Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Starfield Gibi Bilgisayar Oyunları, Yeni Nesil Klasik Müzik Hayranları Yaratıyor!

Starfield Gibi Bilgisayar Oyunları, Yeni Nesil Klasik Müzik Hayranları Yaratıyor!
6 dakika
893
Tüm Reklamları Kapat

"Starfield" yakın tarihin en çok beklenen video oyunlarından biri.

Oyuncuların kendi karakterlerini ve uzay araçlarını inşa etmelerine, bin küsür gezegenden herhangi birine seyahat etmelerine ve birden fazla hikaye dizisini takip etmelerine olanak tanıyan oyun, 6 Eylül 2023'te piyasaya sürüldü.

Tüm Reklamları Kapat

Starfield'ın ses tasarımı hakkında yakın zamanda verdiği bir röportajda ses yönetmeni Mark Lampert oyunun müziğini "tamamen yeniden ayarlanması gereken bir ölçek duygusu ile oyuncuya eşlik eden bir eser" olarak tanımladı:

Uzay müzikleri pek çok filmde yer aldı: "Star Wars", "2001: A Space Odyssey" ve "Interstellar" bunlardan birkaçı.

Tüm Reklamları Kapat

Ancak besteci Inon Zur'un "Starfield" adlı interaktif müziği farklı bir şey yapıyor: Düşündürücü bir ses ortamı geliştiren bir müzik dili paleti kullanarak, dinleyiciyi meraklı, masum ve ölçülü kalarak uzayın enginliğine fırlatıyor. Gözlerinizi kapatırsanız, konser salonunda icra edildiğini hayal edebilirsiniz.

Oyun piyasaya sürülmeden önce tam da bu oldu: Londra Senfoni Orkestrası, dünyanın en prestijli konser salonlarından biri olan Alexandra Palace Tiyatrosu'nda kapalı gişe izleyicilerin önünde "Starfield Süiti"ni seslendirdi:

Klasik Müzik Ayrıcalıklı Hale Geliyor!

Kayıt teknolojisinden önce, müziği duymanın tek yolu onu canlı olarak deneyimlemekti. Erken tarih boyunca müzik, kültürel yaşamın ayrılmaz bir parçası olarak işlev gördü: Festivallerde çalındı, dini ayinlere eşlik etti ve hatta bir iletişim aracı olarak hizmet etti.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Rönesans döneminde, 15. ve 16. yüzyılların ortalarında, işlev olarak müzikten sanat ve eğlence olarak müziğe doğru bir geçiş yaşandı.

Kısa süre içinde, canlı vokal ve enstrümantal müzik popüler bir eğlence biçimi haline geldi ve insanlar daha büyük ve daha iyi sesler aramaya başladı. 16. yüzyılda sanat, drama ve müziğin evliliği operada tamamlandı. 17. ve 18. yüzyıllarda enstrümanlar gelişmeye devam etti, büyük konser salonları ve opera binaları inşa edildi ve besteciler sınırları zorlayan yeni fikirler keşfetti.

Günümüzde "senfonik müzik" olarak bilinen şey doğdu: bir senfoni orkestrası tarafından icra edilen müzik. Senfoni, sadece büyük bir müzisyen grubu değil, aynı zamanda bir besteci tarafından yazılan ve birden fazla bölüm içeren bir müzik parçasıdır.

Beethoven'ın Beşinci Senfonisi'ni dinlemek için bir senfoni orkestrasının çalmasına şahit olmanız gerekirdi ve kalabalıklar en yeni ve en beğenilen bestecilerin eserlerini dinlemek için konser salonlarına girmeye can atardı.

Ancak 18. yüzyıl boyunca ve 19. yüzyılın başlarında, bu müzik etrafında bir dizi sosyal kural yerleşti: nasıl dinleneceği, ne giyileceği, nerede oturulacağı ve ne zaman alkışlanacağı. Zevkler ve teknolojiler 19. yüzyılın sonlarında değişmeye başladıkça, kitleler caz gibi yeni müzik türlerine yöneldi. Konser salonları ise yüksek kültürün, yüksek sanatın ve yüksek sosyetenin alanı haline geldi.

