Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Steroid İlaçlar, Beyindeki Beyaz ve Gri Maddeyi Etkiliyor!

Steroid İlaçlar, Beyindeki Beyaz ve Gri Maddeyi Etkiliyor!
3 dakika
2,642
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Açık erişimli dergi BMJ Open'da yayımlanan ve türünün en kapsamlısı olan bir çalışmaya göre, inhaler de dâhil olmak üzere reçeteli streoid kullanımının, beyindeki ak ve gri maddenin yapısında ve hacmindeki değişikliklerde rolü olabilir.[1] Araştırmacılara göre; bulunan bağlantılar anksiyete, depresyon, mani ve deliryum gibi uzun süreli kullanımdan sonra sıklıkla görülen nöropsikiyatrik etkileri açıklamada yardımcı olabilir.

Bir sentetik streoid grubu olan glukokortikoidler, immünosupresif özellikleri nedeniyle en sık reçete edilen ilaçlar arasında yer alıyorlar. Steroidler, çok çeşitli tıbbi durumları tedavi etmekte kullanılıyorlar. Yüksek gelirli ülkelerde, nüfusun %0,5 ile %3 arasının sistemik (infüzyonlar ve tabletler) tıbbi steroid kullandığı tahmin ediliyor. Oldukça etkili olsalar da hem sistemik hem de inhaler streoidlerin, birçok ciddi metabolik, karidyovasküler ve müsküloskeletal yan etkilerin yanı sıra nöropsikiyatrik etkilerle de bağlantılı olabileceği düşünülüyor.

Tüm Reklamları Kapat

Daha önce yayımlanmış olan araştırmalar, uzun süreli tıbbi steroid kullanımının yapısal bozukluklara ve beyindeki bazı bölgelerin büzüşmesine yol açabileceğini öne sürüyordu Ancak bu çalışmaların birçoğu, sadece belirli durumlara sahip az sayıda insanı araştırmalarına dâhil etmişti. Dolayısıyla astım gibi solunum rahatsızlıkları için inhaler steroid kullananlar da dâhil olmak üzere, daha fazla tıbbi steroid kullanıcısı üzerinde yapılan çalışmalarda da bu bağlantıların gözlenip gözlenmeyeceği hala kesin değildi.

Araştırmacılar, bu konuya bir kesinlik getirmek için, Birleşik Krallık Biobank'ından 40-69 yaş arasındaki yarım milyon kişinin verilerini aldı. Bununla, sistemik ve inhaler steroid kullananlar ve kullanmayanlar arasında beyin hacmi ve yapısı açısından belirli bir değişiklik olup olmadığını görmeyi amaçladılar. Araştırmacılar, ayrıca steroid kullanımının, algılama hızı ve duygusal tepkilerdeki farklılıklarla bağlantılı olup olmadığını da öğrenmek istediler.

Tüm Reklamları Kapat

222 sistemik ve 557 inhaler steroid kullanıcısının MR beyin görüntüleri, 24,106 adet kullanıcı olmayan bireyinkiyle karşılaştırıldı. Katılımcıların hiçbirine daha önce nörolojik, psikiyatrik ve hormonel bir rahatsızlık tanısı koyulmamıştı ve hiçbiri antidepresanlar gibi ruh halini değiştiren ilaçlar almıyordu. Katılımcılar, önceki iki hafta boyunca ruh halinin belirli yönlerini değerlendirmek için bir anket doldurdu.

MR sonuçları karşılaştırıldığında, sistemik ve inhaler steroid kullanıcılarının, beyindeki nöral bağlantı ve sinyalleşmeden sorumlu beyaz maddesinde, bu ilaçları hiç kullanmayanlara kıyasla daha fazla yapısal bozulma gözlendi. Sistemik streroid kullanıcılarında, inhaler kullanıcılarından daha büyük etkiler gözlendi. Ayrıca detaylıca yapılan analizden sonra bu etkilerin uzun süreli kullanıcılarda çok daha fazla olduğu sonucuna varıldı.

