kurmanın bir kolaylığı ve akışı vardır. Bunlar; sözsüz davranışlarda akıcılık ve eşzamanlılık, konuşmada sıra alma ve mizah yapma şeklinde ortaya çıkar.

Bu, birbirinizin duygularını ve niyetlerinizi doğru bir şekilde okuduğunuza dair bir güvendir. Bütün bunlar, kişilerarası deneyimleri enerji verici ve eğlenceli hale getirir ve kimya tarafından desteklenen etkileşimler, sadece parçalarının toplamından daha fazlası ("sinerjik") olan ilişkileri besler.

İlişkilerde enerji uyumuna katkıda bulunan beş ana faktörü tanımlayan "Arkadaşlık Kimya Uyumu Anketi" adlı bir araç geliştirilmiştir. Bu beş faktör şunlardır:

 • Karşılıklı dürüstlük ve açıklık,
 • Karşılıklı çıkarlar,
 • Sıcaklık ve cana yakın olmak,
 • Benzer değerler ve dünya görüşleri (Özellikle arkadaş ilişkilerinde önemlidir.),
 • Fiziksel çekicilik (Özellikle romantik ilişkilerde önemlidir.).

Bu niteliklere sahip kişilerarası ilişkiler, arkadaşlığa dönme yolunda ilerlemektedir. Buna biraz da kimya uyumu eklerseniz Humphrey Bogart'ın karakteri Rick'in Casablanca filminin son cümlesinde dediği gibi bir ilişkiniz olur:

Louis, bence bu güzel bir dostluğun başlangıcı.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
35
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 19
 • Muhteşem! 5
 • İnanılmaz 4
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Güldürdü 2
 • Umut Verici! 2
 • Üzücü! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Psychology Today | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/02/2024 14:42:25 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/13016

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Santigrat Derece
Uydu
Teori
Süt
Kök Hücre
Evrimsel Süreç
Basınç
Eğitim
Şüphecilik
Zeka
Avcı
Balıklar
Asteroid
Maymun
Kanser Tedavisi
Patojen
Sağlık Bilimleri
Dalga
Zaman
Evrimleşme
Genetik
Acı
Enerji
Tutarlılık
Einstein
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Bilmeden Sahip Olabileceğiniz 10 Anormal Özellik!
Bilmeden Sahip Olabileceğiniz 10 Anormal Özellik!
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Gizemli
Gizemli "Benford Yasası", Seçim Hilelerini İspatlamakta Nasıl Kullanılır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
F. T. McAndrew, et al. Tanıdıktan, Ahbapa: Kimya Uyumu, Arkadaş Seçiminde ve Arkadaşlık Gelişiminde Ne Kadar Önemli?. (9 Kasım 2022). Alındığı Tarih: 21 Şubat 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/13016
McAndrew, F. T., Selamet, G., Şahin, D. (2022, November 09). Tanıdıktan, Ahbapa: Kimya Uyumu, Arkadaş Seçiminde ve Arkadaşlık Gelişiminde Ne Kadar Önemli?. Evrim Ağacı. Retrieved February 21, 2024. from https://evrimagaci.org/s/13016
F. T. McAndrew, et al. “Tanıdıktan, Ahbapa: Kimya Uyumu, Arkadaş Seçiminde ve Arkadaşlık Gelişiminde Ne Kadar Önemli?.” Edited by Damla Şahin. Evrim Ağacı, 09 Nov. 2022, https://evrimagaci.org/s/13016.
McAndrew, Frank T.. Selamet, Gökalp. Şahin, Damla. “Tanıdıktan, Ahbapa: Kimya Uyumu, Arkadaş Seçiminde ve Arkadaşlık Gelişiminde Ne Kadar Önemli?.” Edited by Damla Şahin. Evrim Ağacı, November 09, 2022. https://evrimagaci.org/s/13016.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close