Tüm Reklamları Kapat

Popüler müzik ile "klasik" müzik olarak bilinen müzik arasında net bir ayrım ortaya çıktı. Bu ayrım bugün hala varlığını sürdürmektedir.

Birçok kişi, klasik müzik dünyasının artık çoğu insan için erişilebilir olmadığını savunuyor - çok uzun eserler ve çok pahalı biletlerle çok korkutucu ve çok havasız olarak görülüyor. Bu arada, dünyanın dört bir yanındaki senfoni orkestraları, uzun zamandır yüksek eğitimli, varlıklı ve beyazlara ayrılmış bir gelenek ve kültür içinde müziklerini ve kadrolarını çeşitlendirmek için çabalıyor.

Senfoniler müzik eğitimi ve program tekliflerinde daha kapsayıcı olmak için çalışırken, video oyunlarını bu uçurumu kapatmanın kilit bir yolu olarak görüyorum.

"Bip" ve "Bup" Gibi Seslerden, Senfonik Müziğe!

Donanımdaki sınırlamalar nedeniyle, ilk video oyunlarında sentezlenmiş "bip ve bup sesleri" kullanılıyordu. Ancak bu kısıtlamalar programcıları, oyunları ses yoluyla daha sürükleyici hale getirmenin yaratıcı yollarını düşünmeye teşvik etti.

Tüm Reklamları Kapat

Günümüzde video oyunları aynı sınırlamalara sahip değildir. Besteciler en gelişmiş donanım ve yazılımları kullanan ses manzaraları yaratma yetkisine sahipler ve ödüllü müzikler kaydetmek için dünyanın en iyi müzisyenlerinden bazılarını istihdam edebiliyorlar.[1] Video oyunu bestecisi ve orkestra şefi Eimear Noone 2021 yılında verdiği bir röportajda şöyle diyor:

Bugün oyun konsolları aracılığıyla orkestra müziği dinleyen gençlerin sayısı, müzik tarihinde orkestra müziği dinleyenlerin sayısından daha fazla.

Muhtemelen haklı. Dünya çapında 3 milyardan fazla oyuncu var ve 18-25 yaş arası insanlar video oyunları oynayarak en fazla zaman geçiren kesim. İngiltere Kraliyet Filarmoni Orkestrası tarafından 2018 yılında yapılan bir anket, video oyunları aracılığıyla klasik müziğe maruz kalan gençlerin sayısının canlı performanslara katılanlardan daha fazla olduğunu ortaya koydu.

İleri teknoloji ve bilimsel bilginin birleşimi, "Assassin's Creed" serisinde olduğu gibi, oyuncuların Antik Yunan'ı keşfetmelerine olanak tanıyan zaman makineleri gibi davranabilen dünyalar yarattı ve bu yolculuklarında onlara tarihsel olarak bilgilendirilmiş müzikler eşlik etti.

Activision'ın "Sekiro: Shadows Die Twice" oyununda besteci Yuka Kitamura, Japonya'nın Sengoku döneminden esinlenen bir ses oluşturmak için geleneksel Japon enstrümanlarını kullandı; "Civilization IV" oyununun müziği tarih boyunca bestecilerden etkilenen parçalar içeriyor; ve günümüzün en popüler video oyunu başlıklarının çoğu klasik müzik içeriyor. Boston Globe müzik yazarı A.Z. Madonna, şöyle diyor:

Tüm Reklamları Kapat

Agora Bilim Pazarı
Yüzücüler

2023 ANDREW CARNEGIE MÜKEMMELLİK MADALYASI

“Yerüstünde önü alınamayan yangınlar, hava kirliliği alarmları, benzeri görülmemiş kuraklıklar, makinelere sıkışan kâğıtlar, öğretmen grevleri, ayaklanmalar, devrimler, dayanılmaz derecelere yükselen rekor sıcaklıkla geçen yazlar varken aşağıda, havuzda sıcaklık hep yirmi yedi gibi tatlı bir derecede seyrediyor.”
Yüzücüler, havuz rutinleri (yavaş, orta ve hızlı kulvarcılar) haricinde birbirleri için bilinmezler. Her biri, kaçışı kulaç atmakta bulduğu için orada. Ama havuzun dibinde bir çatlağın belirmesiyle, rahatın ve huzurun olmadığı acımasız bir dünyaya sürülüyorlar.
Yüzücülerden biri, Alice, yavaş yavaş hafızasını yitirmekte. Onun için havuz, sinsice sızan demansın karanlığına karşı son savunma hattıydı. Hızla bulanan zihni düne –çocukluğuna, toplama kamplarında geçen yıllarına– doğru kaçarken, uzun süre önce koptuğu kızı giriyor bugününe, geç de olsa. Annesinin hastalığının yıkıcı ilerleyişine tanık olurken, ilişkilerinin kuruyup çölleşen paramparça arazisinde yolunu bulmak zorunda.
Anneler ve kızları, keder ve anılar, sevgi ve geri dönüşsüz kaybın kulvarlarında yüzen Yüzücüler, efsunlu ve unutulmaz bir düş.

“Yeni bir Otsuka romanı geliyor ki bizler yeniden yaşamaya başlayabilelim.”
-COLSIN WHITEHEAD
“Her on yılda bir, bizlere bir Otsuka romanı bahşediliyor. Bu seferki bir yüzme tesisindeki yazılı ve yazılı olmayan kurallar kataloğu gibi başlayıp bir annenin demansı ve kızının ona sevgisi üzerine güçlü bir hikâyeye dönüşüyor. Otsuka uzun yıllar yazmayacak olsa da sorun değil; bu kitap tadını çıkararak tekrar tekrar okumalık.”
–Washington Post
“Bu güzel ve zarif romanın böyle çok üzüntü, kayıp ve sevgiyi sayfalarına sığdırabilmesine hayret ediyorum: edebi bir mücevher.”
–NICCI GERARD
“Julie Otsuka kimselere benzemiyor… İnsanın kalbini kıran, afallatacak derecede iyi bir kitap.”
–REBECCA MAKKAI

Devamını Göster
₺115.00
Yüzücüler

Video oyunları sayesinde klasik müziğe aşık oldum.
Nashville, Tenn'de bir video oyunu müziğinin kaydı sırasında bir orkestra şefi orkestrayı yönetiyor.
Nashville, Tenn'de bir video oyunu müziğinin kaydı sırasında bir orkestra şefi orkestrayı yönetiyor.
The Conversation

Klasik Müzik, Hak Ettiği Takdiri Görüyor!

Günümüzün video oyun müziği, geleneksel konser salonu ve film müziğinden daha etkileşimli ve doğrusal değildir. Bu da bestecilerin oyunlar için yazarken farklı düşünmeleri gerektiği anlamına geliyor.[2] Besteciler ve müzisyenler için araçlar, teknolojiler ve eğitim değişiyor.

Video oyunlarının artan karmaşıklığı, bestecilerin bir kez daha genişletilmiş ses paletleri aracılığıyla sınırları zorladıkları anlamına geliyor. "Starfield" gibi birçok modern oyun müziği, oyun deneyiminin duygusal ve atmosferik temelini sağlamak için gereken senfonik müziği içeriyor.

Oyun endüstrisi büyümeye devam ettikçe (2027 yılına kadar dünya çapında 533 milyar ABD doları kazanacağı tahmin ediliyor), video oyunu müzikleri giderek daha popüler hale geldi. Bir oyun piyasaya sürüldüğünde, müzik yayın platformları rutin olarak eşlik eden bir film müziği yayınlıyor.

