Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Zekasını işletemeyen ve bedensel olarak da sürekli başka birine muhtaç olan kişinin yaşaması evrim teorisine uygun bir yaşantı mıdır?

144 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ege Yıldırım
Evrimsel Psikoloji Okuru

Evrim teorisi, zayıf ve hayatta kalmaya uyum sağlayamayan türlerin aksine, uyum sağlayabilen türlerin seleksiyon duvarını atlatıp hayatta kaldığında gen aktarımı ile bu özelliklerini sonraki nesillere taşıdığını söyler. Evrim teorisi bir etik sistem değildir ve bireylerin yaşantılarını değerlendirmek veya insan yaşamının değerini belirlemek için kullanılamaz.

Bir bireyin zekasını işleyememesi, etrafına bağımlı olarak yaşaması seçilim sürecinde dezavantajlı olabilir, ama nadir vakalar haricinde modern toplumda insanlar dayanışma ve işbirliği içinde yaşadıkları için, handikaplı bireyler toplumun diğer üyeleri tarafından desteklenerek ve/veya bakım sağlanarak yaşamını sürdürebilir, bu sayede gen aktarımında da bulunabilir.

Özetle, evrim teorisi insan yaşamının uygunluğunu veya değerini belirlemek için bir kriter sağlamazken, uyumlu olmayanların doğal seleksiyon ile gen aktarımında bulunamayacağını belirtir. Ve modern toplumlarda ilkel dönemlerde olduğunun aksine handikaplar bireyler seçilim duvarına net bir şekilde takılmayacaklardır. Uygunluğu hayatta kalabilmeye indirgeyecek olursak; teknoloji, sosyal yapılar, tıp gibi dışsal faktörler geliştikçe, "uygunluk" eşiği azalmaktadır diyebiliriz.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Claire Mérot. Evolution: How Important Is The Dimensionality Of Natural Selection In Local Adaptation?. Alındığı Tarih: 27 Nisan 2024. Alındığı Yer: Science Direct doi: 10.1016/j.cub.2022.02.052. | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close