İlaç kullanmayanlarla karşılaştırıldığında, sistemik kullanımında daha geniş bir kaudata ve inhaler kullanımında daha küçük bir amigdalaya rastlanıldı. Hem kaudat hem de amigdala, beyinde bilişsel ve duygusal işlemlerde görevli gri madde yapılarıdır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Sistemik steroid kullanıcıları ayrıca, algılama hızını ölçmek için tasarlanmış bir testte de ilaç kullanmayanlara kıyasla daha kötü bir performans sergiledi. İlaç kullanmayanlara göre önemli ölçüde daha fazla depresif belirtiler, ilgisizlik, huzursuzluk ve yorgunluk/uyuşukluk bildirdiler. İnhaler steroid kullanıcıları ise sadece yorgunluk/uyuşukluk bildirdiler ve bu sistemik streoid kullanıcılarına göre daha az bir düzeydeydi. Araştırmacılar şöyle söylüyor:

Glukokortikoid kullanımı ile beyindeki değişiklikler arasındaki nedensel ilişki, mevcut ve önceki çalışmalara dayandırılsa da bu çalışmanın kesitsel doğası nedensellik hakkında resmi sonuçlara varmamıza izin vermiyor.

Araştırmacılar aynı zamanda belirli eksikliklerden de bahsediyorlar. Buna göre; sadece birkaç ruh hali değişikliği belirtisi, önceki 2 hafta boyunca değerlendirildi. Bildirilen değişiklikler ise steroid kullanımının kendisinden ziyade steroidlerin reçete edildiği durumla ilgili olabilir. Araştırmacılar ayrıca sistemik kullanıcılar için steroid tabletleri ve infüzyonları ayırt edemediler. Bunların da bulgularını etkilemiş olabileceği düşünülüyor. Bunlarla birlikte araştırmacılar şunları diyor:

Gözlemlenen etki boyutlarının, bir bütün olarak glukokortikoid kullancılarında klinik sonuçlar doğurup doğurmadığı hala net değil. Ancak sentetik glukokortikoidlerin yaygın nöropsikiyatrik yan etkileri düşünüldüğünde bu bulgular oldukça dikkat çekici. Bu çalışma, hem sistemik hem de inhaler glukokortikoidlerin beyaz madde bütünlüğünde belirgin bir azalmayla bağlantılı olduğunu ve bunun kısmen glukokortikoid kullanan hastalarda gözlemlenen nöropsikiyatrik yan etkilerin altında yatabileceğini gösteriyor.

Bu ilaçların ne kadar yaygın kullanıldığı göz önüne alındığında hem doktorların hem de hastaların beyin üzerindeki olası etkilerini bilmesi gerektiğini belirten araştırmacılar, şimdi de alternatif tedavi seçeneklerinin araştırılmasını istiyor.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
17
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 6
 • Muhteşem! 4
 • İnanılmaz 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ M. V. D. Meulen, et al. (2022). Association Between Use Of Systemic And Inhaled Glucocorticoids And Changes In Brain Volume And White Matter Microstructure: A Cross-Sectional Study Using Data From The Uk Biobank. BMJ Open, sf: e062446. doi: 10.1136/bmjopen-2022-062446. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 11/12/2023 01:48:15 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12496

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Hücreler
Makina Mühendisliği
Analiz
Sars-Cov-2
Hastalık Yayılımı
Şempanzeler
Kanser
Makina
Mantar
Hidrojen
Parazit
Doğa
Enerji
Wuhan Koronavirüsü
Beslenme Biçimi
Kurt
Manyetik
Gün
Cinsellik Araştırmaları
2019-Ncov
Kuyruk
Kuantum Fiziği
Kanat
Zooloji
Maske Takmak
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Küçükkıvanç, et al. Steroid İlaçlar, Beyindeki Beyaz ve Gri Maddeyi Etkiliyor!. (5 Ekim 2022). Alındığı Tarih: 11 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12496
Küçükkıvanç, S., Bakırcı, Ç. M. (2022, October 05). Steroid İlaçlar, Beyindeki Beyaz ve Gri Maddeyi Etkiliyor!. Evrim Ağacı. Retrieved December 11, 2023. from https://evrimagaci.org/s/12496
S. Küçükkıvanç, et al. “Steroid İlaçlar, Beyindeki Beyaz ve Gri Maddeyi Etkiliyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 05 Oct. 2022, https://evrimagaci.org/s/12496.
Küçükkıvanç, Sena. Bakırcı, Çağrı Mert. “Steroid İlaçlar, Beyindeki Beyaz ve Gri Maddeyi Etkiliyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, October 05, 2022. https://evrimagaci.org/s/12496.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close