Klasik müzik dünyası ve senfoni orkestraları da nihayet bunu yakalıyor olabilir.

2022'de, Londra'da klasik müziğe yer veren günlük bir yaz konseri serisi olan BBC Proms, tarihte ilk kez Kraliyet Filarmoni Orkestrası tarafından icra edilen video oyunu müziğini içeriyordu. 2023 yılında Grammy Ödülleri ilk kez "En İyi Video Oyunu Müziği"ni resmi bir kategori olarak kabul etti. Bu kategorinin ilk kazananı "Assassin's Creed Valhalla: Ragnarök'ün Şafağı"ndaki çalışmasıyla Stephanie Economou oldu.

Günümüzde GameOn!, Game Concerts, Distant Worlds ve VGL gibi, en iyi orkestralar tarafından icra edilen canlı video oyunu müziklerini içeren bir dizi senfonik konser serisi bulunmaktadır.

"Starfield", güzel grafikler, interaktif oyun ve ilgi çekici bir hikayeye sahip olacak; ancak onu bir arada tutan şey, sonik manzarasının ağırlığı olacak. Video oyun müziği, ilk "bip ve bup"larden bu yana uzun bir yol kat etti. Senfonik müzik, oyuncuların video oyunu yolculuklarına eşlik etmeye devam edecek ve tıpkı "Starfield"da da olduğu gibi, gökyüzü artık sınır değil.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
26
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 5
 • Umut Verici! 4
 • Muhteşem! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Güldürdü 2
 • Bilim Budur! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: The Conversation | Arşiv Bağlantısı
 • ^ Grammy. "Assassin's Creed Valhalla: Dawn Of Ragnarok" Wins The First Grammy Award For Best Score Soundtrack For Video Games/Interactive Mediah | Grammy.com. Alındığı Tarih: 20 Eylül 2023. Alındığı Yer: Grammy | Arşiv Bağlantısı
 • ^ C. Schreil. Top Video-Game Composers Talk Craft And Breaking Into The Business. Alındığı Tarih: 20 Eylül 2023. Alındığı Yer: Strings Magazine | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/09/2023 21:11:27 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/15715

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Ses
Cinsellik
Kütle
Risk
Kan
Kedi
Kimya Tarihi
Paleontoloji
Nöron
Sinir Hücresi
Yüz
Yavru
Türlerin Kökeni
İspat
Hastalıkların Tedavisi
Şeker
Teyit
Sürüngen
Doku
Uterus
Ekonomi
Savunma
Doğa Yasaları
Karar Verme
Haber
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Ay'a Dev Bir Teleskop İnşa Edebilir miyiz?
Ay'a Dev Bir Teleskop İnşa Edebilir miyiz?
Sandığınız Kadar Boş Değilsiniz!
Sandığınız Kadar Boş Değilsiniz!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
J. A. Hardwick, et al. Starfield Gibi Bilgisayar Oyunları, Yeni Nesil Klasik Müzik Hayranları Yaratıyor!. (20 Eylül 2023). Alındığı Tarih: 29 Eylül 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/15715
Hardwick, J. A., Bakırcı, Ç. M. (2023, September 20). Starfield Gibi Bilgisayar Oyunları, Yeni Nesil Klasik Müzik Hayranları Yaratıyor!. Evrim Ağacı. Retrieved September 29, 2023. from https://evrimagaci.org/s/15715
J. A. Hardwick, et al. “Starfield Gibi Bilgisayar Oyunları, Yeni Nesil Klasik Müzik Hayranları Yaratıyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Çağrı Mert Bakırcı, Evrim Ağacı, 20 Sep. 2023, https://evrimagaci.org/s/15715.
Hardwick, J. Aaron. Bakırcı, Çağrı Mert. “Starfield Gibi Bilgisayar Oyunları, Yeni Nesil Klasik Müzik Hayranları Yaratıyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, September 20, 2023. https://evrimagaci.org/s/15715.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close